ovidiu

Recomandat Ciclism.ro - 06.11.2011 - Arges Autumn Race

Recommended Posts

Io inca nu pot sa inteleg ce fel de oameni erati voi cei pe cyclocross , pe mine ma dureau toate articulatiile chiar daca aveam presiune mica in cauciucuri si suspensie pe fata + ca pe coborari cred ca vibra imaginea de abia in poze ati vazut cum arata coborarea defapt .

Incearca un cyc si o sa vezi ca nu este chiar asa de greu pe cat pare.Este alta priza mai naturala pe "ghidoane".Cu tremuratul imaginii te obisnuiesti repede ca si sofatul pe drumurile patriei pline de cratere si denivelari. Personal sunt mai relaxat pe el decat pe mtb

Acum ca au inceput sa se decanteze amintirile de la aceasta cursa extraordinara, vin cu o propunere de ...om batrin. traseul concursului a fost prea frumos si timpul de concurs mi s-a parut prea scurt de aceea vin cu o propunere ptr.anul viitor: tura scurta sa aiba 200 min iar cea lunga 300 min,in 5 ore as avea tot timpul sa ma bucur si sa-mi pun mai bine in valoare rezistenta,sunt ( banuiesc) si altii, ca un motor diesel de capacitate mare care are turatie mica dar putere mare...intelegeti ce vreau sa zic. Mie mi se parea frusrant cind tinerii de la elita si 100 min treceau ca vintul pe linga mine, mai si glumeam,unde va grabiti asa mai baieti? 5 ore de pedalat pe un traseu ca cel din trivale nu mi se pare de nefacut, la restul curselor,5 h este timpul in care se cam face un traseu de race,50-55 km. La 100 min sa ramina doar incepatorii... ce ziceti de o asa propunere? vi se pare imposibila? eu o cred ca este viabila. dati-va cu parerea!

Dupa parerea mea organizatorii nu ar trebui sa schimbe nimic in evenimentul lor. Au deja o anumita notorietate iar felul concursului este XC - cred ca e de ajuns categoria de 200 de min. Pastrand proportiile, o modificare ar fi ca si cum turneul de la Roland Garos ar trece de la zgura la iarba. Din cate stiu exista destule concursuri in tara mai "de anduranta" (maratoane) la care puteti sa stati ore in sir in traseu. Reteta AAR merge bine asa ca "mai binele e dusmanul binelui".

Oricum, dupa cum s-a vazut, chiar si introducerea probei de CYC nu prea a avut succes - doar 5 participanti dintre care 2 invitati (sper sa nu ma insel).

E intr-adevar frustrant sa nu ai categorie de varsta unde sa te lupti cu cei de acelas "leat". Din pacate sunt putini "seniori" care au descoperit elixirul tineretii vesnice...

Dupa parerea mea organizatorii nu ar trebui sa schimbe nimic in evenimentul lor. Au deja o anumita notorietate iar felul concursului este XC - cred ca e de ajuns categoria de 200 de min. Pastrand proportiile, o modificare ar fi ca si cum turneul de la Roland Garos ar trece de la zgura la iarba. Din cate stiu exista destule concursuri in tara mai "de anduranta" (maratoane) la care puteti sa stati ore in sir in traseu. Reteta AAR merge bine asa ca "mai binele e dusmanul binelui".

Oricum, dupa cum s-a vazut, chiar si introducerea probei de CYC nu prea a avut succes - doar 5 participanti dintre care 2 invitati (sper sa nu ma insel).

E intr-adevar frustrant sa nu ai categorie de varsta unde sa te lupti cu cei de acelas "leat". Din pacate sunt putini "seniori" care au descoperit elixirul tineretii vesnice...

Nu e ca si cum s-ar trece de pe zgura pe iarba.

E ca si cum s-ar juca 5 din 7 in loc de 3 din 5, sau ar coexista,

fiecare inscriindu-se la ce vrea.

Evident pentru 5 din 7, respectul fata de participanti ar fi mai mare. :)

Eu inca mai simt mirosul frunzelor si a prafului care s-a format dupa 2-3 ture, parca si acum aud "hai hai, baga, bravo, atentie, sau fluierele arbitrilor de pe traseu, sau muzica live de la final, o zi superba de toamna, un eveniment excelent. BRAVO tuturor.

• Upvote 3

De aici si propunerea mea de o tura de 300 min,sa ne bucuram mai mult de cele zise de concitadinul,Sopinel.

Desi nu am participat, ma bucur ca a fost un eveniment frumos, iar din poze si descrieri nu pot sa zic decat ca-mi pare rau ca nu am venit. O sa vin data viitoare :).

