akakujokajo

Sfat achizitie bicicleta copii

Recommended Posts

Mie mi se pare numai buna, mai ridică-te șaua un pic și o sa descoperi ca da mai ușor din pedale

• Upvote 1

Asa am inceput, mult mai sus, si am tot lasat-o jos pana a fost ok, ca tot scapa pedalele, dupa inca o tura mai ridic putin.  In poza de mai sus inca era cum am adus-o... cu saua la minim.

Si azi cum a vazut bicla seara in garaj, cand am ajuns acasa, un doi, a vrut sa se dea, doar ca era seara, dar in weekend iar iesim, 

Am incarcat doua filmulete, cei care au ceva cu ungurii sau cu limba mea materna (maghiara), sunt rugati sa nu vizioneze filmuletele...

Seaua este acum exact ca in filmulete, daca o ridicam mai sus scapa foarte des pedalele, (are tendinta sa pedaleze cu calcaiul) inca nu o pot convinge sa pedaleze corect. Si asa mai scapa pedalele.

In primul filmulet cred ca isi recunosc unii forumisti biclele :) Chiar in secunda unu. :)

https://www.youtube.com/watch?v=I5XqCuCyCKM

https://www.youtube.com/watch?v=7q8VkUaeW6A

La decathlon era una faina, la vreo 8.5 kg, tot pe 16, dar nu a vrut-o nici in ruptul capului. :(

mie mi se pare super ok, are o pozitie mai ridicata decit la mtb, din cauza ghidonului inalt, piciorul ajunge jos aproape intins, fata nu sta intinsa pe bicicleta. Este marimea corecta dupa mine

invata-o sa puna partea din fata a labei piciorului pe pedala nu mijlocul, in rest success.

Asta am incercat, si o sa ii tot repet pana va invata, dar fiind prima iesire, si sa si bucurat, nu am exagerat cu corectiile, stie sa foloseasca ambele frane, ma gandeam ca cea de picior o va incurca, dar este ok. In weekend deja si-a facut program, la zoo cu bicla :-)

Merge de rupe, mi-am luat si eu o trotineta, sa pot sa ii fiu aproape in caz de ceva, +detest sa alerg, ea inca nu a renuntat la roti ajutatoare, asadar nu biciclim inca impreuna, probabil la bicla urmatoare, cand face si ea 6-7 ani :-)

Care va dati cu trotinete? Deschidem un threat?

Scooter Street Up Montreal III 200mm ACTION am eu. Este ok.

Amortizoarele ajuta? A mea este 'fixa' :-)

Nu m-am dat cu una fixă ca să pot face diferența, dar la a mea știu că nu-mi clănțăne dinții când merg pe pavele. Ce-i drept, arcurile alea sunt cam la limită la ale mele 90 de kg... N-am avut trotinetă când eram mic și de-asta mi-am luat acum, când am putut. Și-am aflat că-mi place „maxim”! :)

Sunt curios cât or rezista piesele (rulmenții mai ales).

Asa-s si eu 89 kg, fara trotineta in copilarie, eu am roti de 200mm dar pe pavele / piatra cubica nu am incercat, doar asfalt bun.

Vreau sa zic ca ma gandesc serios sa o folosesc zilnic, ca de bicla nu prea am timp si posibilitate. Asa, cu scuza ca am grija de copil, ma distrez si eu :-)

Sunt curios rulmentii astia de viteza Abec5 cat vor rezista, sa ii curat si ung din cand in cand? Or fi capsulati?

Am deschis threat nou, sa nu mai facem off topic.

Salutam din nou. Caut si eu o bicicleta pentru copii. Ma gandeam la cube kid 200 de 20 inch, pentru ca are doar 10 kg.

Are cineva de vanzare? Nu trebuie sa fie noua.

Am si o neclaritate - fii-mea are 1.47 la 9 ani. O pot trece pe MTB cu roti de 26" (si cu ce marime de cadru)? Nu de alta..dar creste cam repede si mult si as vrea ca incepand de la bicicleta asta sa ii schimb doar cadrul si sa pastrez restul.

Al meu avea cam 1,48 m la 9 ani și i-am luat RR 340 pe 26” cadru XS. Nu e chiar confortabilă poziția, mai ales cu pipa aia idiot de lungă, dar s-a descurcat.

La 1.47 ii trebuie un cadru de 13 Race sau un cadru de 14 mai puțin Race. Nu știu RR XS ce mărime are, dar "s-a descurcat" pt mine însemna că poate merge pe ea dar este mare. Și noi adulții putem merge pe un cadru mai mare dar totuși îți iei unul pe măsură.

