altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

revin cu detalii, nici nu stiu ce sa fac, stiu cine mi-a furat-o si unde sta, politia mi-a zis ca ei nu pot sa vina sa intre la om in casa fara mandat, asta stiu si eu , dar faza e ca "gunoiul" care mi a furat-o poate sa o dea pana fac baietii mandatul ca sa perchezitioneze sau pana il cheama pe ala la sectie la intrebari, si asta inseamna ca pana fac eu rost de despagubiri daca o sa fac, o sa treaca mult timp. Pana la un semn din partea politiei...astept sa treaca timpul ca n am ce face...desi i-as rupe mainile "gunoiului" ca sta aici la un bloc de mine. Ultima speranta, astept poate il vad cu ea afara, atunci sun la politie...

revin cu detalii, nici nu stiu ce sa fac, stiu cine mi-a furat-o si unde sta, politia mi-a zis ca ei nu pot sa vina sa intre la om in casa fara mandat, asta stiu si eu , dar faza e ca "gunoiul" care mi a furat-o poate sa o dea pana fac baietii mandatul ca sa perchezitioneze sau pana il cheama pe ala la sectie la intrebari, si asta inseamna ca pana fac eu rost de despagubiri daca o sa fac, o sa treaca mult timp. Pana la un semn din partea politiei...astept sa treaca timpul ca n am ce face...desi i-as rupe mainile "gunoiului" ca sta aici la un bloc de mine. Ultima speranta, astept poate il vad cu ea afara, atunci sun la politie...

Stii cine a furat-o si unde sta hotul? Daca ai acte pe ea fa scandal la politie sau gaseste vreun "buton" pe la ei. Un mandat se obtine in max 24 de ore singura chestie e sa mai fie acolo bicicleta.

Daca nu vrei sa dai spaga si nici pile nu ai pe la politie apeleaza la ceva baieti care arata "ca si cum sunt gata sa rupa picioarele". Te costa mai scump decat o spaga la politie dar mai putin decat o bicicleta noua.

Stiu prin Piata Aurarilor cativa, au recomandari bune: saptamanal sunt pe stirile locale cu scandaluri si interviuri la politie. Din aia mari si cu ceafa groasa. Problema e ca o sa-i rupa picioarele dar nu e deloc sigur ca iti recuperezi bicicleta; te costa cam 150 spre 200 de euro doar razbunarea, nu stiu daca o sa primesti bicicleta inapoi.

Pe privat iti pot da un nr de tel.

Stii cine a furat-o si unde sta hotul? Daca ai acte pe ea fa scandal la politie sau gaseste vreun "buton" pe la ei. Un mandat se obtine in max 24 de ore singura chestie e sa mai fie acolo bicicleta.

Daca nu vrei sa dai spaga si nici pile nu ai pe la politie apeleaza la ceva baieti care arata "ca si cum sunt gata sa rupa picioarele". Te costa mai scump decat o spaga la politie dar mai putin decat o bicicleta noua.

Stiu prin Piata Aurarilor cativa, au recomandari bune: saptamanal sunt pe stirile locale cu scandaluri si interviuri la politie. Din aia mari si cu ceafa groasa. Problema e ca o sa-i rupa picioarele dar nu e deloc sigur ca iti recuperezi bicicleta; te costa cam 150 spre 200 de euro doar razbunarea, nu stiu daca o sa primesti bicicleta inapoi.

Salutare impatimiti ai bicicletei de peste tot.Desi si eu ma consider un fan al acestui sport trebuie sa va marturisesc ca o intimplare nefericita ma face sa iau legatura cu voi pe acest forum.Iata pe scurt despre ce este vorba.In noaptea de 11-12 septembrie mi-a fost furata bicicleta din scara blocului in care locuiesc.Stiu ca nu sunt nici primul, nici ultimul caruia i se intimpla asa ceva, dar trag nadejde ca, cu ajutorul vostru voi reusi sa regasesc bicicleta.Spun asta deoarece este un model deosebit care o face usor identificabila si de recunoscut.

Deci o sa va descriu acum bicla.Este un Mountain-Bike de provenienta canadiana marca CHEROKEE.Cadrul este unul foarte solid si gros vopsit in ALB si ALBASTRU-VIOLET strident, in combinatie cu GALBEN.Furca este deasemenea foarte solida si este din otel inoxidabil avind amortizoarele atasate.Amortizorul spate se afla practic sub sa si face legatura cu cadrul prin doua brate distincte in forma de bumerang.Schimbatoarele de viteze si celelalte accesorii sunt marca SHIMANO.

In concluzie am marea rugaminte ca oricine vede sau stie ceva despre aceasta bicla sa ma contacteze pe mail: basil_basilicum@hotmail.com sau la tel.: 0722-234-709.Desigur orice informatie decisiva o voi recompensa cu generozitate

Salut,

asta seara i s-a furat unui prieten din scara blocului o bicicleta Fuji Nevada, ca cea de mai jos (mai putin tija de ghidon, care a fost schimbata). Zona este Drumul Taberei. Orice informatii sunt binevenite la tel 0751 116 713 sau ashulica at gmail.com. Multumesc !

http://www.ciclism.ro/forums/attachment.php?attachmentid=10163&stc=1&d=1254426207

Edited by DMihai
Added location

eu as oferi mai multe detalii in locul tau: ora, locatia aproximativa, m-as gandi daca a vb cu cineva dubios, daca a fost urmarit si cumva observat, etc...

oricum sper sa isi gaseasca bike-ul

Mi-am gasit bicicleta (*) . Vreau sa va multumesc pt. ideea cu hartia pusa in şa , de cand mi-am luat bitza am pus biletul acolo:-bd Mi-am vazut bitza in fata la un chioşc , apoi am fost cu tipul care o avea la sectie , la politie am facut magia cu biletul din sa si Hocus Pocus bitza e din nou la mine. Bine ai revenit >:)< !!!

