Sign in to follow this  
hash

Mers prin Bucuresti

Recommended Posts

Salut,

Am postat aici ieri seara si vad ca nu mi l-a luat, o sa incerc sa-mi amintesc ce-am scris :D here goes...

De cateva zile tot citesc pe net despre biciclete. Motivul - inchiderea statiei de metrou obor si aglomeratia RATB. Ma duc cu metroul aproape in fiecare zi la facultate, in Leu, asa ca daca o sa inchida statia nu o sa prea am cum sa merg acolo intrucat nu-mi plac autobuzele. Din ce am citit pana acum am inteles ca se poate circula cu bicicleta in bucuresti cu conditia sa nu circuli pe trotuar ca te injura lumea si sa nu circuli pe strada ca dau peste tine soferi so... intrebarea e: se merita? Ca sa fiu mai concis, va rog sa-mi spuneti si mie:

- Pe unde as putea sa merg de la obor si pana in regie (de pe splai ma descurc pentru ca e pista, dar trebuie mai intai sa trec prin centru unde e nebuneala mare) si cat fac pana acolo?

- Un cadru legal: pe unde am voie sa circul si ce conditii (haine verzi, casca etc.)

- Ce bicicleta imi recomandati avand in vedere ca nu o sa o stresez prea mult, am 1.65 si cam 4-5mil de lei in buzunare? Fara zorzoane dar nici sa nu stau cu teama ca imi pica lantu din 5 in 5 minute.

- Chiar se merita bicla in bucuresti? M-am cam speriat cand am vazut ce e la sectiunea 'biciclistii si soferii', stiu ca exista riscuri la fel ca orice mijloc de transport dar totusi, n-as vrea sa pic in bot si Doamne fereste ce sa se mai intample...

Cam atat, numai bine!

masina se deplaseaza cam cu 12-18 km/h in bucuresti in functie de sofer:D De exemplu fratimiu a avut intr-o saptamana de deplasat numai in oras cu masina(de luni pana vineri ) media de 16.1 km/h , iar eu pe bicicleta in oras am cam peste 16 media orara , uneori ajungand si la 20-21 .

Multumesc pentru raspunsuri, am fost azi la as-sport de langa unirea, cand i-am zis unuia ce buget am mi-a zambit si mi-a spus ca cele mai ieftine bicle la ei sunt 9 milioane :)

Am vorbit cu un binevoitor care mi-a explicat cum e cu bicicleta in bucuresti si ca daca te duci intr-un magazin fara sa stii ce cumperi te ard sigur vanzatorii la buzunar. M-am uitat si pe net de biciclete dar sunt o gramada de feluri si tipuri de componente... Pe forum aici am citit mai multe, dar majoritatea sunt linkuri de afara, bicicletele nu scrie nimeni de unde se pot lua.

Oh well, maine sau poimaine ma duc la Dioda si pe Dorobanti sa mai caut. Dar inca nu prea stiu ce-mi trebuie :(

Probabil ca una de trekking te-ar aranja cel mai bine. Sunt mai comode, roti mai mari, sunt echipate cu aparatori si iluminat(chiar si portbagaj)

Am vazut un anunt pe forum cu o oferta trekking Frena si pare foarte interesant.

Depinde si de bugetul tau. Din pacate cele pliabile nu sunt foarte ieftine, pentru ca in opinia mea sunt cele mai bune in oras, mai ales ca iti poti lua geanta, si in cazul in care doresti sa flosesti totusi(din varii motive) si mijloacele de transport, o pliezi o bagi in geanta si poti sa mergi cu transportul in comun.

Neah, eu vreau o bicicleta normala, fara pliabilitate si alte d'astea, doar sa fie fiabila.

Am vazut o data un tip pe o bicicleta tare ciudata: avea roti cat cele de trotineta iar toate extremitatile, sa, ghidon, pedale ieseau dintr-o cutie paralelipipedica subtire. Foarte ingenios insa nu ma vad pedaland pe asa ceva :)

LE: despre astea de aici ce ziceti (primele trei, bineinteles...)

http://marosbike.ro/index.php?cPath=81_117&page=1&sort=3a

Ai ales cea mai proasta cale! Asta si ptr ca unii sunt convinsi ca o bicicleta trebuie sa coste peste 1000ron ca sa o poti folosi cativa km pe zi.

