crossing

Ce rucsac aveti ?

Recommended Posts

Eu prefer Camelbak M.U.L.E. E perfect pentru ture de o zi, e usor si incapator, poti pune suficiente chestii in el ca sa faci fata la un traseu de maxim o zi.

Eu folosesc Deuter Trans Alpine 30. In Germania e recomandat de foarte multa lume. Testat personal la mtb sau ture de drumetie se comporta excelent si e incapator. Pentru ture scurte recomand modelele mai mici de la deuter ca cel prezentat mai sus de shauru.

Pana scoti spray-ul din borseta, s-ar putea sa fie prea tarziu. Ai la indemana bidonul de apa, mult mai eficient. Stropeste "bestia" si sa vezi ce usor scapi de ea. Pe incercate, functioneaza chiar si la cei mai agresivi caini.

Borseta are si buzunare laterale, eu acolo pun spray-ul si am vreme sa-l extrag, cainii nu au viteza luminii sa ma poata lua chiar prin surprindere

@sebisascau:Da,acest ruscsac mi-ar trebui si mie.Shipping cost 6 euro plus 30 euro pretul lui?

Da, exact atat m-a costat pe mine.

Că tot pomenea cineva mai sus de Deuter Trans Alpine 30, am găsit la promoţie varianta niţel mai mică, optimizată pentru femei: Deuter Trans Alpine 26 SL. Vedeţi dacă vă coafează, ca să zic aşa ;;)

Eu folosesc un Solitaire Freeride 16. Rezervor ii pun cat vreau eu de mare iar de asezat se aseaza pe spate cel putin civilizat ca sa nu zic chiar bine. Sistemele care au acel spate ventilat din pacate dupa mine au un inconvenient major respectiv au capacitate de stocare mica si in plus daca dezbraci ceva si vrei sa il indesi nu odata am vazut tijele curbandu- se invers. In plus treaba asta cu sistemul de hidratare . Chiar suntem in concurs zi de zi ?. De Sfanta Pauza in care admiram peisajul, bem apa etc ( ar trebui sa ne bucuram de plimbarea cu bike-ul nu sa fugim ca la maraton) ce se mai aude ?. rucsacul ar trebui sa fie cat de usor dar si destul de zdravan ca sa nu il cocolosesti, sa fie cat de cat bine organizat( buzunare si compartimente suficiente) si in plus un sistem de pus casca pana te sui pe bicla si de dupa ce te dai jos de pe ea (ar fi interesant sa intri intr-un magazin cu casca in cap sa iei doua paini in drm spre casa nu ?)

Ce rucsac recomandati pentru ture scurte ? [...] Practic imi trebuie pentru strictul necesar : scule in caz de pana etc , extra apa , haine de ploaie etc .

ps. ar fi importanta alegerea unui rucscac cu sistem de prindere a castii pe spate ?

Scuze, ce inseamna pentru lumea normala o tura scurte? Sacii astia care-s prezentati pe-aici mie mi se par a fi pentru o zi intreaga (7AM-9PM), eventual doua, asta-i o tura scurta? Daca-i asa, inseamna ca turele mele sunt mini-mini-scurte.

99% dintre turele mele sunt de 6-7 ore cu o pauza de juma' de ora la mijloc, si ma duc cu strictul necesar: camera, doua parghii de scos anvelopa, petice autoadezive, cheie d-aia mica, pompa mica, primavara/toamna o pelerina de ploaie. Lichide: apa din bidonul de pe cadru si, daca stiu sigur ca nu ajung pe langa vreo sursa de apa, un pet de 1 litru. Sculele si pet-ul le tin intr-un fel de borseta care sta la spate, pe noada, o chestie gri smilara cu astea din poza insa mai lata (incat intra pet-ul ala de 1l strambat putin).

Imagine postată

Am un sac gen Deuter Race (ala de pe veloteca.ro) dar il iau numai la ture de o zi intraga (dimineata devreme-seara tarziu), cand am nevoie de mancare serioasa sau gramezi de lichide, la astea scurte iau numai borseta si a fost mereu suficienta (are, saraca, cel putin 11 ani, am amintiri cu ea din anul 2000).

De fapt nici nu cred ca as avea ce sa pun intr-un sac la o tura scurta. Ma duc fara haine de schimb (indiferent de anotimp): vara transpir dar ma usuc, primavara/toamna (cand e racoare) ma dau cu haine in care nu raman ud (d-alea pro in care nu intra ploaia dar iese transpiratia) si iarna... hainele deja sunt waterproof ca, deh, sunt d-alea mai de ski. Doar ce-am fost ieri vreo 4 ore prin nameti tot asa, cu borseta la spate.

