hirschpek

Producatorul DHS

Recommended Posts

... Intrebarea pe care ar trebui sa ne'o punem este: merita?...

La intrebarea asta raspunsul este DA, MERITA.

De ce spun asta ? Pai uite, am facut un mic calcul referitor la FB-ul meu (care intre timp si-a dat duhul de tot, macar am reusit sa refolosesc piesele Bike+ care le-am pus pe el) :

- bicicleta FB - 300 RON (cu cadru de otel, avea aprox 18-20 kg)

- roata spate schimbata dupa aprox 1 luna (descentrata cu indoituri in janta, de la urcat/coborat borduri) - 100 RON (apropo, roata "noua" cu piese Bike+ a tinut mai bine de 5 ani desi nu am menajat-o deloc)

- pedale rupte si schimbate - 100 RON (am schimbat 3 pedale, 2 de la FB care dupa cateva luni se desurubau singure, desi erau insurubate cu cheia si ultima de la Bike+ care pana in ziua de azi le mai am)

- sistem franare fata+spate - 120 RON (cele originale s-au stricat in cateva luni si trebuiau realiniate cam o data pe saptaman ca altfel nu mai tineau, ba chiar s-a si rupt firul de la frana cand coboream un deal :eek:)

- schimbator spate + manete schimbator - 100-120 RON (manetele s-au rupt si ele in primul an de folosire)

- alte maruntisuri - 80-100 RON

Total : 800-840 RON dupa aproximativ 1 an de folosire.

Pai, cu banii astia luam un second hand de toata frumuseata, sau macar o bicicleta cat de cat decenta cu care nu aveam de furca in urmatorii 5 ani. A, si era sa uit, bicicleta intra la "reparatii" cam o data pe saptamana. Ba ceda una, ba ceda alta, ba se desuruba un surub.

Sa nu mai amintesc de cate ori mi s-a desfacut ghidonul si am ramas cu el in mana, cel mai rau a fost cand coboram un deal, sa vezi ce fain e sa opresti o bicicleta cand nu o mai poti controla da nici de franat nu mai poti.

Cred ca nu trebuie sa mai spun ca piesele "scumpe" care le-am luat m-au tinut urmatorii 4 ani fara probleme (si urmeaza sa fie puse pe un cadru second si sunt convins ca ma vor mai tine 4 ani fara probleme prea mari).

Anul asta, dupa ani de frustrare ca nu pot face mai nimic cu bicicleta (in afara de mers la lucru si inapoi), m-am hotarat sa iau si eu o bicicleta cat de cat decenta, m-a costat aprox 15 mil. Cu ea am fost la concursuri de MTB unde FB-ul se dezmembra de 5 ori, am fost pe Transfagarasan, am parcurs mai bine de 1000 de km in aprox 6 luni (ceea ce pentru mine e enorm de mult, inainte faceam cam 300km/an) si inca nu am avut nici un fel de problema majora cu ea. Singurele "probleme" au fost ca am rupt lantul pentru ca am fost eu "smarter than the average bear" si am fortat la urcare si o roata descentrata dupa ce am avut un "incident" in care am lovit un copac (ma mir ca numa s-a descentrat si nu a patit nimic mai mult), a si vreo 5 pene dar in fiecare caz am gasit "vinovatul" (bucata de sticla, sarma ba chiar si un surub pt lemn de aprox 6-7 cm ;-) )

:idea:Referitor la celelalte intrebari ale tale :

1. nimeni nu a zis ca daca o bicla e mai putin de 10-15 mil atunci e slaba, doar ca ceea ce e sub 10 mil e un compromis care mai devreme sau mai tarziu iti va crea probleme

2. nu toti avem bicle "de firma" sau noi, foarte multi au cumparat biciclete "second hand"

3. numarul de km /saptamana, /luna sau /an depind de ce face fiecare, nu se poate generaliza, ceea ce pentru unul e putin pentru altul e enorm de mult.

De exemplu daca omul lucreaza la 30 km de casa si merge cu bicla doar la lucru (nu face alte ture), in fiecare saptamana va face minim 300km, dar poate ca un altul nu poate folosi bicicleta decat in weekend si atunci merge la munte si se bucura daca face 70-100km in cele doua zile, si sa nu uitam de "rutierii" care fac si cate 100-150 km pe zi cand fac cate o excursie la mare sau la munte.

4. asa cum s-a mai precizat de cateva ori, conteaza foarte mult ce vrei sa faci cu bicicleta.

