catalin74

Harti pe mobil ( GPS )

Recommended Posts

Pff, ia uite cum am luat un 4 la aritmetica. Dupa 20 de ani de la terminarea scolii generale nimic nu s-a schimbat :))

Serios, acum, nici nu ma gandeam ca suprafata descarcata e atat de...infinitezimala. Totusi, daca imaginile se pot aduna intr-un tot utilizabil , mai merge.

Incerc din greu sa vad cum descarc ( neoficial ) de pe undeva si cum folosesc fisierele JNX/Birseye View sa le testez. Daca ai vreo sugestie...

Pai n-am nicio pb sa-ti dau unul, nici nu e ilegal, ca e criptat pe aparat cumva. Adica nu e suficient sa-l copiezi, ca nu merge...

Da-mi o adresa de mail pe pm.

Stiu ca sunt codate. Totusi pot fi folosite pe device-uri Garmin printr-o modificare a firmware-ului. La mine m-as mira sa mearga, e mult prea "tanara" aplicatia pentru Iphone, poate intr-un viitor upgrade sa adauge si posibilitatea asta, nu m-ar surprinde, la cat de populare sunt telefoanele astea la Garmin "acasa". O sa incerc totusi. Am trimis mailul pe PM. Multumesc

Aaaa..., din ce-am mai sapat si eu, intradevar poti folosi JNX-uri pe un device Garmin cu firmware custom, dar doar din alea facute de diferiti useri. Adica nu din alea descarcate din Birdseye, la alea nu reusisera sa gaseasca o metoda sa le deblocheze. Daca intre timp lucrurile s-au schimbat, please share... :)

Ma scuzati, pentru doritori, cu specificarea ca e posibil ca pentru cateva ore/zile, sa nu mearga link-urile, dar mai apoi isi "revin"

A, iar pentru cei din tabara "cealalta" avem aceasta varianta

Pentru Open MTB Maps (bazat pe OpenStreetMap) gasesti harta actualizata zilnic aici: http://osm.stilpu.or...rmin-mapsource/ (scroll la sfarsit pentru ultima zi)

Sta foarte slabut la curbe de nivel...

Eu am o versiune de prin 2010 mai buna, curbe de nivel la 10m... luata de aici: http://www.garmin.stelici.ro/

E foarte buna pentru mapsource dar pentru ecranul telefonului mi s-au parut inghesuite

Asa ca mi-am facut pentru orux o versiune OMP3d la 20m, dupa tutorialul asta: http://www.xmarks.co...-android-phone/

Acum orux suporta si harti vector dar un format destul de obscur bazat pe osmosis dar optimizat pentru rapiditate: http://code.google.com/p/mapsforge/

Salutare.

O problema legata de OSM format Garmin: drumurile forestiere(ex: traseul de la Azuga) apar doar la zoom detaliat gen: 500m. Ecranul unui Etrex acopera 2.5km la acest zoom. A reusit cineva sa seteze harta/GPS-ul sa afiseze drumurile forestiere indiferent de nivelul de zoom? Exact ce ma intereseaza la acest sistem nu este folosibil...

Ca proaspat posesor de telefon destept, mi-am instalat Endomondo, Strava, OruxMaps.

Acuma, m-ar interesa sa am posibilitatea pe unul dintre ele macar sa folosesc harti offline - Opeen Street Maps, de exemplu.

Merge pe vreuna din aplicatii? Ca din ce am butonat eu pana acuma prin ele, nu m-am lamurit.

pe oruxmaps  merg hartile offline. ai in meniu "map creator" parca asa ii zice.  e destul de intuitiva chestia. daca te descurci cu engleza citeste manualul de pe situl oruxmaps. 

sau poti crea harti  cu "Mobile atlas creator" de pe pc, dar de asemenea ajuta daca citesti manualul. 

sau http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe de aici dai jos harta romaniei destul de detaliata si o copii in Oruxmaps/Mapfiles pe telefon.

