VIOREL

Stiati ca ?

Recommended Posts

Tre' sa traiasca si ei din ceva, totusi...

n-am inteles nimic.

Sportivii profesionisti vor bani mai multi la premii (ma refer la competitiile de amatori).

Si sunt foarte dezamagiti si suparati pe organizatorii privati.

Ca la competitiile oficiale, FRCT le da ...

Detalii gasesti pe FB sau in txt, nu-mi place sa scriu de 2 ori aceeasi idee.

Viorel. iti spun si tie ce am spus si pe topicul ala, deschizand acest topic te transformi si tu intr-un mic TROLL

Discutia asta nu are nici o finalitate si va da nastere la certuri.

• Upvote 3

mi se pare ca discutia ar trebui abordata pe doua planuri separat.

sincer, si eu vreau mai multi bani la premii, chiar daca probabil n-o sa ajung pe podium niciodata la vreun concurs major. dar daca podiumul inseamna doua cauciucuri si o caseta deore, nu vad ce motivatie ar mai avea oricine sa se zbata sa ajunga acolo, avand in vedere cat costa participarea, atat direct cat mai ales indirect.

cat despre partea cu profi, e cineva in romania care traieste exclusiv din ciclism si nu stiu eu? care are antrenor, maseur, nutritionist la dispozitie, si de dimineata i se pune programul de antrenament in fata si n-are alt stres in viata decat sa dea pedale toata ziua?

Decat o discutie in van propun inchiderea topicului.

Binenteles, plecam capul, fara nici un fel de argument.

FRCT cheltuie miliarde de lei vechi pe an pe dumnezeu stie ce si acum au ajuns sa faca zile negre si competitiilor private. Macar sa moara si capra vecinului nu ? :)

• Upvote 2

Viorel

Cine nu are asteptari nu are dezamagiri.

Marian a avut niste asteptari si s-a ales cu dezamagiri.

Poate ca cel mai bine a pus pe I punct Forin aka Zabriskye.

E dreptul lui Marian sa fie dezamagit de niste situatii, asa cum tot drept e sa aibe si niste asteptari.

Bun, acum daca si-a si exprimat dezamagirile a omorat pe cineva? Care trebuiau sa se simta nu cred ca s-au simtit.

Cert este ca si lipsa de transparenta a organizatorilor in beneficiile aduse de clasare in top e un defect, pentru ca vorba lui Becali decat sa muncesti degeaba, mai bine stai degeaba.

Pe de alta parte, ca tot e vorba de sportivi, nu?, se spune ca cel mai bun antrenament este intr-un concurs, exista motivare, exista competitivitate, exista randament maxim sau aproape. Dreptatea ca totdeauna este undeva la mijloc.

Cert este ca poate organizatorii ar trebui sa specifice explicit si cert valoarea premiilor, mai ales in bani. Cert este ca sportivii care merg la competitiile private poate ar trebui invitati si recompensati pe masura ca ridica nivelul participarii la competitie, pentru ca puncte in clasament UCI ioc...

Si apoi fiecare isi face socoteala si vede daca isi gaseste o justificare in prezenta si concurat sau nu. Tot alegerea lui, sau dupa caz a echipei. Pot sa observ la ce concursuri a fost prezent Woter Cleppe in Romania, de ce la alea si nu si la altele, care poate erau de nivelul lui sau i-ar fi ridicat conditia si i-ar fi imbunatatit tehnica?

Pai, ca sa raspund tot eu, tocmai din aceste motive in primul rand Imagine postată

Ca observatie, daca discutia a fost aproximativ privata, de ce ai facut-o publica aici?

• Upvote 2

Ai cumva permisiunea persoanei care a initiat discutia sa o postezi aici ? ce-ai zis tu,ia sa cer si parerea "sfatului plimbaretilor". s-a deschis pe facebook,se discuta acolo!

pana una alta FRCT se implica in organizarea unor curse care dau sansa unui sportiv valoros (daca ar exista) sa se califice la mondiale etc sa se poata afirma mai departe.

