Poseidon

Curatare lant

Recommended Posts

Salutare! Am cautat pe forum un topic dedicat exclusiv curatarii lantului insa nu am gasit. Daca exista asa ceva, rog un moderator sa inchida acest topic si sa indice aici link-ul topicului respectiv.

Asadar, pentru un incepator (ca mine!) consider extrem de important sa stie cum se intretina lantul bicicletei in vederea unui trai cat mai lung si a unui randament ridicat (al lantului, evident :) ). In ultimele trei luni, am cunoscut diversi biciclisti la diverse ocazii si pot spune ca am auzit o multitudine de opinii privitor la intretinerea lantului (curatare si ungere). Nu are rost sa intru in detalii, de aceea doresc sa ne axam in acest topic strict pe latura de "curatare a lantului".

Concret, ce metode si ce solutii folositi (degresant dedicat, motorina, otet etc)? De exemplu, in prezent curat lantul in doua moduri:

1. cand lantul este foarte murdar (dupa o tura pe drumuri prafuite) folosesc un dispozitiv cu perii si solutie degresanta, il sterg cu o carpa uscata si il ung;

2. cand lantul este usor murdar (ture de asfalt), il sterg cu o carpa uscata dupa care il ung.

Metodele nereusite pot fi indicate si ele dar cu mentiunea "asa nu se face"! :)

Pedalare placuta!

În principiu este ok cum procedezi. Dacă vrei o soluţie simplă şi eficientă:

1) Montezi o za rapidă, care să-ţi permită montarea şi demontarea lanţului fără a demonta nimic altceva.

2) Agiţi lanţul într-o sticlă de plastic cu degresant. Benzina este o bună alegere. Se recomandă o sticlă cu gura largă, cele de la Nestea/Lipton sînt bune. Îl scoţi, îl laşi să se usuce foarte bine.

3) Montezi lanţul, apoi dai de pedale înapoi în timp ce aplici uleiul pe interiorul lanţului. Seria de uleiuri Finish Line este bună, versatilă şi ieftină. Ştergi exteriorul lanţului cu o cîrpă. Scopul uleiului este să lucreze pe conexiunile între roţile dinţate şi lanţ, pe exterior este inutil şi atrage praful şi murdăria.

Prin oraş, o apărătoare de lanţ este foarte bună şi ajută la menţinerea lui, cu condiţia să o poţi monta. În general se foloseşte la bicicletele single speed sau cu deraior în butuc pentru că altfel combinaţia de foi şi deraiorul faţă nu prea permite folosirea ei. În principiu cea mai mare problemă pentru un lanţ este ploaia şi apa sau noroiul aruncate de roata din faţă. Poţi limita problema asta cu o apărătoare de cauciuc suplimentară pe roata faţă.

• Upvote 2

Seria de uleiuri Finish Line este bună, versatilă şi ieftină.

Ieftina? Mie mi se par cele mai scumpe. Dar sunt, intr-adevar, foarte bune.

@wirespot, @hcampian: Finish Line folosesc si eu, modelul Dry. De ploaie ma feresc din constructie, asa ca nu am nevoie de wet lube. Astfel, partea cu ungerea o consider "rezolvata", doar pe latura de "curatat" mai vreau informatii! :D

@puterfixer: Citisem "Cu ce ungeti lantul" din scoarta in scoarta, insa am vazut ca este inchis de mai bine de un an, de aceea am deschis topicul de fata. In plus, solutiile avansate acolo sunt cam toate pe baza de petrol (benzina, motorina, petrosin etc), ceea ce nu ma incanta deloc, din doua motive:

1. deversarea e problematica, cel putin din punctul meu de vedere;

2. ma intereseaza un degresant ce il pot folosi si in aparatul cu perii de curatat lantul - din ce am inteles, produsele petroliere distrug destul de repede periile respective.

Variantele cu seu de oaie si ulei ars le consider de folclor! :)

Înainte de ungere trebuie să cureți lanțul, iar pentru asta îți trebuie un solvent pe bază de hidrocarburi. Deversarea e într-adevăr o problemă, probabil la un atelier auto se poate colecta.

doamne, doamne ceresc tată/noi pe tine te rugăm/luminează a noastră minte/lucruri bune să deversăm. amin.

ps serios. hidrocarburile vin din sol, nu văd câţi pinguini sau ornitorinci ar muri dacă torn eu în grădină 200 de ml de motorină neagră de la curăţat lanţul.

• Upvote 2

Scopul uleiului este să lucreze pe conexiunile între roţile dinţate şi lanţ, pe exterior este inutil şi atrage praful şi murdăria.

Scopul principal este lubricarea conexiunilor dintre zale. Cu alte cuvinte uleiul se pune pe margini, nu pe mijloc. Pe centrul zalelor poate ajuta la inceput impotriva zgomotului dar dupa ce se lipeste mizeria pe el uzura devine mai mare decat daca ar fi fost uscat.
  • Upvote 2

krupp, de acord cu tine; mulțumesc pentru sugestie și ofertă! Un lucru mai lipsește, însă: adresa grădinii tale.

PS: sol ≠ subsol.

• Upvote 3

Eu curat cu asa ceva, cu Chemsearch ND 165, e solubil în apa se pune 1 la 10 sau mai mult, depinde cât de tare vrei sa fie soluția, nu are miros, se poate arunca la chiuveta, e folosit și în industria alimentara asa ca e safe.