Eu prefer, pe cat posibil, cat mai putin bagaj. Prefer borseta in locul unul sac fiindca trec des pe sub chestii foarte joase, in care risc sa-mi zgarii spinarea, si cu sacul as ramane agatat in vreo craca. Iar treaba asta cu hydration systems din care bei in timp ce pedalezi... hmm, nu m-a prins. Daca mi-e sete si n-am apa in bidonul de pe cadru, nicio problema, ma opresc cateva secunde si beau din pet-ul ala pe care-l tin in borseta.

Iar multe scule nu iau cu mine fiindca ori nu prea stric nimic, ori belesc ceva atat de rau incat nu pot repara indiferent de cate scule am (gen spita sau ureche de schimbator rupta). Am camera, petice autoadezive (fiindca mi s-a intamplat sa sparg mai mult de-o camera) si cheie pentru mici reglaje, atat. Daca rup o spita, o invart pe dupa celelalte si gata. Daca rup urechea de la schimbator, il leg de cadru cu ceva, gasesc eu. Daca stramb un disc de frana in ultimul hal de nu-l mai pot indrepta cu mana, il demontez si gata.

Dar iarasi... iau borseta la ture pe care le consider eu scurte, adica 6-7 ore.

Si ca sa continui. De ce se cara trusa de scule, camera de rezerva si petice in rucsac. Pentru asta s-a inventat borseta de sa sau pentru cei mai gospodari ( cei care cara doua camere dupa ei) borseta de cadru.Am si eu un rucsac minimalist( tot un Solitaire de data asta un SipothPlus) care e tot ceea ce iti trebiue daca ai de alergat si vrei sa fii cat mai usor. Apa incape si punga de 3 litri, buzunarul este generos, le poti fixa pe cele din buzunar foarte bine daca strandi snurul elastic de pe fata, sistem comod de atasat casca.

Ca tot s-a deschis topic, vreau sa imi recomandati un rucsac pentru bicicleta. Eu o sa-l folosesc la ture de maxim 2-3 zile. Am nevoie de mai multe compartimente, unde o sa pun mancare, camera de schimb, pompa, cateva haine pentru dormit + echipament de schimb. Anul trecut am folosit un rucsac de scoala, insa e incorfortabil. Ceea ce doresc de la el , sa fie ergonomic, sa se muleze pe spate si comod, sa nu mi-l rupa dupa 6 ore sau mai multe, de stat in sa. Eu m-am orientat spre acesta: http://www.veloteca.ro/accesorii-biciclete/genti-bicicleta/rucsac-deuter-cross-bike-18.html , insa observ ca are rezervor. Eu folosesc bidoanele pentru apa, nu tin neaparat sa contina si rezervor. Eventual, se poate scoate rezervorul si sa pun alte lucruri necesare turei, in locul lui?

Bugetul maxim e de 250 lei doar pentru rucsac, nu include si costul de transport. Astept si alte sugesti /sfaturi/pareri. Numai bine!!

Suportul pentru rezervor e pur si simplu un buzunar interior separat. In privinta sistemul Airstripes nu te astepta sa aiba un efect dramatic impotriva transpiratiei spatelui.

De ce se cara trusa de scule, camera de rezerva si petice in rucsac. Pentru asta s-a inventat borseta de sa sau pentru cei mai gospodari ( cei care cara doua camere dupa ei) borseta de cadru.

Folosesc borseta de sa pentru trusa de pana (pompa, leviere, petece, multitool) si borseta de cadru pentru 2 camere, insa daca am rucsacul mare in tura, pe coborare ma trezesc des ca le bag pe toate in rucsac, pur si simplu pentru ca ma zgarie pe creier zgomotul sculelor in borseta (si acopera sunetele pe care chiar vrei sa le auzi pe coborari, cum ar fi deraparea anvelopei spate sau chestii contondente intrandu-ti in transmisie, etc.). Si e o borseta foarte mica ce tine totul la un loc si am incercat sa folosesc cat mai mult buzunarele interioare ca sa amortizeze sunetele.