O aplicatie interesanta mi se pare a fi BikeComputer Pro. Ce mi-a placut e ca are lucrul cu harti offline si are posibilitatea sa-ti faci traseul. Si nu la nivel de plasare waypointuri ca alte aplicatii, ci in functie de modul in care setezi aplicatia - masina / bicicleta iti leaga punctele pe traseul corespunzator - am facut niste teste pe un traseu de pe malul timisului, pe dig, prin padure si a fost ok.

Basic stuff, user friendly, si contine cam tot ce ai nevoie la o iesire.

Stiti cumva de unde pot downloada IGO8 sau primo pentru un gps Serioux urbanpilot q550?

O intrebare pentru cei care folosesc Oruxmaps. Trackul  arata exact pe unde am mers dar  cand salvez ca gpx sau incarc ca route imi taie din traseu. De exemplu daca fac o bucla pe route imi taie bucla intre 2 puncte si pune o linie dreapta. Partea nasoala e ca dupa ce salvez imi modifica si trackul original. 

Aparatul e motorola defy.

mersi fain.

Dilema cu OruxMaps: pentru un traseu care configurat in bikemap imi indica o diferenta de nivel pozitiva cumulata de 400m, trackingul de la OruxMaps mi-a indicat 970m de diferenta de nivel pozitiva. Pe care sa-l cred? Pana acum traiam cu convingerea ca elevatiile pe care le calculeaza bikemap sunt destul de precise, acum GPS-ul zice altceva. Care-i mai aproape de adevar?

De mentionat ca la nivel de distante parcurse si timpi de deplasare, valorile sunt extrem de apropiate de cele de pe vitezometrul clasic.

De obicei BikeMap e cel mai aproape de adevar... cel mai exact afli cu SportTracks + Elevation Corection Plugin

• Upvote 1

Multam. Nu ma intereseaza intr-un mod super precis diferentele alea de nivel, dar totusi de la 400m la 970m cumulati e o diferenta majora si voiam sa vad unde-i buba. Mi se parea si mie absurd sa adun 970m pe unde am umblat.

Stiu ca e un topic vechi, dar nu am gasit alt loc mai potrivit pentru intrebarea mea.

Foloseste cineva aplicatia "Muntii Nostri" ( doar pentru IOS este )? cica merge si offline si contine pana in prezent cateva grupe de munti din Carpati cu toate traseele turistice.

Foloseste cineva aplicatia "Muntii Nostri" ( doar pentru IOS este )?

Si pe mine ma intereseaza aceasta treaba. Din cate am vazut pe http://muntii-nostri.ro/ aplicatia este disponibila doar in AppStore (pentru iOS) . Pacat ca nu au facut si o varianta pentru Android...

De asemenea observ ca se pot downloada de pe site-ul mai sus mentionat, track-urile in format .kmz si .gpx (desi acesta din urma la mine nu merge) ale diverselor trasee din Mt. Bucegi,Mt.Piatra Craiului, Mt.Ciucas, Mt.Rodnei

Gpx sunt bune, cel puțin ce am testat eu.

Acum cîteva zile am găsit o aplicație de navigație pe mobil, care mi se pare că promite foarte mult: OSMAnd.

Deși numele ar sugera că e doar pt Android, e și pt iOS.

E și pentru dezvoltatori: http://osmand.net/

Se bazează pe hărți OSM offline (descărcate în telefon).

La o primă testare, azi: e deosebit de vorbăreață, anunță toate intersecțiile și curbele posibile (bine, și eu am pus-o la munca, avînd un traseu întortocheat).

Pare a fi foarte precisă (n-a fost nevoie să scot mobilul din buzunarul de la spate ca să verific), dar asta mai rămâne de văzut la trasee în afara Bucureștiului.

Mi se pare mai bună decât alte aplicații cu hărți offline pe care le-am avut (Orux, MapsMe). 

Cum aplicația de mobil a Ride with GPS are niște probleme (nu mai merge ghidajul audio de cîteva săptamîni), o s-o mai încerc pe asta și poate rămîn la ea.

• Upvote 2

Locusmap e bazat tot pe osm insa e mai usor sa creezi trasee de pe telefon. Cel mai util gasesc profilul de nivel foarte detaliat

• Upvote 2