Daca iei bicicleta ca sa iesi in parc de 2-3 ori pe luna pai atunci clar ca nu merita sa iei ceva "de firma"

Dar daca esti pasionat de ciclism montan (MTB) si vrei sa urci/cobori pe munti pe drumuri forestiere sau de multe ori numai pe carari, pai atunci clar ai nevoie de o bicla de minim 15 mil (asta daca nu vrei sa-ti rupi gatul pe undeva sau sa te trezesti in varf de munte, la zeci de km de cel mai apropiat satuc fara mijloc de transport).

Daca vrei sa faci mii (sau chiar zeci de mii) de km pe an si sa vizitezi locuri frumoase din tara (cicloturism), iarasi ai nevoie de o bicicleta de cel putin 15-20 mil, pentru ca nu poti face compromisuri cand plei cateva zile la drum (nu vrei sa trebuiasca sa duci cu tine un atelier de reparat, ca nu stii ce va cede).

P.S. scuze de postul lung, cred ca e defect profesional :P

P.S.2 nu am nimic cu cei care au biciclete ieftine, si eu am fost in aceeasi oala timp de 5 ani, dar totusi nu poti zice ca ceva nu e bun doar pentru ca tu nu-ti permiti.

P.S.3 scuze ca ma tot "bag in seama" pe thread-ul asta, dar ma deranjeaza cand oamenii, in necunostiinta de cauza spun ca "nu merita sa iei bicicleta scumpa, ca si un "jaf" de DHS/FB/RB te tine la fel de bine" (e ca si cum ai spune ca "ce dracu iti iei BMW ca doar si cu o Trabant te poti plimba", dar uita ca la BMW nu prea ai nevoie de reparatii, pe cand un Trabant saracu numa cat nu se dezmembreaza)

Gata m-ati convins desi nu prea am facut mai mult de 100km/sapt cu biclele astea.

Acum astept sa crape ceva la Richie ca sa am un motiv sa-i fac vant. Interesant este ca n'a patit nimic pana acum desi nu l-am menajat deloc.

Tornado-ul se tine nesperat de bine si cred ca o sa-l pastrez cativa ani de acum incolo (rotile sunt inca bine centrate dupa zeci de Km de gropi si bolovani iar sistemul de viteze Shimano functioneaza clar mai lin decat la Richie unde zici ca ti se rupe lantul la fiecare schimbare).

Viitoarea mea bicla va fi clar una de firma cat mai confortabila (sa cu arcuri si toate nebuniile posibile), cos de rufe :) si aparatori de noroi cat China. Ceva in genul urateniei asteia http://www.konabikes.co.uk/2008/africa-bike/africabike-20-30.php

Parca imi aduc aminte ca unchiul meu din Arad avea podul plin cu vreo duzina de bicle asemanatoare cu asta - aveau lanturile groase ca la motocicleta (probabil de asta ajunsesera in rezerva:)). Apropo, are cineva idee cu ce tip/model de bicicleta a facut WWII armata japoneza?

Meridivs eu unul cred in lista urmatoare despre tine

1. esti ovidiu ascus, si bagat sa faca trafic

2. esti reprezentant dhs, ca prea faci reclama

3. esti...da nu zic ca ma trage sefu de urechi.

Da bicle "bune la toate" cum erau acum cativa ani or mai fi ca eu d'aia vreau...

biclele bune la toate erau datorita regimului, in care totul trebuia sa faca de toate. Din aceasta cauza masina era si tractor, feonul era si pentru incalzit copilu si ceaiu, sapunul era in loc de sampon, tre sa continui?

Cand intru acum intr-un magazin dedicat ma si enervez: aproape toate biclele n-au aparatoare de noroi (fereasca Dzeu sa te prinda ploaia pe asa ceva), seile sunt niste panarame de sado-maso (o fi "aerodinamic" sa-ti faci fundul praf mai nou), nu poti pune pe ele un rucsac amarat sau 2 sticle cu suc sa ai la drum

iar revenim la problemele de pe vremea fostului regim. toate aceste lucruri se gasesc sa le cumperi separat

am coborat km intregi de panta abrupta pe drum forestier

4 km, kilometrii intregi? looooooooooooooooooooooooooooooool

si toate au roti de tractor care se descentreaza la prima groapa mai serioasa

Daca nu te-ai dat cu una, de unde stii asta?

daca m-as duce la unchiul meu la tara cu o bicla din asta de 30 mil ar rade de mine o saptamana.

exercitiu de gramatica: tara locuita de? romani, evident

eu m-am dus cu a mea la tara si nu a ras nimeni

nici frane pe disc (astea chiar mi se par in plus pe orice bicicleta dat fiind ca inca se fac masini de 1.5 tone fara asa ceva)

toate dubiile s-au dus aici. eu votez pentru ©

toate masinile au disc pe frana, in fata. Ideea e ca nu au disc pe frana pe spate ci pe tambur. Vezi ca faci multe confuzii, nu foarte magulitoare.