Totusi 300 min ar merge la un Arges Summer Race. Dar de fapt ce doream sa zic e ca locatia, cu un traseu poate putin scurtat, s-ar preta la un 24h race. Si din ala inca n-avem pe la noi...

Cat despre CX pe traseul asta, personal nu consider ca vibratiile sunt marea dificultate. De fapt terenul a fost destul de plat, bicicleta a vibrat minim (ma rog, mai putin a mea care are o mica problema la frana din fata). Spre deosebire, la Balotesti CX-ul vibra ingrozitor si era doar un drum plat. Chiar consider traseul asta perfect pentru un CX, urcarile fiind exact cat sa fie foarte grele dar nu imposibile, coborarile la fel.

O idee ar fi si un Summer Race unde cursele sa se desfasoare pe rand, cu numar diferit de ture in functie de categorie, incepand cu elitele si terminand cu categorii haioase de genul mascati sau biciclete ciudate. Un fel de event care sa dureze o zi intreaga de vara si la care fiecare sa poata participa la una sau chiar mai multe curse, iar intre timp la sosire sa fie concerte si alte activitati. Un fel de festival.

• Upvote 1

Io inca nu pot sa inteleg ce fel de oameni erati voi cei pe cyclocross , pe mine ma dureau toate articulatiile chiar daca aveam presiune mica in cauciucuri si suspensie pe fata + ca pe coborari cred ca vibra imaginea de abia in poze ati vazut cum arata coborarea defapt .

In primul rand felicitari tuturor participantilor, imi pare extrem de rau ca nu am putut sa vin, la anul sunt prezent, am vz poze si arata bestial

CristiC, sa il vezi pe Horatiu cum urca dealuri cu cyclicrossul , eu am incercat si de abia puteam sa merg in linie dreapta cu el :)

Horatiu zici ca ataca pe careva in toate pozele :), normal ca s-au dat toti la o parte cand il vedeau asa....

Sa-l vedeti pe maestrul Basso cum rade tot cu ciclocross-ul...

CristiC, sa il vezi pe Horatiu cum urca dealuri cu cyclicrossul , eu am incercat si de abia puteam sa merg in linie dreapta cu el :)

Nu despre asta era vorba , stiu ca horatiu urca bine .

Problema venea din faptul ca e mult mai rigid un cyclocross si te zdruncina puternic avand si cauciucuri mult mai subtiri ca la mtb , dar daca oamenii zic ca n-au avut probleme nu pot sa ii contrazic .

Deci pana la urma cum ramane cu un winter race http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif ?

Stim cu totii ca sunteti nerabdatori sa vedeti si pozele organizatorilor. Lucram din greu si maine seara speram sa le putem publica.

Pana atunci cateva instantanee : https://picasaweb.google.com/118199667929836110412/06112011ArgesAutumnRacePart3ByAlinVirsescu#

Am auzit ca Ioana lucreaza de zor, ne pregateste la toti o surpriza :) (probabil Vineri)

Super pozele, Florian. M-am uitat dupa diverse persoane prin imagini si pozele tale contin printre cele mai reusite ipostaze, unghiuri si efecte.

Avand in vedere ca s-a incheiat sezonul pe anul 2011, se ofera 50 poze high-res, editate si fara semnatura, din cadrul concursului Arges Autumn Race 2011.

-fiecare participant va trimite pe mail numarul pozei (aici http://wtrns.fr/7kpAJZor4e05hs intreaga arhiva cu pozele, are doar 170mb se descarca repede)

-o singura poza de persoana;

-nu este valabil pentru membrii echipei Nomad;

-valabil pentru primele 50 de cereri;

-la postarea pozelor se va preciza sursa acestora.

Mail: raducanuflorian@yahoo.com

• Upvote 2

La 300 min mă bag și eu ... (yeah right) :rolleyes:

LE - Cine a prestat live?

Una peste alta, concursul asta bate grav orice alta chestie organizata in Romania la capitolul foto

Nu numai la foto as zice ;)

traseul fiind in cerc a fost un real succes pentru un fotograf de a poza pe tot traseul si de multe ori biciclistii :)

in ritmul asta o sa mai incingem forum-ul asta inca o luna de acum inainte...doar din cauza pozelor :)

asteptam pozele oficiale si "surpriza" de vineri :D

P.S. daca are cineva o poza cu "toboganul" - singura coborare pe care nu am dovedit-o - rog sa fie postata ca sa imi ramana intiparita bine in creieras.

Pentru ca toate feedback-urile sunt de la excelent in sus, nu pot decat sa felicit organizatorii. Bravo!

Si bineinteles si pe concurenti Imagine postată

Guest
This topic is now closed to further replies.