altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Ptr ca e in fata cabinetului, legata cu 2 lanturi :-) , ptr ca zaua pare ok, ptr ca lacatul pare ok.

Chiar as incerca cu un papagal mare o za, da nu am asa mare, zaua este de 10mm deci cu ceva de buzunar nici o sansa.

Pai te invit sa incercam ce am cumparat.

Dar dupa dimensiuni cred ca au gresit deschiderea...

Ai topic de antifurturi, somitatea voastra. Facem abstractie ca Magellan Draco nu fura nici un hot chior.

Sa ai gura aurita !

Ps: iar esti pe alcoale?

Ca vad ca iar ridici mingea la fileu...

Antifurturile sunt pentru oameni cinstiti.

Eu le numesc "Întârzietoare de furt"

• Upvote 3

Asa este corect!  Estimez ca am ajuns undeva la 15 secunde :) fata de 2... maxim 3  

Am postat si pe topicul corect poze!

La acel sistem mai trebuie sa adaugi "radio locator" sau ceva asemanator care sa-l poti folosi cand esti in apropierea coordinatelor GPS ca sa-ti poata da directia exacta.

De ce e nevoie de asta ? pai, nu te ajuta prea mult daca sistemul arata ca bicicleta se afla intr-o cladire de 10 etaje pe o anumita scara (de obicei coordinatele GPS nu sunt destul de exacte sa poti identifica exact care apartament este si de asemenea de multe ori nu indica si inaltimea fata de sol).

De asemenea, ce faci daca hotul intra intr-un zona fara semnal GPS (tunel, metrou, parcare subterana, ...), vei avea ultima coordinata unde mai avea pozitia GPS, dar mai departe ai nevoie de alt sistem care sa te ajute.

Ce radio locator...? Important ca imi arata coordonatele exacte (pe GoogleMaps) si merg acolo... A intrat intr-o hruba fara semnal GPS? Iese el maine-poimaine si tot il gasesc. Este in blocul cu 10 etaje? De asemenea va iesi cu bicla la aer, in 2-3 zile.

Nu am nevoie de alt sistem. A intrat la metrou... nici o problema, doar nu o sa plimbe toata ziua bicicleta cu metroul...

M-am alăturat și eu clubului păgubiților. Bicicleta mea de oraș nu mai e, deși sunt foarte curios cum a decurs raționamentul stimabilului, să își riște libertatea pentru o bicicletă care o poate vinde cu maxim 400 lei pe piața locală. Dispărută din P-ța Mihai Viteazu din Cj. 

Asta e, mi-am făcut-o cu mâna mea, o lăsam zilnic câte 8-9h nesupravegheată, legată de stâlp cu un antifurt foarte ușor de tăiat (deși aveam posibilitatea de a o lăsa într-o parcare subterană păzită, am zis că e prea inconvenient să fac cele 2-3 minute de coborât+urcat pe zi). Mă gândeam că și dacă o las dezlegată, nu o ia nimeni, că doar nu-i cine știe ce Dura-Ace sau Ksyrium. Dar era o bicicleta fiabilă, care cu o minimă mentenanță ajungea să și zboare. 

N-am șanse să o revăd, nu?

Imi pare rau sa aud asta.

Sanse? Doar daca mergi la politie sa declari furtul. Poate sunt camere in zona, martori, etc.

Daca mergi pe ideea ca era ieftina si nu faci nimic, nu o mai vezi. Macar o plangere la politie. 

Ce rau mi-a parut acum vreu 3 zile, in piata la Obor, ca nu am avut inspiratia sa actionez...

Povestea este cam asa. Stateam de vorba cu o cunostinta vanzator in targ la Obor (ma refer la bazarul cu suruburi si alte zdranganele), cand la un moment dat vine unul cu o cursiera (daca nu m-am inselat), Peugeot, rosie, in stare ochiometrica foarte buna. Avea pusa ghidolina negru cu bej... "Vrea cineva o bicicleta? Ieftin! 300 de lei! Negociabil!".

Ce spuneam ca nu m-am lansat intr-o discutie cu amicul meu de genul: "Asta nu-i bicicleta lu' Misu'/Nelu/etc? Ca spunea ca i-a disparut acum vreu 3 zile..." Sa vad ce reactie ar fi avut acela care o vindea.

Salut!

Ofer recompensa pentru informatii ce duc la recuperarea bicicletei de mai jos(Cat? Bicla face vreo 1500RON. 20% e bine?(Am vazut ca a fost o intrebare aici in sensul asta. Foarte inspirata. ))

Specialized Hardrock model 2005
Cadru clasic, culoare albrastru-inchis, flacari negre pe TopTube
Furca fata ALBA, fixa, otel, On One(destul de rara, usor de depistat). Ca aceasta : http://www.on-one.co.uk/i/q/FOOOCR26DO/on-one-cromo-26er-mtb-fork-disc-only
Jante SunRims DitchWitch, negre
Sa WTB
Frane disc Shimano, discuri 160mm
Camasi cabluri Jagwire
Clema tija sa rupta
Un abtibild argintiu pe furca spate stanga, inscriptionat "shark".

