akakujokajo

Sfat achizitie bicicleta copii

Recommended Posts

Cauta ceva fara suspensie si doar cu schimbator spate (un pinion mega-drive este suficient), altfel nu faci decat sa adaugi greutate inutila biclei.

Aveti idee la o fetita de 4 ani si un pic, inaltime maxima dupa varsta, ce.bicla sa cumpar, adica pe 12' 14' sau 16' ?

Are un metru si vreo 5 cm inaltime.

Confirm. 12 îți trebuie.

Pe net vad ca la 12 zice ca de la 2 la 5 ani... Nu ar fi mai ok de 14?

Asta doar pe incercate. Numai daca aia de 14 e suficient de scurta ca sa ajunga la ghidon cu mainile.

• Upvote 1

12 este mica 100%, și fiică-mea și piticul mai mic au trecut pe Cube cu roti de 16 la 4 ani și ceva. Ca sa te gândești fiică-mea are 6 ani acum impliniti în februarie, acu 2 saptamani și 16 ii este mica și are cu roti de 20 pe care se simte perfect

Si eu banuiesc ca 12 e mica, ca zice ca e pana la 90 cm...  16 mi se pare mare,  14 ar trebui sa fie ok,  Nici eu nu stiu, pana nu probam nu zic nimic.  Sfaturile si parerile insa sunt binevenite.

16! Asta ca sa nu cumperi la anu' sau max 2 alta!

Si spun din experienta: la 4 ani avea de 14 si era ok spre mica, la 6 de 16 si acu la 7 era minuscula, acu la 8 are de 20 si la anu ii trebuie alta

Cu prima triciltela acu vreo 2 ani am dat-o in bara... alesesem una prea mare... bicla fara pedale ii este ok, o foloseste rar, e modelul ala de la lidl, dar  chiar daca o  foloeseste rar, isi tine bine echilibrul si vreau sa ii iau una cu pedale potrivita, de asta am apelat si la  sfatul vostru, ca nu as vrea sa ii iau iar ceva prea mare,  mai bine sa o folosaeasca doar vara asta, sau maxim inca una, dar sa se invete repede... Oricum e pe drum un fratior, probabil o sa ii ramana lui, deci nu este investitia pierduta. :)  ( voi alege culori neutre)

Oare sa nici nu ma mai duc sa o incerce pe aia de 12?

Fetita este nascuta in 2011 noiembrie

aprilie 2014  3185207DSC_3382.JPG

iunie 2014   7636525DSC_3514.JPG

noiembrie 2015 2479449NKN_7861.JPG

3115543NKN_7862.JPG

2748919NKN_7864.JPG

De notat si vazut : saua la minim in 2014, saua la maxim in 2016 :)

Nu stiu bicla de lidl ce marime o fi????

După cum vezi în poza 12 este super mica, chiar dacă ii pui pedale și se înaltă puțin este super scurtă bicicleta pt ea. Din pctul meu de vedere 16 este ce îți trebuie

Ok, am sa caut 16 atunci. Mersi.

offtopic: să-ți traiască și să fie sănatoasă! 
Și să meargă cu tine la ture mai încolo! ;)
(fi-mea nu mai vrea biclă, poate o să-i treacă după criza adolescenței)

Mersi la fel ! Asa sa fie, are 4 ani dar inca nu stie ce e spitalul, febra mare, ce e injectia, si ce inseamna sa ai mai mult de o raceala banala.

La urgente am fost o data recent :) cap spart :) de fapt pielea crapata, o cusatura mica si gata :-) noroc ca a fost la ceafa si nu raman urme :-)

Pana la urma am gasit un capriolo kid 160, chiar daca e negru cu albastru, cred ca il iau, (daca va putea pedala fetita pe el)

Desi este pe 16, zice ca e de la 100 la 115 cm si de la 3 la 5 ani parca, deci ne incadram :)

Capriolo a fost ciudata... Bicla e potrivita spre mare (si grea), dar pozitia de pedalat era nasoala, am mers in decathlon, 12 e minuscul, 14 nu aveau 16 era super ok, si usurica, frana fata spate la mana, pozitie ok, faina, dar... Nu a placut la printesa...

Asadar pofta in cui, mai cautam... Dar voi lua pe 14. Ca 16 e usor mare ptr cineva care inca nu a pedalat niciodata.

Acum relativ la ușor trebuie sa te gândești la bani. Eu am Cube 160 pt pitici are 8.8kg, nu este foarte ușurică. A fost 750 ron redusa de la 1000 ca era modelul anului trecut. Daca vrei de 6kg trebuie sa scoți vreo 250 lire pentru un frog Bike sau Isla.

Eu ma refereaam ca : Capriolo era la fel de grea ca orice dhs sau alta bicla ieftina de copii, surprinzator aia din decathlon pe la 400 lei era mult mai usoara, dar nu a vrut-o fetita.

Nu vreau sa ii iau o bicla scumpa, ptr ca nu o foloseste des, si asta fara pedale o ia o data  pe saptamana, in cazul fericit...

De asta si vreau sa iau sh, nu merita investitia, cand va trece pe 20 o sa ii iau ceva bun, ca atunci vom putea iesi impreuna la ture mai lungi, daca ii va placea pe 2 roti.   Echilibru si-l tine bine de tot, si azi la vale mergea tare cu aia fara pedale, si frana frumos doar sa incetinesca, de asta vreau sa ii iau ceva pe masura, sa scapam repede de rotile ajutatoare.

Am cumparat o bicla dupa lungi cautari, pana la urma am ales pe 16, am reglat, gresat, mesterit la ea, si acum este functionala, dar dracusorul din mine a scos cantarul, si am ramas masca  >-)   11.5 kg ! Imi vinde sa ii dau jos aripi, stopuri, cosulete, si tot tacamul, si sa mai intru in ea cu burghiul sa fac vreo 200 gauri :(

Stie sa dea la pedale, desi pana acu nu a avut tangenta cu pedalele, dar da greu, cred ca ii pun un pinion mai mare... asta daca in 1-2 luni nu incepe sa mearga ok cu ea.

8954001IMG_20160312_170155.jpg

5061400IMG_20160312_214240.jpg

Ptr o bicicleta foarte grea, copilul merge minunat, azi a bagat vreo 3 km, si eu pe langa ea pe jos :)))  mai la pas, mai alergand :)))  Dar totusi cred a este usor mare ptr ea, la anu va fi ok, sau poate ma insel...