altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Nu mai bine-l puneai la posta, daca tot vrei sa faci o fapta buna?

• Upvote 1

multumesc pentru oferte. apreciez foarte mult.

am hotarat, insa, cu alexei sa gasim o alta metoda de a ne personaliza reciproc bicicletele. probail un set de stickere cu batman. <):)

Io nu l-am gasit, probabil zace printr-o sacosa cu jucarii stricate, imi pare rau!

Tocmai am aflat de la un coleg biciclist ca se vinde cu 5 mil in zona la bazin Lia Manoliu, un IDEAL Hill Master argintiu cu manete upgradate XT.

Se lauda vanzatorul ca e ridicata de langa arcul de triumf si trebuie polizata seria...

• Upvote 1

Salut,

Luni dupa amiaza, 07.10.2013 mi s-a furat MTB-ul din zona Unirii - Casa Poporului.

Era un Focus Black Forrest 2009, cu echipare:

- furca Manitou Minute

- roata fata cu butuc Novatec, cauciuc Continental Race King de 2", nou 

- roata spate Mavic cu cauciuc Schwalbe Kojak 2" nou  

- caseta shimano deore xt noua

- angrenaj nou shimano Deore

- schimbator fata shimano deore

- schimbator spate shimano deore xt shadow

- frine disc fata - spate Avid BB7

Daca vede cineva sau aude de vinzare ceva de genul va rog sa imi dati si mie un pont - messeneger / mail Yahoo - cata_bg

Multumesc

sanatate. o poza face cat o mie de cuvinte. si totusi daca cautai un pic gaseai unde sa inserezi textul, intr-un topic deja existent.

Dar cum ti s-a furat? A fost legata? Cand? Cu ce fel de antifurt? Cat ai lipsit de langa ea?

Stiu ca suna stupid dar: serviciu meu este intr-un bloc de pe Unirii, cu firma de paza la intrare. De 2 ani vin cu bicla destul de des, ramine jos , linga ghereta pazei, in holul de acces. Luni am venit pe la prinz, am lasat bicla, am urcat in birou. Seara cind sa plec, nu mai era ... paznicul din tura plecat acasa (la 19) , cel prezent mut de uimire cind ma vede ca eu caut bicla. Chemat paznicul de acasa, ca n-a vazut, nu stie, a  iesit putin, dar doar in fata cladirii, ma rog, parapsihologic deja. Am chemat politia, plingere penala cu autor necunoscut...

Nu era legata de nimic, ca daca era cazul o mai mutau . 

Firma de paza face nazuri, ca nu e treaba lor, caut o varianta sa ii pot implica legal dar nu prea gasesc - inca mai studiez. 

O sa pun si o poza cind ajung acasa.

PS. Scuze pentru postare intr-o zona gresita.

Nu era legata de nimic, ca daca era cazul o mai mutau . 

La urmatoarea vei pune lant intre roata si cadru. Din greseli invatam.

Degeaba ii pune. Nu m-ar mira deloc sa fie pontul paznicilor.

• Upvote 2

Da pana la urma firma aia de paza ce pazea ?

In atributiile lor nu intra si paza obiectelor din unitate ? Sau alea "e voie" sa le furi ?

la unul din fostele joburi,s-a furat din curtea firmei o bicla.Firma a fost obligata sa despagubeasca proprietara,fara comentarii.Era treaba lor,degeaba incearca s-o dea "de colo-colo"

Firmele de pază-s de kkt: ar trebui să te despăgubească și să se acopere cu asigurări pentru asemenea incidente, pentru că pot și pentru că un șoc al unei despăgubiri e mai ușor de absorbit de o firmă mare. În schimb, sunt bulangii și îl vor pune pe amărâtul de paznic la plată, trăgându-i din salariu valoarea despăgubirii. A fost vina lui că nu și-a făcut treaba, însă la urma urmei firma a fost angajată pe post de garant al securității, nu Dorel personal încât să răspundă cu averea proprie. Ce-ar fi fost dacă era un furt la un magazin de bijuterii? Îți dai seama ce fericit va fi paznicul ăla să te mai vadă și să-ți vadă și bicla nouă pe care el ți-o plătește.

Să-ți tot faci firmă de pază; n-ai cum ieși în pierdere, de la cineva tot storci banii pe stricăciuni.

Degeaba ii pune. Nu m-ar mira deloc sa fie pontul paznicilor.

