crossing

Ce rucsac aveti ?

Recommended Posts

Ce rucsac recomandati pentru ture scurte ? Ma orientam spre un VAUDE Juicy Air 9 http://mountain.shop...cy-air-9-186838 sau Deuter Race http://www.veloteca....euter-race.html . 165 Ron ambele . Ce parare aveti ,e ok ? Am vazut ca mai sunt unele de la Deuter Race X-Air de 14 L care sta separat de spate sa nu transpiri.. dar e 225 ron .

Practic imi trebuie pentru strictul necesar : scule in caz de pana etc , extra apa , haine de ploaie etc .

ps. ar fi importanta alegerea unui rucscac cu sistem de prindere a castii pe spate ?

Pe mine ma tenta sa-mi iau asa ceva de la Decathlon: rucsac. Vroiam in primul rand ceva care sa aiba rezervor de apa pentru ca ma saturasem sa tot car sticle de plastic de 2 litri dupa mine. Pana la urma dupa ceva "research" pe net m-am decis asupra unui Camelbak HAWG 20 de pe evanscycles.com. E mai scump dar are rezervor de 3 litri izolat de celelalte compartimente (eu beau multa apa cand ies in ture), are spatiu pentru scule diverse buzunare + spatiu in care as putea pune o haina pentru ploaie, mancare si camera foto. Sunt foarte multumit de el, dar e pentru ture mai lungi, nu cred ca e potrivit pentru tine. Poate cel de la Decathlon ti-ar fi mai ok.

Am Deuter Race X. Sistemul Airstripes nu face mare lucru si spatele tot imi e transpirat. Varianta "Air" pare mai inteligenta. Nu am luat-o pentru ca intr-un review scria ca, incarcat, apasa suparator in partea de jos a spatelui dar daca il poti proba incarcat cu vreo 2-3 kile poate te dumiresti mai bine cum e cu confortul.

In rest pare de calitate, dupa un an si jumatate nu s-a desfacut nici o cusatura.

Cel de la Quechua nu-mi place ca e prea lipit de spate si transpiri foarte tare in zona aia . Cel care-l ai tu e meserias dar nu-l gasesc in RO ,de unde-l ai si cat ai dat pe el ?

Am Deuter Race X. Sistemul Airstripes nu face mare lucru si spatele tot imi e transpirat. Varianta "Air" pare mai inteligenta . Nu am luat-o pentru ca intr-un review scria ca, incarcat, apasa suparator in partea de jos a spatelui dar daca il poti proba incarcat cu vreo 2-3 kile poate te dumiresti mai bine cum e cu confortul.

In rest pare de calitate, dupa un an si jumatate nu s-a desfacut nici o cusatura.

Deci Deuter Race transpira spatele.. ,exact cum ma gandeam . S-ar putea sa ma orientez obligatariu spre varianta Air doar ca e cam scump 235ron.. . Mai stii review-ul ? Poate tipul avea conformatia de asa natura . Deuter face lucruri pro , ma gandesc ca e un caz izolat .

Jack Wolfskin - este bine lucrat, are husa de ploaie, buzunare laterale (unul inchis si celalalt de plasa), buzunar frontal, sistem de prindere a castii, compartiment pentru hidrator si plasa pe spate. Se fixeaza impecabil pe corp, singurul incovenient fiind acela ca nu-i tocmai usor. Dar cine are habar cu ce se mananca un rucsac bun stie ca rezistenta materialelor si sistemul de fixare eficient nu fac casa buna cu "light" si "ultralight".

Eu l-am gasit la reducere pe globetrotter.de, am dat 39 de euro. Il am de doi ani, folosit aproape zilnic la bicicleta arata ca nou.

ps. ar fi importanta alegerea unui rucscac cu sistem de prindere a castii pe spate ?

Eu as zice ca nu, pt ca poti prinde casca oricum, improvizand in functie de rucsac. Mai important e sa-ti satisfaca cerintele, sa fie usor, sa nu te tina ud pe spate si sa aiba pelerina de ploaie ca sa-l protejezi de apa si mizerie.