Seria de cadru nu o am, n-am fost atat de inspirat incat sa fac o poza. Credeam ca mie nu mi se poate intampla.

Furata in 06.10.2016, in jurul pranzului, zona Blvd Corneliu Coposu.

Am si niste filmulete de pe camerele de supraveghere din bloc, insa nu i se distinge fata nemernicului.

Maine dau o raita in Vitan, poate dau de ea. 

Multumesc,
Relu
0723298947

Se spune ca incercarea moarte nu are...

"Sambata, 15.10, aproximativ ora 20:30, s-a pierdut un rucsac in tramvaiul 41, statia Crangasi. Rucsacul continea, printre altele, o pereche de ghete pentru mtb, marca Mavic Scorpio, negri, noi, marimea 39 si o pereche de pedale de mtb, Crank Brothers Candy (cu roz), folosite, intr-o pugulita alba. De asemenea, in rucsac mai erau niste chei + breloc Darth Vader.

Dacă-i vede cineva la vânzare pe vreun site, dati de știre. Se ofera recompensa. Pentru mai multe detalii PM. Multumesc!"

Salutare tuturor!

Cineva vrea sa cumpere o bicicleta SH (producator german ce vinde exclusiv online, model 2016) de la o persoana particulara (nu e samsar). Vanzatorul  sustine ca este al doilea proprietar si ca nu are documentele de la primul proprietar (care este tot roman). Cum s-ar putea verifica daca nu este vreo furaciune din Ro sau din afara pe baza seriei de cadru? 

14 hours ago, iulian_florea said:

Salutare tuturor!

Cineva vrea sa cumpere o bicicleta SH (producator german ce vinde exclusiv online, model 2016) de la o persoana particulara (nu e samsar). Vanzatorul  sustine ca este al doilea proprietar si ca nu are documentele de la primul proprietar (care este tot roman). Cum s-ar putea verifica daca nu este vreo furaciune din Ro sau din afara pe baza seriei de cadru? 

1. Dupa pret. Daca e dubios de ieftina, atunci e 99%furaciune. Gandeste-te in materie de masini, care ar fi devalorizarea la bicicleta respectiva.

2. Daca nu stie nimic despre bicicleta (marime, echipare, ce s-a schimbat la ea, etc) fara sa se uite la ea. atunci e 99% furaciune. Aici sa nu se faca confuzie cu oamenii pasionati care stiu fiecare surub si cablu de pe bicicleta lor. Chiar si cel mai "necunoscator" in ale bicicletelor, daca a sacrificat o suma "considerabila" pe o bicicleta, atunci va sti macar un minim de informatii despre ea.

3. Daca seria cadrulu e neclara, stearsa, de negasit, atunci e clar.

4. Daca are un mix ciudata de piese, despre care "vanzatorul" nu poate sa iti spuna nimic. Aici nu e complet clar, pentru ca mai multi factori pot cauza mixul ciudat de piese. In general daca platesti 1000e+ pe o bicicleta, nu te zgarcesti sa pui piese de entry level. Aici tu trebuie sa stii echiparea standard a bicicletei.

Dupa marca si seria de pe cadru o poate cauta pe saiturile unde iti inregistrezi bicicleta furata. Cauta cu google "gestohlen fahrrad" si vei gasi mai multe asemenea saituri.

Cea mai mare baza de date este aici: http://www.fahrrad-gestohlen.de/suchen.php?lang=eng

Doar ca faptul ca bicicleta nu apare pe un asemenea sait, nu echivaleaza cu provenienta licita. Insa e mai mult decat nimic. Daca apare pe un asemenea sait, nu mai are rost sa iti pui intrebari :) 

De asemenea, se poate incerca cu un mail si la producator. Ei pot intreba mai departe la politie si poti sa primesti un raspuns chiar foarte pertinent (fie in sens pozitiv, fie in sens negativ).

Multumesc pt raspunsuri!

Din pacate seria de pe BB e acoperita de patina cablurilor, trebuie desfacut acolo ca sa se vada in intregime.

Am cautat pe siteul mentionat si apare un model furat, dar cu alta seria si echipare.

După punctele de pe seatstay-ul drept, da. I l-am vândut cuiva din Timișoara, păcat că nu a apucat să se bucure de el.

Ce oameni...cat tupeu sa taie in ziua mare suportii de pe masina si sa fure biclele!!