Iertati-ma dar se pare ca ati pierdut cu totul subiectul. Deh, cititul atent a devenit o arta rara in sec 21.

Trevizes am ajuns la aceeasi morala a fabulei ca tine deci te rog sa citesti cu atentie data viitoare si sa lasi concluziile pripite pentru cui i-or folosi la ceva. Pe mine ma lasa rece. La fel cum ma lasa rece sute de Km facuti pe bicicleta in jurul Chinei si ocolul pamantului in 75 zile pe biodiesel. Adevarul este ca fiecare lucru isi are rostul lui si bicicletele n-au ce cauta pe autostrada la fel cum n-ai sa vezi un TIR pe drum forestier. O vizita la sectia de ortopedie a oricarui spital de urgenta poate fi extrem de lamuritoare in sensul asta...

animaloo mai mult sau mai putin obosit. Merci pentru analiza sintactica pe text. Totusi ai reusit sa pierzi cu totul din vedere ideea de baza. Reciteste (daca te mai lasa seful) si dupa aceea putem discuta. Pentru cultura ta generala Mercedes fabrica masini de serie cu frana pe disc spate si suspensii independente inca din anii '60. Franele cu tambur pe spate nu sunt regula ci solutia pentru costuri mai mici in industria auto. In rest spor la numarat Km (sunt sigur ca ajuta la adormit mai repede;)

Offtopic: Nu ma intelegeti gresit, imi place sa merg pe bicicleta dar nu suficient incat sa risc sa fiu "zburat" in sant de vreun camion de 20t care trece pe langa mine si cadrul meu usor de carbon cu 120Km/ora :) Daca nu stiti despre ce vorbesc dati-mi voie sa ma indoiesc de Km vostri pe drumuri nationale. Si inca n-am pomenit nimic de soferii zapaciti care reusesc performanta sa se rastoarne pe drum drept.

Edited by Meridivs

pana acum doi ani si eu eram adeptul ideii de "daca nu te dai mult cu bicla nu are rost sa bagi prea multi bani in ea". inca sunt adeptul acestei idei. Cum ai vazut, au fost mai multi inaintea mea, care sa iti indrepte privirile spre SH.

tu nu ai avut probleme cu bicla ta. Bravo. Felicitari si tot tacamul. De aici pana la a scoate din degete aberatii gen "ce e aia shimano", "frana pe disc e ca parasuta la masina" e cale multa si este fix "strugurii la care nu pot ajunge provoaca oricum boli stomacale si mai sunt si acri".

tu ai zis ca masinile nu au frana pe disc. Eu ti-am spus doar ca anumite masini (alea mai usoare si mai putin puternice) nu au frane pe disc pe spate.

13km, 14km, 15km....

Sa va spun ce am patit eu foarte recent cu un client care avenit la mine cu o Ukraina sau Tohan, ca nu mai stia nimeni exact. Dar putea sa fie si DHS.

Ei bine omul a vrut doar sa-i vopsesc bicicleta. Si a zis sa o vopsesc frumooos si sa-i pun niste abtibilduri stralucitoare.

M-am uitat la bicla si m-am ingrozit. Cadrul era sudat in OPT locuri, si sudorul sigur nu avea lumina in atelier, lantul era din ala de motocicleta de doua ori mai lat, dintii la foaie si pinion erau cat acul de cusut, avea joc de vreo 2cm la butucul pedalier si cam 1cm la roti. Cauciucul de pe fata era crapat, avea pus un manson pe dedesupt si legat cu sfoara de naylon pe deasupra, din pedale mai era doar axul si avea joc in toate directiile si la ghidon. De sa nu mai zic, numai un masochist s-ar fi asezat pe ea.

Intr-un loc cadrul era rupt, si din cauza ca sudorul probabil daduse faliment, a introdus o bucata de teava mai subtire in interiorul cadrului ca sa nu se deplaseze si lasat asa.

I-am spus: Omule de ce vrei sa mai vopsesti cadavrul asta? Eu l-asi da la fier vechi fara ezitare asa intreg cum e.

La care el s-a uitat foarte ofensat la mine si spus: Ce vorbesti acolo, stii ce bine merge? Bicicleta e foarte buna, n-am nici o problema cu ea.

