krazyeone

Probleme la coborari

Recommended Posts

Piesa conica face parte din headset si trebuie sa o lasi unde este (unele headset-uri/cuvete au piesa respectiva in doua versiuni: joasa si inalta). Piesa cilindrica este distantier si o poti muta deasupra pipei.

• Upvote 1

Nici io nu ma simt asa in siguranta pe coborari , cat de in spatele seii trebuie sa stai si cat de flexati trebuie sa ai genunchii .

Momentan stau cam asa , daca as sta mai in spate si cu genunchii mai flexati as fi mai eficient ?

https://picasaweb.google.com/112529852304173804960/TusnadMtb2011#5651738480790703906

https://picasaweb.google.com/112529852304173804960/TusnadMtb2011#5651738501038413042

Pare sa fie plat , dar era coborare .

Hai ca poate apar si eu maine in tineretului la teste. Vreau sa testez gumele RocketRon sa vad cum se prezinta pe dealuri.

Daca ajustati o ora convenabila as veni si io pe catarul meu la o harjoneala.

RR merg splendid pe dealuri :)

Daca ajustati o ora convenabila as veni si io pe catarul meu la o harjoneala.

Foarte tare :) Maine intre 18 si 20 am planuita de mult timp o plimbare prin acelasi parc cu feciorul asa ca v-ati facut si cu aplaudaci :D

Si eu as veni la ceva sfaturi.

Facem reuniune mare atunci. Pacat ca nu mi-am pus MTB-ul, doar ciclocross-ul, dar e fun si cu ala :) Fie atunci doua intalniri, la ora 17:30 si 18:30 la intrarea dinspre Sincai, e bine?

Eu incerc sa ajung la 17:30 , asta daca nimeresc intrarea :P

Sper sa faceti diferenta intre "nu pot sa cobor cu 60 km /h" si cum fac eu de de abia ma tarasc pe coborarari, de nu am directie, adica trec toti dar absolut toti pe langa mine

Daca pe urcari mai fac ceva depasiri pe coborari sunt ca broasca testoasa

Ok , ma rog @adi.murariu are mare dreptate, eu am ajuns prima data la munte in cadrul unui concurs, pana atunci am fost de cateva ori la padure si atat , nu am experienta

Krazyeone nu mai are probleme la coborari dupa 2-3 ture in Tineretului. :)

• Upvote 2

Krazyeone nu mai are probleme la coborari dupa 2-3 ture in Tineretului. :)

;) Bun asa...

Eh, am glumit un pic. Trebuie mers in fiecare saptamana si tras de el putin cate putin. Se face coborator el pana la urma in 7-8 sedinte.

Sa speram ca mai lucreaza si singur :P

Zona Tineretului si Carol e cam singura posibilitate in Bucuresti de antrenament cat de cat serios de tehnica de MTB dupa ce scapi seara de la birou... Dar poti sa incropesti un antrenament acolo sa te rupi in doua daca vrei.

Daca mergeti Vineri sa-mi spuneti si mie ca-s curios ce traseu ati gasit acolo (si eu sunt varza la coborari). Pentru mine Tineretului in timpul saptamanii=slalom printre pietoni asa ca prefer o tura de 50 km prin comunele din jurul Bucurestiului.

Am mai prins un pic de curaj dupa intalnirea asta

Ok, am o frica la coborari si asta si din cauza ca nu am exersat si doi ca am pedalele SPD de putina vreme ceea ce iti da o senzatie de nesiguranta

dar cu siguranta ceva ii lipseste bicicletei / geometriei, am sa incerc sa intorc pipa invers

Cred ca cauciucurile X King mai sus de 2.0 nu trebuie umflate, cel putin pe fata , pe spate e ok un pic mai tare

Ok , Horatiu e in alta liga, urca si cobora cu o mare lejeritate si asta cu cicrocrosul...

Dupa ce ca muream de sete (nu mai bausem apa de pe la 12), ma dus Doc la plecare cu vreo 35 km/ h (sau cel putin asa mi sa parut)

Daca mergeti Vineri sa-mi spuneti si mie ca-s curios ce traseu ati gasit acolo (si eu sunt varza la coborari). Pentru mine Tineretului in timpul saptamanii=slalom printre pietoni asa ca prefer o tura de 50 km prin comunele din jurul Bucurestiului.

Nu stiu dc Doc a inregistrat tura dar crede-ma ca sunt ceva coborari si urcari ,in plus am fost si in Carol

Sa stii ca si eu faceam acelasi lucru dar padurile de prin jur nu au nici o legatura cu coborarile...

