hirschpek

Producatorul DHS

Recommended Posts

Ce parere aveti de biclele DHS? Sunt facute in Romania.

Ma intereseaza mai ales alea cu suspensii. Pareri pro si contra.

daca ti se va raspunde, vei observa ca aceste asazise biciclete sunt URATE de majoritatea. daca iti iei una, pur si simplu arunci banii degeaba...

Pai eu o sa-ti zic de o situatie concreta nu povesti sau ceea ce ma auzit la altii.

Un preieten de-al meu primeste de ziua lui o bicicleta DHS. Nu era full suspensions, nu avea "instalatie de pom"(imi place termenu asta). Nu. O bicicleta simpla. La 2 saptamani, adica dupa vreo 4-5 ture(in total aprox 200 km, asfalt, off-road) roata din spate descentrata facea cauciucu sa se frece de cadru, deraior fata bulit, frane fata spate dereglate(infranau rotile), +ca avea si o problema la furca la care nu i-am descoperit cauza: la viteza mare, daca luai mainile de pe ghidon acesta incepea sa vibreze din ce in ce mai tare(pt chestia asta i-am imprumutat si eu bitza pt vreo 3 km si stiu ca am murit de ras :P:D:D).

NU cumpara asa ceva!!!

Eu am avut un first bike(care este in aceeasi oala cu dhs, rich bike, si alte noname-uri) si acum zace in grajd la tara, nu l-am vandut pentru ca nu vreau sa am pe cineva pe constiinta :P.

Daca vrei sa cumperi o bicicleta buna posteaza aici bugetul, cam ce vrei sa faci cu ea si cu siguranta vei primi sfaturi competente.

Numai bine si ai grija ce cumperi :D

Citind tot felul de pareri, per total Dhs di First Bike sunt proaste...Atunci ce luam si de unde luam!? Nu toti avem rude pe afara, sau nu toti avem in oras Sh uri unde cica gasesti ceva bun...Ce este de facut atunci? Omu cred ca v a lua tot un dhs sau un Fb pana va avea posibilitatea sa achizitioneze ''ceva mai bun'' cum spuneti voi. Vine vara...cald afara, oare cati au rabdare sa caute un bike bun. Oricum majoritatea cred ca au bicle facute pe piese, si nicidecum de la sh...Sau cine stie...luate dhs si facute upgradepe shimano.

PS: In fct de cat cred eu ca sunt de bune am facut un top.

locul 3. Rich Bike

locul 2. First bike

locul 1. Dhs

Sub un anumit pret nu se poate produce o bicicleta decenta. FB, DHS & Co sint mult sub pretul asta.

La fel e si in multe alte domenii, poti sa-ti iei incaltaminte Adibas sau combina cu beculete Panasoanic la preturi de 10 ori mai mici decit realul Adidas sau Panasonic. Doar ca e la fel ca si cu pantofii de morti de care pomenea cineva pe-aici, cind incepi sa-i porti iti ramin talpile in drum.

Cit despre upgrade-ul unui DHS...tu ti-ai lua Trabant cu gindul ca ii faci mai incolo upgrade la motor si piese de Mercedes?

Toti baietii de mai sus au dreptate. Azi m-a intrebat cineva care e diferenta dintre o bicicleta de 3 mil jumate din supermarket si a mea (17 mil). mi-a fost greu sa ii dau un raspuns pe care sa-l inteleaga. I-am spus ca fiabilitatea si implicit siguranta pe care o ai pe bicicleta.

Strange bani, mai ai "putintica rabdare" si ia-ti ceva K-lumea!!!

toala lumea spune '' ia ti ceva klumea...''. da ce ar trebui sa luam!?si de unde!?

Mai citeste pe forum, sint convins ca ai sa gasesti raspunsul pina la urma :P.

Raspunsul este si in urmatoarea intrebare:

''Am un '486' ,as putea sa vad macar filme?'' (precizez ptr cei care nu stiu ca 486 era o plartforma ptr procesoare ,inainte de era sau epoca pentium)

Ok people

Stiu ca sunt nou pe aici dar toata chestia asta anti-DHS/First Bike/Rich Bike e stresanta deja . Am avut mai multe biciclete : Pegas (folding), Semicursiera Pegas, Ucraina , Dhs 6205 (full suspension) o mai am si acum(2005) si un Decathlon Triban Trail 7 (2007).