La servici imi leg bicicleta zilnic cu un U-lock, un lant cu zale groase de ~ 1 cm si  un antifurt din segmente.

La un moment dat imi spune un paznic:

- Nu e nevoie sa legi bicicleta asa bine ca suntem noi aici

Ii raspund:

- Voi sunteti lupi paznici la oi

Nici pana azi nu cred ca a inteles ce am vrut sa spun.

Hai sa facem un exercitiu de gandire:

1. Cat castiga un astfel de paznic?

2. Cine ar lucra pe o asemenea suma?

3. Din ce "paturi sociale" provin?

4. Ce "meserii" crezi ca au prietenii lui? Dar vecinii?

Concluzia e una singura: majoritatea paznicilor sunt infractori ori sunt prea retardati pentru a-ti asigura protectia.

Totul are o logica!

Cand nu esti suficient de istet ... ti se fura bicicleta!

• Upvote 5

am lucrat la un moment la un camping. Evident aveam si agenti de paza, dar nu stiu firma. 

Unul dintre agenti era gainar gainar. Furt in italia, gainarii in Romania. Am incredere in agentii de paza cata am in mine ca il intrec pe Maus la o tura de biciclit

• Upvote 5

focus fire edge full suspension alb , marime cam 18 si un scott cintessa40 alb cu albastru metalizat la preturi promotionale in tirg... daca plinge careva dupa ele....

http://adevarul.ro/locale/brasov/video-furt-direct-hot-ia-bicicleta-mai-putin-unminut-pese-filmat-1_52675f24c7b855ff566c13d8/index.html

Citez: "mi-a fost furată bicicleta personală, de concurs, un Kross Level B3 29er (2012)".

Pentru mine-i totul actiune si reactiune.

- mergi cu bicicleta de concurs la concursul de inot;

- o legi cu sarma;

- hotul o fura din simplul motiv CA POATE;

- hotii se-nmultesc din simplul motiv ca au obiectul muncii;

- hotii fura tot mai multe "biciclete de concurs";

- samd.

Condoleante pagubitului, da' cand inviti hotu' la prada asa se-ntampla.

• Upvote 2

Mda...zona garii din Brasov nu e una chiar asa de buna chiar daca in ultimii ani s-a schimbat foarte mult in bine.

Salutare ,

in seara zilei de 27.10. , persoane de etnie au furat din zona Stefan cel Mare 2 biciclete , un Felt Q920 2009 negru si un Cube Analog 2009 alb cu verde fosforescent . Sunt dispus sa ofer recompensa 500 RON pentru oricine poate da relatii pentru recuperarea lor sau prinderea infractorilor .

Ca semne particulare : bicicleta Felt are o zgarietura pe cadru in partea stanga , saua neagra putin ciupita . Bicicleta Cube arata ca noua , doar putin bratul stang al furcii , zgariat are sa alba cu verde fosforescent.

Atasez si niste poze , multumesc

post-5597-0-57494000-1383055091_thumb.jpg

post-5597-0-96359900-1383055144_thumb.jpg

- Voi sunteti lupi paznici la oi

Nici pana azi nu cred ca a inteles ce am vrut sa spun.

Hai sa facem un exercitiu de gandire:

1. Cat castiga un astfel de paznic?

2. Cine ar lucra pe o asemenea suma?

3. Din ce "paturi sociale" provin?

4. Ce "meserii" crezi ca au prietenii lui? Dar vecinii?

Concluzia e una singura: majoritatea paznicilor sunt infractori ori sunt prea retardati pentru a-ti asigura protectia.

Totul are o logica!

Cand nu esti suficient de istet ... ti se fura bicicleta! Isteţule...

Îmi cer scuze pentru offtopic.

Nu ştiu de sub ce "pătură socială" ai apărut tu şi ce prieteni sau vecini ai. Nici nu mă interesează. 

Dacă anumite persoane nu au avut acces la sistemul de învăţământ pentru că munceau să supravieţuiască la vârsta la care tu încă erai şters la nas ori s-au născut într-o familie cu buget lunar egal cu bugetul părinţilor tăi pentru o seara sau pur şi simplu au fost defavorizaţi, nu cred că ai tu dreptul să-i numeşti cum i-ai numit. Nu credeam că pe acest forum există astfel de oameni. Să-ti fie ruşine.

Bag de seamă că toţi cei care nu iţi sunt egali sunt oameni mizerabili.

• Upvote 4