Dc e sar putea vineri sau sambata sa mai dau o tura, poate ne intalnim :)

Macar am lamurit-o! E de la tine, nu de la bicicleta. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Este posibil ca de la ultimul concurs sa fi facut ceva modificari , de exemplu am mutat franele mai spre pipa(sa pot frana cu un singur deget) , am dat saua un pic mai spre ghidon si am ridicat-o un pic de nas , am schimbat un pic pozitia ghidonului

Ieri de exemplu nu mi sa mai parut ca am probleme cu directia , in afara ca imi era teama de unele coborari , ieri am mers si fara manusi (nu le gaseam) poate pare stupid dar mi sa parut ca am control mult mai bun

Cauciucurile au fost umflate la 2.0 (spatele mi se parea un pic desumflat)

Am sa intorc si pipa invers si poate sa mut si distantierul deasupra pipei

Intradevar este si lipsa de tehnica la mine pe anumite sectiuni, am sa mai exersez si urcarile si coborarile, degeaba iti spune unul sau altul ce si cum daca nu faci practica

Dupa ezitarile pe care le-ai avut iin Tineretului, ai nevoie de OO la coborare. Este adevarat, ca nici tehnica nu trebuie neglijata mai ales pe coborari abrupte cu bolovani si radacini, dar pana acum trebuie sa mai lucrezi un pic la curaj.

In drum spre casa, cu guma noua pe spate am bagat un 38-40km/h. Din pacate, Rocket Ron este mult mai lenes pe astfalt decat X-King si RacingKing. M-as risca pentru concursul de la Maros cu un Racing King pe spate si Rocket Ron pe fata.

Dupa ezitarile pe care le-ai avut iin Tineretului, ai nevoie de OO la coborare. Este adevarat, ca nici tehnica nu trebuie neglijata mai ales pe coborari abrupte cu bolovani si radacini, dar pana acum trebuie sa mai lucrezi un pic la curaj.

In drum spre casa, cu guma noua pe spate am bagat un 38-40km/h. Din pacate, Rocket Ron este mult mai lenes pe astfalt decat X-King si RacingKing. M-as risca pentru concursul de la Maros cu un Racing King pe spate si Rocket Ron pe fata.

Pai nu stiu dc m-am mai dat pe pante mai abrupte decat cele de la tineretului , adica la Babele era mai abrupt dar nu am mers mult pe bicicleta,

O sa mai lucrez la asta (capitolul oo, care lipeste dupa o cazatura) , ai dreptate, dar si faptul ca am SPD de putin timp ma face sa ezit si mai mult

Iar pe urcari trebuie sa imi dau seama cum sa distribui centrul de greutate mai in spate , am vz ca tu te descurci de minune, eu am tendinta sa ma ridic din sa si nu mai pun greutate pe roata spate

Eu aveam cauciucul spate desumfalt si sa simtit la intoarcere, adica ma tineam dupa tine dar mi se parea ca e prea desumflat pentru viteza

Vazand poza pusa de MBZ ma simt nevoit sa comentez ceva.

Din poza nu pare cine stie ce coborare, asta nu inseamna ca persoana respectiva nu s-a pus asa ca urmeaza ceva mai dificil sau ca unghiul din care e facut fotografie nu arata cat de dificil e terenul dar din cate se vede asa direct daca ajungi sa te duci asa pe terenul acela nu e bine. In poza nu se vede nimica mai dificil decat ca si cum ai cobora o bordura in oras.

As vrea sa pun accentul pe faptul ca nu trebuie tot timpul sa te pozitionezi asa in orice situatie. Si un sfat pentru cei care nu se simt bine la coborari, ca sa scapati de asta trebuie sa va expuneti la cat mai multe ture cu traseu mai dificil, sa prindeti putina incredere si experienta, si incredere in bicicleta pe care o aveti. Eu am schimbat furca de curand si pana nu am mers la o tura mai bunicica cu ea nu m-am simtit in largul meu.

Ok, am o frica la coborari si asta si din cauza ca nu am exersat si doi ca am pedalele SPD de putina vreme ceea ce iti da o senzatie de nesiguranta

Dar fix problema asta o am si eu...si la fel am SPD-uri de putina vreme(pe mtb doar) insa o sa exersez cat mai mult.Eu te sfatuiesc sa exersezi.

Cand o sa mergeti mai mult cu SPD si va obisnuiti, o sa va fie frica fara ele pe coborari.

Pai stiu, deja nu mai stiu sa merg fara , imi place sentimentul de spd , mai ales cand clipsez ,dar inca nu stiu sa le folosesc 100%

Azi am fost din nou in Tineretului cu adi,murariu

Am inversat pipa si acum ghidonul este un pic sub sa ca si pozitionare, oricum diferenta se simte in bine, nu stiu daca am pozitionat corect manerele ghidonului (ma refer la unghi)

Am pus si saua initala cu care a venit bicicleta, e mai tare si mai dreapta

Coborarile mi sau parut mai simple , acolo este chestie de incredere, este lung si drept, problema este ca la concurs te alfi de obicei pe vale cu santuri , sau bolovani

Am sa pun si distantierul deasupra pipei sa vad dc ma va ajuta cumva pe urcare, de ex la pantele lungi urcate am impresia ca se ridica roata fata dc urc din sa, ori cumva ar trebui sa ridic un pic fundul din sa, nu ma refer sa ma ridic si sa pedalez in picioare

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us