• Upvote 1

Ai cumva permisiunea persoanei care a initiat discutia sa o postezi aici ? ce-ai zis tu,ia sa cer si parerea "sfatului plimbaretilor". s-a deschis pe facebook,se discuta acolo!

ca organizator de curse, e direct interesat de parerea clientului... mi se pare o chestie foarte logica http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

In toata discutia aia de pe facebook cel mai matur si cel mai coerent a fost Florin Saveliu. A sintetizat in 3 puncte care sunt problemele si despre ce este vorba in discutia aceea. Orice continuare dupa postul lui mi se pare ca va fi lipsita de sens si de continut.

@Viorel

Ti-am spus ca nu are sens sa deschizi acest topic. Marian este o persoana respectata (respect castigat atat in curse cat si prin atitudinea corecta pe care o are tot timpul) care a prezentat un punct de vedere. Tu ai avut ocazia sa postezi punctul de vedere pe facebook la fel cum si ceilalti au putut posta in cadrul acelei discutii. Sunt multi dintre cei care au postat acolo care nu au cont pe ciclism.ro asa ca deschiderea unei discutii pe forum nu le ofera sansa de a raspunde si de a se implica in discuti

Sportivii profesionisti vor bani mai multi la premii (ma refer la competitiile de amatori).

Ar trebui ca în cadrul concursurilor categoriile destinată semi-profesioniştilor să fie premiate mult mai bine faţă de cele pentru amatori. Astea din urmă ar trebui premiate mai mult simbolic. În felul acesta sunt încurajaţi cei care practică ciclismul mai mult decăt un hobby şi nu-s descurajaţi cei ce ies cu bicicleta din când în când şi căteodată se mai înscriu la căte un concurs.

Lungimea sau dificutatea traseului nu ar trebui să aibă nici o legătură cu diferenţierea dintre amatori şi semi-pro.

Ar trebui ca în cadrul concursurilor categoriile destinată semi-profesioniştilor să fie premiate mult mai bine faţă de cele pentru amatori. Astea din urmă ar trebui premiate mai mult simbolic. În felul acesta sunt încurajaţi cei care practică ciclismul mai mult decăt un hobby şi nu-s descurajaţi cei ce ies cu bicicleta din când în când şi căteodată se mai înscriu la căte un concurs.

Lungimea sau dificutatea traseului nu ar trebui să aibă nici o legătură cu diferenţierea dintre amatori şi semi-pro.

dupa parerea mea gresesti. De ce sa faci asemenea departajare? Nu platesc amandoi acceasi taxa? Nu pedaleaza amandoi (amatorul si profi) acceasi lungime de traseu? Si asa amatorul pierde din start lupta cu un profi sau semiprofi. Cursele private sunt constituite in proportie de peste 80% din amatori. Nu cred ca la o cursa daca n-ar veni elite, nu s-ar mai tine. Ba din contra zic. Ar fi mai bine. Ar avea satisfactia si cei mai buni dintre amatori sa fie pe podium. Si atunci poate ca ne-am bate de la egal la egal unii cu altii, amatorii. Daca elita isi doreste premii mari pot sa participe la concursurile de afara cu premii mari (desi cred ca e mai usor sa fii Gulliver in tara piticilor) .Sau in cadrul unui concurs privat sa se faca o categorie speciala pentru elita, sa cotizeze fiecare dintre ei sume mai mari, si care e mai bun pleaca cu potul acasa. Ca la poker http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

• Upvote 9

Nu poti pune la un loc si profii si amatorii. Din simplul motiv ca un Logan nu are sanse in fata unui Porsche:) A alerga pe o bicla de 9-10kg sau a alerga pe una de 7-8kg nu e chiar acelasi lucru! A alerga pe o bicla speciala de CT nu e tot acelasi lucru cu a alerga cu una 'standard'! A te antrena 20-30ore pe saptamana nu e la fel ca a alerga 5-8ore pe saptamana !

