altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Buna ziua ! unui vecin i-a fost furata bicicleta KONA de pe strada Avrig (zona liceului Iulia Hasdeu, intre Pta. Muncii si Obor) in imediata apropiere a unui magazin alimentar. Omul a vazut  din imaginile surprinse de o camera  video  cum a decurs operatiunea: un tip avea un prosop in care avea ascuns un cleste de taiat cabluri. A taiat antifurtul, fara sa ia bicicleta. Dupa 20-30 secunde un altul a incalecat-o si dus a fost. Poza atasata este facuta inainte de a investi in bicicleta 800 lei pentru adaugarea unor frane hidraulice Shimano ,cabluri albe, transmisie noua, schimbator spate SRAM X4, saua din material textil de culoare crem model sau firma  Aviator, mansoane albe Sram.

Cel mai usor s-ar putea identifica dupa furca colantata cu modelul cu cranii.

Telefonul pagubitului 0762 061 865.

Va multumesc

p.s. cum fac rost de imagini cu "intreprinzatorii" le voi posta

Poza Bicicleta:  https://app.box.com/s/qz1zf5f75ziipid8fx7k

Ce antifurt avea ? Ca daca e ala din poza ma gandesc foarte serios sa-l schimb ...

Ce antifurt avea ? Ca daca e ala din poza ma gandesc foarte serios sa-l schimb ...

Daca te lasi in siguranta alui din poza...e ca si cum nu ar fi.

A aparut si asa ceva..http://bikexcs.ro/blog/bike-xcs-iti-asigura-bicicleta-o-premiera-pentru-romania/ - asigurarea bicicletei. Poate poate prinde si pe la noi.

Din pacate era cel din poza

Am inteles de aici ca doar Grawe Romania a introdus aceasta polita de asigurare in oferta lor. E un pas inainte. Sa speram ca si ceilalti asiguratori vor introduce oferte similare.

Asigurarea respectivă e sub orice critica. Postarea făcută de midan se încadra la reclamă.

Asigurarea respectivă e sub orice critica. Postarea făcută de midan se încadra la reclamă.

Detaliaza, te rog. Oricum, din pacate e singura pe piata. Eventual comaseaza toate astea intr-un singur topic..deah chiar daca ne place sau nu e si asigurarea o optiune. Sa o bagam sub pres ca sa nu ii facem reclama nu e cea mai buna solutie. Trebuie sa incurajam demersurile de genul asta - asigurarile - ca incet incet vor evolua - daca e piata vor veni si alti asiguratori cu oferte.

Disclaimer: nu am nimic de a face cu ei - dar ma batea gandul sa imi fac o asigurarea - e nasol sa te intorci unde ti-ai lasat bicla si sa nu mai fie - si o spun din proprie experienta.

• Upvote 1

Nu s-a vrut reclamă, m-am gândit că poate interesează pe cineva.

Știu adi ;)

La mine e doar cuvântu' aici. Asta nu-i reclamă :p

Se  fura peste tot...

Twitter: Patrick Stephenson 
Holy shit, my bike got stolen. Trek Madone 4.5, black & white. I'm in shock!!

2wf0knn.jpg

Știu adi ;)

La mine e doar cuvântu' aici. Asta nu-i reclamă :P

Am vorbit cu cineva pentru asigurarea biclei,am de gand sa asigur noua "trotineta".In cazul in care se concretizeaza treaba,revin cu detalii si pareri,daca e cineva interesat.Scuze pentru eventualul off-topic

Iti convine sa o asiguri? Am inteles ca valoarea minima de asigurare e 1000 euro, deci o sa dai 100 de euro pe an chiar daca ea nu face atat pe piata. An de an valoarea de asigurare o sa-ti scada, dar nu si prima. Nu e mai simplu sa ai grija de ea, s-o tii in casa si sa o lasi de sub ochi foarte rar doar in zone in care e bine asigurata? Eu n-as lasa o bicicleta de 1000 de euro legata nicaieri pentru ca nu fac naveta la job, cumparaturile si alte treburi urbane  cu biciclete scumpe. 

Grawe, pentru ca ei sunt singurii care fac acest gen de asigurare, ce sa ne mai ascundem, zic ca despagubesc doar daca era legata cu antifurt si asigurata corect. Daca ala care-ti taie lantul, il ia si pe acesta cu el, ce faci, cum demonstrezi ca era legata si ca nu ai lasat-o neglijent fara s-o asiguri? Nu se spune, dar numai cu o filmare poti demonstra asta, zic si eu, 

Nu stiu inca detalii,de aia am zis ca revin cu impresii.Nu stiam de faza cu 1000 de euro.Da,de Grawe stiu si eu.

In legatura cu biclele:toate cele 3 bicle le tin in casa,iar pentru oras am una de 450 de ron,pe care o leg cu 2 anti furturi,unul de motor,mai greu,si unul subtire.

Si da,cel mai bine e sa ai grija de ea/ele,aici sunt total de acord cu tine.

NICIODATA, dar repet, NICIODATA, nu lasa bicicleta singura! Astfel nu va fi furata. Eu nu merg cu bicicleta daca stiu ca tre s-o las in alta parte decat unde sunt (ex cumparaturi, film, etc). Bicicleta sta sub mine sau langa mine, inclusive noaptea (e langa pat):)

• Upvote 1

NICIODATA, dar repet, NICIODATA, nu lasa bicicleta singura! Astfel nu va fi furata. Eu nu merg cu bicicleta daca stiu ca tre s-o las in alta parte decat unde sunt (ex cumparaturi, film, etc). Bicicleta sta sub mine sau langa mine, inclusive noaptea (e langa pat) :)

Sunt oameni care folosesc bicicleta si pentru a face cumparaturi, merg la film...etc...asta e, pana la urma asta e unul din rolurile bicicletei, de aceea sunt de parere ca ar trebui sa avem minim 2 biciclete, una de ture si una de facut treaba prin oras...iar cea de oras sa valoreze exact suma dupa care nu ne pare rau daca o pierdem...asta depinde de bugetul fiecaruia. Eu intotdeauna am o bicicleta pe care nu am dat mai mult de 200 de lei pentru treaba asta si o leg cu Abus Bordo, care e mai scump decat bicicleta, astfel sansele scad spre zero, dar si daca imi e furata nu o sa plang sigur...poate dupa Abus, dar din cate am vazut pe net, nu prea se poate taia decat cu flexul.

Apropo...exista cineva la care i s-a furat bicicleta legata cu Abus Bordo? Sau un caz concret pe care il stiti.

• Upvote 1

Apropo...exista cineva la care i s-a furat bicicleta legata cu Abus Bordo? Sau un caz concret pe care il stiti.

Nu stiu de um caz concret dar

se stie si-ti demonstraza “concret” cum se poate deschide fara efort *-:) .
  • Upvote 1

Nu stiu de um caz concret dar

se stie si-ti demonstraza “concret” cum se poate deschide fara efort *-:) .

Si daca e cu cifru? Nu ca al meu ar fi dar e in plan sa iau unu cu cifru.

Cu cifru e si mai simplu:) Chiar nu are nevoie de nicio scula, in 20-30 secunde se rezolva. Cauta pe youtube cum sa deschizi un antifurt sau geanta cu cifru, e periculos de simplu