Sign in to follow this  
ivarulz

Ghidon prea lat

Recommended Posts

Salut, am un ghidon prea lat.

Am citit pe net cam cum se scurteaza (trebuie sa dau cam 3 cm in total jos), dar ma gandeams a merg la un atelier sa imi faca niste oameni care se pricep asta.

Cam cat ar trebui sa coste operatiunea?

Multumesc

Ia arata si la restul populatiei ce ai citit pe net?

Scule:

- fierastrau cu dintii marunti

- avantaje : mai la indemana prin jurul casei

- dezavantaje: trebuie sa ai mana buna ca sa nu tai stramb, suprafata taiata mai trebuie ajustata cu o pila

- sugestii: daca nu esti taietor profesionist, e bine sa se pune niste ghidaje penttru o taiere dreapta

sau

- pipe cutter

-avantaje - asigura o taiere dreapta, mai curata decat cu fierastraul.

-dezavantaje - este posibil sa deformeze materialul

- sugestii: se strange treptat pe masura ce teava se taie

Sugestie importanta: totdeauna taie mai putin decat crezi ca e nevoie. Un ghidon mai lung se poate face mai scurt, nu si invers.

Nu mi-e frica sa pun mana sa fac eu, dar prima data as vrea sa apelez la unul care se pricepe, pentru ca ghidonul nu e unul ieftin si nu vreu sa il distrug.

Bu stiu de ce aveam in cap imaginea unui ghidon de cursiera si eram socat de faptul ca vrei sa il faci mai ingust:D.

Bu stiu de ce aveam in cap imaginea unui ghidon de cursiera si eram socat de faptul ca vrei sa il faci mai ingust:D.

Se poate se poate.Eu l-am facut mai lat pe al meu cu 2cm.Deci .....;)

si io mi-am luat bike si cand mi l-a adus m-a speriat ce lat era (truvativ xr). a doua zi am luat flexul si am dat jos cate 3 cm. Avand in vedere ca e aluminiu, in 3 minute a fost gata :) nu cred ca e mare arta sa il scurtezi. spor la treaba!!

Ghidonul meu la cursiera are 35 de cm! cum fac sa-l mai ingustez?:D

Glumesc! Nu vroiam decat sa ma laud cu ghidonul meu de 35;)

O sa il duc la magazin. Ma costa 6 lei.

Asa cred si eu ca e mai bine sa procedezi astfel.

Salut. Am un ghidon de cursiera pe care as vrea sa-l modelez putin, dar nu prea stiu daca ar fi ok rezultatul final. As dori sa-l tai de unde incepe sa se curbeze in jos, apoi sa-l montez invers. Ar fi vreo problema in chestia asta? Si daca nu, unde as putea sa-l tai? Acasa nu am nimic de genul. Am atasat si o poza cam de unde as vrea sa fie taiat, rezultatul final fiind cam asa : http://www.cyclofien...324-joe1110.htm , doar ca in cazul meu coarnele o sa fie mai scurte.

post-10089-0-64624700-1307604081_thumb.jpg

Pune-l invers in pipa si stai cu mainile pe el, sa-ti dai seama singur de cat ghidon ai nevoie.

inca nu am ajuns acasa ca sa-l intorc. Ideea e urmatoarea, eu cam stiu de unde trebuie sa-l tai, de unde incepe sa se curbeze, ca altfel ar fi foarte inestetic cu coarnele muult in sus, Oricum, unde as putea sa-l tai prin Bucuresti ?

ce vrei tu am făcut eu la gudereit. te pot ajuta dacă vii în dr taberei, la garaj. sună-mă pe 0753.379.594 dacă eşti interesat.

ps. accept bere.

timi rulz. nu te stresa cu adusul, luăm de la micro, rece, la sticlă, ieftin.