Parerea mea este ca intr-adevar DHS-ul a fost cea mai proasta bicicleta pe care am avut-o .. dar pe de alta parte a fost o solutie pentru a imi redeschide pasiunea pentru ciclism.

Am investit in ea cam de 2 ori valoarea initiala ca sa ajunga la ceva suportabil. Am avut probleme incredibile cu ea .. de la caderea unui brat pedalier pana la descentrari serioase (cu ruperi de spite) si alte probleme pe care probabil voi nu le-ati avut.

Cu toate astea inca o mai folosesc. Daca imi fura cineva DHS-ul nu este o mare problema .. practic nu am pierdut mare lucru .. daca aveam Trek , Giant ,Specialized sau (my favorite) Batavus ma stresam . Il las pe scara fara probleme .. este bicicleta mea de commutting to work.

Ma deranjeaza ca spuneti sa nu isi ia decat biciclete scumpe .. si eventual SH. Eu zic ca mai bine sa mearga 200 km /am cu un DHS decat deloc.

Si ma mai deranjeaza si invazia de MTB-uri pe strada .. la fel ca si SUV-urile si masinile de teren (in lumea auto). Cand mi-am luat eu DHS era tot ce puteam gasi in Hypermarche si este : "the wrong bike for the right reason".

Eu as prefera sa existe niste standarde de testare si siguranta si bicicletele sa nu poate fi lansate pe piata daca nu trec testele. Evident in cazul DHS/First Bike/Rich Bike aceste teste fie ar schimba calitatea bicicletelor fie ar falimenta firmele respective.

LE : Am mers 90% prin Bucuresti cu DHS-ul o singura data am mers pe un drum forestier si asta anul trecut dupa ce toate problemele se rezolvasera deja

Acum vreo 5 ani imi luasem un DHS.

Ce pot sa zic...nu poti avea pretentii de la ea. (la absolut nimic)

Singurul lucru pozitiv este ca sunt foarte grele si sunt bune pentru antrenament:D

Daca ii mai pui sa zicem si o caseta de 8 pinioane dai la ea pana obosesti sigur:D.

Ma poate fi folosita si la bodybuilding...lol

Daca vrei sa iti reziste ceva timp, trebuie sa te porti cu ea mai cu mila.

• Upvote 1

Acum vreo 5 ani imi luasem un DHS.

Ce pot sa zic...nu poti avea pretentii de la ea. (la absolut nimic)

Singurul lucru pozitiv este ca sunt foarte grele si sunt bune pentru antrenament:D

Daca ii mai pui sa zicem si o caseta de 8 pinioane dai la ea pana obosesti sigur:D.

Ma poate fi folosita si la bodybuilding...lol

Daca vrei sa iti reziste ceva timp, trebuie sa te porti cu ea mai cu mila.

Si inca ceva: daca iti vei cumpara vreodata dhs, first bike...etc (aceeasi oala), strange absolut toate suruburile inca o data.

Incep sa cred ca cei de la dhs (cel putin) ,le strang doar pentru a nu se dezmembra bitza.

Ok. Recunosc nu poti avea pretentii de la ea. Prima oara cand am iesit pe un teren accidentat cu ea m-am trezit cu roata descentrata (era o adevarata mlastina).

Dar sentimentul ca pot merge pe bicicleta dupa mult timp (in cazul meu cam 10 ani de condus) a estompat calitatea marcii.

Dar acum daca nu am bani de BMW seria 7 vrei sa nu imi iau masina ?

Chiar in seara asta o sa mai dau o tura cu jaful de DHS sa vad daca mor sau nu ;)). Oricum este un DHS tunat (cu ajutorul unor baieti de la service) si cam stiu ce poate (cam 2400 de km in 3 ani am reusit sa supravietuiesc cu el).

Parerea mea este ca poate DHS nu este sigur dar nici nu merita sa investesti 1000 de Euro intr-o bicicleta pentru ca sa o folosesti doar pe drum asfaltat si sa mergi sub 1000 km/an. Trebuie sa cunosti piata .. iar DHS &Co sunt biciclete de mers pe drum asfaltat in nici un caz de downhill.