Pentru carat in spate, am un Camelbak Rogue + punga de 2 L. E cam la limita spatiul extra pentru chestii, incap ~4 batoane, chei, mobil, portmoneu, lentile de schimb pentru ochelari, o camera, geaca de ploaie si POATE aparatul foto (ultra mega super compact dar tot trebuie sa renunt la niste batoane ca sa intre :D). Pe asta il folosesc la ture mai scurte sau in competitii, cand oricum nu iau aparatul foto :D. Imi place insa ca e foarte usor, ~200 grame, deci nu e mare diferenta fata de a indesa toate chestiile astea prin buzunarele tricoului (si chiar daca il pun in spate, e suficient de mic si sta suficient de sus pe spate cat sa am inca acces la buzunarele tricoului, daca vreau neaparat). Nu imi place ca transpir din cauza lui, desi are un fel de sistem de bureti care cica il tine departe de spate, insa in practica daca ai punga de apa plina o sa ia forma spatelui si o sa preseze direct pe tricou. Macar nu acopera o suprafata prea mare.

Pentru ture mai lungi am ceva de la Decathlon, surprinzator de trainic - il am de 3 ani. E cam greu, 1.5kg fara nimic in el, insa incap lejer punga de apa, geaca ploaie, tricou maneca lunga (x 2 daca vreau), mancare berechet si ramane loc sa bag trusa de scule cand ma enervez ca face zgomot :P

Suportul pentru rezervor e pur si simplu un buzunar interior separat. In privinta sistemul Airstripes nu te astepta sa aiba un efect dramatic impotriva transpiratiei spatelui.

Si eu ma gandeam ca efect prea mare nu cred ca va avea sistemul special de ventilatie, tot o sa transpir. Mai salvez din suma atunci. Legat de celelalte aspecte pot sa ma merg pe alegerea din postul meu? Observ ca sunt si alte tipuri pentru ture mici, insa cel ales e bun si pentru drumetii, iar volumul este de 18 L, fata de 10 sau 12. Sunt deschis si la alte oferte si exemple!

Am uitat sa mentionez ca prefer site-urile din tara.

Un rucsac pe care il folosesc de aproximativ 10 ani la toate tipurile de sport in natura... schi, trekking, hiking si in ultimii 3 ani la MTB. Suficient spatiu pentru ture de 24-48 ore pentru strictul necesar. A suferit multiple busituri, dar dupa fiecare spalare e ca nou... materiale indestructibile. Recomand! Singura chestie e ca incepi sa te plictisesti de el!

http://www.camelbak.com/Military-Tactical/Packs/2011-Hawg.aspx

Am dat peste topicul asta, in cautarea unui rezervor de apa pentru hidratare. Initial pentru un rucsac deuter dar are 45+10, nu poate fi folosit pentru bicicleta si aveam nevoie de un rezervor. Cum solutia de la deuter face 130 punga de apa si aprox 70 husa termoizolanta, m-am uitat dupa un camelbak mule care in 369 roni are si un mic rucsac. L-am gasit redus la 299 de la sports world, a venit azi. M-am saturat sa beau apa calda de la cismele. Am sa imi mai las o impresie dupa ce il folosesc :)

http://res.fortheriders.com.au/img/Kit/Hydration%20Packs/camelbak-mule-blue-800g-1-a.jpg

http://assets.bikeexchange.com.au/dbimages/bike/fn_2/471/102045471/popup/camelbak-mule-blue-800g-2-a.jpg

Da este perfect,nu o sa iti stea lipit de spate si lasa aerul sa circule la spate, astfel incat nu o transpiri abundent din cauza lui. Asemenea rucsacuri cu aceasi caracteristica ,utilizeaza si de cei care practica drumetiile pe munte, tocmai din aceasta cauza sa nu transpire abundent pe spate.

Deuter Race Exp Air. Modelul de anul trecut e și mai bine gândit decât cel ce-l am eu (cu 2 ani mai vechi), foarte comod la spate și pe umeri. Și cel compact pare ok, dar doar din poze, fără probe :)

• Upvote 2

Vault 25L

8130007

Features
  • Padded laptop sleeve
  • Fits most 17" laptops
  • Front pocket fits iPad
  • Cargo side pockets
  • Breathable Dri Mesh back panel
  • Fleece lined phone pocket
  • Load compression straps
  • Adjustable sternum strap
Specs

1530 cu. in. [ 25L ]
21 x 12.5 x 7" [ 53 x 32 x 18cm ]

Materials

600D Polyester
600D Polyester Ripstop ( Limeade )
PU Suede

p006_8130007_002_Vault_FTR_Black.jpg

8130007-001-VAULT25L-BLACK.jpg

Recomandati-mi si mie un rucsac sa pot lega (la urcare) pe exterior armura si aparatorile pt picioare, eventual sa incapa in interior o casca full face. Fara rezervor de apa.