ovidiu

Recomandat Ciclism.ro - 06.11.2011 - Arges Autumn Race

Recommended Posts

Fiecare om are cate-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e sa nu ai nici una ! (NIKOS KAZANTZAKIS)

Editia a IV-a

Cross Country - XC

Data: 06.11.2011

Locul desfasurarii: Pitesti, parcul Trivale

Website: http://www.mtb-maraton.ro

Promo:

Competitie organizata in colaborare cu Ciclism.ro!

Multumim Ovidiu pentru anunt.

Pentru competitie am pregatit 3 trasee, in functie de vreme. Cel oficial este deja postat. Celelalte 2 trasee alternative vor fi publicate pana la sfarsitul lunii.

Excelent, credeam ca nu se mai tine. Avem si 50 locuri bonus fata de anul trecut.

Ma bucur ca a revenit, sper sa pot venii si eu. Succes la organizare.

Este prima mea participare la acest concurs si abia astept sa vin....INDIFERENT DE VREME.....tinand cont ca se va desfasura in Noiembrie...

Bafta organizatorilor!!!

Bafta organizatorilor!!!

Nu este greu sa ajungi sus, mai greu este sa te mentii acolo.

Ne onoreaza aprecierile voastre dar in acelasi timp ne si obliga ca la aceasta editiie sa fim si mai buni.

Faceti categorie aparte "ciclocros"? Posibil sa fie competitori ;)

SPOR!

• Upvote 2

SPOR!

Multumim pentru sugestie.

S-a mai avansat aceasta idee si la celelalte editii. Pana acum am ramas doar la MTB. O sa luam in discutie din nou propunerea si o sa revenim cu un raspuns cat de curand.

• Upvote 1

SPOR!

Este ok. Am discutat cu partenerul nostru de organizare ciclism.ro si vom avea experimental la aceasta editie o categorie de ciclocross 100 de minute open. A fost modificat si regulamentul competitiei in acest sens DACA se strang minim 5 concurenti se va putea participa cu ciclocros si se va face clasament in acest sens, daca nu se va putea opta intre transferul la MTB sau returnarea banilor.

• Upvote 1

salutare,

eu am un ciclocross gudereit c30, roti de 28" si vreau sa particip la categoria "100 min barbati pana in 29 de ani". ma pot inscrie exact la categoria asta,nu?

sunt din constanta si o sa fiu acolo, dar vreau sa stiu ca pot participa la categoria mai sus mentionata.

multumesc si putin noroi nu ar strica :)

salutare,

eu am un ciclocross gudereit c30, roti de 28" si vreau sa particip la categoria "100 min barbati pana in 29 de ani". ma pot inscrie exact la categoria asta,nu?

sunt din constanta si o sa fiu acolo, dar vreau sa stiu ca pot participa la categoria mai sus mentionata.

Categoria de ciclocross este experimentala. Si este open (ca sa traduc fara categorii de varsta).

Inscrierile se termina cu 1 saptamana inainte de competitie si alegerea dupa ceea este a ta. Am scris mai sus conditiile.

P.S. Si eu am inspirat destul praf anul acesta pe la competitii dar crede-ma ca nimeni nu si-ar dori noroi pe traseul AAR.

:) las' c-am mai pedalat noi la Pitesti si pe noroi si mama ce ne-am mai distrat! oricum de data asta traseul e mult mai ciclabil indiferent de conditiile meteo, iar zona de single trail care adapostea baltoace e acum inlocuita de una care permite depasiri

salutare,

Bicicleta aia n-are nici o legatura cu un ciclocross, adica na, poti participa cu el, dar n-are nici o treaba. Pericolul e destul de mare sa te accidentezi sau sa termini cu bicicleta facuta bucati. E alegerea ta.

Va doresc o atmosfera ca in filmul asta:

Daca ne inscriem la Ciclocross si nu sunt suficienti participanti (ar trebui sa se stie din timp, adica din 30.10), ma gandesc ca ne putem muta cu o cerere la 200 min MTB, nu doar la 100.

• Upvote 2

Nu vreau sa fiu carcotas dar cum sunt inscrise 2 pers. din moment ce inscrierile se deschid abia in 1.10.2011???

Cei invitati raman cei invitati, asta nemai punand la socoteala ca acum o saptamana era un total de 7 persoane si acum au devenit 11 persoane.

???????!!!!!!!!!!!!!

Nu vreau sa fiu carcotas dar cum sunt inscrise 2 pers. din moment ce inscrierile se deschid abia in 1.10.2011???