I rest my case on this one.

O.K.

Oricum este un DHS tunat ...

Mate erich, citind asta what can I zice decit I'm very amused; a real DHS boneshaker tunat la service. Man, chiar ca-ti fliaganeste the opinca-n sus.

So long people si tache care; viata-i full danger ...;))

Edit:

Reason - Forgot sa zic ce am vrut sa zic.

erich1934, o bicicleta care sa iti garanteze un nivel de siguranta de bun simt nu costa 1000 de euro. daca fiecare s-ar interesa inainte sa isi ia o bicla si nu ar cumpara-o de la hypermarket ar sti de ce un dhs & co nu e bun. citeste pe acest forum si o sa constati ca nu mai ai nevoie de lamuriri suplimentare ;)

Cata ura pe bietele biciclete :confused:, nu toata lumea are bani asa cum si-ar dori. Si vreau mert dar mi-am luat logan nou pentru ca atat imi pot permite, si pentru ca mi-am cumparat teren si in toamana asta imi fac si casa:cool:. Ma intalnesc pe starada cu un smecher cu BMW se uita la mine cu dispret , loganist , e asta e. De si sunt multi care doar au o masina si stau in niste cacaturi de casa de te miri cum de nu se imbolnavesc. Revin la biciclete.

Tana azi mi-am cumparat bicla, DHS 2701, bicla de sosea, am luat-o de langa vitan noua, de lana fabrica de paine, cu un pret bun 395 RON. Am fost in targ sa ma uit de bicle bune sh. Am vazut acolo cateva interesante sh la 550-700 Euro ;). Mda interesante. Daca intrai in detalii a pai tre sa iti mai faci ceva acolo sa iti centrezi roata, sa mai faci nu stiu ce la bututcul ala, etc. Nici nu aveam banii dar si daca i-as fi avut nu dadeam. Sa iau ceva scump si prost pe care nu reusesc sa il stapanesc, nu, asta a fost planul meu ;). Azi in prima zi am plecat cu ea de la Vitan si am mers acasa in Tartasesti, 40 KM, si e oki. Intradevar merg doar pe asfalt, pt asta de fapt am si luato. Cand o sa imi termin casa si o sa constat ca bicla mea e "VARZA" o sa ma gandesc la o achizitie mai buna. Momentan caut doar o sa mai buna. Si apropo multe biclete cu pretentii au sa slabutza, probabil ca multi isi cumpara deja alta.

Concluzia mea , decat sa astepati cai verzi pe pereti sa va luati o bicla de 1000 E,mai bine luati una noua ieftina, mergeti deja cu ea , si strangeti in continuare bani pt bicla visurilor. Asa o sa vedeti ce inseamna o bicla in Buc, cum faci mai putin pana la munca (daca iti permita tinuta), vezi cum dispare burtica vazand cu ochii, ai si dezavantaje, murdar pe fata de la praf si fum masini, te prinde o ploaie pe care nu o asteptai, s-ar putea sa mirosi daca pedalezi prea repede, etc.

Deci sfatul meu, luati o bicla bunicica pe care vi-o permiteti usor, trageti o conluzie dupa un timp in care vedeti ce inseamna o bicla, si daca va place, luati-va si bicla de 800 Euro, oricum nu se simt cei 80 pe care i-ati dat pe prima si o puteti face cadou unui neajutorat sau de ce sa nu faci un gest frumos si sa o lasi la un orfelinat ;). Cineva mai sus zicea nu o dau sa nu omor pe nimeni, come on . Cat am alergat cu pegasul meu cu sa lunga in copilarie de imi crapa fierea, si acu, nu au siguranta biclele astea, da te pune cineva sa mergi cu 200 ! si iti trebuie ABS, ESP, 5 Stele EuroNcap, etc :eek:.

Deci haideti la plimbare cu biclele pe care vi le permiteti si mai lasati carcoteala

O.K.

Mate erich, citind asta what can I zice decit I'm very amused; a real DHS boneshaker tunat la service. Man, chiar ca-ti fliaganeste the opinca-n sus.

So long people si tache care; viata-i full danger ...;)

Edit:

Reason - Forgot sa zic ce am vrut sa zic.

Ok am vrut sa spun modificat cu ceva piese mai bune . Scuze ca nu am un Trek sau naiba stie ce.