Eu in locul tau as proceda asa: as ruga pe cineva care se pricepe sa mearga duminica in targ cu tine si e imposibil sa nu gasesti o bicicleta fiabila la bugetul tau.

e cam lege asta cu 10 milioane pe forum, credeam ca numai mie mi se pare ciudat, dar nevoile de deplasare a unui oarecare intr-un oras-bucuresti de exemplu- nu necesita aceasta suma pentru a fi satisfacute... poti gasi o bicicleta sh, foarte fiabila, la sub jumatate din pretul asta.

prima mea cursiera, de exemplu, am cumparat-o cu 320 ron, in mai anul trecut. nu m-a lasat niciodata si in afara de lant si pinioane, dupa 3000 km facuti fara nici un fel de intretinere nu necesita nicio reparatie.

pentru a merge la servici/scoala/etc nu ai neaparat nevoie de un cadru de aluminiu, de frane pe disc si suspensii.

sugestia 'strange mai mult si ia-ti ceva mai bun, sub xxxx...xxx ron e nashpa' cred ca descurajeaza multi potentiali biciclisti.

Subscriu la cea a zis pac mai sus.

Si eu am o cursiera cumparata anul trecut cu 400 lei, am rulat 2800 km cu ea, si nu am avut nici o problema mecanica.

Eu cred ca poti gasi o bicicleta buna si la bugetul pe care il ai. Trebuie doar sa cauti.

Ok, caut, dar cand nici nu stiu ce sa caut e cam greu... N-am pe nimeni care sa se priceapa la bicle si nici prin targ nu ma bag daca nu stiu despre ce e vorba. Ce nu am vazut pe nicaieri e un ghid de cumparat biciclete, am dat numai peste chestii generale... sint prea multe optiuni si denumiri, nu exista un ceva in genul la 'nene ia shimano ca e mai bun decat , ia bicla cu foile mai mari ca te ajuta la nushce'?

Asa ca chestie, sunt pasionat si le am cu fotografia, cunosc cum e pe forumuri cand ceri sfat ce camera sa-ti iei sar toti ca 'ia dinaia ca e mai buna' si se ajunge la o varza de nu mai stii ce sa crezi. Macar la foto sint 4-5 producatori mari si lati, la bicle e prea complex, de stat 2 luni pe net si nu cred ca le invat :)

Oricum, ce as vrea sa-mi spuneti cei care aveti biciclete de buget cum vreau eu, cum se numesc, de unde le-ati luat si daca sunteti multumiti de ele. Asa cu sfaturi cu bicle de >10 milioane nu cred ca ajungem nicaieri...

Peace out :(

La nici un magazin specializat în biciclete nu vei găsi nimic la banii ăia, pentru simplul motiv că acolo se vând numai chestii de la bune în sus, iar calitatea costă. Eu am avut norocul să fiu îndrumat de cineva care se pricepea destul de bine şi tot am făcut nişte greşeli la alegere.

Dacă nu ai bani nu-ţi rămân decât 2 variante: supermarket/FB/DHS sau second-hand. Dacă nu ai nici îndrumare, varianta a 2-a devine extrem de riscantă, fiindcă pe lângă cunoştinţe referitoare la piese/mărci trebuie să ştii şi ceva mecanică practică pentru a depista eventualele probleme înainte de a da banii.

Cel mai probabil îţi vei lua una din prima categorie, nici cea mai ieftină dar nici cea mai scumpă, şi vei învăţa pe pielea ta ce trebuie avut în vedere la cumpărarea unei biciclete. La următoarea achiziţie preţurile să nu ţi se vor mai părea aşa mari, fiindcă vei ştii ce obţii pentru banii plătiţi în plus, lucruri care te-au nemulţumit sau ţi-au lipsit de la prima.

Orice variantă ai alege, important este să faci primul pas, nu să rămâi la stadiul de intenţie. După aceea vei vedea că este mai uşor.

Multă baftă şi nu te descuraja.

Incearca la nea Teo pe Soseaua Salaj(parca pe la numarul dupa numarul 180). El mai aduce niste bicle frumusele din Elvetia :) S-ar putea sa gasesti ceva in jurul bugetului tau .