Daca omul respectiv nu a mers in viata lui pe alta bicicleta, normal ca aia i se pare cea mai buna.

Astia sunt oamenii de la tara , isi tin bicicleta de pe vremea comunismului toata viata , nu-si cumpara alta nici de cum . Si si-a sudat-o el , ca au aparate de sudat aproape fiecare. (Am presupus ca e de la tara pt ca numai ei isi repara bicicleta oricat de stricata ar fi. )

Da, asta cam asa e...

Si-a cumparat omu o bicicleta acu 10-15 ani cand era buna cu adevarat. A mers cu ea pana acum si cu timpul au inceput sa i se cam duca toate piesele. Dar el tot cu impresia aia ramane ca bicicleta e buna, si buna o sa ramana.

Am vazut o bicla care avea pedalele sudate de brate, bratele sudate de ax si cuvetele sudate de cadru. Apoi tija de sa sudata, ghidonul sudat de pipa si chiar pipa sudata de head set. Dupa care si-a dat seama ca nu mai poate vira si a taiat sudura de pe head set.

Astia sunt oamenii de la tara...

Nu cred ca cei de la oras sint mai buni; n-ai tu chef sa-i vezi si dispar in multime :).

Nu cred ca cei de la oras sint mai buni; n-ai tu chef sa-i vezi si dispar in multime :).

In Bucuresti am vazut numai cu Kube , Merida , Univega si DHS&CO. Deci modele vechi de maxim 5 ani.

Nu cred ca cei de la oras sint mai buni.

Fara intentia sa jignesc pe cineva, dar oameni din zona calarasi ialomita, adica satele din zona asta, sunt printre cei mai prosti oameni din tara

Fara intentia sa jignesc pe cineva, dar oameni din zona calarasi ialomita, adica satele din zona asta, sunt printre cei mai prosti oameni din tara

Spune si motivul , ca sa stim si noi de ce sunt prosti.

Am cunoscut oameni cam din majoritatea regiunilor, si cei din zona aia sunt cei mai incuiati la cap, sunt saraci betivi si hoti, isi cunosc statutul si nu vor sa si-l schimbe pentru ca lor li se pare ca e un efort prea mare sa se schimbe,

cum apare unu mai inteligent, sau mai muncitor este marginalizat.

Spun asta pentru ca am rude acolo si ii cunsoc foarte bine.

Cei mai descuiati la cap mi se par cei din zona Iasi, Cluj si Bucuresti.

In Bucuresti am vazut numai cu Kube , Merida , Univega si DHS&CO.

Dupa umila mea parere gresesti; am citit alte pareri (si de la forumisti / - iste)

...oameni din zona calarasi ialomita, adica satele din zona asta, sunt printre cei mai prosti oameni din tara

Ce ne-am face fara prejudecati ?!?!?

Dupa umila mea parere gresesti; am citit alte pareri (si de la forumisti / - iste)

Eu ti-am zis ce biciclete sunt in zona Colentina-Obor-Tei , si pe bulevardul Kiseleff (am scris bine?) . Nu stiu ce biciclete sunt in alte zone.

Edited by hotwhells

Eu ti-am zis ce biciclete sunt in zona Colentina-Obor-Tei , si pe bulevardul Kiseleff (am scris bine?) . Nu stiu ce biciclete sunt in alte zone.

Tu nu mi-ai zis absolut nimic; nu stiu daca zonele Colentina-Obor-Tei si bulevardul Kiseleff sint reprezentative pentru Bucuresti (dar tu precis stii asta mai bine) :P.

P.S. Daca-mi spui acuma ca stai in Vitan (:eek:) ma pocaieasc (saptamina viitoare).

Tu nu mi-ai zis absolut nimic; nu stiu daca zonele Colentina-Obor-Tei si bulevardul Kiseleff sint reprezentative pentru Bucuresti (dar tu precis stii asta mai bine) :P.

P.S. Daca-mi spui acuma ca stai in Vitan (:eek:) ma pocaieasc (saptamina viitoare).

Ce legatura are Vitanul .

Edited by hotwhells

Eu stau in Colentina

Bloc ? Scara ? Etaj ? Apartement ?

O fi reprezentativ pentru intreaga capitala :P;).

Esti surd pe un ochi, hotwhells ?

Noapte buna ...

In Bucuresti am vazut numai cu Kube , Merida , Univega si DHS&CO. Deci modele vechi de maxim 5 ani.

La oras le e rusine sa mearga cu Pegas (la majoritatea). Cand is in Sighisoara ma mai plimb cateodata cu Pegasul vechi (chiar daca am acum si bicla mai buna acolo).