hogfather

Biciclete pentru oameni mari

Recommended Posts

Din ce am vazut eu, acela este un thread pentru oameni "normali" cat de cat.

Citez: "Nu au dimensiuni corporale extreme, de genul peste 2m sau peste 100kg.".

Acum eu nu depasesc inaltimea, dar 100 de kg e la limita si am terminat 2 biciclete ale unor amici pana acum.

Daca cineva a avut aceasi problema si a rezolvat-o concret in vreun fel, PM va rog.

Din ce am vazut eu, acela este un thread pentru oameni "normali" cat de cat.

Citez: "Nu au dimensiuni corporale extreme, de genul peste 2m sau peste 100kg.".

Acum eu nu depasesc inaltimea, dar 100 de kg e la limita si am terminat 2 biciclete ale unor amici pana acum.

Daca cineva a avut aceasi problema si a rezolvat-o concret in vreun fel, PM va rog.

Si eu ti-as recomanda macar Cube-ul AIM de aici:

http://assport.ro/popup.php?pret=1400&id=110

Stiu ca e mai mult decit iti propusesei initial sa cheltuiesti, dar merita diferenta de bani.

Sau...stai prin zona si urmareste topic-ul, poate mai e cineva pe-aici din categoria noastra "grea", care sa fi mers pe vreuna mai ieftina si s-o recomande ;).

din experienta mea de "distrugator" de biciclete din cauza greutatii se descentreaza foarte usor rotile. Cam problema asta am avut-o cu toate bicicletele pana acum .

De exemplu nu cred ca exista cursiere care sa reziste la greutatea de peste 120 kg si la un drum putin denivelat. poate doar MTB.

din experienta mea de "distrugator" de biciclete din cauza greutatii se descentreaza foarte usor rotile. Cam problema asta am avut-o cu toate bicicletele pana acum.

Si asta fiindca sint prost construite. Daca nu trebuie sa te uiti la fiecare gram (cu cintarul de bucatarie dijital ;)) cauta informatii despre jenti pentru tandem sau downhill.

OFF TOPIC

World’s tallest man, that is living in Ukraine has got a present from an engineer. A new bike that can suit his needs. This guy is 8 feet 5.5 inch tall (2 m 57 cm)

O impresie prea stabila nu-mi face constructia dar, e pentru oameni mari :D.

Imagine postată

Imagine postată

Stiu ca Decathlon aveau magazine in Ungaria(am vazut unul de pe autostrada) deci daca ai prieteni prin zona te pot ajuta.

Optiunea 1 e un Btwin :

b'Twin 7 sur decathlon.com

Opriunea 2 cu Shimano Nexus era un Triban Road 5

http://cgi.ebay.fr/UNIQUE-!!!-DECATHLON-TRIBAN-ROAD-5-XL-ETAT-NEUF_W0QQitemZ200201454411QQcmdZViewItem

(link ebay ca se pare ca originalul nu se mai fabrica).

Eu sunt posesor al unui Triban Trail 7 si a rezistat cu greutatea mea 100km in 2 randuri (ultima oara weekend-ul trecut) .

Singura buba e ca se mai descentreaza din cauza drumului prost si greutatii roata spate dar tu nu ai greutatea mea :D.

LE :

Decathlon - - exista si in Germania .. dar eu nu inteleg o boaba de germana ;)

Calitatea oricum e peste DHS/FB/Rich desi nu sunt top quality products.Oricum in Franta numai de astea aveau . Nationalisti :)

Salut...am...avut si eu pana azi o bicicleta Decathlon Triban 7...se pare ca sunt cam rarutze pe la noi...sper s-o recuperez (mda...mi-a fost furata)...insa...pt ca-mi place in primul rand cum arata...piesele sunt sa zicem decente , daca nu esti pretentios iti faci treaba...si ma gandesc sa-mi iau alta la fel, in cazul in care nu mai dau de ea. Daca te intereseaza s-o vinzi...8->

io am suta si merg pe cursiera fara nici un fel de probleme (Altele decat ca obosesc si ca daca dau in gauri mari si cu margini ascutite se taie cauciucu)

Ia in calcul si o asigurare de accidente , nu costa mult!

Face cineva asa ceva in Romanica noastra?

alex, cred ca se refera la asigurarea care te despagubeste pe tine ca om daca ai accident, nu iti plateste bicicleta. cred.

nu sunt nici eu sigur.

102 kg.

