akakujokajo

Sfat achizitie bicicleta copii

Recommended Posts

Am o fetita de 3 ani si un pic si de anul trecut pana acum a invatat sa foloseasca destul de bine un runbike(adica fara pedale), si acum ma gandeam sa-i cumpar o bicicleta de copii

intrebare: dupa ce bicicleta ar trebui sa ma uit? trebuie sa fie de buna calitate (sa-l foloseasca si baiatul meu de 2 luni peste 3 ani ;))), sa nu aiba roti suplimentare(de ajutor), ar fi bine sa-l gasesc prin Romania si poate sa fie si SH

Salutare.

La varsta aceasta nu este nevoie de cine stie ce.

Cred ca este de recomandat o bicicleta care sa ii placa fetitei, nu neaparat o chestie rezistenta care sa ramana peste ani in posesia familiei.

Cred ca micuta domnisoara o sa fie foarte incantata daca o sa achizitionezi o bicicleta cu floricele pe ea si cu un mic cosulet in care sa isi plimbe papusile.

Baiatul nu o sa fie incantat sa preia aceasta bicicleta cand o sa fie de aceeasi varsta:D

Este important ca bicicleta sa fie potrivita dimensiunilor fetitei, sa nu stea prea "intinsa" pe ea.

Trebuie mers cu ea la magazin, sa spuna ce ii place si sa vedeti cum sta pe bicicleta.

Cateva sugestii gasiti AICI

cred ca gresesti un pic

nu cred ca e totuna ca o bicicleta de copii (de ex.) are 10kg sau 15kg intotdeauna am incercat sa cumpar lucruri mai de calitate si mai ales cand este vorba de copii

sa-mi spuneti cateva firma mai renumite de la care as putea cumpara o bicicleta si sa nu ma insel

multumesc

Nu stiu daca gresesc

Exemple de biciclete recomandate pentru pusti

Raleigh

Giant

Ghost

Asa cum spuneam mai sus trebuie aleasa bicicleta care ii place.

La pustime nu exista diferente la marimea cadrului. Bicicletele sunt alese in functie de dimensiunea rotilor.

Nu o sa gasesti diferente majore de calitate la bicicletele pentru pusti.

Asa cum spun cei de la Ibike: "Hence, you generally won’t find kids' bikes with the same quality found in adult bikes. Don't be surprised if your kid's bike weighs more than your own."

Nu cred ca aduce nimeni (cel putin eu nu stiu).

Cea mai apropiata reprezentanta este in Germania

Iti recomand un Cube de la Assport:

Cube Princess (pentru ca la 3 anisori trebuie tratata ca o printesa):)

Chiar daca trhead-ul e vechi, problema va fi mereu de actualitate pentru cite un parinte.

Eu am cumparat un DHS de 14 inch pe care l-a folosit maxim 2 ani, a crescut si i-amluat una cu 3x6 viteze de 20, full suspension.

Sfatul meu e ca pina la 5-6 ani sa se achizitioneze o bicicleta SH, cu roti se sprijin amovibile, eventual astea pot fi cumparate noi daca cele vechi sint uzate.

Eu am dat banii pe cea noua de 14 si nu a meritat. Acum vreau s-o vind pe nimic sa nu mai incurce in garaj. E albastra cu cadru unisex, mai coborit, ghidon gen chopper, cu protectie burete, frina torpedo pe spate si saboti cu maneta pe fata.

Mi-am facut un obicei si de cate ori intru intr-un magazin de biciclete, pun mana pe cate o bicicleta de copii, cu speranta ca voi gasi una usoara. Mereu sunt surprins sa constat ca biciclete scumpe (gen Scott, Cube etc), cu toate ca sunt destinate copiilor de 3-4 ani, au greutati cat doua cursiere la un loc. Oare producatorii nu se gandesc ca au sanse sa egaleze masa copilului cu masa bicicletei? Cum sa ridice copilul o astfel de bicicleta peste o bordura mai inalta sau un prag etc, decat cu mare efort, ca sa nu mai zic de efortul depus la pedalat! Nu este nicio diferenta dpdv al greutatii intre o bicicleta de 150RON, 100% chinezeasca si una de firma, care costa de 4 ori mai mult.