Bag lanțul într-o cutie de plastic cu soluție și apa, scutur bine îl las vreo 10 minute mai scutur de câteva ori și după ce îl scot e ca și nou, poți sa îl pui la gat de bijuterie :)

http://www.chemsearch.com/productDetail.asp?country=USA&language=English&language_id=4&countryName=United+States&pLetter=N&pName=ND-165%3Csup%3E%3Csmall%3ETM%3C%2Fsmall%3E%3C%2Fsup%3E%0D%0A

Pentru mine o adevarata revelatie a fost articolul lu' tata Brown: The ShelBroCo Bicycle Chain Cleaning System

Asta daca vrem sa facem treaba asa cum trebuie, daca vrem ceva asa mai simplu putem incerca cu asta: Chain Maintenance tot de la tata Brown. Articolul asta din urma este tradus si in romaneste (parca de luluMOB) si este postat pe undeva pe ciclism.ro pe site sau forum... nu dau de el acuma, da' e pe undeva.

Interesantă soluția aia de curățare solubilă, nu-ți împute casa și nu te lasă cu o sticlă de mâzgă de care să scapi în mod ecologic (cel mai bine să o duci la reciclat undeva, în pământ n-o să faci un dezastru ecologic, cel mai rău e să o verși la canal). Singura potențială problemă ar fi că singura protecție la rugină a lanțului e nu e protejat de vopsea împotriva coroziunii, ci doar de uleiul ce-l acoperă. Un agent de curățare solubil va curăța TOT uleiul de pe metal, pe când motorina/petrosinul sunt solvenți grași și mai lasă o peliculă grasă pe metal. Amu' dacă imediat după spălare ungi lanțul la loc, riscul e mic să se deterioreze, da' zic și io.

Io in ultimu timp curat lantu cu spray pentru curatat discuriile la masini .

Nu stiu daca afecteaza lantul cu ceva , da il curata foarte bine si e foarte ieftin(18 lei - 600 mL).

Daca tin minte bine si sprayu' ala e acetona + inca putin ceva, atunci nu-i chiar ieftin. Ieftin e cand iei acetona cu vreo 5-6-10 lei litru' :P

Cand l-am cumparat m-a intrebat daca vreau cu acetona sau fara (cica strica garnituriile acetona) si costa la fel , am luat cu acetona ca mi-a zis ca curata mai bine .

Cauta citrus degreaser. E un solvent pe baza de extract din coaja de citrice. Curata foarte bine uleiul de pe lant si grasimile de la bucatarie.

Puteti citi o sinteza a metodelor recomandate de cei mai cunoscuti producatori de lanturi: http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=15485859&postcount=19534

Solutiile nemtzalailor de la WIPPERMANN (No. 1 in lanturi industriale pe planeta Terra) si ROHLOFF (desi nu-s producatori de lanturi industriale)... au bun simt mecanic in ele.

Eu azi am dat jos lantul,  am pus pur si apa calda intr-un bidon de 2 litri, cam pana la jumatate, am bagat lantul si quicklinkul in bidon, am scuturat, am facut pauza, am scuturat si facut pauza, si tot asa vreo 15 minute, dupa care am scos lantul, l-am curatat cu spray degresant,  l-am pus la uscat vreo ora, l-am montat la loc, l-am gresat cu ulei special ptr lant, si gata, dar lantul tot nu arata ca nou, ce am gresit?

PS:  Eu gresarea o fac picurand cate o picatura pe mijlocul fiecarui cerculet din interiorul lantului, trebuia oare sa pun doar pe partea interioara a lantului? Fara sa pun pe centru deloc?

De ce te-ai chinui să degresezi (cu mare dificultate) metalul pentru ca apoi să îl gresezi la loc, când ai putea mult mai simplu să cureți mizeria cu un solvent compatibil, gen benzină? Data viitoare pune lanțul într-un borcan de sticlă cu capac, umplut cam 20% cu benzină, și agită-l bine; rezultatul va fi mult mai bun.

Detergentul de vase este ceea ce îi spune numele, un adjuvant al apei în spălarea mâncării de pe vase. Dar apa este cea care care dizolvă majoritatea resturilor de mâncare și apoi, prin mărirea tensiunii superficiale plus puțină zeamă de lămâie, desprinde grăsimile alimentare foarte anemice de pe o suprafață plană, complet expusă, cu anumite proprietăți de respingere a respectivelor grăsimi. Nu prea știu de ce ai concluziona că un asemenea detergent trebuie să poată curăța în mod egal uleiul/vaselina ca și urmele de slănină, de pe metal ca și de pe porțelan, din interiorul unor role ca și de pe o suprafață netedă.

Nu e nevoie o picătură întreagă, ci poate jumătate, prelinsă în spațiul dintre o za și rolă. Ăsta e spațiul care are nevoie cel mai mult de lubrifiere, nu contactul între role și angrenaj.

• Upvote 2

Daca n-ai solventi sau alkte substante speciale, foloseste detergent de rufe dizolvat in apa fierbinte.

Si nu in borcan de sticla, ca ai putea sa il spargi cu lantul cand il agiti.

detergent de rufe 

Automat sau manual?  :-B