Din punctul meu de vedere rucsacul de bicicleta trebuie sa fie cat mai usor posibil, ca sa nu te rupa de umeri si spate, chiar daca asta inseamna sa nu fie fabricat din Cordura, spre exemplu. Daca e de la o firma buna si el va fi bun atata timp cat e utilizat in scopul pt care a fost creat. Rucsacul de bicicleta e facut sa fie purtat in spate, nu tarat pe jos precum cele de trekking, iar in caz de contact cu solul sau crengi razlete va fi protejat de husa de ploaie (daca este folosita, bineinteles).

Eu folosesc un Camelback MULE pt ture, concursuri si facut mici cumparaturi prin oras. Cand stiu ca e rost de murdarie, ii pun husa de ploaie (pe care am cumparat-o separat) si asa il pastrez ca nou din punct de vedere estetic.

Are plosca de 3 litri si spatiu exact atat cat trebuie pt a cara cele necesare. Spre exemplu, intra in el hainele de ploaie (pantaloni, geaca, husa pt casca si eventual huse pt incaltari) impreuna cu ceva mancare, telefon, niste bani si cartea de identitate, si plosca aproape plina, insa sta pe spate si arata cam burdusit. Eu nu transpir foarte mult, oricat de cald ar fi sau tura oricat de lunga, insa nu mi se pare a aerisi spatele foarte bine atunci cand plosca e plina ochi, desi are nu stiu ce sistem de aerisire.

De acord cu Ibzk, dar din motive diferite.

NU e necesar nici un sistem de prindere a castii, pt.simplul motiv ca locul castii este pe cap, in permanenta.

Am un Deuter de 10L de cel putin 3 ani si s-a comportat exemplar. Usor, practic, suficient de impermeabil (chiar daca nu perfect). Iar de transpiratie, sa fim seriosi... transpiri in toate directiile simultan, cum sa scapi de asta?

Singura variabila: cu sau fara sistem de hidratare? Eu am optat pt.fara sistem de hidratare, n-am considerat o problema ca din 2 in 2 ore sa opresc la un izvor, fintina sau chiosc de unde sa-mi umplu bidoanele cu apa proaspata, nu statuta cine stie cite ore, oricit de izolata ar fi ea.

Eu as zice ca nu, pt ca poti prinde casca oricum, improvizand in functie de rucsac. Mai important e sa-ti satisfaca cerintele, sa fie usor, sa nu te tina ud pe spate si sa aiba pelerina de ploaie ca sa-l protejezi de apa si mizerie.

Din punctul meu de vedere rucsacul de bicicleta trebuie sa fie cat mai usor posibil, ca sa nu te rupa de umeri si spate, chiar daca asta inseamna sa nu fie fabricat din Cordura, spre exemplu. Daca e de la o firma buna si el va fi bun atata timp cat e utilizat in scopul pt care a fost creat. Rucsacul de bicicleta e facut sa fie purtat in spate, nu tarat pe jos precum cele de trekking, iar in caz de contact cu solul sau crengi razlete va fi protejat de husa de ploaie (daca este folosita, bineinteles).

Eu folosesc un Camelback MULE pt ture, concursuri si facut mici cumparaturi prin oras. Cand stiu ca e rost de murdarie, ii pun husa de ploaie (pe care am cumparat-o separat) si asa il pastrez ca nou din punct de vedere estetic.

Are plosca de 3 litri si spatiu exact atat cat trebuie pt a cara cele necesare. Spre exemplu, intra in el hainele de ploaie (pantaloni, geaca, husa pt casca si eventual huse pt incaltari) impreuna cu ceva mancare, telefon, niste bani si cartea de identitate, si plosca aproape plina, insa sta pe spate si arata cam burdusit. Eu nu transpir foarte mult, oricat de cald ar fi sau tura oricat de lunga, insa nu mi se pare a aerisi spatele foarte bine atunci cand plosca e plina ochi, desi are nu stiu ce sistem de aerisire.

Pana acum Camelback MULE e nr.1 , 3L de apa ! In turele montante de cateva ore prin padure 3L de apa sunt excelenti ! Am urmarit si o prezentare pe youtube , rucsacul este ideal iar sistemul de aerisire foarte bun . Problema e ca nu este decat aici http://www.maramont.ro/ro-RO/Catalog/showProduct.aspx?departmentID=61&id=1131 ,sper sa-l aiba pe stoc .

De acord cu Ibzk, dar din motive diferite.

NU e necesar nici un sistem de prindere a castii, pt.simplul motiv ca locul castii este pe cap, in permanenta.