De anul asta este mai problematic și sa găsești cadre separate pentru roti de 26, deja inclusiv pe 14 am găsit numai pt roti de 27.5.

Sent from my H815 using Tapatalk

Buna! Vreau sa ii cumpar fetitei mele de 3 ani si o luna o bicicleta dn magazinul acesta si vreau neaparat sa fie enduro. Noi suntem motociclisti si cea mica mereu ne spune ca vrea si ea sa mearga cu noi, dar normal ca nu o plimbam. Asa ca ne-am gandit sa ii luam o astfel de bicicleta care seamana cu o motocicleta si sa se inchipuie cea mai mare vitezomana :))))

Voi ce parere aveti? Ati mai vazut pe undeva modele de genul asta, care sa nu imi faca nici gaura in buzunar?

Bine ai venit! :)

Mi-a placut maxim subiectul. :P

Banuiesc ca la asta te refereai:

https://www.bebelas.ro/bicicleta-fara-pedale-toyz-enduro-green-kiztoy-end-green.html

Ia-o, sa deprinda cum e treaba cu echilibrul, pe urma o sa faca trecerea la bicicleta cu pedale si fara roti ajutatoare mai usor.

Ce bicicleta fara pedale aveati?

On 05/01/2012 at 0:27 PM, suzu said:

si eu sunt de acord cu seb...scuze ca ma bag asa tarziu in acest topic insa de cateva luni chiar caut o bicicleta calumea pt fiul meu care are 2 ani si 5 luni.

are deja una fara pedale pe care v-o recomand tuturor, indiferent de model si producator...cu ajutorul ei l-am invatat sa manevreze ghidonul, care-i stanga si care-i dreapta...

pana in momentul de fata, cea mai buna calitate-pret pentru un copil 3-4 ani (roti de 12/14) sunt cele de la decathon (nu mai au pe stoc insa vor aduce).

nu investiti multi bani...dupa scurt timp o sa vrea cu roti mai mari...si tot asa.

astept cu nerabdare modele 2012 pt copii de la Drag (bulgaresti) care vor veni cu V-brake fata-spate...pret undeva in jur de 350 lei.

De unde ati luat-o? As vrea sa gasesc undeva unde o poate si proba?

Multumesc

On 02/03/2016 at 10:59 PM, mumus said:

Fetita este nascuta in 2011 noiembrie

aprilie 2014  3185207DSC_3382.JPG

iunie 2014   7636525DSC_3514.JPG

noiembrie 2015 2479449NKN_7861.JPG

3115543NKN_7862.JPG

2748919NKN_7864.JPG

De notat si vazut : saua la minim in 2014, saua la maxim in 2016 :)

Nu stiu bicla de lidl ce marime o fi????

Cea din pozele de mai sus e din Lidl (am luat si eu una pt. nepotica, 100 sau 120 LEI cand era ceva reducere).

• Upvote 1

Corect, lid'l    Si este super, o pastrez si ptr fiul meu.

Am luat si eu una din dechatlon si era grea pentru el. Nu stie inca sa o lase jos si se lovea la picior si am optat pentru una de plastic. O sa trecem mai tarziu la una de fier

Fiul meu are 2 ani si 2 luni si este pregatit pentru a face trecerea de la bicicleta fara pedale la cea cu pedale. Va rog recomandati-mi una usoara, m-am uitat pe cateva siteuri si toate bicicletele de 12 au 9 kg. Doresc sa gasesc una mai usoara. Ma ajutati va rog?

Salutare.

Baiatul are 1.30cm la 9 ani si cu sperante de crestere (eu am 1.78, sotia are 1.76, fata are 1.70). Tata are 1.85, fratele sotie are 1.90. Deci baiatul cred ca o sa urce in inaltime si sigur dar si repede.

Ce sa-i cumpara?

Eu mai am o bicicleta buna cu roti de 26" si cadru de 40 cm care ii e mare.

Sa cumpar o bicicleta de copii cu roti de 24"? Cred ca o sa-l tina un an.

Sa cumpar o bicicleta de copii cu roti de 26" si cadru de 32cm?

Sa cumpar un cadru de 36cm si sa mut componentele de pe bicicleta pe care nu o foloseste fata?

Ultima varianta e cea mai ieftina, cumpar numai cadrul si restul am deja insa mi-e frica sa nu fie prea mare.

ia una cu roti de 24'' SH. Peste 3 ani trece pe aia a ta cu roti de 26.

• Like 1