crossing

Ce rucsac aveti ?

Recommended Posts

în urmă cu 51 minute, EyesOnly said:

Eu urasc sa car rucsac in turele de bicicleta - transpiratie, dureri de umeri, etc - dar fiecare are piticii si viziunile lui. Au fost vremuri cand caram unul mic dupa mine, pentru strictul necesar si era destul de ok - in afara de partea cu transpiratia.

Dacă are un sistem deștept cu plasă întinsă, nu sunt probleme nici cu transpirația.

• Like 1

4 minutes ago, Traveller said:

Dacă are un sistem deștept cu plasă întinsă, nu sunt probleme nici cu transpirația.

Dupa cum spuneam, fiecare cu piticii si problemele lui pe cerebel :)))) Eu am gaqsit un singur rucsac care nu imi creaza disconmfort legat de transpiratie -> ala pe care nu il iau cu mine la ture. 

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 3

6 hours ago, EyesOnly said:

Pentru turele mai lungi folosesc ce se vede in poza

Inainte sa imi iau dropper ma uitam la asa ceva. Acum cam iese din discutie :-?

6 hours ago, EyesOnly said:

Dupa cum spuneam, fiecare cu piticii si problemele lui pe cerebel :)))) Eu am gaqsit un singur rucsac care nu imi creaza disconmfort legat de transpiratie -> ala pe care nu il iau cu mine la ture. 

Si ca sa demonstrez inca o data cum ni se intorc toate in viata. 

Am pus astazi rucsacelul mic in spate cu niste piese noi si am fugit la service. 

Nu m-am dus la 17 cand eram programat ci pe la 15 si, evident, nu aveau timp de mine.  Astfel, ca sa pierd timpul pana la 17 am dat o tura prin jurul oraslui. 

Intors la service, dupa ce montat noua foaie si lantul, am vrut sa le testez si am mai dat o tura pe langa oras. 

Si uite asa, ala care nu suporta rucsacul in spate, s-a ales cu doua ture, una de 24 si una de 20, cu rucsacul in spate. Radeam de unul singur pe traseu la ironia situatiei. 

• Haha 4

@Alegz30

Subscriu la ceea ce ti-a recomandat @majikstone, in special marfa de pe siteul Palnet x. 

Gasesti acolo o gramada de genti care se pun pe cadru: https://www.planetx.co.uk/c/q/bikepacking-and-bike-touring/bikepacking-and-touring-bags/frame-bags

Daca vrei neaparat sa ai si rucsac in carca, poti opta pentru unul mic, in care sa fie rezervorul de apa si diverse maruntisuri. Gasesti si la Dechatlon asa ceva.

Revenind la gentile care se pun pe cadru, prespun ca ajuta si la coborarea centrului de greutate al bicicletei.

Bafta.

On 5/18/2020 at 10:24 PM, Alegz30 said:

bicla sa fie "curata"/usoara/agila

e bine că știi ce îți dorești

Ce parere aveti despre rucsacul asta Fischer? Pare mai potrivit pentru urban riding insa l-am vazut prima data in spatele unui tip ce cobora Paltinisul noaptea ca inecatul... Mi s-a parut destept tare si la 16L pare suficient pentru tura.

Rucsacurile urbane gîndite pentru laptop au stratul ăla de protecție care se traduce prin căptușeală groasă, iar la exterior, în aria de contact cu spatele și umerii, o să transpiri serios vara.

Chestia cu lumina e aproape inutilă pe bicicletă, că nu stai să apeși pe butoane cînd schimbi direcția, ci întinzi mîna.

Dacă e vorba de vizibilitate, un stop spate și o vestă/jachetă reflectorizantă galben-verzuie sunt mai vizibile decît luminițele alea de pe rucsac. 

Acum revenind la dilema ta - vrei un rucsac și nu știi de care? Contează pentru ce fel de ture vrei să-l folosești. 

Pentru ture scurte în sezonul cald merge și fără plasă pe spate, numai să fie un material prietenos.

De exemplu, anul trecut mi l-am luat pe ăsta pentru ture scurte și mă simt foarte bine cu el:

https://www.4camping.ro/p/rucsac-pinguin-move-8/

Pentru ture mai lungi în orice anotimp, un rucsac de pînă în 20 litri, cu sistem de aerisire pe bază de plasă tensionată, e mult mai confortabil. 

• Upvote 2