Am un Deuter de 10L de cel putin 3 ani si s-a comportat exemplar. Usor, practic, suficient de impermeabil (chiar daca nu perfect). Iar de transpiratie, sa fim seriosi... transpiri in toate directiile simultan, cum sa scapi de asta?

Singura variabila: cu sau fara sistem de hidratare? Eu am optat pt.fara sistem de hidratare, n-am considerat o problema ca din 2 in 2 ore sa opresc la un izvor, fintina sau chiosc de unde sa-mi umplu bidoanele cu apa proaspata, nu statuta cine stie cite ore, oricit de izolata ar fi ea.

Cred ca vorbesti de Deuter Race http://www.sportmaniac.ro/ro/detalii/rucsacuri/rucsac-alpin/Rucsac-Deuter-pentru-ciclism-alergare-10L-1626/?done=%2Fro%2F&archive=1

Pana acum Camelback MULE e nr.1 , 3L de apa ! In turele montante de cateva ore prin padure 3L de apa sunt excelenti ! Am urmarit si o prezentare pe youtube , rucsacul este ideal iar sistemul de aerisire foarte bun . Problema e ca nu este decat aici http://www.maramont.ro/ro-RO/Catalog/showProduct.aspx?departmentID=61&id=1131 ,sper sa-l aiba pe stoc .

Acela e un model mai vechi, caci cel de 2011 arata altfel (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57099) si vine cu ultimul model de rezervor Camelback, Antidote, care cica e mai bun decat Omega HydroTanium.

CamelBak Antidote Overview:

CamelBak Antidote Reservoir vs. Omega Reservoir:

Daca nu ma uitam la filmuletele astea habar n-aveam de chestia aia din jurul gatului rezervorului care se foloseste la uscarea acestuia, desi l-am atarnat pe sarma de zeci de ori pana acum http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

ultimul model Camelback Mule NV are si husa ploaie inclusa.tu unde l-ai comandat ,in RO ?Pare ok pretul pe site-ul ala 50 lire ,creca tot pana in 300ron ies cu transp cu tot.

Eu l-am luat de pe CRC (am lasat linkul mai sus). Vad ca MULE NV 2011 are un pret mai bun pt ca are si husa de ploaie inclusa si astfel iese mai ieftin cu 3 euro. Fata de MULE are husa de ploaie inclusa, cum am spus, buzunar separat pt aceasta si un sistem de ventilatie mai bun, zic ei, ce are in plus o plasa ce separa spatele de rucsac si un sistem de bretele mai dinamic. MULE NV e mai greu cu aprox 130 de grame decat MULE, avand aceeasi capacitate.

Momentan mă chinui cu un ghiozdan de hidratare pentru ciclism din Decathlon, varianta de 17l. E decent pentru ture de o zi și pentru commuting la birou cu hainele de schimb în el, însă îmi ține foarte cald în spate. O vreme am cochetat cu ideea de a cumpăra un Camelbak MULE NV sau chiar HAWG NV, dar ceva în forma suporților ce stau pe spate nu m-a chiar convins. Mă uit acum la un Deuter Race EXP Air ce pare și destul de încăpător pentru o zi, dar mai ales bine ventilat. Pentru ture scurte ar merge Deuter Race Air Lite mai bine. Ceva impresii de la proprietari?

Eu am un DEUTER AC LITE 20,modelul de aici: http://www.yatego.com/trekking-point/p,492aaba7aaf68,48e4c4f3cfc662_1,deuter-ac-lite-20-steel-canvas

Difera doare culoarea,al meu este portocaliu,este comod iar sistemul air stripes este ingenios.Minusuri la acest model ar fi buzunarul unde intra rezervorul de apa:nu ofera izolatie termica suficient de buna.Am rezolvat acest inconvenient cu o geanta termoziolanta in care am introdus rezervorul de apa.Una peste alta sunt multumit si il recomand celor care pot sa mearga pe bike cu un rucsac in spate.Am vazut ca in afara pretul este in jur de 39 Euro ,face!

Eu sunt axat pe Camelbak.

Am un Mule NV, un HAWK NV, si un Lobo...

Pot spune ca sunt multumit, noul rezervor Antidote de 3litri, e chiar revolutionar...

Despre toate 3 as putea spune ca sunt bine gandite, buzunar pt. ipod, husa de ploaie de calitate...pt. maraton as recomanda Lobo(3 l), pt. o tura de-o zi, Mule NV(12 l), si pt. mai mult de o zi, HAWG NV(18 l)...

