hirschpek

Producatorul DHS

Recommended Posts

Am si eu pe acasa un DHS. Dintre toate bicicletele pe care le detin sau le-am detinut este cea mai slaba. Am primit-o de la un prieten care nu o mai folosea. Era in stare de nefunctionare, cu transmisia praf. Am pus piese noi pe ea, doar cadrul a ramas original. Am facut chiar ture frumoase si lungi cu ea, dar nu am avut mare incredere in ea. O data m-a lasatbutucul pe spate, i se macinasera bilele de rulment. Am fost nevoit sa merg asa pe ea pana acasa, scartaia si trosnea ingrozitor. Acum mi-am cumparat un trekking Peugeot si nu ma mai dezlipesc de el, e bun la orice. Cu DHS merg foarte rar

Aha, merci pentru sfaturi :D si info. Ati putea sa-mi recomandati o bicicleta cu roti de 29 inch care sa ma ajute la ceea ce am scris mai sus pana in 2100  lei ?

In 2010, am cumparat o bicicleta FB pentru copil. Nu m-am aruncat la prea scump atunci, pentru ca sa nu imi para rau daca o distruge.

Am avut de ales intre DHS si FB, asa ca am ramas la asta.

A haituit-o bine pe toate macadamurile si vad ca a rezistat eroic, cu mici reglaje initiale si pe parcurs si cu juliturile de rigoare. Curios este ca desi in 5 ani a trantit-o si a izbit-o de toate bordurile si gropile, cadrul, rotile nu sunt descentrate si nici spitele sau jantele nu sunt slabite. Cel care i-a facut "ITP-ul", a pus asta pe seama cauciucurilor robuste cu care era echipata, nu as putea sa spun daca asa este sau nu.

De curand i-am schimbat saua si cauciucurile cu unele "pentru asfalt" tot robuste, imbunatatindu-i mult comportamentul.

Per total, fara sa laud marfa (se simte diferenta fata de una mai rasarita), este intr-adevar o bicicleta grea, destul de greu de manevrat pentru cineva care este obisnuit cu chestii mai rafinate.

Asta este. Nu recomand nimanui asa ceva decat in lipsa de altceva.R1NkfBQ.jpg

Ati putea sa-mi recomandati o bicicleta cu roti de 29 inch care sa ma ajute la ceea ce am scris mai sus pana in 2100  lei ?

Ce greutate si inaltime ai ?

Daca esti mai scund mergi pe 27.5

Intreaba pe forumul dedicat acestor biciclete - Biciclete de munte

Ce greutate si inaltime ai ?

Daca esti mai scund mergi pe 27.5

Intreaba pe forumul dedicat acestor biciclete - Biciclete de munte

Am 1,72 si 78 Kg. Nu stiu daca la inaltimea asta intru in categoria scunzilor