Axe

Avem cei mai nemernici soferi de autobuz !

Recommended Posts

Vedeta?

Am patito si eu o data cu o masina de fitari care au incetinit cand au ajuns langa mine si au aruncat cu o galetusa plina cu apa rece pe mine .Am injurat eu de mama focului si baieti si trecatori se tavaleau de ras .Dupa un timp ma apucat si pe mine rasul de faza si find vara nu a fost problema .

Dar ce doresc sa subliniez este faptul ca oameni se uita la biciclisti ca la ceva saracios adica nu prea ai drepturi pe sosea si nu are bani de o masina saracia .

Poate acum tineri o sa schimbe optica si mentalitatea despre bicicleta si biciclisti

Eu nu am avut inca probleme cu soferii de RATB si sper sa nu am, dar am avut probleme cu soferii de masini cu numere de calarasi, dambovita, care claxoneaza in disperare.

ei draci... sigur misuna toata politia ca a fost palmuita o gagicuta (de care nu am mai auzit pana acum).Trezeste-te madaline ca in 2 zile se uita toata faza si ala primeste cel mult o amenda :))

De fazele astea nu scapam ci invatam sa ne pregatim: spray, castet, flotari, kunf fu.

Te rog sa mai vezi videoclipul de cateva ori si sa asculti bine, pana auzi fraza : Plangere penala.

Am patito si eu o data cu o masina de fitari care au incetinit cand au ajuns langa mine si au aruncat cu o galetusa plina cu apa rece pe mine

Eu nu te cred ... Incearca tu sa mergi cu o galetusa plina cu apa in masina. La orice gropita, curba, accelerare sau frana apa aia se VARSA. Tu zici ca cocalarii aia aveau o galetusa cu apa in masina si mergeau ei cu ea asa, special s-o arunce pe biciclisti ??

• Upvote 1

din ce imi amintesc bine, era si un topic dedicat scandalurilor cu soferii, aici fiind vorba de RATB si alte autobuze

Oare e posibil ca topicul asta sa fi "miscat" ceva !? Sa fie citit de mai marii de la ratb ? Poate impreuna cu numeroasele reclamatii depuse de noi la adresa comportamentului de "ruleta ruseasca" a soferilor, sa se fi schimbat ceva in bine in romania ?!!! :-W

De ce imi pun aceste intrebari ? Pentru ca nu am mai patit de multa vreme nasoale cu ei, ba in plus, ii vad in oglinzi cum vin amenintatori, mi se ridica parul pe mine dar ei raman cuminti in spate(cele 2-3secunde) pana ce eu trec de statie si nu ma mai storcesc de bordura !

Daca este asa, e un miracol, putine lucruri se schimba in bine in tara asta m/

jgjfj_zps0f227d94.png

• Upvote 1

NU cred ... chiar azi, pe Brancoveanu am depasit pe langa bordura coloana oprita la semafor si m-am postat exact in fata unui autobuz RATB ca sa fiu vizibil. Maimuta de la volan facea crize, gesticula si comenta. Imi arata pista de biciclete desfiintata. L-am ignorat si mi-am vazut de drum.

Sunt si la RATB soferi de duminica...

Acum vreo cateva saptamani, mi-a luat un troleu fata, din viraj dinspre stanga si m-a oprit fortat intr-o masina, dupa ce s-a incadrat a deschis usa si mi-a zis "scuze frate, te-am vazut tarziu, si eu sunt biciclist si stiu cum e..."

Fata de anii trecuti, acum orice comportament necivilizat de la soferii RATB e cam exceptie, si nu se pune :)

Eu de cate ori vad unul amabil, sau mai bine zis care conduce prudent, corect si preventiv, nu uit sa-i multumesc si sa-i adresez cu caldura semnul  :-bd

Poate asa isi dau si ei seama ca nu suntem dusmani si nu este niciun meci intre noi !

