freetools

Schimbator foi bun

Recommended Posts

Pana la urma cum se comporta FD-M413 ?

Ai reusit sa-l faci sa mearga cum iti doreai ?

Intreb pt ca am acelasi model de Focus si sa stiu cam dupa ce modele de piese sa ma uit cand o sa am nevoie.

Deocamdata nu am probleme cu modelul actual SR Suntour, s-a mai dereglat cate putin (nu cobora pe foaia mica cateodata)

dar l-am reglat usor din suruburi si nu am avut probleme, avand in vedere ca din mai pana acum am facut aprox. 2300km ;)

Si ne testezi sa vezi daca sesizam diferentele?

In prima poza, cablul e pus gresit. In a doua e pus relativ bine.

ce inseamna relativ bine?cum trebuia pus.

Pana la urma cum se comporta FD-M413 ?

momentan nasol.

Ai reusit sa-l faci sa mearga cum iti doreai ?

nu

asa ca sfat la schimbatoare foi/pinoane daca e sa schimi ceva cauta ca saiba unde intra cablu sa fie indoita la 90grade cum e saiba de la schimbatorul de pe bicicleta.

Ramura libera a cablului ai dus-o cam prea spre sus.

Legat de recomandarea ta cu saiba de la surubul de ancorare: nici derailleur-ul Shimano Deore XT FD-M771 nu are saiba cu nas (aripioara) indoit(a) la 90 de grade.

Cata vreme cablul nu mai aluneca si e pozitionat corect, daca nu schimba bine, problema nu e la surubul de ancorare. Si m-as hazarda sa afirm ca nici la derailleur.

pai mecanicul de la service mi-a spus ca probabil maneta are probleme adica ca trage mai mult de pe foaia mijlocie pe foaia mare si de aia nu prea schimba cum trebuie.

chestia e ca cu vechiul derailleur nu facea asa, chiar schimba mai bine decat cu alivio asta.

Si n-a avut alta maneta sa faca o proba?

vreau sa cumpar alt schmbator de foi, pt ca cel actual Sr Suntour e nasol, are momente cand schimba ok, dar si cand nu vrea sa schimbe si face figuri, plus ca ma deranjeaza ca are si un brat de plastic.

chestia e ca cu vechiul derailleur nu facea asa, chiar schimba mai bine decat cu alivio asta.

sa explic cum face:

prima situatie:

se regleaza cum scrie la carte(foaia mina pinionul mare etc)

-daca schimb de pe foaia mica pe cea mijlocie merge ok, daca vreau sa trec pe foaia mare ori nu urca lantul ori cade peste foaie (m-am chinuit 2 ore eu si la service 30minute iar rezultatul din ce am vazut era cam acelasi)

-sau schimba direct de pe foaia mica pe cea mare cu toate ca eu dau la foaia mijlocie sa schimbe.

acum e reglat cat de cat binisor dar nu cum trebuie adica:

sunt pe foaia mica schimb viteza 2 dar nu schimba, ca sa mearga mai apas putin pe maneta si tin 2 secunde sa urce lantul.

Daca lantul cade dincolo de foaia mare, inseamna ca nu e reglata bine limita High.

Eu am indoieli ca derailleur-ul e reglat "cum scrie la carte".

S-ar putea ca si maneta sa nu functioneze corect.

Ai verificat si foile ca nu cumva sa fie indoite?

stiu ce am zis pe 21 septembrie derailleur suntour are bratul de plastic iar eu tot regland schimbatorul de la L/H s-a ros plasticul si nu mai mergea cum trebuie.

ma refer ca schimba mai bine atunci cand il reglam, dar dupa 1-2 ture iar se deregla.

revin putin.

am angrenaj truvativ hussefelt si un schimbator alivio fd-m413

acum eu vreau sa cumpar un schimbator pt foi de 44.

manete deore rapid fire plus.

cand schimb vitezele la pinioane de exemplu cand schimb de pe pinion mare pe mic trag de maneta cu aratatorul

acum ce schimbator de foi sa iau?

acum daca vreau sa schimb foile trebuie sa imping de maneta si e cam incomod cu aratatorul.

eu vreau sa schimb cu degetul mare (maneta dinspre mine) sa imping (asa e acum) si maneta exterioara sa o trag cu aratatorul.

adica sa fie ca la pinioane.

sper ca intelegeti.

se poate ce vreau eu?

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_fata/Schimbator_fata_SRAM_X.7-2781.html

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_fata/Schimbator_fata_Shimano_SLX_FD-M590-3992.html

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_fata/Schimbator_fata_Shimano_SLX_FD-M660-3017.html

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_fata/Schimbator_fata_Shimano_XT_FD-M770-1382.html

Se poate, dar nu înţeleg ce treabă are deraiorul. Dacă te deranjează configuraţia manetelor schimbătorului nu rezolvi nimic schimbînd deraiorul, trebuie alt schimbător. Asta dacă am priceput eu ce vrei.

Zi-ne (1) ce manete de schimbător ai pentru foi, (2) cîte foi şi cu cîţi dinţi la angrenaj şi (3) pe unde vine firul la deraiorul de foi (pe sus pe la top tube şi coboară spre deraior sau pe sub burta down tube şi urcă la el).

am http://sportwin.ro/m...1-howitzer.html

http://imageshack.us.../dsc01330u.jpg/

http://imageshack.us.../dsc01331s.jpg/

eu vreau sa schimb foile cu aratatotul dar nu sa imping ci sa trag, se vede in prima poza, in loc sa imping de maneta (este incomod)vreau sa trag de maneta.

cu degetul mare imping de maneta interioara, iar maneta exterioara unde e degetul aratator vreau sa trag nu sa imping ca acum.

