ovidiu

23.10.2011 - Alien Cycling Maraton Zalau

Recommended Posts

Nu iti fa griji, englezul vine la Zalau. Si tot la race :)

Spune-i ca pentru un urmas al reginelor Victoria si Elisabeta ma astept sa lupte si ca sa se acopere cu lauri! Ce este o victorie fara glorie? Sa participe la elite, unde are de luptat cu un razboinic de temut, proaspat trecut de 40 - Regele Sarosi! Sau prefera ca si coiotii sa se repeada la cei slabi si nevinovati? (asta cu coiotii cred ca e adaptare dupa Winettou :) )

PS: Pentru A_lien: mi se pare mie sau baiatul cu panglicile a inteles gresit si a luat panglicile de pe traseu, nu le-a pus? Ca in poze, in afara de ce am mai remarcat - ca traseul trece prin rape cu crengi, n-am vazut nici urma de marcaj, nici urma de roti, totul era virgin!

Pentru marcat s-au facut peste 40 ore de drumetie pe traseu, iar sambata se vor face peste 200km cu motoare de cross, pentru verificare, asa ca nu va faceti griji de marcaje. Crengile au fost curatate de pe tot traseul, iar in ceea ce priveste frunzele.. aici nu prea avem ce face, doar ce vor indeparta baietii cu motocross'ul cand vor trece in viteza pe traseu,

Salut,

Duminica dimineata voi pleca din Cluj spre Zalau si am loc de inca o persoana + bicicleta.

Tin sa mentionez ca nu am portbagaj special pentru biciclete, ele vor fi puse in portbagajul masinii (cu scaunele din spate rabatate).

Daca ii careva interesat si nu il deranjeaza conditiile de transport, il duc cu cea mai mare placere.

Numa bine,

Vlad.

Vineri apar ceva sanse de ploaie, dar pe sambata si duminica vremea apare deocamdata fara precipitatii, vezi pe vremea.com

va asteptam si pe voi,

Salut,

Duminica dimineata voi pleca din Cluj spre Zalau si am loc de inca o persoana + bicicleta.

Tin sa mentionez ca nu am portbagaj special pentru biciclete, ele vor fi puse in portbagajul masinii (cu scaunele din spate rabatate).

Daca ii careva interesat si nu il deranjeaza conditiile de transport, il duc cu cea mai mare placere.

Numa bine,

Vlad.

Numai am, gata! S-a ocupat! :)

Felicitari Marius si Clubului Alien Cycling pentru un traseu frumos si bine organizat. Au fost citeva minusuri minore pe care, sint ferm convins ca la editia urmatoare le vei corecta, deoarece sint chiar minore:

- marcajul cu sageti si "drum inchis" sa fie mai vizibil.

- sagetile si marcajele pe copaci sa le faceti cu vopsea alba. Este contrastul mult mai bun

- organizarea sosirii

- punct de spalare biciclete (ca sa nu mai fie probleme cu politia locala)

Mi-a placut faptul ca ati avut foarte multi oameni implicati in eveniment, intersectiile cu probleme aveau una sau doua persoane care sa te indrume. Am avut ceva emotii pentru organizarea traversarii drumului national dar pina la urma a fost totul de nota 10. Mi-a placut implicarea autoritatilor locale si a Politiei Salaj.

Daca poti sa si muti data de desfasurare undeva in septambrie sau august va fi minunat.

Oricum, sint maratoane care nici la a 4-a editie nu se ridica la nivelul maratonului organizat de voi.

Felicitari inca odata.

Felicitări şi de la mine, faină organizarea, mi-a plăcut în mod deosebit entuziasmul voluntarilor.

Aceeaşi observaţie cu marcajele o am şi eu, în rest numai de bine şi să ne vedem la anu, poate cu 2 săptămâni mai devreme.