Nu este nicio diferenta dpdv al greutatii intre o bicicleta de 150RON, 100% chinezeasca si una de firma, care costa de 4 ori mai mult.

Cele de firma sunt totusi putin mai usoare. In plus, au componente ceva mai bune (dar totusi de nivel entry level).

Problema bicicletelor pentru copii este ca pentru a fi usoare si cu componente macar de nivel mediu, ar costa cat o bicicleta de adulti, echipata similar. Incearca sa vinzi asa ceva unui parinte care se gandeste ca dupa 3 ani trebuie sa cumpere alta bicicleta, deoarece aceasta va ramane prea mica.

Copii nu cred ca au prea mari probleme in a "cara" o bicicleta de 10kg, pentru ca de obicei n-o cara in spate. Fica-mea cea mare care are 6 ani si jumatate si cam 24 kg greutate nu are nicio problema sa pedaleze pe o bicicleta de 10 kg, cu roti de 20 inch. M-am dat cu ea pe stradutele din cartier si in aproximativ 2 km parcursi pe drum drept, nu dadea niciun semn de oboseala si chiar mai vroia sa pedaleze (asta fiind prima iesire cu bicicleta pe strada a ei).

Nu o s-o pun sa o care in carca dupa mine prin padure, ca la varsta asta oricum e inca mica pt asa ceva. Pentru ea, manevrarea bicicletei, e cam ca in cazul unui adult de 50-60 kg, care are de manevrat o bicicleta de 20kg. Mai greu decat daca are 13-14 kg, dar nu neaparat imposibil. Eu nu as avea o problema sa ma dau cu o bicicleta de 20 kg prin oras sau intr-o plimbare usoara. Obosesc mai repede, probabil nu as putea urca un munte cu ea, dar pe de alta parte nici nu as avea astfel de pretentii de la un copil de 6-7 ani.

Si asta e inca una buna (Cube Team Kid 200), care la 10 kg are si schimbator de viteze, frane ca lumea, cadru ok, roti de 20. Aia pe care o avea inainte (un Rich Bike cu roti de 14 sau 16 ca nu le-am masurat) e mai grea decat asta si nu are viteze, frane praf, dar un cadru adevarat de otel :)).

Ma gandesc si la cum manevreaza copii bicicletele. Cel putin la mine, le dau de pamant, sunt neglijente cu ele. Daca ar fi mult mai usoare - in acelasi pret, probabil ca ar ceda f. rapid unele parti ale lor.

si eu sunt de acord cu seb...scuze ca ma bag asa tarziu in acest topic insa de cateva luni chiar caut o bicicleta calumea pt fiul meu care are 2 ani si 5 luni.

are deja una fara pedale pe care v-o recomand tuturor, indiferent de model si producator...cu ajutorul ei l-am invatat sa manevreze ghidonul, care-i stanga si care-i dreapta...

pana in momentul de fata, cea mai buna calitate-pret pentru un copil 3-4 ani (roti de 12/14) sunt cele de la decathon (nu mai au pe stoc insa vor aduce).

nu investiti multi bani...dupa scurt timp o sa vrea cu roti mai mari...si tot asa.

astept cu nerabdare modele 2012 pt copii de la Drag (bulgaresti) care vor veni cu V-brake fata-spate...pret undeva in jur de 350 lei.

Eu am ales Specialized am avut de ales intre Trek ,Cube si Scott dar calitatea acestei biciclete este net superioara celorlalte

post-2389-0-07406100-1325871391_thumb.jpg

Salut,

am avut și eu de căutat acum ceva ani pentru fetița mea.

Atunci avea 4 ani și i-am luat un Puky ZL18 ALu. Super bike, ușor cu frâne bune. Indesctructibil.