Altrix Storm/Neuzer Storm/O-Zone (sunt cele 3 nume sub care se vinde)

Am acum 5400 km cu ea şi nu ”bate” nici o roată (nici 1/2 mm). Totul e perfect şi merge excelent. Adevărat, reglată ”cu mânuţele astea două”.

Bicicletă în jur de 1.000 lei.

Spuneti-mi si mie, ca sincer m-am uitat la prea multe biciclete, si vazand una care intra in buget (~1000RON), am inceput sa vad ca ai mai are si alta chestie misto, si dupa aia am mai vazut si nu stiu ce la alta, si mi s-a pus pata pe cube aim 2009, dar 1700 RON mi se pare cam mult, Vreau si eu o bicicleta de oras (hartoapele din bucuresti), nu offroad, downhill sau alte nume complicate, care sa nu-mi rupa curu la fiecare bordura, sau groapa, eventual un hardtail dar nu cu asa multe pretentii si Xshpe mii de viteze sa am la ce repara, buget ~1000RON + sau -.

Taran de oras 1.85m si >100kg

http://www.ciclism.ro/forums/c:%5CCe stiti de ACTIVE CALEDONIA ST. LOUIS ?

Am gasit una la 21' echipare shimano tourney,furca suntour, frana pe fata pe disc (nu specifica insa de care).

Puteti sa imi spuneti si mie cine adevaratul producator ?

Pe google nu am reusit sa gasesc nimic.

10x =))

Bicicletele Active (si in general mai multe articole sportive pe care scrie Active) sunt facute special pentru magazinele Metro.Nu stiu care e adevaratul producator,poti intreba acolo poate stiu ei dar ma indoiesc. Sunt un fel de DHS mai rasarit.

Astea sunt biciclete fantoma, de asta nu ai gasit nimic despre ele.

Iar frana aia pe disc e pusa numai de forma, doar arata ca o frana dar nu e.

Si totusi astfel de biciclete se vand la niste sume echivalente cu Merida, Magellan ;))

Dotarile sunt similare (ce'i drept cu exceptia franei pe disc ...).

Si eu am putin peste 100 kg , peste 1,84 , folosesc de cateva zile un MTB cu roti de 26' si mi se par ok , nu am umblat nici la sa , nici la ghidon sa le suprainalt si eu ma simt ok ca pozitie . Pentru viteza si distante mari , intr-adevar este nevoie de o pozitie mai inalta , astfel incat sa nu fortezi genunchii , DAR pentru 4-5 km dimineata , 2-3 la pranz si 4-5 seara , prefer sa stau mai normal cu spatele si sa ajung usor la sol cu talpa picioarelor , mai ales ca este f aglomerat pe unde merg eu .

Parerea mea la treaba cu "oamenii grei" este ca mai usor transformi un MTB in ceva util si rezistent decat alte semicursiere , ciclo , traking sau altele ... Un MTB trebuie sa fie de la inceput conceput sa reziste la orice "stres" mai bine ca altele mai "firave" , apoi franele , jantele , cauciucurile ... se schimba / optimizeaza in functie de gusturi .

Oricum , indiferent de tipul de MTB , sa NU aiba suspensie !

Si eu incep sa fiu fan MTB desi nu mi se pare corect teoretic (nu au ce cauta in oras dupa cum am mai zis) dar pentru astia ca mine (115-120 kg) mi se par foarte bune.

Sunt convins ca pentru a ajunge la o greutate normala pot folosi ciclismul (combinat cu ceilalti factori) si cred ca ar trebui sa formam un topic special pentru oamenii supraponderali (spre deosebire de cei care au 2m 30 si 100 kg problema e cu totul alta la 1m 50 si 100 kg chiar daca oamenii au aceeasi greutate).

Am constatat ca nu pot sa merg pe cursiera pentru ca ma lovesc in burta cu genunchii (ceea ce mi se pare foarte nasol) si deci inca un plus pentru MTB/hibrid.

Eu am 108 Kg si 1.87 inaltime. Folosesc cu succes din ianuarie a.c. un DHS 2855 Leisure, de oras...

Fac cu el vreo 10-15 km pe zi, cateodata cu un rucsac destul de greu in spate. Pana acum nu i-am indoit (descentrat) rotile, si pot sa spun ca am luat destule borduri cu el, ca asa-i la noi in Bucureshit.

