altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Ideea era că-ți trebuie cont de feisbuc ca să o vezi, deci nu e publică. Am editat postul, gata cu offtopic-ul.

Poza este setata pe public, mai public de atat nu o pot face, dar mai pot face ceva ... se pare ca nu ... imageshack-ul a inceput sa ceara bani. Nu-i problema, le-am aplicat corectia :D

Nu e imageshack e Scribd: http://www.scribd.com/doc/212914319/Document-Cu-Merida

Repostez semnalmentele bicicletei, complet, ca sa fie clare:

- Cadru Merida Road Race aluminium frame 903 cu initialele Bogdan de o parte si de alta a cadrului (pe bara orizontala aproape de sa),
- Sa alba Selle Italia,
- Roti Vuelta Airline 4 - jenti de culoare albastra,
- Angrenaj Campagnolo Veloce, caseta 9 pinioane,
- Schimbator spate Shimano Sora,
- Ghidolina alba,
- pipa neagra X-mission;
- Ghidon negru cu bare de contratimp nerge Vision,
- ergopowere Campagnolo Veloce 10 speed,
- frane Campagnolo Veloce.
Serie cadru:

DC81

2808F

Multumesc frumos de ajutor.

Da am vazut e vorba de tanarul de 18 ani care a furat in jur de 14 biciclete. Cica spaima bicicletelor din Manastur. Si culmea ieri am fost la Dedeman in cluj si erau 2 biciclete legate si cred ca le-au furat scaune le ca nu avea nici una din ele.

Poate nu avea hotul scaune suficiente in casa....

Da am vazut e vorba de tanarul de 18 ani care a furat in jur de 14 biciclete. Cica spaima bicicletelor din Manastur. Si culmea ieri am fost la Dedeman in cluj si erau 2 biciclete legate si cred ca le-au furat scaune le ca nu avea nici una din ele.

Poate stăpânii au luat scaunele ca sa nu poți merge pe bicicleta în caz ca este furata.

• Upvote 1

daca vreti sa nu ramaneti fara biciclete faceti cumva un loc si pentru ele in casa voastra! Fie ca locuiti la casa sau bloc, daca va uitati atent veti gasi un  loc unde sa o agatati dupa plimbare; chiar si intr-un hol mic de 2 metri lungime tot puteti sa-i faceti un suport in tavan unde sa o urcati dupa ce v-ati terminat plimbarea! Doar sa vreti si sa nu va fi plimbat prin noroi de 50 cm adancime...

Eu asa as face! De fapt, imi tin bicicleta aproape in dormitor daca stau sa ma gandesc bine... E la cel mult 3 metri de mine noaptea! Asa mi-am tinut si motocicleta cand obisnuiam sa"ma dau zmeu" pe motor! Chiar anul trecut un amic a ramas fara MTB pe cand era la facultate in camin!Eu i-am zis de cand s-a hotarat sa-si ia bicicleta la Brasov/facultate sa aibe grija ca se fura bicicletele aratoase si bune! Ce-a facut el? A legat-o cu un antifurt de calitate xxx  in fata caminului de o banca sau stalp de iluminat public(parca). A doua zi mai avea tija de sa cu saua de ea sa se plimbe...

Si sunt gata sa pun pariu ca nu s-a invatat minte...

Ar mai fi o varianta de antifurt oarecum greu de distrus:

se ia o bara de otel inox(macar tipul 316), lungime 70 cm, diametru macar 60 mm, se  indoaie in forma de "U" la o presa hidraulica de minim 50 tone (abkant)sau mai mult  pentru ca operatia se face la rece, se prelucreaza capetele pentru a putea introduce FOARTE FIX (zecime de mm)doua lacate MEDECO ce au tija de inchidere ascunsa pentru a ingreuna taierea lacatului pehttp://www.zorotools.com/g/Hidden%20Shackle%20Padlocks%20and%20Hasps/00064126/  , sau asta: https://www.etrailer.com/Locks/Master-Lock/970DPF.html  si se leaga roata fata si cadrul de "ceva" la fel de solid!

Bineinteles, pana si otelul inox 316 se poate taia cu un polizor unghiular cu acumulator sau mai simplu lacatele  se pot taia cu o trusa portabila de oxiacetilena nefiind din otel inoxidabil ci doar din otel de calitate calit/tratat termic pentru o duritate mare, dar care tot nu rezista la 3000-3500 grade celsius odata ce ai pus "becul" pe ele...

Da' parca mai simplu ar fi sa le gasesti un loc in casa ta bicicletelor...

Ghinion, sunt nevoit sa fac un anunt la sectiunea asta. A disparut azi din Craiova, zona Depou tramvaie, din uscatoria blocului unde locuiesc (yala fortata) o bicicleta MTB Focus Medusa model 2009.

imagine:

https://drive.google.com/file/d/0B4ITveLJntVdR00wNml2T2Qwd0E/edit?usp=sharing

Particulatitati: alb/gri, echiparea originala Deore cu furca Suntour XCT V2,  lipseste de pe roata din spate un catadioptru, cauciucurile sunt originale Black Comp, mansoanele de ghidon sunt negru cu alb.

