ovidiu

Recomandat Ciclism.ro - 06.11.2011 - Arges Autumn Race

Recommended Posts

Viorel, multumesc mult pentru filmulet. E foarte elocvent. Nu imi pot da seama exact de inclinatiile acelor pante dar pare ok. Am vazut si mai rau la coborarea de pe Postavaru prin saua Tampei spre Brasov :).

Cred ca totusi daca ploua si se face noroi devine show pe acolo :).

Hai numa' la concurs si o sa fie fun. "Factorul fun" sa zic asa e mult mai mare la traseele in circuit decat la maratoane, unde se aplica mai mult "factorul singuratatii".

Cred ca totusi daca ploua si se face noroi devine show pe acolo :).

Suntem pregatiti cu variante de traseu ciclabile daca sunt probleme cu noroiul.

Motto-ul concursului cred ca spune multe.

Bicicleta aia n-are nici o legatura cu un ciclocross, adica na, poti participa cu el, dar n-are nici o treaba. Pericolul e destul de mare sa te accidentezi sau sa termini cu bicicleta facuta bucati. E alegerea ta.

dar ce este bicicleta mea? daca nu un cross, trebuia sa zic trecking ?:) crede-ma a vazut multe paduri si campuri de prin dobrogea,,si nu am avut probleme...adrenalina cand isi intra in drepturi....:D

@viorel - de ce te-ai oprit doar la trei ture? oboseala sau probleme tehnice?

o sa vin din constanta sa ma distrez si sa fac si eu trei ture..asta este target-ul meu pt concursul organizat de voi :P

spor al treaba in continuare, sa iasa bine totul

@viorel - de ce te-ai oprit doar la trei ture? oboseala sau probleme tehnice?

Tigarile :D

Lasand gluma la o parte au fost cateva persoane peste 50 de ani care au reusit sa termine tura de 100 de minute. Inclusiv la feminin.

Deci se poate.

Inafara de problemele tehnice nu stiu pe cineva sa nu fi terminat AAR datorita oboselii.

dar ce este bicicleta mea? daca nu un cross, trebuia sa zic trecking ?:) crede-ma a vazut multe paduri si campuri de prin dobrogea,,si nu am avut probleme...adrenalina cand isi intra in drepturi....:D

Bicicleta este un cross, un ciclocross este cu totul altceva, doar ultimele 5 litere si faptul ca au 2 roti si pedale le aseamana. Diferente: ciclocross-ul are ghidon de cursiera, nu are suspensie si cadrul are cu totul alta geometrie, orientata spre performanta nu confort. Una este plimbarea pe campuri si paduri, alta coborarea in viteza maxima peste bolovani si radacini, urcarile la limita peste aceleasi obstacole. Crede-ma ca geometria unei biciclete de cross are sanse mari sa te puna in cap pe prima coborare sau sa te arunce in spate pe prima urcare. S-au postat cateva link-uri la niste filme mai sus, daca tu crezi ca poti face fata cu bicicleta ta la un concurs de genul asta fara sa-i incurci pe ceilalti, ma gandesc ca n-ai de ce sa nu participi. Dar bicicleta ramane un cross de treking, nu un ciclocross. Daca i-ai schimba ghidonul, manetele si furca ar iesi un fel de ciclocross, cam asa am facut-o pe a mea tot dintr-un trekking. Un ciclocross arata in principiu asa:

Imagine postată

Am iesit in dupa-amiaza asta la o tura prin padure cu un prieten si am zarit deja traseul marcat cu o vopsea maronie

Am iesit in dupa-amiaza asta la o tura prin padure cu un prieten si am zarit deja traseul marcat cu o vopsea maronie

Traseul NU este inca marcat.

de incurcat nu o sa incurc, de cazut daca e sa cad-probabil nu o sa fiu singurul:)- o sa cad...

poate o sa facem cunostinta la fata locului, fiind singurul cu o bicicleta NE-MTB o sa sar in ochii lumii :))...

vremea sa tina cu noi..sa nu fie foaaarte frig...cu o zi inainte de concurs se poate face o "recunoastere"?

o sa anunt ca am ajuns si poate imi arata cineva imprejurimile.

o zi buna

O fost unul cu un soi de cross-trekking la cursa de sosea de la Emmedue, printre cursiere si din cate am inteles a iesit printre primii. Asa ca orice e posibil. Doar sa fii atent cu coborarile foarte abrupte, tin minte ca anul trecut chiar a fost un baiat pe aici care s-a pleznit rau de tot la un antrenament pe traseul de la Arges si a stat o gramada prin spitale. Ideea e ca bicicletele astea de trekking favorizeaza o pozitie comoda la drum lung, nu una eficienta pe chestii extreme, dar asta nu inseamna ca nu se poate.

Pe site scrie ca-i unul din cele mai dificile maratoane din tara. De unde vine dificultatea mare, pentru ca din ce se vede in poze si din profilul de altitudine (adica dif. de nivel de 120m in 5.8km) nu pare f. dificil?