Inainte de acest DHS, am avut o Kona DEW, pe care am folosit-o numai vreo 3 luni , ca a facut cu ochiul unui hot de bicle, in timp ce eu eram intr-un magazin.

Asa-i cu biclele astea mai scumpute, se gandesc sa fuga cu vreun "artist" cand ti-e lumea mai draga.

Si Kona s-a comportat excelent la negociat borduri si gropi...

Edited by SnakeBite

Wow. Semne bune. Deci avem cateva premiere

1) Un om cu peste 100 kg care nu are probleme cu rotile (da stiu la mine toate erau prost facute/construite).

2)Primul om care trece de la Kona la DHS(e adevarat fortat de imprejurari) si nu injura respectiva bicicleta.

Nu injur bicicleta, nu prea am de ce. Am luat-o sa fie confortabila, de oras.

Singurul lucru de care sunt mahnit este butucul pedalier, face un fel de cloncanit la pedalare. Am sa merg cu ea la servce in garantie, sa-mi rezolve problema asta. Intentionez sa-i buzzaiesc mereu pe cei de la service (mai ales ca locuiesc aproape de ei), sa-mi rezolve cat mai multe probleme, daca apar, in garantia asta de 2 ani, , ...

Nu injur bicicleta, nu prea am de ce. Am luat-o sa fie confortabila, de oras.

Singurul lucru de care sunt mahnit este butucul pedalier, face un fel de cloncanit la pedalare. Am sa merg cu ea la servce in garantie, sa-mi rezolve problema asta. Intentionez sa-i buzzaiesc mereu pe cei de la service (mai ales ca locuiesc aproape de ei), sa-mi rezolve cat mai multe probleme, daca apar, in garantia asta de 2 ani, , ...

Eu am 185 si 100kg (am avut si 106kg dar am avut si 75kg... candva)si ma dau de cativa ani buni fara probleme pe o Merida Matts Team Edition custom made (adica am luat cadrul si piesele separat). Ma dau si prin oras si pe munte si se comporta excelent. In afara de saboti de frana nu am schimbat nimic. Initial am avut un Neutzer Matrix luat de prin Cora cu 4,5 milioane. Cadrul a fost ok, cam greu ca era de otel, dar a rezistat cu stoicism chiar si la munte (coborare de la Babele la Padina, de exemplu). In schimb, tot pe la munte mi s-a spart o bila din butucul fata. Atunci a inceput microbul si am inceput sa schimb cate o piesa la ea pana am schimbat-o complet si am ajuns la Merida de care ziceam mai sus. Mai am doar cercurile de la roti. Cum am mai zis, asta rezista cu succes fara sa ii fac nimic altceva decat mentenanta obisnuita (curatat, uns, schimbat saboti de frana, etc).

Eu am 185 si 100kg (am avut si 106kg dar am avut si 75kg... candva)si ma dau de cativa ani buni fara probleme pe o Merida Matts Team Edition custom made (adica am luat cadrul si piesele separat). Ma dau si prin oras si pe munte si se comporta excelent. In afara de saboti de frana nu am schimbat nimic. Initial am avut un Neutzer Matrix luat de prin Cora cu 4,5 milioane. Cadrul a fost ok, cam greu ca era de otel, dar a rezistat cu stoicism chiar si la munte (coborare de la Babele la Padina, de exemplu). In schimb, tot pe la munte mi s-a spart o bila din butucul fata. Atunci a inceput microbul si am inceput sa schimb cate o piesa la ea pana am schimbat-o complet si am ajuns la Merida de care ziceam mai sus. Mai am doar cercurile de la roti. Cum am mai zis, asta rezista cu succes fara sa ii fac nimic altceva decat mentenanta obisnuita (curatat, uns, schimbat saboti de frana, etc).

Revin..., tocmai ce am venit de la service, s-a rezolvat simplu, i-au strans butucul pedalier si acum bicla merge ca un vis. Totodata i-au facut si o revizie (adica strans cat tot ce se putea strange si curatat si uns lantul) si acum e totul ok.

E un DHS, dar pentru oras e numa' buna.

Edited by SnakeBite

Revin..., tocmai ce am venit de la service, s-a rezolvat simplu, i-au strans butucul pedalier si acum bicla merge ca un vis. Totodata i-au facut si o revizie (adica strans cat tot ce se putea strange si curatat si uns lantul) si acum e totul ok.

E un DHS, dar pentru oras e numa' buna.

Edited by SnakeBite