ovidiu

Recomandat Ciclism.ro - 06.11.2011 - Arges Autumn Race

Recommended Posts

Eu propun sa incheiati discutia.

@Viorel

Nu inteleg de ce nu discuti cu omul in privat.

@CenturionAG

Te asigur ca nici un organizator nu isi doreste accidente in concurs. Daca nu mai poti de grija cursei din 6 noiembrie poti descarca track-ul gps, poti face o tura pe traseu si poti trimite un mail cu sugestii organizatorului.

Orice discutie pe tema acelui incident nu isi are locul pe acest topic.

Pai cam toate traseele de XC pot fi catalogate ''cu potential foarte grav''.Unii le numesc coborari tehnice si le iubesc ,altii din respect ptr ele se dau jos si le trec cu bicla de mana . :blink:

Altfel daca traseul ar fi ca o sosea , nu ar mai fi de mtb ....

• Upvote 4

Salut Viorel!

Imi pare sincer rau ca nu am avut ocazia sa facem cunostinta pana acum, ca sa sti cu ce "copil" ai de a face. Nu ma supar pentru ca mi-ai zis asa, in fond sunt incepator in ale pedalatului si din punctul asta de vedere as admite acest apelativ.

Deci:

Numele meu este Stoian Alexandru, voi implini curand 34 ani, deci nu sunt prea departe de varsta voastra a organizatorilor, oricand putand sa stam de la egal le egal, sa discutam despre una... despre alta, despre siguranta traseului ales pentru acest concurs, pentru ca din intamplare lucrez in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca, mai exact sunt evaluator al factorilor de risc de accidentare si imbolnavire profesionala in cadrul unui serviciu extern SSM (Protectia Muncii).

Eu personal nu am nimic impotriva "Arges Autum Race", ba dimpotriva - am incercat sa il promovez de cate ori am avut ocazia. Tot ce am vrut sa fac a fost sa atrag atentia organizatorilor (implicit @Viorel) asupra potentialului mare de periculozitate pe care il au unele coborari din parcul Trivale, astfel incat sa puteti lua (daca este cazul) masuri suplimentare de siguranta si astfel de accidente cu potential foarte grav sa poata fi prevenite, inconstienta unora dintre participanti existand fara doar si poate intr-o mai mica sau mai mare masura si mai ales ca se asteapta un numar destul de mare de participanti...

Daca vrei sa te cred ca esti barbat trebuie sa te straduiesti mai mult. Eu tot cred ca esti vreo mamica exagerat de grijulie cu fiul ei, care insista sa participe la AAR 2011 :) Periculos e sa mergi cu bicicleta si pe aleile parcului, in ritm de melc, daramite in timpul unui concurs unde adrenalina impinge bariera responsabilitatii peste masura de multe ori. Calmeaza-te si nu mai exagera, te rog, ca parca tragi a rau, zau asa! Daca ti se pare prea horror acest sport, fa altceva si nu mai baga in sperieti iubitorii acestui sport. Nu e mai periculos decat alte discipline cu roti :) Succes

• Upvote 3

Eu propun sa incheiati discutia.

@Viorel

Nu inteleg de ce nu discuti cu omul in privat.

@CenturionAG

Te asigur ca nici un organizator nu isi doreste accidente in concurs. Daca nu mai poti de grija cursei din 6 noiembrie poti descarca track-ul gps, poti face o tura pe traseu si poti trimite un mail cu sugestii organizatorului.

Orice discutie pe tema acelui incident nu isi are locul pe acest topic.

eu cred ca este un dialog regizat, pentru marketing :P

eu cred ca este un dialog regizat, pentru marketing :P

@Ovidiu

Am incercat sa iau legatura cu persoana respectiva, am pus la dispozitie numere de telefon. Tot ce am obtinut este topicul de mai sus.

@Cido

Ai putea sa o vezi si invers, privind din partea organizatorilor.

Poatre cineva (care nu are nici o treaba cu MTB as spune) vrea sa induca ideea ca lumea isi rupe gatul la AAR.

