crossing

Ce rucsac aveti ?

Recommended Posts

eu am unul mic din Decathlon,asta il folosesc la ture (rucsac Quechua)-mie astea mi se par foarte practice

Recomandati-mi si mie un rucsac sa pot lega (la urcare) pe exterior armura si aparatorile pt picioare, eventual sa incapa in interior o casca full face. Fara rezervor de apa.

daca esti ok cu produsele Decathlon,au ei unele mai maricele,Quechua,la preturi decente ,zic eu

Pe principiul "fiecare cioară îşi laudă puiul" :) eu folosesc de vreo 3 ani un Dakine Apex care se apropie cam de ce vrei tu. Dezavantajul e ca nu-i chiar ieftin...

753_4.jpg

Am luat de curand de la bikexpert un rucsac Cube AMS 11 la 157 lei...este comfortabil si usor...de transpiratie pe spate nu cred ca se poate scapa atata timp cat ai ceva in spate...

Se poate, trăbă să încerci un Deuter Race Exp Air :)

(Ar fi cazul să vorbesc la Deuter să mă fac măcar cu o măslină, ceva, la cât le laud produsul - da' pe bune că încă n-am găsit un altul mai răcoros în spate și mai lejer pe umeri!)

Se poate, trăbă să încerci un Deuter Race Exp Air :)

(Ar fi cazul să vorbesc la Deuter să mă fac măcar cu o măslină, ceva, la cât le laud produsul - da' pe bune că încă n-am găsit un altul mai răcoros în spate și mai lejer pe umeri!)

Subscriu!

p.s.: daca primesti maslina poate imparti samburele cu mine, e bun la stomac.

• Upvote 1

Eu detin acum un Deuter Crissbike 18 si sunt dezamagit total de el. La vreo 3 luni de la achizitie s-a rupt fundul buzunarului mic din fata (ceea ce a fost oarecum un avantaj, pentru ca acum am buzunarul mai spatios), la cumparare l-am schimbat de 2 ori pe garantie (in interval de 2 saptamani) pentru ca avea bretelele cusute stramb. Si acum bretelele mi se pare ca sunt prea in unghi, si in loc sa imi stea mai spre gat, imi stau mai pe mijlocul umarului, dandu-mi mereu senzatia ca pica breteaua. Chinga de prindere la piept s-a dus si ea relativ repede. Chingile de prindere la brau sunt cvasi-inutile, pentru ca sunt subtiri si intra in carne si dor, si nu prea reusesc sa ofere orice fel de sustinere a greutatii. Mai mult, sunt atat de inutil de lungi incat mereu imi intra sub fund cand stau pe sa, si sunt deranjante. Desi le-am prins cum am putut, sunt pur si simplu prea lungi. Buzunarele laterale sunt din plasa, care s-a desprins si ea relativ rapid in zona prinderii cu banda elastica. Nu are spatele rigid si, umplut sta aiurea pe spate. Sistemul de aerisire este nul.

Inainte de Deuter Crossbike 18 am detinut un Solitaire Freeride, care a fost genial. Din pacate, nu se mai gaseste (al meu mi-a fost furat). Aveti ceva sugestii de un rucsac in stilul Solitaire Freeride, pana in 250 ron? Am cautat si eu, dar in afara de Deuter, nu vad altceva mare lucru. Si parca nu as vrea sa repet experienta Deuter.

Mi-am luat si eu un Deuter Race Exp Air, sper sa fie alegerea buna,  pretul spre deosebire de majoritatea produselor de la noi este la fel sau chiar mai mic decat de pe site-urile din afara

Eu mi-am luat pana la urma, un Camelback Transalp, fara rezervor de apa. 33 euroi, la reducere.

Bun pentru turele mai lungi, este super incapator, incap lejer casca full, protectiile de tibie si cotierele, plus alte dracii.

Are husa impermeabila, sistem de rigidizare, iar sistemul de ventilatie isi face treaba cu brio. 

Singurul inconvenient e ca nu s-a inventat inca rusacul mare in interior si mic la exterior :)

transalp_0big.jpg

• Upvote 1

Salut. Unde as putea gasi un rucsac gen Deuter compact air exp 10, dar pana in 200lei. Mai exact, caut de ceva timp un rucsac de 10l(+-) cu plasa pe spate, dar la un pret mai ok.

Recomand  http://www.pinguincz.cz/en/product/ride-19/p-4364,  sau http://www.pinguincz.cz/en/product/ride-10/p-4365. Se poate prinde  casca, mancare de o zi , haina de ploaie,are spatele foarte bine ventilat (cu plasa), folosesc varianta de 19 l de mai bine de 2 ani si tine la tavaleala. Varianta de 10 l  e cam mica pentru ce am vrut eu acum o folosesc doar ocazional.Se gasesc si la magazinele outodoor din RO.

Stiu ca dezgrop un topic vechi dar, mi-am achizitionat un rucsac de la Decathlon pentru iesirile din imprejurimi dar totusi nu sunt multumit de el in legatura cu prinderea.Rucsacul este B'twin MTB 920 Rosu. N-am apucat sa il testez cum trebuie si am depasit zilele pentru al putea returna inapoi.Nu sunt multumit de sistemul de prindere tip parasuta.Imi opreste respiratia si ma incalzesc tare datorita acestui sistem.Trebuie prins intr-un anumit fel ca sa nu deranjeze? Sau il incarc eu gresit?Sau acest tip de rucsac e mai mult pentru Enduro (mai mult coborare )?