Ok, caut, dar cand nici nu stiu ce sa caut e cam greu...

Ce nu am vazut pe nicaieri e un ghid de cumparat biciclete, am dat numai peste chestii generale...

Pentru baieti ca tine (si nu numai) netul e plin cu fel si fel de "ghiduri"; trebuie putin cautat, putin citit, putin intrebata (exact in aceasta ordine si nu invers cum e, din pacate, obiceiul pe aici :).

Incearca cu astea :

http://www.whycycle.co.uk/buy.htm

http://www.bikewebsite.com/buyingabike.htm

http://www.primusweb.com/fitnesspartner/library/equipment/buybike.htm

http://www.runmuki.com/commute/bikesuggestions.html

e cam lege asta cu 10 milioane pe forum, credeam ca numai mie mi se pare ciudat, dar nevoile de deplasare a unui oarecare intr-un oras-bucuresti de exemplu- nu necesita aceasta suma pentru a fi satisfacute... poti gasi o bicicleta sh, foarte fiabila, la sub jumatate din pretul asta. [...]

sub xxxx...xxx ron e nashpa' cred ca descurajeaza multi potentiali biciclisti.

Sincer si eu sfatuiesc mereu oamenii sa dea cele 10 milioane minime, pentru prima lor bicicleta. Ideea e ca in felul asta ai, sa zicem, 90% sanse sa iei o bicicleta decenta pentru oras.

Cu cele 10 milioane te duci intr-un magazin care nu trage tepe, iti iei ceva decent cu garantie si pleci linistit acasa (atentie, nu am spus ca asta se intimpla in 100% din cazuri :D).

Da, poti gasi ceva SH bun la 5 milioane, dar tot asa de bine poti sa iei o mare teapa care mai devreme sau mai tirziu o sa-ti mai scoata multi bani din buzunar. Pentru ca...se presupune ca esti incepator, nu? Nu te pricepi la biciclete, pentru ca altfel nu ai cere sfaturi pe forum. Asa ca eu as considera sansele de a lua un SH bun, incepator fiind, cam 50%.

Bineinteles, daca esti expert, poti sa-ti faci bicicleta cu piese SH care se vind chiar si la noi pe forum. Parerea mea e ca ar iesi ceva ieftin si bun. Intr-un timp tot vedeam piese bune, deore, chiar LX la preturi derizorii.

Dar cel care vine si spune "vreau sa incep sa merg cu bicicleta, ce sa-mi iau?" e clar ca nu e tocmai expert ca sa poata face asta, nu? :)

SASH, nu lua bicla pana vineri! hai la intalnirea aia din parcul tineretului la ora 6 si o sa ne sfatuim acolo!

Multumesc pentru raspunsuri, am mai cautat pe net si am citit linkurile date de Frank (pana acum am cautat ghiduri in romana ca sa vad ce bicle avem pe aici pe la noi).

Ce am inteles de acolo e ca cel mai bun ar fi un cadru de otel si sa nu ma zgarcesc la frane. Daca merge metroul vineri o sa vin la Tineretului, e la intrarea dinspre Sincai langa terenurile de baschet? Sa presupun ca o sa caut un grup de oameni pe biciclete :)

On the other hand, nu stiu daca vreau sa ma bag la targuri, prefer ceva nou... cel putin pana invat mai multe despre biciclete. Imi aduc aminte cand mi-am luat primul calculator, unul jaf de la flamingo, overpriced, asta a fost, nu stiam multe despre subiect, am vazut poze frumoase in catalog si l-am luat. Dupa 2 ani, la upgrade, mi-am invatat lectia si a fost altceva :)) Dar in momentul asta chiar nu am de unde scoate ronii necesari. Si daca astept sa fac rost de ei, peste 2 luni dau aia drumul la metrou si pierd scuza de a ma baga in clubul bikerilor.

Maine sper sa ma duc pe la celelalte magazine sa vad cum sta treaba. Sport bike center cam pe unde vine? Ion Mihalache e destul de lung si nu dau nici o intersectie ca referinta, stiti voi vreo strada apropiata ca sa ma uit pe harta?