Si scrie acest lucru consecvent, zi de zi, pe diverse topicuri de pe acest forum.

Uite aici :

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/11615-accident-periculos-la-coborare/page__p__467430#entry467430

Si aici :

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3205-%e2%80%9ela-sfirsit-de-saptamina-da-i-pedale-pofta-buna-%e2%80%9c-gasca-vesela-din-arges/page__view__findpost__p__467222

Si aici :

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2015-videoclipuri-interesante/page__view__findpost__p__467226

Si pe unde o mai o fi postat ca, cred ca li s-a luat moderatorilor de sters.

Eu chiar nu inteleg subiectul, sunt o gramada de competitii de MTB in Romania in care traseele sunt extraordinar de periculoase, si deodata Arges Autumn Race organizat in Parcul Trivale din Pitesti a devenit ciuca macai rupator de gaturi cu organizatori inconstienti ?

Eu chiar nu inteleg subiectul, sunt o gramada de competitii de MTB in Romania in care traseele sunt extraordinar de periculoase, si deodata Arges Autumn Race organizat in Parcul Trivale din Pitesti a devenit ciuca macai rupator de gaturi cu organizatori inconstienti ?

omul dezinformeaza, probabil ca se plictiseste din lipsa de subiecte si exagereaza, neavand experienta crede ca ce i se pare lui intr-un anume fel trebuie sa li se para si altora la fel. daca nu stii ce aia frana cu disc poti sa te dai peste cap si in herastrau, depinde si cum cazi. daca in imagine cazatura a fost nasoala - nu avem cum contesta asta din moment ce omul e in spital - nu inseamna ca si coborarea e periculoasa.

eu am avut antebratul stang jupuit de pe 21 august (Geiger) pana dupa 11 septembrie (Tusnad). Cand m-am refacut, mergand prima data in viata mea pe SPD la Comana, pe camp am intrat intr-o groapa cand ma uitam in stanga si am cazut efectiv in cap (inca imi amintesc secunda in care m-am intrebat daca pocnetul e de la oase sau de la casca). am inca o vanataie pe omoplat deci e evident ca m-am dat peste cap. nici acum nu pot sa ma imbrac cum trebuie. in conditiile astea am fost la Sf Georghe unde din cauza noroiului si reglajelor proaste mi se bloca lantul de fiecare cand fortam si am cazut de vreo 20 de ori, nu grav, dar pe ce s-a nimerit, de mai multe ori pe umarul cu pricina.

Nu interpretati gresit! M-am exprimat foarte clar:

potential mare de periculozitate al unor coborari si

accidente cu potential foarte grav

Ganditi-va bine! Un traseu nu poate sa aibe un potential foarte... grav. Nu merge in acest context.

Prin accident cu potential foarte grav m-am referit la probabilitatea mare de a se petrece un accident in cadrul traseului stabilit, care se poate solda cu invaliditate permanenta sau si mai grav, deces, fara sa mai aducem aminte de accidentul colectiv in care sunt implicati mai multi participanti. Aceste afirmatii nu au rolul de a speria pe nici un ciclist participant, ci doar, poate, putin pe organizatori pentru ca ei au - asa cum spunea si Viorel - o mare responsabilitate in conceperea unui traseu, in luarea masurilor de siguranta, dar daca acestia sunt multumiti de aceste masuri pe care le iau (ex. maturat frunzele de pe traseu, marcati unii copaci, amplasati observatori in puncte cheie, etc.).

Eu astazi impreuna cu un prieten am efectuat lejer o tura atenta prin padurea Trivale si am coborat pe bicicleta inclusiv panta ce a creat atatea discutii. N-am stiut de unde sa iau track-ul pe GPS. Stiu ca este postat pe bikemap.net, dar... nu stiu cum sa il import de acolo sau ce soft sa folosesc pe un Galaxy S http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif. Oricum m-am orientat din aduceri aminte si am remarcat ca este foarte fumos traseul de parcurs pentru MTB, dar pentru o bicicleta cross, asemanatoare cu cea pe care pedalez si eu, unde rotile sunt sensibil mai subtiri, aderenta este la limita pe coborari, iar daca mai adaugi frunze, radacini, crengi, buturugi, cioturi, deseuri de tot felul, obtinem acel potantial mare de periculozitate despre care discutam.