Adica daca e sa fac o paralela cu altele, daca ai o viteza medie sa zicem de 15 km/h, in 3:20h parcurgi 50km, cu o diferenta de nivel de 1035m, ceea ce nu e f. dificil.

Intrebarea nu se vrea una ironica, dimpotriva. Sunt tentat sa particip, insa nu prea am experienta in competitii de MTB. Adica ok, am tot parcurs fel de fel de trasee prin muntii de pe langa Brasov, unele mai dificile decat apare descrierea concursului, o sa merg pe 9 oct la semimaraton la Sugas (care are 54km cu vreo 1200 m parca dif. de nivel) si teoretic as putea sa vin si la acesta daca nu e extrem de greu. Dificultatea vine din faptul ca se dau mai multe ture si se aglomereaza traseul de 5.8 km cu toti participantii pe el? E mai de viteza si exista risc mai mare de accidentari?

este un tarseu cu schimbare de ritm constanta. acum tocmai ce ai treminat de urcat panta-esti bucuros-cobori 2 metri si o iei de la capatcu urcatul. te vei convinge singur. mai ales ca repeti experienta unei ture de vreo 4-5 ori.

marcajele vazute de tine sunt cele de la editia anterioara.

@VIOREL

Daca am 16 ani (implinesc 17 in decembrie) am nevoie de o declaratie de la parinti?Daca am nevoie de ea nu e nici o problema dar sper sa nu fie nevoie de una din aceea autentificata la notar...

@VIOREL

Daca am 16 ani (implinesc 17 in decembrie) am nevoie de o declaratie de la parinti?Daca am nevoie de ea nu e nici o problema dar sper sa nu fie nevoie de una din aceea autentificata la notar...

Conform legilor din Romania pana la 18 ani esti minor.

Exista si posibilitatea semnarii declaratiei la fata locului de catre unul dintre parinti, in fata organizatorilor, daca te insoteste. Daca vii singur este necesara o declaratie notariala.

Nu ne asteptam sa se intample asa repede. Danila Octav a spart gheata si a deschis inscrierile la categoria de ciclocross !

Conform legilor din Romania pana la 18 ani esti minor.

Exista si posibilitatea semnarii declaratiei la fata locului de catre unul dintre parinti, in fata organizatorilor, daca te insoteste. Daca vii singur este necesara o declaratie notariala.

In cazul acesta sunt nevoit sa renunt la AARImagine postată

Acum nu merge site-ul si sambata nu gasisem nicaieri datele bancare pentru plata.

Acum nu merge site-ul si sambata nu gasisem nicaieri datele bancare pentru plata.

Este on site-ul acum. A fost o problema temporara de la providerul de net. Datele bancare sunt afisate pe prima pagina.

Ai vazut tu undeva scris ca e maraton? Nu e maraton, e o competitie de tipul XC, pe circuit, iar genul acesta de concursuri difera foarte mult de cele de maraton prin faptul ca traseul este mult mai dificil si mai tehnic, cu urcari si coborari deosebit de abrupte, cu radacini/bolovani/alte obstacole, inlantuite rapid una dupa alta. Cu alte cuvinte, este o disciplina mai rapida si mai intensa decat cea de maraton, fara bucati lungi constante de urcare/plat/coborare. Cunostintele tehnice necesare sunt mult mai mari. Mai simplu, ia cea mai grea bucata dintr-un maraton la care ai fost si repet-o de cateva zeci de ori - cam asa e un concurs de XC.

Cel mai bine mergi la concurs sa vezi cum e, iar apoi de decizi daca genul asta de concurs e sau nu pe placul tau. Unii il iubesc, unii il detesta. Uite, ca sa intelegi mai bine, un link cu un super traseu, cel de la Olimpiada din Beijing, 2008, cursa fetelor:

http://youtu.be/6oznagTKNyA

f--k! si eu care mi-am propus sa merg la 200 min. am crezut ca disclaimer-ul de pe site cum ca e un concurs pentru oameni antrenati are doar rolul sa ii alunge pe participantii care, vazand ca e "de parc" s-ar fi inghesuit ca la comana. trebuie sa vin in recunoastere.

cand se marcheza traseul?

f--k! si eu care mi-am propus sa merg la 200 min. am crezut ca disclaimer-ul de pe site cum ca e un concurs pentru oameni antrenati are doar rolul sa ii alunge pe participantii care, vazand ca e "de parc" s-ar fi inghesuit ca la comana. trebuie sa vin in recunoastere.

cand se marcheza traseul?

Multumim ca ai fost atent la detalii. Putini o fac.

Traseul o sa fie marcat in perioada 21-22.10

In data de 23.10 o sa organizam o recunoastere oficiala a traseului. Te asteptam cu placere sa ni te alaturi.

Am o intrebare:Dupa ce am pus in cont suma de 60 LEI trebuie sa trimit copia OP prin mail catre organizatori?

Guest
This topic is now closed to further replies.