Ma bucur ca apar concursuri si-n partea de nord-vest a tarii, cam vitregita pana acum in aceasta privinta. Felicitari organizatorilor si sper ca acest concurs sa devina traditie. Observatiile lui Max sunt pertinente, iar in plus vreau sa adaug:

- mare lucru ca au putut opri circulatia pe o sosea importanta pana am trecut cu totii (la start)

- de asemenea un punct pozitiv e ca s-a facut startul in centrul orasului, se vede ca au avut sprijinul "organelor" locale: primarie, prefectura, politie

- pacat ca finalul nu a fost apoteotic, fiind practic in anonimat, locul de finish efectiv fiind marcat doar de prezenta "cititorilor de cipuri"; e foarte important pentru concurenti si are mare efect pentru spectatori sosirea

- locul - restaurantul - unde am luat masa a fost bine ales, fiind destul de discret si mare

- m-am ratacit in final desi aveam gps (cam cu 2,4km inainte de finish), nu am fost singurul; eu totusi n-am pierdut locuri in clasament; am avut ghinionul sa fie niste oi in zona pe care le-am ocolit, aveam si peste 20km/h (nu m-am putut uita pe gps), in fine, noroc cu gps-ul; prietenul Bruno pe care tocmai il depasisem nu m-a urmat si a pierdut 4 min fatza de mine, el urmand calea normala de intoarcere la ultimul marcaj, suficient pentru a pierde un loc in clasamentul pe categorii (eu am mai pierdut apoi timpul si cu setarea gps-ului pe navigare, vazand ca nu vine nimeni si nestiind sigur daca ... sensul pe care-l urmez dupa track e bun)

- ca o concluzie la marcaj, eu am fost multumit in general dar am constatat (si nu e singurul maraton in aceeasi situatie, ci chiar mai multe, unele bine cotate) ca la sfarsit de multe ori am probleme de orientare, innecandu-ma ca tiganul la mal; motivele pot fi mai multe: oboseala, urmarirea unui concurent si astfel nemaifiind asa atent la marcaje (care o ia razna si el), viteza de multe ori mai mare, timpul la care ajung (nu a fost cazul de aceasta data, dar in general eu particip la cursa cea mai lunga si ajung tarziu), de multe ori cred ca binevoitorii mai strica marcajele (fiind mai accesibile pentru pedestri); ce este de facut: parerea mea e ca la final trebuie facute marcajele si de doua ori mai dese ca in restul traseului, mai ales prin paduri si la coborari

- un aspect discutabil: podiumurile de final, la care s-au facut comasari de categorii - n-am stiut de ele, ca poate alegeam alta cursa; clasamentele au fost pe categoriile initiale, clasice, dar podiumurile au fost de genul 30+ (dar numai la hobby si race, la elite-maraton s-a pastrat 40+); nici aici n-a fost primul caz, imi mai amintesc de unul referitor la categoriile de femei, unde tot asa categoriile de inscriere au fost una, iar la sfarsit ... ceasul rau, pisica neagra

Cateva linkuri la unele clasamente temporare si la "ratacire":

https://picasaweb.google.com/103481498978040293448/AlienCyclingZalauUltimulConcursTipMaratonDinAcestAnProbaRace50km#5666939284042263666

https://picasaweb.google.com/103481498978040293448/AlienCyclingZalauUltimulConcursTipMaratonDinAcestAnProbaRace50km#5666939287108798818

https://picasaweb.google.com/103481498978040293448/AlienCyclingZalauUltimulConcursTipMaratonDinAcestAnProbaRace50km#5666922832060801922

Încă ceva: foarte bună mâncarea cadou! Jos pălăria.

Si acum, separat, ca sa iasa in evidenta: felicitari concurentilor, au fost peste 100 care au participat la ultimul concurs de maraton al anului (asa cred). A fost noroi, au fost emotii din cauza vremii, dar nu s-au lasat. Nici nu stiu cum s-a finalizat cursa de elite, unde am inteles ca a fost foarte greu pe portiunile "proprii"! Inca un bravo clujenilor, care au fost cei mai numerosi si au fost si buni! Stiu ca la maratoanele de alergare mai este un obicei: se nominalizeaza echipele (cluburile) cele mai active, iar in acest caz cred ca Clujul Pedaleaza a castigat competitia. Alte echipe din Cluj (mai puteti numi si voi): Orca (care e de specific inot!), CAR Universitar (drumetie si alergare), Clubul de Cicloturism Napoca (eu ma simt si CCN-ist). Un :)

Da , a fost un weekend frumos , alaturi de niste oameni de treaba si care pun mult suflet in tot ceea ce fac! Felicitari Marius , in mod special , felicitari oamenilor care te-au ajutat!