Azi am ramas masca, intru in giratoriu, si vreau sa opresc ca trecea un taxi. A oprit in giratoriu si mi-a facut semn sa trec, mi-a picat fata, iam multumit, am trecut, si zambeam ca prostu... mai sunt si taximetristi cu mai mult decat bun simt. Jos palaria.

Pățit în Cj: În stația de pe Calea Turzii(stradă în pantă, pentru ei care nu cunosc zona) era oprit un autobuz și am văzut că dă să plece, am lăsat-o mai moale la datul din pedale să poată intra autobuzul pe banda de circulație, dar șoferul a văzut că vin și a așteptat să trec eu. Asta așa, o rază de soare pe lângă câte autobuze au trecut la milimetru pe lângă mine, pe strada aia. Mi s-a urât de ieșit cu bicicleta când mă gândeam că am de urcat pe acolo ...

În schimb, în Baia Mare mi se întâmplă frecvent să aștepte autobuzul să trec și apoi să iasă din stație sau dacă e în spatele meu, așteaptă să trec de stație, nu mă depășește. O fi din cauza aerului condițiat ce funcționează în autobuzele de aici pe când în Cluj e saună :))

Salut ! De vreo patruzeci de ani și mai bine nu am avut probleme în trafic cu șoferii de pe ITB-eu, acum vreo trei zile m-au băgat "la mijloc" doi ITB-iști, la Universitate pentru că mi-am permis să nu cunosc faptul că acolo era și o a doua stație pentru autobuze. Am fost neutru atâția ani dar acum subscriu și eu la idea din titlu: avem și șoferi nemernici de autobuz !

Reclamatia mea nr. 10333 / 24.09.2013 (completa - cu adresa, nume, date masina, ora etc.)

Buna ziua

In dimineata zilei de 24.09.2013 in jurul orei 08:40 AM, ma deplasam pe carosabil, cu bicicleta, pe Sos. Kiseleff, spre Piata Presei Libere. Circul des cu bicicleta si am invatat sa merg aproape de bordura, drept, cu semnalizari, ma asigur si sunt previzibil, toate pentru ca stiu cum e sa fii conducator auto care intampina biciclisti pe sosea.

La scurt timp dupa Arcul de Triumf, am fost depasit la ~0.5m de o masina RATB care m-a claxonat, a revenit prea repede langa bordura si a franat in fata mea. Adica practic m-a fortat spre bordura. Am evitat contactul cu masina ori alt incident, am ajuns din urma masina oprita la semafor si soferul mi-a gesticulat sa trec pe pista, ca acolo e locul meu, si inainta brusc cu masina, ca si cand vroia sa dea peste mine. In urmatoarea statie de autubuz nu a vrut sa vorbeasca cu mine.

Primo: conform Site-ului Brigadei de Politie Rutiera, "4. Parcul Herăstrău – Piaţa Romană,
Şos. Kiseleff - s-a dispus închiderea temporară a pistei pentru biciclete la 26.06.2012. În prezent sunt instalate indicatoarele rutiere ‘Accesul interzis bicicletelor’;" Indicatoarele se regasesc si in teren.

Secundo: presupunand ca ar fi gresit cu ceva, de cand e normal ca un sofer (mai ales RATB) sa aplice sanctiuni in trafic?! De cand e normal ca un OM sa se comporte asa? 

Eu sunt foarte experimentat in mersul pe bicicleta si am control bun, frane bune si reflelexe agere, DAR daca persoana "inghesuita" ar fi fost altcineva? Poate cadea, poate se lovea la cap, poate o calca masina din spate, sau poate nu patea nimic.