Ce nu inteleg eu e de unde isi iau toti altrixurile si alte bicle de genul asta, am inteles ca sunt destul de ok si ca fiabilitate si ca pret, alaltaieri erau vreo 5 in parcare la facultate. Pana acum n-am vazut decat ori chestii ieftine (FB) ori bicle de 20 de mil bucata...

[...] Maine sper sa ma duc pe la celelalte magazine sa vad cum sta treaba. Sport bike center cam pe unde vine? Ion Mihalache e destul de lung si nu dau nici o intersectie ca referinta, stiti voi vreo strada apropiata ca sa ma uit pe harta? [...]

http://www.bikexcs.ro/index.php?option=com_smf&Itemid=20&topic=642.0

Magazinele din Bucuresti, cu harta cu tot.

[...] Ce nu inteleg eu e de unde isi iau toti altrixurile si alte bicle de genul asta, am inteles ca sunt destul de ok si ca fiabilitate si ca pret [...]

Altrix gasesti la:

- magazinul de la Coltea, dupa cum bine a spus si Trevizes

- D&K Bike

- citeodata prin hipermarket-uri

Au un bun raport pret/calitate si sint fiabile, da.

Am fost azi la magazinul de pe coltea, tipul mi-a aratat o bicicleta Altrix Nelson, nu pot sa va dau link ca nu merge situl ungurilor. Mi-a spus intr-o maniera vorbitrepedecasanuintelegnimic in ce consta bicla, ce am prins din zbor - cadru compozit de otel si frane V :)

Pe schimbatoare scria Shimano, presupun ca asta e un lucru bun, mi-a facut o demonstratie, nu erau schimbatoare cum vezi la FB, erau unele care faceau 'un click si schimba viteza'... whatever that means. Per total bicla arata ok, singurul lucru care m-a deranjat a fost atunci cand m-am urcat pe ea, am simtit ca si cand as fi stat fix pe muchia unei pietre, saua era foarte tare, probabil trebuia sa fie ajustata pt. mine ca inaltime. Cadrul era de 17, ok pentru statura mea.

O sa ma duc mai tarziu la D&K sa vad cum e oferta lor, de data asta imi iau hartie si pix si ii zic vanzatorului sa imi zica ce are instalat pe ea :)

Ok, fost si la D&K, ultima mea calatorie cu metroul, am gasit o magellan hydra la pret similar care arata chiar bine. Saua e mai ok decat la altrixul ala, Frane V-brake, schimbator shimano tourney, jante si butuci si ce mai e pe'acolo bike positive, furca RST, ce mi-a placut au fost cauciucurile, sunt semi-slicks, cam ce-mi trebuie mie pt oras. Doar cadrul mi se pare cam mare, e de 21, ce ziceti, e prea mare pentru mine (1.65)?

LE: Vanzatorul mi-a spus ca are jante duble, dar parca nu arata ca alea de le stiam eu, la astea se vad capetele spitelor cum ies din cercul de metal de pe exterior.

Cam asa arata bicla, numa' ca e rosie

http://www.nolimitbike.hu/img/kerekparok/magellan08/hydraalu08.jpg

Jantele alea sint duble? Se vad capetele spitelor iesind din ele, la celelalte nu se vedeau...

In catalogul celor de la Magellan au numai modelul Hydra ALU, asta inseamna ca(,) cadrul e din aluminiu? Bicicleta avea cam 12kg. Cam toate cadrele au denumiri gen '6061AL', chiar daca nu scrie in denumirea bicicletei ALU.

Doar cadrul mi se pare cam mare, e de 21, ce ziceti, e prea mare pentru mine (1.65)?

S-a mai discutat aici despre marimea cadrelor, alegerea marimii potrivite etc. Nu te superi daca-ti amintesc ca acest forum are si ceva ce se numeste "search function" .

Pina una alta un calculator pentru marimea cadrului in functie de lungimea bulanului (unul dintre gramada de pe net) :

http://www.totalbike.com/service/frame_size.php

Cam asa arata bicla, numa' ca e rosie

http://www.nolimitbike.hu/img/kerekparok/magellan08/hydraalu08.jpg

Jantele alea sint duble? Se vad capetele spitelor iesind din ele, la celelalte nu se vedeau...