Ai zis ca ai manete Deore. Acestea au 2-way release, adica parghia cu care eliberezi cablul (parghia de sus) poate fi actionata fie prin tragere, fie prin impingere. Cealalta parghie (cea de jos, cu care tragi de cablu) se actioneaza doar prin impingere.

nu merge, asta este problema, sa eliberez cablul decat daca imping, cea ce este incomod.

am incercat sa trag dar degeaba nu merge.

Astea au 2-way release. Daca la tine nu functioneaza asa, e defecta maneta.

Pentru a evita orice confuzie: ar trebui sa poti schimba de pe foaia mare pe mijlocie si de pe foaia mijlocie pe foaia mica, fie impingand, fie tragand maneta de sus. Invers (de pe foaia mica pe mijlocie si de pe mijlocie pe foaia mare), merge doar impingand maneta de jos.

da, sunt foarte destept.

maneta nu avea nimic, decat ca atingea in maneta de frana ( e clama matchmaker ) iar eu nu mi-am dat seama.

dar sa intreb alta chestie.

pe spate se schimba pinioanele usor pe fata foile se schimba mai greu, in sensul ca trebuie sa apas mai tare pe maneta.

eu as vrea sa fac iar un upgrade (asta daca o sa am bani) sa schimb si foile foarte usor, ce ar trebui sa schimb?

maneta si deraior fata?

deore xt? xtr?

si ma intereseaza sa fie cat mai silentios.

sau

http://www.marosbike.ro/preturi_Reduceri_de_sezon/Manete_schimbator_Sram_X.9-1742.html

si

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_fata/Schimbator_fata_Sram_X.9-1741.html

si cand mai fac vreo economie+

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_spate/Schimbator_spate_SRAM_X.9-1740.html

sau

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_spate/Schimbator_spate_SRAM_X.9_2010_medium_cage-2837.html

dar depinde ce reduceri gasesc

Intotdeauna e mai usor de schimbat lantul de pe un pinion pe altul decat de pe o foaie pe alta.

Cel mai sigur e sa schimbi sensul de deplasare pe bicicleta (am vazut unii care reuseau, eu n-am incercat).

Eu am in prezent o problema : de cand mi-am schibmat toata transmisia cu XT 771 deraior spate , 771 deraior fata si lant nou , deraiorul fata nu avea cursa destul de mare , astfel incat sa urce lantul pe foaia mare . M-am agitat si am reusit sa-l schimb cu unul XT 772 . Asta are cursa destul de lunga , ajunge cu lantul pe foaia mare , se poate regla minimul si maximul ok , DAR problema este ca atunci cand reglez minimul ok imi atinge talpa din exteriorul deraiorului de foaia mare cand vreau sa schimb pe cele superioare , iar cand reglex maximul ok , imi atinge talpa din interiorul deraiorului de foaia mijlocie .

Am tot incercat sa-l reglez si nu inteleg ce naiba are . Angrenajul este XT 44-32-22 parca , deraiorul este XT si imi scoate peri albi . Daca il ridic de pe cadru sufucient de sus , ca sa nu atinga , saltul pe foile superioare merge acceptabil , dar nu perfect , dar "cazatura" pe foaia mica se poate solda cu saritul lantului de pe pedalier , pe cadru , ca nu mai are efect acea limita data de deraior .

Deocamdata ma gandesc sa astept primavara si sa merg cu bicla la un service , sa-si stoarca si ei creierii , dar nu prea am intalnit multi oameni cu rabdare din pacate , apoi deja am consumat un pin de la lant , cred ca o sa iau un quicklink ca sa incerc diverse reglari .

Eu stiu ca distanta dintre tabla schimbatorului si foaia mare trebuie sa fie de ordinul a 2-3 mm maxim ... daca gresesc , astept sfaturi !

Dacă deraiorul îți atinge în foi, e reglată greșit înălțimea (sau nu e paralel deraiorul cu foile, dar asta e ușor de obsevat/rezolvat); șuruburile de min/max nu au nici o legătură cu asta.

Ai dreptate, distanța dintre deraior și foaia mare trebuie să fie cam de 2-3 mm în momentul în care marginea exterioară a deraiorului e în același plan cu foaia mare. Ăsta e motivul pentru care deraioarele noi vin cu o bucată de plastic înfiptă în ele. Dacă nu ai acea bucată de plastic, poți mișca deraiorul cu mâna în poziția respectivă. După ce ai terminat cu înălțimea, reglezi șurubul de maxim în așa fel încât lanțul să nu zboare de pe foaia mare; momentul în care deraiorul ajunge în șurubul de limită trebuie să coincidă de obicei cu momentul în care ți se termină șufa / se aude click-ul din shifter; ultima operație ar fi reglarea șurubului de minim, șufa poate să rămână detensionată când deraiorul ajunge pe foaia mică; important e să nu-ți cadă lanțul în interiorul cadrului.

La sfârșit poți modifica puțin și unghiul dintre deraior și foi, dacă folosești mai mult pinioanele mari cu foaia mijlocie, vei vrea să împingi ușor coada deraiorului în interior.

Am tot incercat sa-l reglez si nu inteleg ce naiba are . Angrenajul este XT 44-32-22 parca , deraiorul este XT si imi scoate peri albi . Daca il ridic de pe cadru sufucient de sus , ca sa nu atinga , saltul pe foile superioare merge acceptabil , dar nu perfect , dar "cazatura" pe foaia mica se poate solda cu saritul lantului de pe pedalier , pe cadru , ca nu mai are efect acea limita data de deraior .

Problema asta am avut-o şi eu când am trecut la 2 foi. S-a rezolvat cu un chainwatcher. Ce diametru de colier îţi trebuie? Cred că mai am acasă un chainwatcher, dar nu sunt sigur.