Merg des pe ruta asta si am mai avut neintelegeri cu 2-3 soferi RATB, dar s-au rezolvat pentru ca oamenii au fost civilizati si mi-au explicat punctul lor de vedere ("scuza-ma, nu te-am vazut", "am crezut ca vrei sa..."). Nu sunt absurd si inteleg ca daca stai 8h si conduci o masina, mai faci si greseli. Nu sunt fanatic al bicicletei, sunt un om rational si responsabil, daca am gresit, daca e vina mea - fie, recunosc. Poate nu pe loc, poate plec nervos de la locul incidentului, dar stiu cand nu am drepatate si nu insist. Insa sincer nu cred ca e cazul astazi.

In concluzie, mi-as dori ca soferul in cauza sa fie mai informat asupra pistelor si mai ales sa se comporte ca o fiinta umana, nu ca un salbatic. Culmea, chiar eram multumit de imbunatatirea comportamentul soferilor RATB  in ultimii ani.

Cu respect, 
[...]

• Upvote 1

Misto scrisa, bravo, un lucru as vrea sa spun: comportamentul soferilor ratb s-a imbunatatit cel mult in ultimele luni, nu ani ! :(

In plus nu ai precizat nr. imatriculare, ora etc. , ma gandesc ca poate cineva se duce macar la el sa-i spuna ca a sosit iar o plangere de la un "tembel d'ala de biciclist" pe numele tau bai Faneeee !!! Sa-l traga la raspundere nici nu ma gandesc.

Am precizat toate cele cerute in casutele speciale - nr inmatriculare, nr linie, ora, data, zona, nume, adresa, email etc. Nu le-am mai scris in text, desi data viitoare o sa o fac, sa fie si acolo. Totusi am repetat nume, email si telefon dupa "Cu stima,". 

Nu vreau frate neaparat sa-i fac lu ala nasoale la serviciu, dar nu e ok ce mi s-a intamplat azi si de data asta nu tac. I-am iertat pe multi (dupa ce mi-am bagat si mi-am scos) ca nu erau rau intentionati. Asta a facut-o intentionat si merita sa sufere consecintele, fie ele si doar o mustrare verbala din partea sefului.  

• Upvote 1

Salut ! Rar citesc de două ori o postare, la #392 nu reiese pe ce linie circula autobuzul și numărul de înmatriculare, să-l știm și noi pă acest individ periculos pentru biclari !

:)) pai de ce? sa-l ciomagiti la capat? Serios, cu ce te ajuta sa stii numarul? Doar nu stai cu lista de numere de inmatriculare dupa tine.

Dar fie, nu-i nici un secret: linia 335 nr B-85-HSD

335.jpg

E relevant daca a dat data si ora.

Dar scrisoarea la cine a ajuns, la RATB sau la Politia Rutiera?

La cum e formulata, presupun ca la RATB.

un lucru as vrea sa spun: comportamentul soferilor ratb s-a imbunatatit cel mult in ultimele luni, nu ani ! :(

Speak for yourself ! Nici macar pe Buc - Giurgiu nu esti lasat in PACE, pina si acolo trec la milimetru pe langa tine desi benzile de dupa Jilava sunt duble incat ar intra si doua locomotive una langa alta, dar degeaba...ei vand cat mai aproape ca sa te sicaneze, sa te sperie si faze din astea.

Doar cand esti singur, daca sunt de la 2 in sus inseamna ca ` exista o problema ` ptr ca el oricum ajunge la capat si poti sa-i umfli fata de pumni si astfel nu se deranjeaza sa faca vreo prostie in trafic, altfel...esti ` al lui `  !

Numarul e irelevant caci pe o masina fac mai multi soferi. 

E relevant daca a dat data si ora.

Dar scrisoarea la cine a ajuns, la RATB sau la Politia Rutiera?

La cum e formulata, presupun ca la RATB.

E relevant doar pentru RATB, sa stie ce s-a intamplat, dar e irelevant pentru vreun justitiar sau ca pe viitor sa te feresti de el in trafic.

La RATB a ajuns reclamatia. Banuiesc ca pentru Politia Rutiera e mai complicat, tre sa ma duc la ei, sa declar, sa stau, sa bla-bla.