altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Distribui pentru o cunostinta:

21 hours ago, crk said:

Ce? Ca la mine nu se vede nimic.

Nici la mine, sigur de la vreunul din adblock-ere. Ceva imi zice ca-i de pe facebook...

Daca le este greu sa scrie un post, sa fie sanatosi... :)

Da, e un link de facebook. Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca nu se vede la toata lumea:

In noaptea de 11 spre 12 aprilie 2017, din Apahida, strada Octavian Paler, Omnia Residence Asp , s-au furat 2 biciclete marca SCOTT ASPECT 29 ER, coloare alb cu negru si Bicicleta Robike Hunter 24 inch alba. Oricine care ne poate ajuta cu detalii in gasirea celor 2 biciclete am rugamintea sa ma contacteze pe mesaj privat. Apreciem orice distribuire a mesajului care ne poate ajuta. 
Oferim recompensa!
Va multumesc.
Pt detalii va rog sa il contactati pe Lacan Paul Gabriel https://www.facebook.com/lacan.paulgabriel

Plânge cineva dupa un Cube Attention?

"Cube Attention model 2016, cadru pe 18", roti de 27.5".
Aceasta bicicleta are o chipare absolut formidabila si cat se poate de performanta. A fost folosita in scopuri de promotion intr-un bike shop din germania. Sau facut cateva ture de preyentare cu ea. Este practic noua.

Peisele de pe ea care sunt inca cu vazelina originala pe ele valoreaza ca. 3000 de Euro.

Doar franele Magura fac ca. 1500 de Euro. Ultima varainata de Shimano XTR integral.

Hardtail Mountainbike, Aluminium lite compisite, Competion line, Ready for Race.

O bicicleta cu configuratie absolut unicat."

Și are uzură evidentă la tija de șa, pe brațul furcii, șaua...plus un adaptor de tablă pt aripi. Computer sigma pe fir...

https://www . o l x .ro/oferta/cube-attention-manitou-xt-magura-configuratie-de-exceptie-as-new-ID8XpFz.html#42c67ee0ba

LE: oooo ce de bicle are. Una ș-una!

• Like 1

On 10/2/2017 at 5:44 PM, MaC® said:

Plânge cineva dupa un Cube Attention?

Daca tot suntem la bancuri (sic), zic si eu:

mai degraba ar trebui sa se bucure. Acum isi poate cumpara o bicicleta adevarata.

• Haha 2

Daca domnul Dragnea a declarat ca furca aia e neagra, asa va fi!
(scuze nu m-am putut abtine)

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 2

în urmă cu 13 ore, majikstone said:

Daca domnul Dragnea a declarat ca furca aia e neagra, asa va fi!

Asta până maine, când va declara că-i albă!

(Scuze, nu m-am putut abține)

• Upvote 1
  • Like 1

Salut,

In ultima vreme au aparut o multime de postari curioase pe facebook cu autori ale caror profiluri sunt cel putin dubioase, si care ofera spre vanzare biciclete la preturi foarte mici.

Un astfel de grup: https://www.facebook.com/groups/piatabicicletecluj/

Cei pagubiti ar putea sa arunce o privire si sa incerce sa-si identifice bicicletele pierdute.

Bafta.

Am fost azi prin Vitan. 

Doamne ce bombe erau la vanzare. SantaCruz full suspension, ceva cursiere de full carbon. Numai OZN-uri...

• Upvote 1

Văduve de 80 ani, vând biclele răposaților. Mergeau cu ele la postă să ridice talonul.

Nu stiu cat de mult se mai vand biciclete furate, din Bucuresti si imprejurimi, in targul Vitan. In ideea in care, primul loc unde va verifica un pagubit, va fi locatia respectiva.

în urmă cu 1 oră, Invitat special said:

Nu stiu cat de mult se mai vand biciclete furate, din Bucuresti si imprejurimi, in targul Vitan. In ideea in care, primul loc unde va verifica un pagubit, va fi locatia respectiva.

Ma gandesc ca nu doar din Bucuresti se fura. :)  

Tind sa cred ca acelea erau aduse de afara. 

în urmă cu 38 minute, george focsani said:

Poate nu erau toate furate , ce preturi aveau cursierele de carbon ? 

Nu am intrebat, dar in mintea mea, care sunt de multi ani in lumea bicicletelor, nu ma duc sa-mi vand bicicleta in Vitan, loc unde toti vor vrea sa cumpere ceva de valoare la preturi de nimic. 

Cineva care vrea sa vanda ceva si nu are teama, o face in mediul online unde expui serii si altele. 

• Upvote 1
  • Like 2

2 hours ago, Invitat special said:

Nu stiu cat de mult se mai vand biciclete furate, din Bucuresti si imprejurimi, in targul Vitan.

Cine zice ca sunt furate din București/IF?

De amatori de chilipiruri e plin, asa cum e plin netul de anunțuri cu biciclete furate de pe casa scării.
Si as mai adauga, DA, se vând in târg biciclete furate in acelasi oras. Nici hoți nu mai avem. 

