Sign in to follow this  
Johnny

MTB ieftin

Recommended Posts

am renuntat la Kona in favoarea unei Kellys Viper SF, e mai bine dotata si arata si mai bine din punct de vedere estetic, ce parere aveti, e buna bicicleta, poate e cineva pe aici care o detine.

Eu personal am avut experiente bune cu Kellys.

Dar, atentie! Modelul ales de tine:

- nu accepta furci oversize

- are pinioane pe filet

Asta inseamna ca upgrade-urile pe viitor vor fi ori imposibile (furca), ori foarte costisitoare (pinioane).

Sincer eu as recomanda minim Scarpe-ul de la Kellys:

http://www.kellys-bicycles.com/index.php?module=catalog&cPath=1_213_217&pID=15387

Sau daca nu, mergi mai bine pe Kona Lana'i (dar intreaba intii la magazin, ca sa fii sigur ca are pinioanele pe caseta).

nu prea stiu ce inseamna furca oversize, dar banuiesc ca e mai buna pentru offroad, downhill, eu oricum 90% o voi folosi pe sosea si 10% drumuri forestiere deci cred ca ma descurc cu ce are pe ea, cat despre pinioane habar nu am avut de diferenta asta.... aste e, acum e prea tarziu, comanda am dat-o si in cateva zile voi fi posesorul unei Kellys Viper SF, vad eu peste cativa ani daca am nevoie de altceva mai bun. Revin cu impresii despre bicla.

bun, deci azi am primit bicicleta, Kelly's Viper SF, am montat-o cu ajutorul unui prieten care se pricepe, eu n-am o treaba....mi-a reglat totul la ea, dar surpriza, la schimbarea foilor tot timpul trece de pe foaia 1 pe 3 direct, foaia 2 parca nu exista, a miscat un fel si chip schimbatotul, nimic, de pe 1 pe 3 si atat - el este de parere ca de vina este axul pedalier, care nu ar fi destul de lung si din cauza asta foile sunt prea apropiate de cadru

voi ce parere aveti, mie parca nu prea imi vine sa cred ca e de vina axul, ca e prea scurt (cum naiba aia sunt nebuni in fabrica?) sau ca e pus invers, oare nu e de vina schimbatirul ca are miscarea prea ampla de sare care doi foi odata? sa fie stricat schimbatorul? nu stiu ce sa fac

si eu am avut exact aceeasi problema, dar nu chiar asa de grav, adica mie nu imi schimba pe foaia mare...nu stiu care ii buba(acuma na...shimano SIS ii cam praf...) da eu am invartit de rotita aia de la captu cablului, de langa schimbator...

nasol atunci...mai da-i ceva ture mici si daca nu se indreapta problema du-te la ei la service. de la douaroti ai cumparat-o, nu?

da, de la douaroti, nici o sansa sa ajung pe la un service, in orasel la mine nu exista asa ceva, asta vroiam sa stiu daca e posibil sa fie de vina butucul pedalier

degeaba, oricum l-as regla tot sare o foaie, repet intrebarea, ce credeti ca poate fi, butucul pedalier sau schimbatorul de vina?

Si eu sunt incepator exact ca Johnny. Si am tot cautat biciclete si pe net si prin oras. Am intrat pe forumul asta si am fost foarte bucuros sa gasesc Thread-ul asta. Dupa ce mi-am rezervat 15 minute sa citesc tot am ajuns la concluzia asta:

Johnny a pus un topic nou la INCEPATORI si exact cum a inceput el as fi inceput si eu.

Dupa 90% din raspunsurile PROFESIONISTILOR rautacioase am apelat la un prieten care eu il consider priceput in acest domeniu si care mi-a explicat CIVILIZAT cum stau lucrurile.

Totusi nu m-am rabdat si trebuie sa-i aminetesc lui Franky moderatorul ca e un gunoi de om pentru sfaturile jalnice, sictirul si sarcasmul lui intr-o portiune de forum unde profesionistul da sfaturi unui novice, nu abordeaza tehnica "mars la pascut daca nu stii de biciclete".

