catalin74

Harti pe mobil ( GPS )

Recommended Posts

Ce stiti despre programul ViewRanger? http://www.viewranger.com/ este pe prima pagina un filmulet de prezentare, din care pare perfect (?) Sa nu uit, costa in android market 10 ron, dar chiar acum au o perioada de trial de 16 zile. Ha, acum vad ca de fapt merge si pe symbian! Si pe apple, si pe android of course.

Si la ce ti-ar trebui asa ceva? Unde vrei sa faci tu ture fara sa spui la nimeni?

Si la ce ti-ar trebui asa ceva? Unde vrei sa faci tu ture fara sa spui la nimeni?

In sensul ca ma duc fara careva dintre voi?

Aplicatii GPS pentru outdoor sunt f. multe, problema e ca mai toate ofera zero harti detaliate pentru Romania. Rezumand drastic, optiunile sunt astea: Road pentru Garmin si unele Nokia cu Symbian, Oruxmaps pentru Android si IOS, Topos2go pentru IOS. Mai exista si posibilitatea de a folosi Google Maps offline, cu hartile downloadate pentru zona care ne intereseaza.

Aplicatii GPS pentru outdoor sunt f. multe, problema e ca mai toate ofera zero harti detaliate pentru Romania.

Nu te ne opreste nimeni sa ne aducem aportul la detalierea hartii Romaniei. http://www.openstreetmap.org/

Se poate contribui cu trackuri. Sunt sute de trasee parcurse de biciclisti care ar putea aparea pe o harta digitala.

Ca sa continui enumerarea inceputa de vis-a-vis: http://openmaps.eu/

La acest site am subscris si eu citeva track-uri. Sint mult mai profesionisti decit OSM deoarece ei verifica mai multe surse inainte de a publica track-ul.

Eu sunt pro-Openstretmap datorita licentei datelor (openmaps.eu nu iti ofera datele ca sa le poti prelucra in modul care vrei tu). De profesionalism nu cred ca are rostul sa discutam, nu stiu cum se poate masura, dar calitatea si calitatea datelor din OSM mi se pare mult peste OM (desi sunt sigur ca existe zone in care OM sta mai bine decat OSM, dar muuuult mai putine).

Pentru Android puteti folosi OSMAnd care are posibilitatea sa randeze offline harta (nu e nevoie de legatura Internet). Harta Romaniei are in jur de 130 MB si ai un modul bun de cautare si rutare (totul offline).

Profesionalismul este atunci cind si verifici ceea ce alti iti dau. Unul dintre track-urile male postate pe un alt site era desenat in Google Earth si nu era chiar exact. Am constatat acest lucru cind am refacut traseul cu GPS-ul.

Un utilizator al OSM mi-a cerut permisiunea sa foloseasca acest traseu. Cind mi-a mai cerut acordul si pentru alte track-uri mi-a spus ca sint pentru OSM. Chiar si in acest moment, traseul este publicat pe OSM ca fiind traseu de bicicleta.

Asta nu mai este profesionalism, este doar copy/paste.

copy/paste e bun ;)

Asa se ajunge la o harta stufoasa. Chiar daca sunt si balarii, se pot corecta in timp. Conteaza sa ai ce corecta.

Profesionalismul este atunci cind si verifici ceea ce alti iti dau. Unul dintre track-urile male postate pe un alt site era desenat in Google Earth si nu era chiar exact. Am constatat acest lucru cind am refacut traseul cu GPS-ul.

Un utilizator al OSM mi-a cerut permisiunea sa foloseasca acest traseu. Cind mi-a mai cerut acordul si pentru alte track-uri mi-a spus ca sint pentru OSM. Chiar si in acest moment, traseul este publicat pe OSM ca fiind traseu de bicicleta.

Asta nu mai este profesionalism, este doar copy/paste.

