Sign in to follow this  
garyfisher

Maratoane in Romania - 2008

Recommended Posts

Deschid un topic si pentru evenimentele interne. Vad ca maratoane in Europa sunt destule. In Romania se stiu detalii despre maratoanele deja celebre de la Ciuc si Medias? Se anunta si alte locatii anul acesta in afara de cele din calendarul FRC ???

31 August la Sibiu.

Te asigur ca va fi cel mai tare maraton la care o sa ai ocazia sa mergi in tara.

:) Pica intr-o duminica. E perfect. Cand ai mai multe detalii, da-ne de veste. 99% voi fi acolo.

Am discutat despre proiect AICI

In mare ideile de acolo se vor aplica.

Am citit. Super ideea cu cipurile :rolleyes: . Daca intentionezi sa faci inscrieri trece-ma pe lista. Cand va fi anuntat oficial? Cazare o sa gasim in Sibiu? Nu de alta dar anul trecut la Cisnadie nu am prins cazare nici in Sibiu, nici in Cisnadie si am dormit in masina.

Camping, cort ar fi o varianta.

Nu sunt sigur daca o sa fie faza cu cipurile.

Pretul este prohibitiv (cca 2.000 euro). De banii aia pun cate un om la fiecare kilometru sa va faca cate o poza...aveti si o amintire:D

Te rog sa nu compari ce fac eu cu Cisnadie. Ar fi o ofensa pentru mine:D

Pentru cazare o sa fie cateva pensiuni pe pagina la care lucam acum. o sa fie si un loc de campare.

Inscrierile se vor face online sau la maratoanele care se vor organiza pana atunci.

CISNADIE? :rolleyes: Am amintiri de care nu vreau sa imi aduc aminte de acolo. Am intrebat de cazare doar pentru ca Sibiul si Cisnadie sunt foarte apropiate intre ele si avand in vedere ca la vremea respectiva am vrut sa ma cazez musai intr-o pensiune, hotel ceva si nu am gasit nimic... neah, am intrebat si eu ... nu am dat cu parul.

Am o veste proasta.

Se pare ca anul acesta maratonul de la M. Ciuc nu va mai fi organizat.

Nu este oficial inca dar am inteles ca Ede nu mai are timp (vrea sa pregateasca mult mai atent echipa pentru concursurile de sosea).

O sa va anunt cand voi avea o confirmare clara.

Pai daca e maraton cu traditie tre sa-l faca ca e musai.Altfel adio traditie...

MARATONUL SFÂNTU GHEORGHE

Traseul de 100 km:

1. conţine traseul roşu+albastru.

2. diferenţa de nivel în urcare (total): 1840 m.

3. grupuri de vârstă: 14-17 ani, 18-29 ani, peste 30 ani.

Traseul de 40 km:

1. conţine traseul albastru.

2. diferenţa de nivel în urcare (total): 920 m.

3. grupuri de vârstă: 14-17 ani, 18-29 ani, peste 30 ani.

Traseul de 20 km:

1. conţine traseul galben.

2. diferenţa de nivel în urcare (total): 334 m.

3. grupuri de vârstă: 7-14 ani (însoţiţi de adulţi sau părinţi).

Regulamentul concursului:

1. cască de protecţie

2. a nu se folosi scurtături

3. copii între 14-18 ani pot participa numai cu acordul părinţilor

4. se interzice participarea concurenţilor în stare de ebrietate

5. concurentul semnează declaraţia că participă pe propria răspundere

6. organizatorii nu răspund de starea tehnică ulterioară a bicicletei

7. a se păstra curăţenia pe traseu, în caz contrar concurentul în cauză care va fi observat, va fi descalificat

Data concursului va fi stabilit ulterior.

Tel/Fax: +40-267-311355

Mobil: +40-740-311959

1. culoarea galbenă reprezintă traseul de 20 km.

2. culoarea albastră reprezintă traseul de 40 km.

3. culoarea roşie reprezintă traseul de 60 km.

Imagine postată

Nyelv kiválasztása

English Hungarian Romanian

Üdvözlet

Felhasználónév:

Jelszó:

Adatok megjegyzése

[ Regisztráció ]

[ Elfelejtett jelszó? ]

[ Aktiváló Email Újraküldése ]

vendég: 2, tag: 0 ...

legtöbb 12

(tag: 0, vendég: 12) - 24 okt : 10:30

Tagok: 58

Legújabb tag: Hunika

Keresés

Copyright Bikekuckó 2007

:DSa speram ca va fi ceva tare,si vremea sa tina cu noi.O data aproximativa,inceputul lui iunie,asteapta organizatorul,data Csikmaraton.

:DSa speram ca va fi ceva tare...

La cum arata traseul sigur va fi ceva tare. :D

Guest cioc

arata frumos si bine organizat dar ar trebui modificate categoriile de varsta conform regulilor federatiei sub 19 ani junior si 19-30 senior 30+ master

Am sa vorbesc cu organizatorul!;))

Eu am postat numai anuntul.......Dar revin oricum cind aflu ceva de data concursului.

Organizatorul trebuie sa faca postarile pe site , arbitrii de pe traseu si toate informatiile despre maraton IN LIMBA ROMANA !

Nu conteaza cine face postariile pe site, important e ca informatia sa ajunga la concurenti. Daca te uitai mai bine vedeai ca apar informati in limba romana: http://bikekucko.ro/page.php?16

Sau esti deranjat ca apar si in limba maghiara ? Mai mult ca sigur ca vor fi concurenti vorbitori de limba maghiara.

Salut

Am auzit ca in 12 iulie va fi un maraton de MTB si in Piatra Craiului si imprejurimi. Va fi un traseu lung de 100km si un traseu mai scurt dar nu stiu de cati km.