E asa frumoasa zona voastra, era imposibl ca traseul sa nu fie frumos!

Taxa a fost asa de mica , incat nu ma asteptam la nimic si cu toate astea am primit atatea in pachetul de inscriere , premii bune si un traseu perfect pentru aceasta perioada!

A fost o mica problema cu finish-ul dar nu mai conteaza , norocul , sansa fac parte din joc!

Inchei prin a spune ca m-am simtit excelent , desi am fost racit mort.... ! Apreciez oamenii de acolo , apreciez valorile lor si modul lor de gandire..... se vede ca sunt mai aproape de Ungaria!

Toate cele bune si tot ce fost bun sa ramana cel putin la nivelul asta iar din greseli sa se invete! Sa ne vedem cu bine la Alien Cycling Maraton si in 2012 ,sanatosi si poate mai devreme!

Felicitari!

PS: Au punctat foarte bine ceilalti participanti mai sus!

Felicitari organizatorilor! , s- a vazut ca si-au dat tot interesul pentru reusita evenimentului impreuna cu autoritatile locale ,in ciuda traseului foarte greu din cauza ploilor dinaintea competitiei a fost un maraton frumos si sper ca urmatoarele maratoane sa fie si mai reusite.....Felicitari

Va multumim pentru aprecieri, si critici, de aici se invata. Ne pare bine ca v-am avut ca si concurenti la noi in Zalau, promitem ca asta a fost doar inceputul,

cateva imagini:

Alin

Nicu

PC2

PC1

avem si cateva ore de de filmari, urmeaza sa urcam cateva pe youtube,

Nu in ultimul rand felicitari, a-ti facut o impresie buna autoritatilor locale si localnicilor.

• Upvote 2

Sper ca nu s-au suparat localnici prea tare cand am spalat bicicletele la "fantanile" din centru. Multi veneau acolo sa-si umple bidoanele cu apa! Cred ca numai acolo au avut de strambat din nas, in rest am fost decenti - ne-am autodepasit :)!

Ce am scris pe blog - din modul cum am trait cursa race:

http://vezentan.blogspot.com/2011/10/ultimul-maraton-din-2011-alien-cycling.html

• Upvote 1

:D Am fost si eu pe acolo la tura lunga,si pot sa zic ca e chiar grea ,mai ales in conditiile in care am pedalat noi.Ne-a stors pana la ultima farama de energie :blink: noroil lipicios.Am bajbait si eu de vreo 2 ori dupa traseu,insa de cele mai multe ori urmele de la motorizate erau cel mai bun indiciu.

Ultima urcare ,chiar daca fara noroi ,a fost lunga si grea .S-au insumat aproape 3000 de m dif de nivel ,iar ptr fiecare metru sa dat o lupta grea. :P

Interesant a fost ca mai marii judetului au fost acolo langa ciclisti de dimineata pana seara. Finalul chiar daca a venit ca o mantuire ,a fost unul neasteptat ,si mi-au trebuit cateva minute sa incep sa gandesc si sa ma localizez in timp si spatiu. :D

Ms pentru film. Am putut sa vad traseul in conditii optime de rulare asa cum cred ca ti-ai fi dorit sa fie. Dar a plouat chiar in noaptea de dinainte de start. Traseul a fost frumos, variat, cu multe urcari pe bicicleta. Cine a croit traseul trebuie felicitat. Ma gandeam ca muntele Meses e cu sol nisipos sau pietros cum ii sade bine unui munte, dar cand am dat de primul drum cu lut mi-am adus aminte de Garboavele 2011. Am inceput sezonul pe lut si l-am terminat la fel. Am facut si pana, dar a fost un lucru bun astfel m-a ajuns Lotzi din Mures, iar cu sprijinul lui moral am parcurs ultimii 40 km. Mi-au placut voluntarii, fetele de la crucea rosie si faptul ca toate "organele" au ajutat la organizare. Imi pare rau ca nu am ajuns la premiere, oricum bine macar ca am iesit pe inserat din padure. Faceam glume inainte cu Doru cum sa nu uitam de lanterne si sac de dormit (folie de supravietuire), dar dupa Zalau am scos din repertoriu genul asta de glume.

Guest
This topic is now closed to further replies.