Este corect sa alerge toti odata dar premierea sa se faca diferentiat. Trebuie stimulati toti sa participe si sa dea ce au mai bun in ei ! Oricum la noi e destul de greu sa se faca diferentierea asta..amator..profi..asa ca ne bagam toti in seama cum putem:)

Noroc!

• Upvote 1

Discutia mi se pare hilara, atata vreme cat organizatorul comunica toate conditiile si detaliile corect si complet de la inceput, nu vad care e problema. Fiecare are dreptul sa organizeze ce are chef pentru cine are chef: pentru amatori, pentru legitimati sau pentru posesori de biciclete care au o anume marca. Daca nu-ti convine nu vii, care e problema?

Personal mie imi convine mai mult ca banii din taxa de inscriere sa asigure un traseu marcat cum trebuie, arbitri unde trebuie si toate masurile de siguranta necesare in cazul in care dau cu capatana de un copac. Iar de premii nici nu-s de ele ca sunt destule fete care alearga bine si nici nu prea ma intereseaza, pentru ca oricum n-au cum sa amortizeze investitiile mele in echipament, iesiri etc, asa ca fac investitii doar in ideea ca e o pasiune care cere bani si nu in ideea ca o sa castig vreodata ceva din pasiunea asta. In lumina asta, daca se organizeaza un concurs, in functie de cat de mult se potriveste pe asteptarile mele, particip sau nu. Singura pretetnie pe care o am de la organizatori e sa anunte din timp ce organizeaza acolo, ca sa pot lua o decizie.

Asa nici mie nu-mi convine ca s-a umplut Bucurestiul de mall-uri dedicate cocalarilor si pitipoancelor si eu nu-mi gasesc locul in niciunul. Asta-i viata daca nu merg cu majoritatea.

• Upvote 5

Pai, atunci daca ii bagam pe toti in acelasi oala, de ce se mai fac categorii (varsta, sex, copii, etc.). Mie mi s-ar parea corect sa fie categorii de legitimati si "oameni cu alt servici decat ciclismul"

NU am participat nicicodata la niciun concurs de ciclism, asa ca e doar o parere.

• Upvote 1

Ma ajutati si pe mine; ca sa inteleg mai bine, ce sta in spatele termenului "semiprofi" ? :o

Discutia despre premiile in ciclism este interesanta indiferent ca este vorba despre amatori, legitimati, etc.

Am inteles ca exista o nemultumire a sportivilor legitimati dar nu si fata de care referinta.

Pentru ce premiu un bani un sportiv valoros se poate declara motivat si multumit?

Din cate stiu eu, Andrei Nechita a luat 2900 euro pentru castigarea Turului Romaniei. Brut sau net, nu stiu, cum de asemenea nu stiu cat era un premiu de etapa. Cat ar trebui sa fie premiul la un maraton obisnuit in care participarea este sustinuta de prezenta masiva a amatorilor 90-95% (banuiesc)?

• Upvote 3

... Sportivii profesionisti au devenit foarte nemultumiti de valoarea premiilor de la competitiile de amatori ?[...]

Io vad din start o antagonie intre termeni deci orice dezbatere ulterioara e inutila, comparandu-se mere cu pere.
  • Upvote 4

Ma ajutati si pe mine; ca sa inteleg mai bine, ce sta in spatele termenului "semiprofi" ? :o

Cred ca se refera la sportivii de la noi care nu traiesc din ciclism (au si servici de zi cu zi,chiar daca unii in acelasi domeniu,de ex lucreaza la un magazin de biciclete ca ag de vanzari sau mecanici), unii sunt legitimati la diferite cluburi si/sau au sponsori personali. Deci,practic sunt amatori sustinuti partial din diferite parti.