Partea nasoală este cu unul care isi ia biclă potentă din târg fără sa îl intereseze proveniența, deși este conectat oarecum la fenomenul biciclistic.
Și doi, eu nu cred că un bicilist in cunoștință de cauză își vinde bicicleta in târg. Sau daca o vinde, măcar are habar de ce componente are pe ea, nu doar "fulshimano", nu bate, nu troncăne, nu-i "optată".

Edit dupa postarea precedentă.

18 minutes ago, Pandy said:

...care sunt de multi ani in lumea bicicletelor, nu ma duc sa-mi vand bicicleta in Vitan, loc unde toti vor vrea sa cumpere ceva de valoare la preturi de nimic.

Am postat simultan același idei.
Înțelegi măi @Pandy de ce te apreciez eu pe tine?

în urmă cu 48 minute, Pandy said:

Cineva care vrea sa vanda ceva si nu are teama, o face in mediul online unde expui serii si altele. 

Nu vizitez targuri si nu stiu ce este pe acolo , dar cred ca trebuie mult curaj  sa vinzi un lucru furat intr-un targ nu se fac verificari pe acolo politie nu verifica actele de provenienta ale produselor am vazut,  un reportaj cum unei batrane in piata  politia economica i-a confiscat urzicile . 

1 hour ago, george focsani said:

cred ca trebuie mult curaj  sa vinzi un lucru furat intr-un targ

Nu. Multă nesimțire si multă iresponsabilitate. Si astea sunt din belșug. Vânzătorii hoți sau plasatorii hoților, își asumă riscul, oarecum bazați și pe anestezia autorităților. Mai dezbatem aici si o altă discuție recentă de pe forum despre poliția locală?
No offence pentru vânzătorii si cumpărătorii de bună credință. Dar in târg  stii la ce să te aștepți. Decizia e la tine.

în urmă cu 3 ore, george focsani said:

Nu vizitez targuri si nu stiu ce este pe acolo , dar cred ca trebuie mult curaj  sa vinzi un lucru furat intr-un targ nu se fac verificari pe acolo politie nu verifica actele de provenienta ale produselor am vazut,  un reportaj cum unei batrane in piata  politia economica i-a confiscat urzicile . 

Din pacate nu se intampla asa ceva. Problema e ca daca nu ar mai exista cumparatori, atunci hotii s-ar reduce. Atata timp cat produsele furate se vand, ei vor fura in continuare. 

E foarte usor sa vinzi o bicicleta de 2000€ cu 2000 lei. Nu te intreaba nimeni de acte, crede-ma. I se cam rupe aluia de acte cand primeste un lucru la sfert din banii aia. Si inca cred ca se practica polizarea seriei. Poate sa iti zica in fata ca e furata. Te deranjeaza, nu cumperi, dar ispita e prea mare. 

Ce vedem la televizor este doar pentru a prostii. Suntem prostiti permanent. 

Stiti ce nu vedeti? Nu vedeti ca avem aproape 1 milion de adolescenti care nu au luat bacul. Acestia nu se pot angaja aici decat pe salarii mizerabile. Ce fac? Se duc afara sa munceasca pentru altii. Sa fie mana de lucru ieftina. 

Avem 1 milion de adolescenti care se drogheaza. Acestea sunt statistici oficiale, cifre si subiecte de care nu auziti la televizor. Au fost recent aruncate in politica aceste situatii, a vazut cineva la televizor sau in presa? Nu. 

Acolo se aud crime, o batrana care nu a intrat in piata sa vanda si a fost ridicata de Politia Locala, Politie Locala care la Piata Sudului nu actioneaza cu nimic asupra vanzatorilor de “telefoane, cartele, incarcatoare” care traiesc zilnic de peste 10 ani. 

Informatia trebuie selectata. Orice auziti, cautati in mai multe surse. Fiecare este contaminata intr-un procent mai mare sau mai mic. 

am vazut,  un reportaj cum unei batrane in piata  politia economica i-a confiscat urzicile . 

Da, si eu am reactionat anuntându-i pe locali ca 50 de metri mai incolo se vând tigări de contrabandă (fumător fiind). Am scăpat teafăr.

Si DA [mention=11452]Pandy[/mention], din păcate suntem încă pe curba descendentă. Nu am ajuns încă în groapa de potențial. 

Poate că în bula noastră vedem o speranță.

Ce mă tem eu este ca bula lor este mai mare și mai interesată să folosească ștampila in mod "basic instinct".

Ce să verifice milițienii proveniența bicicletelor din târg când strigă unii în gura mare că vând lucruri ilegale și nu pățesc nimic.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/politistii-depasiti-de-situatie-pietele-din-bucuresti-sunt-pline-de-petarde-si-pocnitori-1056702

Sa ma scuzati dar cand esti producator de biciclete de top a 6-7-8000E  si pui seria pe un sticker ce se scoate cat ai stranuta oferind astfel ciorditorilor o metoda de a scapa de urme...nu stiu ce sa zic. Incurajarea pleaca de la radacina.

Pinarello, Specialized, Cannondale din ce stiu eu, probabil si alte branduri.

hubmarket-113362-0-94934000-1494884067_m