De ce Alexievici a inteles exact cum trebuie abordat un incepator si tu ca moderator ai venit cu intrebari gen: "De ce iti trebuie ti-e bicicleta?" sau concluzii la rece "E pierdut pacientul". Sa-ti fie rusine. Si nu e singurul loc unde ai scris prostii. Peste tot esti ingamfat. Mai documenteaza-te despre obiectivitatea unui moderator si locurile unde el trebuie sa intervina.

Inca ma mai gandesc daca merita sa mai ascult din vasta experienta a expretilor de aici. Poate sunteti buni dar aveti probleme de comunicare grave.

Ca si cum ai merge la doctor si ar incepe ala sa tipe la tine ca nu stiai pe unde masa trece aorta si cum esti atat de oligofren sa ma intrebi de ce te doare burta si ce medicamente trebuie sa iei.

Frankie my man REVINO pe pamant.

Exemplu sa intelegi:

Eu ma pricep la calculatoare. Tu la biciclete.

Eu vreau bicicleta te intreb pe tine.

Tu daca vrei calculator sa spunem si poate nu stii chiar toate "smenurile". Si eu in loc sa te intreb la ce iti trebuie calculatorul? Muzica? Filme? Programare?..... Am sa iti spun: Frankie my man. cei 2000 RON ai tai is de c...t. Ia du-te tu acasa si vino cu un buget de 5000 RON si mai vorbim. Chiar daca tie nu iti trebuie asa calculator performant. Da eu in noobismul meu fac pe expertul si iti dau un sfat cum ai dat si tu. Fac pe smecheru si iti vorbesc de threaduri si iti vorbesc de programare. Si imi si bat joc de tine cand nu intelegi.

Ideea e ca respect lumea. Mai putin pe Frankie. Daca cineva crede ca omul nu merita un sfat atunci sa nu scrie.

De ce Johnny era un total noob la inceput si acum ataseaza imagini cu montajele de pe bicicleta lui si chiar a scos capul din zona incepatorilor?

Oare datorita "sfaturilor" rautacioase sau datorita omuletilor ca Alexievici care chiar l-au indrumat pe un drum corect?

In legatura cu rautatile userilor: nu prea ai ce face. ca fie care raspunde cam cum vrea. Dar cand vine vorba de un moderator eu zic ca ar trebui sa se abtina de la comentarii nepotrivite.

MODERÁ, moderez, vb. I. Tranz. şi refl. 1. A face să devină sau a deveni mai puţin intens, mai puţin mare; a (se) micşora, a (se) reduce. 2. A face să devină sau a deveni mai cumpătat, mai stăpânit; a (se) înfrâna, a (se) potoli. – Din fr. modérer.

MODERÁ vb. v. atenua.

MODERATÓR, -OÁRE, moderatori, -oare, s.m. şi f., s.n., adj. 1. S.m. şi f., adj. (Element) care moderează, ponderează, frânează, potoleşte. 2. Persoană care conduce o dezbatere, de obicei, publică, o masă rotundă, o emisiune cu mai mulţi participanţi. – Din fr. modérateur, lat. moderator, it. moderatore.

Cred ca este foarte clar ce vreau sa spun.

p.s.: A nu se lua Andrei Gheorghe ca model de moderator

eu am shimano C101 pe fata, care e tot din seria de entry-level, si n-am avut nici o problema de un an de zile. Cind ma depaseste o astfel de situatie (adica atit cit ma pricep eu, intind cablurile) merg cu ea la service. Schimbatorul e nou, cablurile sunt noi (eu le-am schimbat cablurile cam la 1000 de km) ... cind ai cumparat bicicleta schimba corect de la inceput?

totul este nou, am primit bicicleta in cutia ei, problema a fost de la inceput, din prima schimba asa, am chemat un amic care se pricepe bine, a reparat multe biciclete, l-a reglat in toate felurile posibile si aceasi problema, el spune ca de vina ar fi axul pedalier , care ar trebui sa fie mai lung in partea cu foile, si ma sfatuieste sa cumpar un ax nou, mai lung, nu stiu ce sa zic, vroiam sa mai aud pareri daca poate fi asta cauza, nu vreau sa arunc banii degeaba - la service nici o sansa sa ajung, pe aici nu exista asa ceva

cat despre ce s-a scris mai sus, sunt de acord ca daca nu spui ceva constructiv mai bine nu spui nimic...