In catalogul celor de la Magellan au numai modelul Hydra ALU, asta inseamna ca(,) cadrul e din aluminiu? Bicicleta avea cam 12kg. Cam toate cadrele au denumiri gen '6061AL', chiar daca nu scrie in denumirea bicicletei ALU.

In mod normal jantele ar trebui sa fie duble, am avut si eu un Altrix anul trecut si erau duble. Oricum pentru un mers lejer, ajuns din A in B sunt foarte ok bicicletele astea, Magellan si Altrix.

Despre cadre, da, sunt de aluminiu, iar cifrele acelea semnifica tipul aliajului(6061, 7005 etc). Eu am 1.83 si am avut cadru de 20 si mi se parea cam mare, deci 21 pt 1.65 clar e mare. Nu te grabi si mai trage un pic pana gasesti ceva potrivit pe stoc(17-18 ar fi ok). Eu am fost foarte multumit de DKbike, comunicare ok, amabili si au si service ieftin.

Un lucru pe care ti-l recomand la modele astea, au butucul pedalier pe coroane cu bile, cand ti-o cumperi roaga-i sa-ti puna butuc pe rulment, costa cam 30ron, dar nu o sa ai probleme cu el.

Mi-a iesit de 20'' :)

Da, si mie mi s-a parut cam mare, oricum, altrixul celalalt era de 17'' si era mic, cu rotile alea mari simteam ca nu se duce nicaieri. O sa merg maine la sport bike center sa vad ce au de oferit, desi nu ma vad cumparand altceva decat bicle d'aste unguresti...

La cei 1,77m ai mei cadrul de 19" pe care îl am mi se pare la limita superioară. Dacă ajustez şaua astfel încât distanţa până la pedale să-mi fie bună, abia mai ajung să pun vârful degetelor pe sol când stau pe loc. Când mergeam mai mult ajunsesem chiar să fac o bătătură nasoală pe partea exterioară a tălpii din cauza poziţiei forţate pe care o aveam în repaos.

În altă ordine de idei, o să descoperi că până şi mersul pe o şosea stropită de cisternă îţi aruncă apă până în gură şi pe toată spinarea, până la ceafă. Dacă ieşi pe o ploaie mai serioasă sau după, o să ai ocazia să verifici şi gustul noroiului orăşenesc. Apărătorile sunt indispensabile, dar nu cred că vei gasi vreun MTB serios care să vină cu aşa ceva din fabrică. Trebuie să le iei separat.

Tot pe/după ploaie vei constata că v-brake-urile au fost gândite doar pentru teren uscat. Imediat ce prinzi puţină umezeală pe jantă, forţa de frânare scade drastic. Dacă mai ajunge şi ceva noroi pe suprafaţa mai sus menţionată, după 1-2 drumuri poţi să arunci saboţii şi să-ţi iei alţii. Există şi saboţi proiectaţi special pentru umezeală, dar nu sunt deloc ieftini (25 - 50 RON perechea) şi sunt doar puţin mai buni decât cei ordinari. Exemplu personal: gume Point de 10 RON perechea - 40 km pe ploaie până la uzură completă; Point 20 RON perechea - 100 km în aceleaşi condiţii. :confused: Abia acum îmi dau seama că pentru un preţ dublu am mers mai mult de dublu. Oricum, ideea de bază e că dacă vei merge cu bicla prin apă va trebui să schimbi saboţii ca pe ciorapi, plus că va trebui să circuli cu foarte mare grijă după ce au prins apă pe ei. Te poţi consola cu acelaşi gând ca şi mine: oricum nu mi-aş fi permis frâne pe disc decente în bugetul alocat.

O sa merg la SBC si daca nici aia n-au ma duc iar la D&K. Daca stau in sa, cam pana unde ar trebui sa-mi ajunga picioarele? Cam stateam pe varfuri cand eram cu picioarele pe pamant...

LE: Acum m-am uitat in catalog (imaginea atasata mai sus) si la Hydra nu e pus 21'', deci s-ar putea sa imi fi zis aiurea tipu si cadrul sa fie de 20. Intrebarea cu picioarele ramane :)