Dacă nu te sperie prețul și cumpăratul de pe ebay.de, găsești destule variante noi pe la 150euro sau ceva second mai ieftin.

Altfel, poți da un ochi la http://www.islabikes.com/bike_pages/cnoc14.html . Are bike-uri super pentru copii, iar prețul este un pic mai mare, însă cadrele sunt din aluminiu.

Să-ți trăiască !

M-am tot opintit sa-i iau fiica-mi o bicicleta si cum nu am fost hotarit am tot aminat... in iulie a fost ziua ei si pentru ca nu stia sa mearga (a avut o tentativa pe la 6-7 ani dar a cazut din prima si nu a vrut sa mai auda) am zis ca nu merita sa iau un Cube de 1700 lei si sa constat ca nu are valente in acest sens drept pentru care am ochit o troaca:

http://www.dhsbike.r...twenty/305.html

pe care am luat-o cu vreo 370 lei. In doua zile a inceput sa mearga singura pe distante fosrte scurte apoi la o saptamina nu mai avea nici o frica, merge de n-ai treaba. Ea are cca 145cm, 11 ani si ma intreb daca nu cumva aceasta bicicleta e prea mica pentru ea dpdv a rotilor si a cadrului. Acum ca a invatat nu stiu ce sa zic, poate la anul se impune una mai mare insa am vazut si copii de virsta ei pe astfel de biciclete si parca erau din alt film (ma refer la roti sw 24 si chiar 26). Voi ce ziceti? I-am reglat saua dupa lungimea membrului inferior, i-am reglat ghidonul sa fie spatiu mai mare (sa nu stea ghemuita) si deocamdata este ok. Frineaza foarte bine cu roata spate dar si cu aia fata, nu-s probleme. Cum vi se pare aceasta bicicleta raportat la inaltimea fetei?

E foarte greu să-ţi dai seama de mărimea bicicletei după poza de acolo, nu e niciun punct de referinţă.

Asa este insa mizam pe faptul ca unii ar sti din cele descrise daca pentru inaltimea aceea o bicicleta cu niste roti de 20" ar fi ok; e imposibil sa nu fi vazut prin parcuri copii de aceasta virtsa (11-13 ani) pe biciclete ca sa nu va spuneti opinia. Am niste poze facute cu ea o sa incerc sa le urc.

Nu reusesc, prost de tot sistemul asta de upload.

Fi-miu la 8 ani a trecut la roti de 24 (de la 20) acum are 9 ani si cca 140 inaltime si merge cu saua ridicata cam 2/3 din tija. Are insa alt gen de bicla, Cube Junior Team 240, cadrul difera considerabil fata de modelul precizat de tine.

As zice ca fiica ta ar putea folosi lejer un cadru de 16 cu roti normale de 26, eventual din primavara urmatoare.

Daca mai exista un copil in familie, merita investitia si oricum modelele cu roti de 24/26 sunt folosite o perioada mai indelungata si mai exista si varianta vanzarii.

Orbea avea niste modele foarte usoare pentru copii insa nu stiu daca cei din Brasov (Peloton Trading) le mai aduc. MX 16 de la ei (au schimbat denumirile intre timp) este singura pe care am pastrat-o deoarece este foarte usoara si are un albastru frumos pe care l-a placut si fi-mea care mosteneste lucrurile fratelui mai mare. Cube-ul de 20 l-am vandut pentru ca arata foarte baietesc, insa fiind brand cunoascut si in stare foarte buna am recuperat cca 75% din pret.

Nu mai am alt copil si pina la urma o voi duce intr-un magazin si o voi vedea pe fiecare din marimile mentionate; daca e cazul sa treaca la 24" o va face de la anul.

Am cautat mult si daca e sa aleg o voi alege pe cea din linkul pus de mine desi nu stiu cit de indeminatica va fi la schimbarea vitezelor sau daca-i va folosi una cu suspensie (eu as fi vrut fara) avind in vedere ca nu face plimbari mai lungi ci doar prin spatii mai largi gen parcuri, esplanade...