Profesionalism inseamna si sa mentionezi ca traseul nu este inregistrat de tine cu un GPS ci are la baza Google Earth ;) . In aceste conditii traseul nu ar trebui folosit deoarece ar incalca termenii si conditiile de utilizare Google Maps/Earth si licenta OSM. Daca ai mentionat acest lucru atunci da, putem vorbi de lipsa de etica (cel putin). In ceea ce priveste verificarea datelor introduse OSM merge pe principiul Wikipedia, cu cat sunt mai multi contribuitori vor fi mai multi ochi care sa verifice lucrurile si sa le corecteze. Si din punctul meu de vedere o face cu succes, dovada ca multe companii care foloseau Google Maps au trecut la OSM odata cu introducerea unei taxe pentru utilizarea comerciala de catre Google.

Alo, eu mi-am publicat track-ul pe un site in care nu era mentionat GPS recorded precum celelalte track-uri. Este vorba de www.gpsies.com. Ce a facut un utilizator al site-ului OSM nu este treaba mea. Nu ma fa tu pe mine de lipsa de profesionalism cind altii fac copy/paste pentru a avea activitate. Toate track-urile mele inregistrate cu GPS sint mentionate GPS recorded.

Pe de alta parte poti sa-mi spui ce conditii de utilizare am incalcat de la GE? Nu le-am folosit imaginile, care sint puse la dispozitie gratis, in scopuri comeciale!!! Cred ca astea sint conditiile GE, nu?

Hai sa o luam de la inceput ca altfel ne certam fara rost. Intr-un mesaj anterior ai spus ca un utilizator OSM ti-a cerut acceptul de a utiliza acel traseu despre care vorbesti (cel bazat pe GE). Intrebarea mea e daca i-ai mentionat faptul ca traseul respectiv nu este inregistrat de GPS ci e bazat pe imaginile din GE? Daca ai mentionat acest lucru atunci lipsa de etica este a lui, el e cel ce a folosit acele date si a incalcat termenii GE. Cred oricum ca ar trebui sa continuam discutia pe privat, nu prea mai are legatura cu topicul.

A aparut Garmin ROAD 2012.

Prea putin axat pe imbunatatirea hartilor si a drumurilor imi pare. Apar chestii nefolositoare (mie si celor interesati de navigatie pe forestiere / poteci) gen monumente 3D...

Si un nou mecanism de criptare :D

Mda... Tipic Garmin si mai ales tipic Garmin Romania. Sa mor daca ii inteleg si pe astia, mai ales la faza cu pretul si criptarea, sunt singurul site pe care il stiu sa mai afiseze preturile fara TVA.

Din cate am inteles Teleatlas si Navteq urmeaza sa-si imbunatateasca acoperirea Romaniei spre 100%. Asa ca Garmin City Navigator NT va acoperi toata Romania la nivel de strada si nr. Pentru navigare auto ROAD-ul devine inutil, iar pentru partea topo ( cea care ne intereseza in mod deosebit ) harta mi se pare o mare tampenie, are sute de Mb si detalii foarte slabe, in schimb poze cu ursuleti si veverite la tot pasul :))

Totusi, din ce am vazut/incercat pana acum, ROAD 2009, acoperit cu pozele de la Birds Eye (mult mai detaliate ca Google Earth in majoritatea zonelor) mi se pare cea mai buna/detaliata metoda de navigare ptr offroad / forestiere / poteci.

Nu peste tot, sunt zone unde ROAD e mai slab decat OpenMaps sau Open MTB Maps. Cel mai simplu e sa studiezi zona si folosesti de fiecare data harta cea mai detaliata.

Totusi, din ce am vazut/incercat pana acum, ROAD 2009, acoperit cu pozele de la Birds Eye (mult mai detaliate ca Google Earth in majoritatea zonelor) mi se pare cea mai buna/detaliata metoda de navigare ptr offroad / forestiere / poteci.

Suna interesant. Spune-ne si noua cum faci. In special suprapunerea de harti. Folosesti Mapsource ?

In primul rand e nevoie de:

- un aparat compatibil cu Birds Eye (eu folosesc Edge 800, stiu si ca 62s este, dar mai sunt si altele);

- o subscriptie platita, 25E pe an, nu mi se pare mult, mai ales ca poti downloada oricat, iar ce ai downloadat deja, se poate folosi si in continuare, dupa expirarea subscriptiei.