Felicitari doddo, sa stii ca ai avut foarte mult noroc!

Putini sunt fericitii care isi iau bicicleta inapoi in urma unui furt. De asemenea, puteai avea neplacuta surpriza sa nu mai fie saua ta...

In fine, multa bafta si mai putine evenimente de genul asta... daca se poate, chiar deloc :)

M-am gandit mult timp ca cineva poate schimba saua , mai ales ca e si putin rupta :)

Oricum imi dau seama ca sunt norocos si ca norocos ce sunt acum ies la o tura pt. ca e gata de drum am reglat-o.

Asfalt uscat tuturor , I'm back in bussines m/

Mi-am gasit bicicleta :X . Vreau sa va multumesc pt. ideea cu hartia pusa in şa , de cand mi-am luat bitza am pus biletul acolo:-bd Mi-am vazut bitza in fata la un chioşc , apoi am fost cu tipul care o avea la sectie , la politie am facut magia cu biletul din sa si Hocus Pocus bitza e din nou la mine. Bine ai revenit >:)< !!!

Felicitari!

Cel cu bicicleta a fost de acord sa vina cu tien la sectie? X_X

Mai mult eu l-am convins deja eram cu 112 la ureche...apoi a zis hai la sectie dar nu prea credea el ca eu o sa plec de acolo cu ea acasa, zicea ca nu le-o lasa nici mort la aia. Faza tare :) mergeam pe trotuare amandoi cu mana pe ea :X si la un moment dat chiar se enervase dar...am ajuns la politie si acolo cand am scos biletul si l-am dat politistului sa-l citeasca, eu ii dictam lui ce scrie pe bilet si n-a mai zis nimic :)

Nici nu vreau sa mai X_X palavragesc mult :D ma bucur ca am gasit-o si un singur lucru va doresc --- sa nu patiti ce-am patit eu, sa fiti feriti de lucruri rele ---

O seara buna !

Felicitari, bine ca ai gasit-o, un loc mai bun de ascuns "biletelul" este in ghidon sau scoti saua si il bagi in cadru, eventual intr-o punguta :D

Dar ce scrieţi pe bilet? Seria de la cadru sau ce ?

/:)

shhhhhh, nu mai dati asa multe detalii p-acilea ca poate mai citeste si 'otzu'...

si sa nu uitam ca am ajuns lideri in domeniu #-o

primul lucru care o sa-l faca dupa ce fura bicla o sa fie sa caute biletelul...

Dar ce scrieţi pe bilet? Seria de la cadru sau ce ?

Mi se pare îndreptăţită întrebarea ta. Uite un exemplu:

”Mă, care mi-ai furat bicla îţi F M-n C !”

Important e să ştii textul. Când te întreabă poliţistul spui că înseamnă ”Fotbal Muncitoresc Caransebeş”

- Păi, şi n-u' ăla de unde-i ?

- De la CaraNsebeş.

Eh! Am păţit-o şi eu acum 2-3 ani. Mi-au furat-o de la subsol, sub 2 lacăte! Unul al grilajului de la intratrea în subsol, şi altul de asigurare al bicicletei, legat de balustrada scării! O săptămână am fost în ''doliu''. Era cu cadru de sputnik, dar cu restul shimano şi italieneşti. Tocmai îmi cumpărasem un cadru trek şi vroiam să trec piesele de pe una pe cealaltă. Nu mi-a rămas decât să o accesorizez pe ultima!! La poliţie pentru o bicicletă? Poate! Acum, îmi ţin '' calul'' în holul apt.! Norocos cel a observat-o pe stradă!! Mă bucur pentru el!

Nu stiu inca trebuie sa-l urmaresc...dar din descrierea scurta de pe imdb m-am regasit intr-o oarecare masura :(

Si asa e in rest alte detalii mai bine sa nu le vorbim ca mai citeste si cine nu trebuie pe aici...si e pacat ca apoi tot unul dintre noi de pe aici o sa aibe de suferit daca ramane fara "obiectul mult iubit"

deci,cei care ma cunosc imi stiu si bicicleta,MTB-ul cannondale,ei bine in seara asta mi-a disparut chiar din casa pot spune,daca o vede cineva pe undeva sau poate sa furnizeze o informatie utila ii voi fi recunoscator.incerc sa postez si o poza cu bicicleta.

aceasta este bicicleta

Salut, mi-au furat si mie bitza pe 26 septembrie... de fapt au furat 2.

Nu va mai plictisesc cu detalii, le-am pus pe blog la mine No Limits!: Nu mai am biciclet?!.

Teoretic astia care le fura sunt destul de inteligenti si le cam dezmembreaza, revopsesc, depinde de la caz la caz.

Avand in vedere ca ni le-au furat intr-un interval de ~15 minute zic eu ca erau destul de pregatiti pt asta - mai ales ca totusi cred ca un cablu de 12 mm nu se taie kiar asa usor nici cu parghia aia "gura de lup"... si erau legate cu 2 cabluri .

In Brasov de cand mi-am luat Trek-ul nu am mai vazut decat una in afara de a mea, iar intinzator de lant.. s-ar putea sa fie rarisim de tot ca nu prea il recomanda nimeni pe hard tail si in plus modelul ala nu l-am vazut pe la noi, l-am comandat pe net.

Mie dor de bicla mea :((

Spor la pedalat!