Merita trecuta si aceasta data in calendar pentru ca zona este perfecta pentru MTB.

Poze din zona:

http://razebike.blogspot.com/2007/05/mai-la-est-de-crai.html

http://mihaibenea.blogspot.com/2007/05/piatra-craiului_07.html

http://mihaibenea.blogspot.com/2007/05/fundata.html

Ma bucur ca nu trebuie sa-ti raspund in legatura cu limba........Eu am copiat-o de pe site si l-am postat aici,special numai cea scrisa in lb.romana,pentru a nu deranja oamenii ca tine..............asta e.Este adevarat ca sunt si alte chestii pe care nu l-am sters,dar treci cu vederea,chestiile importante sunt scrise in romana!!!!!!!!!!

Daaa ,e super in Crai .Cred ca ar trebui ordonate dupa date, de acum.Ca sa ne facem planul.....

Marius:

1.Conteaza cine face postarea pe site si informatia corecta sa ajunga la cititori ! ( nu confunda ciclism.ro cu alte site-uri unde posteaza cine vrea , ce vrea ! )

2.Ai vreo unda de indoiala ca nu am vazut si informatia in romaneste ... ma subestimezi ... si asta nu e bine !

3.Chestia cu deranjatul suna cam ciudat . Revizuieste-ti limbajul atata timp cat nu ne cunoastem ...

4.As vrea sa vina la maraton si mozambicani , nu doar maghiari si romani ... deci nu am probleme de conationalitate !

Jakabtibi:

Apreciez efortul tau de a posta informatia.No offence!

Eu nu inteleg de fapt ce vrei.

Sunt nenumarate anunturi la concursuri de mtb si sosea care sunt postate de membri acestui site. Ori sunt luate de pe site-ul organizatorului ( copy/paste) ori din presa locala, ori direct de la organizator. Noi, membri acestui forum postam anunturile pe site, astfel usuram munca organizatorului ( organizatorul nu are cum sa stie de toate forumuriile de ciclism din tara), si informam potentialii concurenti. Regulamentul va fi, logic, in romana si maghiara; nu stiu ce ai vrut sa zici cu: "informatiile despre maraton IN LIMBA ROMANA !"

Organizatorul trebuie sa faca postarile pe site , arbitrii de pe traseu si toate informatiile despre maraton IN LIMBA ROMANA !

Maestro, explicane si nou, la astia mai putini luminati , ce ai vrut in fond sa ne transmiti cu acest mesaj ? Esti cumva neam cu (unii) baieti mai cornuti de pe iasibike si romania mare ? Sau ti-a scapat numai asa din intimplare fiindca n-ai realizat ca-n tara "asta" sa mai vorbesc si scriu si alte limbi ?

P.S. Credeam ca aici publicul e putin mai "luminat" si cultivat ...

O sa raspund eu pentru ca il cunosc si stiu ce a vrut sa spuna.

La inceput asa a fost si la Ciuc. Site-ul a fost ok dar la start nu prea gaseai oameni care sa vorbeasca cu tine pe limba romana.

Daca va uitati si pe site-ul asta blocurile de meniu sunt in limba maghiara...e cam greu sa depistezi versiunea in limba romana.

Cred ca tase a vrut sa spuna ca e necesar ca site-ul trebuie sa fie si in limba romana dar "cel mai important" ca arbitrii de traseu sa vorbeasca "pi dulsile grai romanesc":D. O sa fie cam greu pentru romanasi daca il intreaba pe un arbitru de traseu "Unde e bre drumul?" si ala raspunde "Nem tudom":D

Ovidiu a raspuns ( partial ) in locul meu .

Originally Posted by tase Imagine postată

Frank:

Confuzia apare de la includerea in post : "arbitrii de pe traseu" , pentru care imi asum greseala de formulare ! Scuze ! Dar , pentru asta sunt de parere , ca nu trebuie sa ne adresam unul altuia cu apelative usor arogante ( exista un user al fiecaruia ! ) . Nu retin sa fi afirmat ca esti "mai putin luminat si cultivat" . Afirmatia iti apartine ...Daca nu intelegi ce a vrut sa spuna cineva din "public" , e foarte simplu si decent sa spui : " ...nu am priceput , fi mai explicit ! " . E mai prietenesc asa , decat sa spui de cornuti , prm-isti , deranjati si alte specimene...nu crezi ? ... am si eu un PS : " doresc succesuri la toata lumea care cunosc si vorbesc ( si ) alta limba ! "

Fair play !

Cat despre arbitrii de pe traseu , am patit-o la Maratonul Ciucului ; prezentarile , inscrierea , informatiile despre traseu , regulament si tot ce inseamna pregatirea inainte de start au fost in maghiara ( inclusiv numaratoarea de start ! :))) , iar pe traseul care a fost modest marcat , arbitrii vorbeau maghiara . Dupa ce am ratat traseu de cateva ori ( si nu am fost singurul ) si am facut total cam 5 km in afara acestuia , din cauza marcajului saracacios , am ajuns in final la un PC unde am cerut informatii despre traseu si ...stupoare !!! Acestea au fost in ungureste ! Le-am spus ca nu inteleg , dar nu le-a pasat , au avut o atitudine ca si politia romana , ceva de genul " du-te ba de' aci " . Am doua silabe sa ( le ) spun : RU si NE !!! Daca mai punem la socoteala efortul si oboseala care apar la un astfel de maraton , nu cred ca e o situatie fericita pentru nimeni ...Suntem , totusi , in Romania fratilor !

( ... nu fac referire la ultima editie a maratonului...)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this