crossing

Ce rucsac aveti ?

Recommended Posts

Ce greutate si ce constitutie ai?

http://www.bike24.co...7;product=19492

Asta ar trebui sa iti fie suficient. Sta foarte bine mulat pe corp, ventileaza bine, compartimentul apa este 2 L, are spider pentru casca si suficient spatiu util prin tot felul de buzunare.

Daca esti mai slabut...

Daca esti mai larg in torace mai indicat ar fi asta http://www.bike24.co...menu=1000,5,127.

Eu am 6 SL si ma impac cel mai bine cu el din tot ce am incercat, cu precizarea ca folosesc rezervor de Dakine in el pentru ca inchiderea la plosca e mai practica.

L-ai luat de la Himalaya.ro , 300 ron ?

Sunt inalt 1.85m si slabut .

Ma gandesc ca daca tot ma apropii de 300 ron de ce sa nu iau un Camelbak Mule care are si sistem de hidratare de 3 L inclus si are pretul de doar 270ron , totusi Camelbak cred ca este o firma la aceleasi nivel cu Deuter , Vaude , Dakine (sau nu ? :) ) .Iar in cazul in care nu doresc sistem de hidratare, bun ar fi si unul ieftin gen Deuter Race (10l) la 170 ron .

Eu l-am luat din magazin, in Germania, pe probate. Am un fizic mai de balerin asa si alea normale stau pe mine ca pe gard...

La rezervoare Camelback nu sta la nici un nivel. Pur si simplu, restul de zbat sa fie in ton cu ei si inovatiile lor. Dau tonul in domeniul rezervoarelor Imagine postată

Pinguinul din link are doua neajunsuri. Placa de fixare pe zona lombara prea compacta, zona sensibila daca transpiri din lipsa de ventilatie, si plasa de aerisire nu-i da o fixare suficient de buna pe torace. Daca esti mai filiform ca si constitutie flencane dintr-o parte in alta.

Voi comandati totul in afara ?

Dacă e nevoie, da; de ce să nu mă folosesc de unul din avantajele aderării la UE? La noi oferta e mult mai subțire, și mai ieftină ca la marii retaileri europeni n-are cum să iasă. Cât merită (fără „se”, că verbul n-are formă reflexivă), asta judecă fiecare. Pentru mine este diferența între a avea un ghiozdan comod și a avea unul sufocant; iaca încă un cost al unui mic confort când pedalez. Iar dacă fac o comandă mai mare (>€1000) și împărțim cei 15€ pentru transport la mai mulți, ies suficient de convenabil.

Pe evanscycles.com e gratis transportul pentru comenzi peste 50 de lire sterline. Camelbak-ul HAWG pe care mi l-am luat eu a venit in mai putin de o saptamana prin Posta Romana.

Tu de unde ai luat Mule NV si daca de afara de unde ai luat si cat te-a ajuns cu transp cu tot .

Eu le-am luat din Germania,in tara vazusem la Surmont, parca...

Cele indicate de mine, au avantajul ca vin cu noul rezervor Antidote de 3 litri, au husa de ploaie de calitate, au buzunar pt ipod (rezistent la apa), compartimentul in care intra rezervorul este gros, de calitate, tine apa rece destul de mult timp...ai posibilitatea sa-ti iei la rezervor si un filtru de purificare a apei, stau f. bine pe spate, au noua ventilatie laudata de toata lumea, sistemul N.V.I.S....

Ce sa-ti mai spun?

Si cele de la Deuter sunt ok. din cate am auzit, insa pe mine m-au convins cele de la Camelbak...

Sfatul meu este sa te lipesti pe aici la o comanda si sa-ti alegi modelul care te atrage mai mult...

Deuter, Camelbak,Evoc, Vaude...toate sunt de calitate.

