Sign in to follow this  
Johnny

MTB ieftin

Recommended Posts

inainte de toate va spun ca am citit destule posturi de pe aici ca sa aud ca DHS si FIRST BIKE sunt...CAHH

cu toate astea, nu am nici buget, nici timp sa caut altceva, oricum mai mult de 3-400 km pe an nu fac cu siguranta, pe sosele si eventul cate un drum forestier fara nimic pretentios

deci trebuie sa ma incadrez in 600RON si din cate am inteles FIRST BIKE ar fi o idee mai bunisoare decat DHS si cred ca ar face fata pentru micile mele pretentii

am gasit doua modele care mi-ar place, dar nu stiu care sa-l aleg...

http://www.firstbike.ro/Biciclete/palermo.php

http://www.firstbike.ro/Biciclete/jaguar.php

si ar mai fi o intrebare, eu am 1.85 inaltime si picioare lungi nu gluma, sunt destul de mari pentru mine MTB-urile astea doua, de 26" ???

Multumesc.

Inseamna ca nu ai inteles nimic citind pe aici.

Chiar daca mergi 400 km ,de ce sa nu mergi linistit,fara dureri de cap ?

De ce ?ptr ca poti sa iei un stift ,si sa te faci un pachet de nervi de cate ori iesi pe sosea.

Inseamna ca nu ai inteles nimic citind pe aici.

Chiar daca mergi 400 km ,de ce sa nu mergi linistit,fara dureri de cap ?

De ce ?ptr ca poti sa iei un stift ,si sa te faci un pachet de nervi de cate ori iesi pe sosea.

Asta nu ii sfat?

Daca vrei sa stii care dintre bitzele de mai sus sa le cumperi nu inteleg de ce ai mai intrebat? Banii is la tine, nu iti poate impune nimeni ce sa cumperi.

Sfatu meu: "lenesu mai mult alearga"

Asta nu ii sfat?

Daca vrei sa stii care dintre bitzele de mai sus sa le cumperi nu inteleg de ce ai mai intrebat? Banii is la tine, nu iti poate impune nimeni ce sa cumperi.

Sfatu meu: "lenesu mai mult alearga"

am intrebat ptr. ca mi-am inchipuit ca aici sunt profesionisti care pot sa faca diferenta dintre cele doua, eu nu ma pricep deloc si vroiam sa stiu care are piese mai bune, cadrul...

second hand nu gasesc in oraselul unde stau si n-am timp sa caut 15 luni prin toata tara un second bun

daca totusi va provoaca greata FIRST BIKE, macar spuneti-mi daca cele de 26" sunt destul de mari pentru mine, am 1.85 inaltime si picoare lungi si nu as vrea sa merg cu genunchii in barba

Daca nu ai timp sa cauti asta inseamna ca nu te prea intereseaza...

Si ce pareri sa avem despre cadru? La amandoua scrie aluminiu. Ghidonu ii "super"(renumita firma), in ceea ce priveste schimbatoru spate, acera ii peste altus. Dar decat sa dai 6 mil acuma si, pe langa faptul ca o sa ai de lucru cu ea, sa trebuiasca la anu sa iti cumperi alta, mai bine pune si tu incat 3-4 mil la buget si i-ati ceva ok.

P.S.-frane pe disc ;))

deci cadrul e ok, am inteles ca nu are rost suspensia pe spate, ca oricum e degeaba, shimano acera sunt bunute (daca sunt originale), iar alte probleme aparute pe parcurs le pot rezolva cu piese mai de calitate - oricum am sa ma mai uit si dupa second, poate gasesc ceva in banii astia - ar mai fi altrix. matrix care cica sunt ceva ma bune, dar de unde cumpar? un magazin online stiti?

OFF TOPIC

... mai mult de 3-400 km pe an nu fac ...

... am 1.85 inaltime si picoare lungi ...

Avind in vedere aceasta combinatie / constelatie ideala (picioare lungi pentru km putini) ma-ntreb la ce-ti trebuie tie bicicleta :confused:

OFF TOPIC

Avind in vedere aceasta combinatie / constelatie ideala (picioare lungi pentru km putini) ma-ntreb la ce-ti trebuie tie bicicleta :confused:

Într-adevăr.

400 km/an înseamnă 2 km/zi, dacă ieşi cu ea doar în zilele cu soare.

Hai totusi sa explicam cate ceva.

26 - nu reprezinta marimea in sensul celor scrise in alte htreaduri pe forumu asta. Asta e marimea rotii. Producatorii fac bicicletele pe marimi care depind de dimensiunile corpului omenesc, inaltime.. Presupun ca nu e cazul fb.

Astia de la FB sunt cam nesimtiti, nicio sansa ca pozele cu bicicletele in actine sa fi fost facute cu bicicletele lor.

Daca ar fi sa alegi, macar ia-o pe a doua (jaguar :cool: ), arata mai putin ridicola decat cealalta.

Pretul de 5.8 milioane mi se pare f mare pt bicileta aia.