@manyacy

Bine ai venit pe forum; multumesc de complimente …:))

M-am intrebat (probabil nu numai eu) in mod serios la ce-i trebuie lui Johnny bicicleta la numarul de km pe care are de gind sa-i faca; dupa mine sint bani aruncati. Bani aruncati consider mai ales investitia in majoritatea modelelor prezentate de el. Faptul ca ieftin poate deveni foarte repede foarte scump s-a mai discutat pe acest forum. Eu am avut si am impresia ca in ciuda unor sfaturi binevoitoare Johnny n-a vrut sa recunoasca acest fapt nici cum (din cauza aceasta postingul cu pacientul nevindecabil). Nu stiu unde ai gasit tu marsul la pascut. Cum intrebi asa ti se va raspunde.

Profesionist nu ma consider si daca scriu o prostie ma las corectat. Asa de prost insa, mai ales iresponsabil, nu sint ca sa recomand cuiva una din bicicletele alese de Johnny.

Exemplul tau cu calculatorul l-am inteles; imi cistig existenta cu si la calculatoare de multi ani. Cind am nevoie de un sfat de acum incolo stiu unde pot gasi un om priceput si competent si cunoscator a tuturor smenurilor. Nu cunosc cazuri in care cineva sa-si fi rupt gitul sau oasele in fata calculatorului ceea ce nu se poate spune in cazul bicicletei.

Daca nu esti dispus sa citesti prostiile unui gunoi de om incearca solutia cu ignore list asa cum ti s-a sugerat.

Functia de moderator ti-o predau cu cea mai mare placere, imediat si fara regret iar de respectul tau, sincer sa fiu, nu am nevoie.

Am o intrebare. De ce consideri Maros o firma mai bunicica decat astealalte tot asa de ieftine?

Cred ca bicicletele Maros sunt la fel de proaste ca DHS-urile. Inainte sa aiba marca Maros chiar vindeau biciclete DHS in magazinul din Cluj. Probabil si bicicletele Maros sunt produse de catre fabrica DHS.

"Clientul are posibilitatea sa aleaga dintr-o gama larga de produse sau poate sa propuna propriile modele pentru a fi produse in fabrica din Deva."

Despre noi (DHS)

Si ei au full suspension la 4 milioane:

Imagine postată

In legatura cu rautatile userilor: nu prea ai ce face. ca fie care raspunde cam cum vrea. Dar cand vine vorba de un moderator eu zic ca ar trebui sa se abtina de la comentarii nepotrivite.

Sincer intotdeauna am fost de parere ca un pic de misto nu strica - mai destinde atmosfera. Si poti invata chiar si dintr-un misto facut de cineva. Te-ar putea pune pe ginduri :).

Bineinteles ca mi se pare normal sa se poata raspunde oricind cu aceeasi moneda. Iti poti spune parerea ontopic, offtopic, serios sau in gluma. Dar te rog fara jigniri si cuvintele grele :D.

Merci.

se pare ca am descoperit misterul, se pare ca sunt schimbatore du unghiul intre 63-66 si altele 66-69, eu ptr. foile care le am imi trebuie 63-66 si surpriza, cel de pe bicicleta e 66-69.....se pare ca nu s-a sinchisit nimeni sa verifice treaba asta...acuma tot raul inspre bine, o sa-mi iua un alivio care oricum e mai bun

din cauza ghidonului care il are bicicleta, am o pozitie prea dreapta si nu ma simt prea bine pe bicla, as vrea sa il schimb si am inteles ca am nevoie de un adaptor ptr furca, o pipa si un ghidon bineinteles - pipe si ghidoane am vazut peste tot, dar adaptor nici nu stiu cum arata nici unde se gasesc, poate stiti unde as gasi asa ceva, si sa se potriveasca la bicla mea, kellys viper sf - multumesc