Eu il am pe Forclaz 30 Air de la Decathlon http://www.decathlon.ro/RO/forclaz-30-air-170667378/#

Plusuri:

- relativ ieftin

- mare

- garantie 5 ani

- spate cu plasa... deci transpiratie redusa

- comod pentru persoanele de talie medie spre mare

- husa de ploaie

Minusuri:

- nu include rezervorul dar are locul si fantele necesar

- buzunarul rezervorului se pate folosi si ca buzunar pentru laptop (dar nu este protejat antisoc)

- se transpira in zona breteleor (nu sunt din plasa)

Personal sunt foarte multumi de el. E comod, arata OK, materiale suficient de bune...

Un rezervor de 2L la Decathlon e cam 40RON.

Pentru ca am fost cu copii la Disneyland ,am trecut pe la Decathlon si mi-am luat mai multe (far,stop ,camere,casca,chei,etc ) ,am ales un Quechua Trail Team 10 litri cu sistem de hidratare de 2l inclus http://www.decathlon...team-170676573/ . Am pus tot ce am nevoie in el si este excelent.

Multumesc

Eu am gasit la Lidl un rucsac aero - Rocktrail, cred ca e marca lor. Ieftin - 60 lei, are buzunar de plosca, buzunarase exterioare, husa de ploaie. Cat de rezistent este, ramane de vazut. Deocamdata sunt multumit, e usor si se potriveste bine pe spatele meu, nu mai transpir pe spate, doar la baza unde se sprijina rucsacul.

am gasit si un review http://www.mtbarena.com/2011/08/lidl-rocktrail-touring-rucksack-review/

Eu folosesc in functie de necesitati un Maxpedition Pygmy Falcon asta este daily use, Imagine postată

iar pentru ture mai lungi am un Maxpedition Vulture

Imagine postată

Imagine postată

NG 5162. Il am de vreo 3 ani deja si sper sa mai gasesc unul daca se strica vreodata.

• Upvote 1

Deuter Futura de 28 de litri.

Imagine postată

Imagine postată

Mi s-a parut genial sistemul de plasa. pana l-am luat la o tura mai serioasa. Nu exista rucsac care sa te mentina uscat in spate. cica sistemul functioneaza conform sagetilor din imagine: http://www.deuter.co...ory=119&id=1578 - click pe back sistem.

Dar functioneaza asa cum zic ei probabil cand stai pe loc, la maxim 25 de grade.

si eu am un rucsac Deuter race x air, are 14 litrii. Inainte aveam un rucsac de bicicleta de la Decathlon, fara sistem de ventilatie si pot sa spun ca e mare diferenta, De transpirat transpiri oricum dar la coborari cand stai aplecat in fata , intra aer la spate si simti ca te racoresti, plus de asta plasa aceea se curbeaza perfect pe spate, mult mai bine ca orice sistem de bureti....isi merita banii sistemul. Materialul e de super calitate si se vad micile detalii care conteaza de exemplu cum se prinde furtunul de apa pe bretea si cum cele 2 cheite de la fermoar de prind cu o capsa sa nu se deschida in timpul pedalatului.

Am 3 Deuter-e, un Trans Alpine 25 (din 2007) un Speed Lite 20 (din 2010) si un AC Zero 25 (din 2011).

Is destul de mari sa incapa hainele pe urcare intr-o tura de iarna/toamna, dar din cauza asta fiecare e cu compromis.

Trans Alpine-ul si AC Zero-ul sunt enervante cand te uiti peste umar si-l vezi, sunt grele pentru ture scurte.

Speed Lite-ul e comod daca e aproape gol si nu am lucruri tari in el. Daca e mai plin transpir tare la urcare. E bun la ture scurte cu bicicleta, si la ture per pedes cand trebuie sa-l car in rucsacul mare (de exemplu Poiana Pelegii - Bucura cu rucsac mare, apoi ture de o zi cu Speed Lite-ul).

AC Zero nu-l folosesc cu bicicleta ca nu are reflectorizante si mi-e frica ca se rupe plasa cand stau cu spatele indoit sau daca cad.