Folosesc de 2 ani Loap vertical de 9 l care a venit cu camelback integrat, are cea mai buna aerisire la spate cu cadru de sarma si plasa http://www.proalpin....ertical-9l.html , nu intra nici apa in els si e foarte rezistent.

Foarte tare ruscascul si un pret exagerat de bun ! 142 RON , doar ca ...STOC TERMINAT la Proalpin.ro si nimeni nu-l mai vinde.. chiar nu gasesc nimic pe stoc in Romania asta ?

Momentan mă chinui cu un ghiozdan de hidratare pentru ciclism din Decathlon, varianta de 17l. E decent pentru ture de o zi și pentru commuting la birou cu hainele de schimb în el, însă îmi ține foarte cald în spate. O vreme am cochetat cu ideea de a cumpăra un Camelbak MULE NV sau chiar HAWG NV, dar ceva în forma suporților ce stau pe spate nu m-a chiar convins. Mă uit acum la un Deuter Race EXP Air ce pare și destul de încăpător pentru o zi, dar mai ales bine ventilat. Pentru ture scurte ar merge Deuter Race Air Lite mai bine. Ceva impresii de la proprietari?

Deuter Race Air Lite nu exista in Romania. Race EXP Air 12+3L pare desul de ok , are pretul de 300 Ron , cam multisor fara sistem de hidratare inclus ?

Eu am un DEUTER AC LITE 20,modelul de aici: http://www.yatego.co...20-steel-canvas

Difera doare culoarea,al meu este portocaliu,este comod iar sistemul air stripes este ingenios.Minusuri la acest model ar fi buzunarul unde intra rezervorul de apa:nu ofera izolatie termica suficient de buna.Am rezolvat acest inconvenient cu o geanta termoziolanta in care am introdus rezervorul de apa.Una peste alta sunt multumit si il recomand celor care pot sa mearga pe bike cu un rucsac in spate.Am vazut ca in afara pretul este in jur de 39 Euro ,face!

Voi comandati totul in afara ? Nici vorba sa existe pe undeva pe la noi ! Cu tot cu taxele de transport nu stiu daca chiar se merita .

Eu sunt axat pe Camelbak.

Am un Mule NV, un HAWK NV, si un Lobo...

Pot spune ca sunt multumit, noul rezervor Antidote de 3litri, e chiar revolutionar...

Despre toate 3 as putea spune ca sunt bine gandite, buzunar pt. ipod, husa de ploaie de calitate...pt. maraton as recomanda Lobo(3 l), pt. o tura de-o zi, Mule NV(12 l), si pt. mai mult de o zi, HAWG NV(18 l)...

De un Camelbak Cloud Walker ce zici ? 19L cu rezervor inclus Omega HydroTanium de 2 L .

Am gasit in stoc doar MULE 2010 la 270ron http://www.sportraid.ro/camping/rucsacuri/camelbak-rucsac-mule-2010.htm

Tu de unde ai luat Mule NV si daca de afara de unde ai luat si cat te-a ajuns cu transp cu tot .

Deci Deuter Race transpira spatele.. ,exact cum ma gandeam . S-ar putea sa ma orientez obligatariu spre varianta Air doar ca e cam scump 235ron.. . Mai stii review-ul ? Poate tipul avea conformatia de asa natura . Deuter face lucruri pro , ma gandesc ca e un caz izolat .

Ramai putin ud dar nimic exagerat, doar nu porti bumbac, cand il dai jos in 2 minute se usuca.

Mie chiar imi place asa, sa imi tina rucsacul putin de cald la spate.

Ce greutate si ce constitutie ai?

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,5,127;product=19492

Asta ar trebui sa iti fie suficient. Sta foarte bine mulat pe corp, ventileaza bine, compartimentul apa este 2 L, are spider pentru casca si suficient spatiu util prin tot felul de buzunare.

Daca esti mai slabut...

Daca esti mai larg in torace mai indicat ar fi asta http://www.bike24.com/1.php?product=19491;content=8;navigation=1;menu=1000,5,127.

Eu am 6 SL si ma impac cel mai bine cu el din tot ce am incercat, cu precizarea ca folosesc rezervor de Dakine in el pentru ca inchiderea la plosca e mai practica.