- aplicatia BaseCamp, de la Garmin, gratuita.

Se procedeaza asa:

- conectezi GPS-ul la USB;

- deschizi aplicatia BaseCamp si creezi o noua imagine, folosind cursorul de selectie de pe harta (ROAD, CityNavigator, BaseMap, ce ai tu instalat). Poti incarca mai intai un curs in BaseCamp, sa selectezi mai usor zonele de downloadat, in jurul traseului.

- se pot face oricate download-uri, dar dimensiunea maxima a unuia e 232MB, ceea ce la rezolutie maxima (nu merita alta) acopera cam 240kmp;

- pozele respective se aseaza automat peste harta, fara a fi nevoie de vreo centrare, etc.

- drumurile si restul informatiilor din ROAD "ies" peste pozele respective, deci le poti folosi fara probleme.

Aici se poate vedea diferenta intre Google Earth si BirdsEye. http://www.ciclism.r...post__p__423929

Din pacate mai sunt zone in care rezolutia BirdsEye e egala cu cea din GE.

@beberules: merg hartile OpenMaps / Open MTB Maps pe Garmin sau e nevoie de un SmartPhone?

Dap, ambele au si variante de Garmin, le poti instala in Mapsource/BaseCamp (si eu tot pe Garmin merg, momentan am un 62).

Pentru OpenMaps vezi aici; Open MTB Maps e cu site-ul down momentan, o sa-si revina probabil. E fain ca poti sa le incarci pe toate 3 in GPS si le poti activa/dezactiva in functie de necesitati.

• Upvote 1

In primul rand e nevoie de:

- un aparat compatibil cu Birds Eye (eu folosesc Edge 800, stiu si ca 62s este, dar mai sunt si altele);

- o subscriptie platita, 25E pe an, nu mi se pare mult, mai ales ca poti downloada oricat, iar ce ai downloadat deja, se poate folosi si in continuare, dupa expirarea subscriptiei.

- aplicatia BaseCamp, de la Garmin, gratuita.

Arata foarte bine pe PC combinatia ROAD + bird eye view. Cei 240kmp sunt o limitare severa, inseamna ca imaginea disponibila e de genul 60X40 km, insuficient pentru un traseu cat de cat serios, daramite o tura de mai multe zile. Chiar fara limitarea asta nu vreau sa ma intorc la un device cu procesor lent, ecran rezistiv de 2,6" si rezolutii infime gen 240X160 ( cum poti beneficia de hartile detaliate pe el ? ).

In alta ordine de idei, o veste mare: abia a aparut Garmin pentru IOS cu harti onboard, dupa ce pana acum erau numai online ( gen Google Maps ) si doar USA. Testing in progress, revin cu detalii.

Nu credeam sa apuc ziua in care Garmin merge pe IOS...Prima impresie foarte buna, hartile ROAD 2009 se misca foarte rapid si fluid pe Iphone ( pe Symbian ma capiau pana reuseam un zoom in sau out ), pozitia gps gasita in 4-5s in interior ( bloc ). Mai ramane sa vad daca pot instala si Bird Eye View, trebuie sa mai sap/hack un pic :))

Imagine postată

Imagine postată

Merci beberules si cipt2001 ptr informatiile despre Open Maps, o sa le incerc si eu, aditional la ROAD.

Shauru, pai 60 x 40 km ar fi parfum, numai ca da 2400 km. :D

Dar limitarea asta de 240km priveste doar UN download, ca sa nu se sufoce serverul lor de harti. Poti avea incarcate in GPS cate download-uri te tine cardul (eu am de 8GB, deci garla spatiu). Chiar acum imi iau traseul Tr.Severin-Sulina si va intra sigur ;)

Display si procesor sunt ce urasc si eu la Garmin. E necesar cam mult scroll / zoom si nu se misca extraordinar, doar acceptabil.