Ideal ar fi ceva gen Race X, usor (560 g), comod si daca ai lucruri tari inauntru, daca ar avea chingi pentru legat hainele care nu incap pe urcare iarna/toamna.

Mai am borseta asta de care am uitat, o folosesc vara pentru ture de zi, incap in ea: Leatherman-ul, un multitool pentru biticleta, foita de ploaie,un tricou, spray cu piper (pentru toate rasele de caini), un prosopel sintetic MSR, ceva mancare

Imagine postată

Am un Forclaz "25" Air Cooling System de la De-cathlon de care sunt extrem de multumit. In raport cu vechiul Outhorn de "40", acesta are plasa si sistem de rigidizare. L-am primit de ziua mea de la fii-mea si consensuala. Ma simt excelent cu el in spate si l-am pus la munca dar, doar pe trotineta.

Eu personal avut Deuter Crossbike mai mult de 5 ani, iar pt turele foarte scurte am modelul ala de 6 litri dar ala chiar numai pt o punga de apa si o camera/pompa/trusa. Daca vrei o pelerina sau un sandvici, e mai greu.

Pentru a inlocui Crossbike-ul care s-a uzat atat moral cat mai ales fizic si a mai cedat una alta la el am trecut pe Evoc si anume FR16, ceva model de 2011 care l-am prins la reducere. E modelul de freeride dupa cum ii spune si numele si are si ceva protectie pentru spate in caz de cazatura. E foarte bine lucrat, insa nu am apucat sa ies cu el cu bike-ul pentru ca pe frigul asta nu ma aventurez in ture asa lungi incat sa am nevoie de rucsac.

Deci atat Deuter cat si Evoc-ul, din punctul meu de vedere pot sa fie in colimator, daca bugetul permite, mai ales ca acum am vazut pe multe site-uri ca sunt multe modele de Deuter, din anii trecuti, care au reduceri semnificative

Deuter Cross Bike 18, modelul de anul asta, are spatiu suficient pentru o tura de 2 zile ( strictul necesar, fara papuci si halat de baie :) ) mi-a placut in mod deosebit ca are o husa de ploaie care se desface la nevoie si imbraca rucsacul-foarte util.

Imagine postată

spray cu piper (pentru toate rasele de caini)

Pana scoti spray-ul din borseta, s-ar putea sa fie prea tarziu. Ai la indemana bidonul de apa, mult mai eficient. Stropeste "bestia" si sa vezi ce usor scapi de ea. Pe incercate, functioneaza chiar si la cei mai agresivi caini.

Da' ce caută spray-ul în borsetă? Asta denotă cea mai proastă organizare posibilă. Și când mergi în drumeție speri să nu dea potopul pe tine, da' asta nu înseamnă că bagi pelerina de ploaie la fundul rucsacului...

Iar la o tură cu bicicleta, mai ales pe căldură și în locuri unde nu ai puncte dese de aprovizionare, apa este foarte prețioasă. Ar trebui să fie printre ultimele lucruri pe care să le irosești aruncând după câini. Dă cu pompa, cu ciclocomputerul, cu casca din cap, da' nu cu apa. Că poate te ia dup-aia leșinul de la căldură sau trebuie să speli cumva o rană (poate chiar o mușcătură), și atunci ți-ai dori să fi ales altfel.

• Upvote 3

@sebisascau:Da,acest ruscsac mi-ar trebui si mie.Shipping cost 6 euro plus 30 euro pretul lui?

@puterfixer

Eu doar am presupus ca acolo ar fi locul de depozitare pentru un astfel de spray. Nu am si nici n-am de gand sa achizitionez asa ceva, implicit n-am idee unde ar trebui depozitat pe parcursul unei ture.

PS Pelerina de ploaie n-o pun la fundul sacului!!! De cele mai multe ori o uit acasa :))