Pana una alta sunt extrem de putine surse de informare in Romania .

In 2005 nici nu stiam ca exista forumul asta ..

Si nu este "tunat" in sensul exclusivist pe care l-am vazut pe forum . Dar este o bicicleta si functioneaza ( da am supravietuit aseara daca va intrebati).

Dupa ceva timp de la cumpararea DHS-ului m-am informat si mi-am luat ceva mai bun(si nu SH) . Dar a trecut ceva timp sa imi dau seama exact ce am nevoie .

BTW toata chestia asta seamana prea mult cu celebra discutie Logan vs. SH (daca conteaza eu mi-am luat Logan desi as fi vrut un BMW seria 3 ).

BTW toata chestia asta seamana prea mult cu celebra discutie Logan vs. SH (daca conteaza eu mi-am luat Logan desi as fi vrut un BMW seria 3 ).

Nu seamana deloc.

Cu Loganul supravietuiesti unei iesiri pana in Austria sa zicem. Cu DHS-ul daca te apuca nabadaile si vrei sa faci un traseu de XC iti faci testamentul inainte.

Nu seamana deloc.

Cu Loganul supravietuiesti unei iesiri pana in Austria sa zicem. Cu DHS-ul daca te apuca nabadaile si vrei sa faci un traseu de XC iti faci testamentul inainte.

Perfect de acord ;). Am si fost cu un Logan in Austria. Cu DHS-ul cum am zis si mai sus nu merge pe trasee accidentate,doar pe sosea (desi seamana cu un MTB).

Problema este sa fie clar de ce e buna si de ce nu e buna si asta e valabil la orice bicicleta. Adica sa nu te bazezi pe ea mai mult de 20 km odata pe sosea si 0 pe offroad . Eu cam asa o folosesc.

Pai aici apare diferenta de abordare a problemei.

90% dintre cei care navigheaza pe acest forum folosesc bicicleta pentru ture mai lungi de 20 km.

Nu am ce sa iti spun mai mult decat ca eu sunt de acord cu ideea conform careia " Sunt prea sarac ca sa cumpar un lucru ieftin(prost)"

corect ceea ce spun baietii astia mai sus care mai au habar de una alta. ma incearca niste sentimente ciudate de furie si unele chiar hilare cand ii vad pe unii cum se tot lovesc cu capul de pereti... astia is atat de incapatanati incacat chiar nu vor sa inteleaga ca firmele astea is de cacao. a zis cineva de pantofi sau aparate electronice de o calitate indoielnica, care este atat de vizibila incat trebuie sa fi batut rau in cap sa nu-ti dai seama ca e o teapa.

cat de adversarii SH-ului parerea mea e ca fac o greseala teribila. de o sapt un prieten ma roaga sa mergem pana in oserul de vechituri de langa cluj, cu speranta ca poate dam peste ceva si ghici ce am gasit... un scott de aluminiu echipat cu shimano alivio, rotile de o calitate cam proasta la doar 300 de lei. era sa uit avea o furca penibila gen downhill de la "prima bicicheta". am ajuns acasa l-am ajutat sa regleze franele care erau bike+ putin intepenite... ne-a luat cam 3 ceasuri sa aducem bicicleta intro stare buna. am mai pus o furca rigida si bineinteles furca cealalta am si aruncat-o , n-am facut-o cadou cum ar proceda unii :cool:, omu si-a mai luat niste roti cu 180 de lei si uite ca cu nici 500 de lei am facut o bicicleta care merge bine, e destul de usurica si fac pariu ca este mult mai fiabila decat porcariile astea de FB.

eu zic ca bate de departe ce ar avea mai bun "prima bicicheta" sau alde DHS...

bafta tuturor !

[...] cat de adversarii SH-ului parerea mea e ca fac o greseala teribila. de o sapt un prieten ma roaga sa mergem pana in oserul de vechituri de langa cluj [...]

Sint perfect de acord cu tine, dar daca baietii astia cer sfatul pe forum inseamna ca nu au un prieten ca tine, din pacate :).

Iar sa se duca ei sa isi aleaga singurei un SH din tirg...asta chiar mi se pare o "gresala teribila". I-ar "face" aia ca la nufarul :D.