Cei invitati raman cei invitati, asta nemai punand la socoteala ca acum o saptamana era un total de 7 persoane si acum au devenit 11 persoane.

???????!!!!!!!!!!!!!

Obligatii fata de sponsori.

La orice concurs exista invitati, dar nu sunt afisati separat. Noi am luat decizia de ai afisa pentru a nu afecta numarul oficial de locuri pt. inscrieri.

Va doresc o atmosfera ca in filmul asta:

Daca ne inscriem la Ciclocross si nu sunt suficienti participanti (ar trebui sa se stie din timp, adica din 30.10), ma gandesc ca ne putem muta cu o cerere la 200 min MTB, nu doar la 100.

In 30.10 se termina inscrierile si atunci stim care este situatia. Se poate face transferul la orice categorie de MTB.

Pe site scrie ca-i unul din cele mai dificile maratoane din tara. De unde vine dificultatea mare, pentru ca din ce se vede in poze si din profilul de altitudine (adica dif. de nivel de 120m in 5.8km) nu pare f. dificil?

Adica daca e sa fac o paralela cu altele, daca ai o viteza medie sa zicem de 15 km/h, in 3:20h parcurgi 50km, cu o diferenta de nivel de 1035m, ceea ce nu e f. dificil.

Intrebarea nu se vrea una ironica, dimpotriva. Sunt tentat sa particip, insa nu prea am experienta in competitii de MTB. Adica ok, am tot parcurs fel de fel de trasee prin muntii de pe langa Brasov, unele mai dificile decat apare descrierea concursului, o sa merg pe 9 oct la semimaraton la Sugas (care are 54km cu vreo 1200 m parca dif. de nivel) si teoretic as putea sa vin si la acesta daca nu e extrem de greu. Dificultatea vine din faptul ca se dau mai multe ture si se aglomereaza traseul de 5.8 km cu toti participantii pe el? E mai de viteza si exista risc mai mare de accidentari?

Ai vazut tu undeva scris ca e maraton? Nu e maraton, e o competitie de tipul XC, pe circuit, iar genul acesta de concursuri difera foarte mult de cele de maraton prin faptul ca traseul este mult mai dificil si mai tehnic, cu urcari si coborari deosebit de abrupte, cu radacini/bolovani/alte obstacole, inlantuite rapid una dupa alta. Cu alte cuvinte, este o disciplina mai rapida si mai intensa decat cea de maraton, fara bucati lungi constante de urcare/plat/coborare. Cunostintele tehnice necesare sunt mult mai mari. Mai simplu, ia cea mai grea bucata dintr-un maraton la care ai fost si repet-o de cateva zeci de ori - cam asa e un concurs de XC.

Cel mai bine mergi la concurs sa vezi cum e, iar apoi de decizi daca genul asta de concurs e sau nu pe placul tau. Unii il iubesc, unii il detesta. Uite, ca sa intelegi mai bine, un link cu un super traseu, cel de la Olimpiada din Beijing, 2008, cursa fetelor:

http://youtu.be/6oznagTKNyA

Merci pentru explicatie, mi-am dat seama esti un MARE BOIER !!!!

Spor la organizare!!!;)

Obligatii fata de sponsori.

La orice concurs exista invitati, dar nu sunt afisati separat. Noi am luat decizia de ai afisa pentru a nu afecta numarul oficial de locuri pt. inscrieri.

In 30.10 se termina inscrierile si atunci stim care este situatia. Se poate face transferul la orice categorie de MTB.

@adip

In cei 5.8 km sunt 8 urcari si tot atatea coborari. 4 dintre coborari sunt foarte tehnice. Aceasta succesiune sus jos este destul de solicitanta. Personal mai mult de 3 ture n-am reusit sa fac niciodata :(

Maus la ultima editie a facut vre-o 78 de km :)

@adip

Uite aici un film facut de catre ombun la editia precedenta, in timpul concursului :

hcampian, mersi pentru explicatii. Scuze ca am omis diferenta intre maraton XC (denumire folosita din ce-am vazut la majoritatea competitiilor ce au trasee mai lungi de 40-50km) si competitie de XC (care din ce inteleg e ceva mai scurta si mai rapida). Cred ca si numele site-ului (adica www.mtb-maraton.ro) m-a indus putin in eroare.

Ma gandeam eu ca e mai greu intr-o competitie de genul acesta decat intr-una cu traseu mai lung si mai monoton.

O sa vad cat de "sifonat" ies dupa maratonul de pe 9 oct si in functie de asta o sa decid daca ma inscriu si aici sau nu. Suna interesant ca idee.

Guest
This topic is now closed to further replies.