In nici un caz FB / DHS. "Palermo" ala arata de-a dreptul odios! :eek:

Daca e musai sa te incadrezi in banii aia, sincer eu as recomanda un Altrix, cel mai ieftin model (~500 RON), parca Nelson se numeste.

Are intr-adevar citeva dezavantaje, precum pinioanele pe filet si cadrul care nu accepta furci oversize. Si bineinteles ca fata de bicicletele de 1000 - 1500 lei e o diferenta considerabila (la modul negativ). Dar macar acolo ai un cadru cinstit de otel cu furca rigida, si nu monstruozitati "telescopice downhill" care ar capata joc dupa primele sute de km.

Nelson-ul l-am vazut anul trecut prin hipermarket-uri, dar il gasesti si la magazinele din Coltea si Crangasi (D&K) de aici:

http://www.bikexcs.ro/index.php?option=com_smf&Itemid=20&topic=642.0

Ce aveti mai cu First Bike? Bicicletele First Bike sunt cele mai bune. "Furnizăm produse de cea mai bună calitate" - asta scrie pe pagina lor. Imi place la ei ca fac biciclete cu furca downhill cu cadru de 22" numai bune sa dai cu coaiele in cadru.

bai, da multi glumeti pe aici, cu mici exceptii majoritatea consumati degeaba curentul stand pe forum, daca aveam chef de caterinca intram pe un forum dedicat - cei care fac remarci zeflemitoare sa inteleaga ca eu am cerut o parere strict tehnica despre bicicletele first bike, iar chestii de genul "sunt niste mizerii, sa nu-ti iei asa ceva, etc" nu mi se par prea bine argumentate - se pare ca pe unii nu-i duce capul sa priceapa ca imi trebuie doar pentru cateva plimbari scurte in unele week-enduri si ca nu am de gand sa-mi petrec tot restul vietii in sa

oricum, multumesc putinilor care mi-au dat sfaturi bune

si ar mai fi o treaba, am vazut o bicicleta KONA LANA'I la 999RON, dar schimbatoarele sunt tourney si altus, in timp ce porcaria de la FB are acera, care am inteles ca sunt mai bune - deci eu ce cumpar, se merita mai mult KONA LANA'I?

bai, da multi glumeti pe aici, cu mici exceptii majoritatea consumati degeaba curentul stand pe forum, daca aveam chef de caterinca intram pe un forum dedicat - cei care fac remarci zeflemitoare sa inteleaga ca eu am cerut o parere strict tehnica despre bicicletele first bike, iar chestii de genul "sunt niste mizerii, sa nu-ti iei asa ceva, etc" nu mi se par prea bine argumentate - se pare ca pe unii nu-i duce capul sa priceapa ca imi trebuie doar pentru cateva plimbari scurte in unele week-enduri si ca nu am de gand sa-mi petrec tot restul vietii in sa

oricum, multumesc putinilor care mi-au dat sfaturi bune

probabil au fost un pic mai glumeti baietii, dar nu pot decat sa fiu de acord cu ei cand vine vorba de asa fiare.

acum, in legatura cu problema ta: cum spunea cineva mai sus, 26' se refera la marimea rotilor, nicidecum a cadrului. BICICLETELE au ceea se numeste o marime la cadru, astfel incat sa fie potrivite pentru persoane de diferite inaltimi, pa cand FB, DHS, RICH etc. - nu au asa ceva, au marime unica la bicicletele lor.

La 1.85 ai tai nu ti-as recomanda sa cumperi o asfel de bicicleta, fie numai din prisma acestui fapt. cadrele lor, cred eu, sunt prea mici pentru cineva peste 1.80. eu personal te rog foarte sincer sa te mai gandesti inainte de a cumpara un FB, nu privi parerile postate ca venind din partea unor snobi cu biciclete scumpe, care nu se coboara la nivel de FB, cum tind sa cred ca faci

[...] bai, da multi glumeti pe aici, cu mici exceptii majoritatea consumati degeaba curentul stand pe forum

[...] se pare ca pe unii nu-i duce capul sa priceapa ca imi trebuie doar pentru cateva plimbari scurte [...]

Johnny, mai usor cu atacurile chiar de la primele posturi!

Nu te astepta sa ti se dea chiar toate explicatiile pe tava. S-au scris pe forumul asta romane intregi despre ce vrei tu sa stii, pun pariu ca unii sint mai mult decit plictisiti sa dea a suta mia oara aceeasi explicatie despre acelasi lucru.

Daca vrei intr-adevar sa intelegi cum sta treaba, mai citeste si pe forum, nu doar raspunsurile care s-au scris aici.

Si dupa ultimile link-uri pe care le-ai pus, vad ca ai ajuns deja la biciclete de 1000 de lei. Ceea ce e un lucru bun ;)).

------------ LE ---------

Hint: pe bicicletele din gama de mai sus nu au ce sa caute frane pe disc;)

Am o intrebare. De ce consideri Maros o firma mai bunicica decat astealalte tot asa de ieftine?