Nu are aparatori, iar sub sa este o borseta negru cu rosu. Este de dama dar cu cadru normal (marimea este M). Fata de poza mai avea adaugate recent doua coarne BBB negre. Daca o vedeti la vanzare pe vreun site (desi ma indoiesc) dati de stire.

La un loc cu ea mai erau depozitate o suma de alte biciclete, mai proaste, neasigurate, se pare ca hotii sunt cunoscatori de marci si aveau un pont, e singura care a disparut.

[-O<

La un loc cu ea mai erau depozitate o suma de alte biciclete, mai proaste, neasigurate, se pare ca hotii sunt cunoscatori de marci si aveau un pont, e singura care a disparut.

Daca nu erau tot ale tale, sigur pontul a plecat chiar de la unul din posesorii bicicletelor mai proaste, neasigurate.

IN BACAU A FOST FURATA O CURSIERA K2 NEGRU MAT, 3 FOI, 10 PINIOANE, ECHIPATA SHIMANO.

post-17206-0-69985500-1404556362_thumb.jpg

Ieri seara, de langa izvor business center s-a furat o bicicleta de dama cross gravita. Cadru mic de 16". 

bicicleta-cross-gravita-04.jpg

Daca vedeti ceva similar la vanzare va rog sa-mi dati un PM. multumesc mult.

Mi sa furat din curte 2 biclete rockrider aseara pe la ora 1 noaptea.. am constatat la 1:30 ca disparusera.
Din comuna Orlat , Jud. Sibiu.

Rockrider 5.2  ( NEGRU/GRI INCHIS ) model 2009 - (schimbat pedalier/deraior/lant/pinioane shimano nou noute) POZA asemanatoare -- a mai fost furata o data si gasita de politie

Rockrider 8.1 ( GRI/GRI Deschid ) model 2012 serie cadru 000833474016 , are inca antifurtul legat de cadru. (extra: Nu are lichid pe frana de spate , nu are decaluri (albastre) pe jenti) POZA

Daca cine din zona Sibiu vad bicicletele rog sa imi dea un mail la c.alin@me.com multumesc.

Mi s-a furat din curte  2 biclete rockrider aseara pe la ora 1 noaptea.. am constatat la 1:30 ca disparusera.

Din comuna Orlat , Jud. Sibiu.

Rockrider 5.2  ( NEGRU/GRI INCHIS ) model 2009 - (schimbat pedalier/deraior/lant/pinioane shimano nou noute) POZA asemanatoare -- a mai fost furata o data si gasita de politie

Rockrider 8.1 ( GRI/GRI Deschid ) model 2012 serie cadru 000833474016 , are inca antifurtul legat de cadru. (extra: Nu are lichid pe frana de spate , nu are decaluri (albastre) pe jenti) POZA

Daca cine din zona Sibiu vad bicicletele rog sa imi dea un mail la c.alin@me.com multumesc.

Deci una dintre ele s-a mai furat si tot nu le-ai bagat in casa. Am si eu casa la tara ( nu chiar la tara, in mihailesti ) si, chiar daca se afla intr-o zona ok, tot n-am curaj sa las nimic in curte, nici macar in "atelierul" construit din bca. Cand vin la bucuresti bag tot ce e mai de valoare in casa.

Astazi mi-a fost furata bicicleta de pe scara blocului (etajul 9 - am tinut doua biciclete pe sala cateva zile in timp ce am aranjat ceva prin casa), am zis sa postez aici pentru ca totusi ar trebui sa fac ceva (cu toate ca nu prea am ce, dupa mesaj ma duc si la politie ca sa bifez toate casutele).

Este o bicicleta rockrider 5.1 cumparata de la decathlon in 2011; este adaptata pentru cicloturism cu un portbagaj zefal:

http://www.zefal.com/en/racks/205-raider-universal.html

si o furca surly troll neagra:

http://www.zefal.com/en/racks/205-raider-universal.html

Franele bicicletei au fost de asemenea schimbate, sunt:

https://www.sram.com/avid/products/single-digit-5-rim-brake

cu manete:

https://www.sram.com/avid/products/fr-5-lever

Multumesc!

madaline ai gasit bicicletele omului. sau poate alte biciclete postate pe aici?

daca nu, lasa-ne, te rog, cu sfaturi despre ce ar fi trebuit sa facem. poate deschizi un topic dedicat sfaturilor astea utile.

• Upvote 4

daca nu, lasa-ne, te rog, cu sfaturi despre ce ar fi trebuit sa facem. poate deschizi un topic dedicat sfaturilor astea utile.

Este deja. dar tot degeaba.

• Upvote 5

madaline ai gasit bicicletele omului. sau poate alte biciclete postate pe aici?

Are dreptate. Bicicleta se baga in casa. Nu in curte, nu in scara blocului, nu in atelier de BCA. Mai ales ca a maifost furata. Dar daca proprietarul nu s-a ars destul ...

• Upvote 3

who, the fuck, cares?

oamenii posteaza pe topicul asta din alt motiv. nu ca sa isi ia sfaturi da viata.

• Upvote 1