Concluzia mea este ca cei cu MTB se pot da fara multe griji daca au un pic de experienta si o bicicleta buna. Cei cu ciclocross in schimb... ATENTIE MAXIMA! si... grija mare, iar in caz de ploaie, eu unul as suspenda participarea acestei categorii la acest concurs.

As dori si eu sa ma inscriu la categoria ciclocross, dar nu stiu daca ma calific cu bicicleta pe care o am - Centurion Cross Line 500. Deci, unde as putea gasi un Regulament de Participare (sau... cum s-o numi) la Arges Autum Race? Acesta ar fi primul meu eveniment de acest fel la care particip.

L.E. @Viorel - nu mai fi rautacios si nu mai interpreta incorect ceea ce spun. NU AM SPUS NICIUNDE ceea ce insinuezi tu. Sper ca ceea ce am scris mai sus sa faca lumina in ceea ce am vrut sa spun si inchei aici toata aceasta discutie, deoarece nu spun aceste lucruri pentru ca ma plictisesc http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif sau vreau sa ma aflu in treaba. Acestea sunt parerile mele personale care pot fi sau nu luate in seama.

Scopul unui FORUM este acela de a impartasi pareri, opini, sugestii, etc.

As dori si eu sa ma inscriu la categoria ciclocross, dar nu stiu daca ma calific cu bicicleta pe care o am - Centurion Cross Line 500. Deci, unde as putea gasi un Regulament de Participare (sau... cum s-o numi) la Arges Autum Race? Acesta ar fi primul meu eveniment de acest fel la care particip.

@Viorel - nu mai fi rautacios. Sper ca ceea ce am scris mai sus sa faca lumina in ceea ce am vrut sa spun.

eu zic sa astepti sfarsitul lumii prezis de fratele tau din SUA care s-a amanat de pe 15 mai pe 21 octombrie. daca nu se amana din nou, nu va mai avea loc nici recunoasterea oficiala din 23 oct. :P

nu te supara pe mine, dar nu am putut sa abtin :rolleyes:

• Upvote 1

CiDo... Se vede ca te plictisesti rau tare si te iei de incepatori ca mine. Succes in activitatile inteprinse de tine stimabile, iar ceea ce am scris acolo ar trebui interpretat altfel si o sa reformulez printr-o intrebare directa adresata organizatorilor:

Aveti un REGULAMENT din care sa reiasa conditiile de participare, conduita care trebuie respectata in cadrul concursului si... diverse alte elemente ce trebuiesc stabilite dinainte?

CiDo... Se vede ca te plictisesti rau tare si te iei de incepatori ca mine. Succes in activitatile inteprinse de tine stimabile, iar ceea ce am scris acolo ar trebui interpretat altfel si o sa reformulez printr-o intrebare directa adresata organizatorilor:

Aveti un REGULAMENT din care sa reiasa conditiile de participare, conduita care trebuie respectata in cadrul concursului si... diverse alte elemente ce trebuiesc stabilite dinainte?

pai si eu sunt incepator, doar ce ti-am enumerat cate cazaturi am luat. si ma enerveaza ca dupa ce ca stau la birou toata ziua si nu am cand sa ma antrenez, ma mai destabilizeaza si forumistii bine intentionati de acuma o sa imi scada randamentul si pe coborari; compensez si eu cum ma pricep. daca scrii pe forum, te astepti sa ti-o mai iei de la ceilalti. fiecare cu parerea lui. daca vrei regulamentul, da un email la adresa de pe site, ma gandesc eu.

@CenturionAG

Ne bucura faptul ca sunteti la curent ca exista o competitie de MTB (Cross Country-XC) in Pitesti in data de 06.11.2011.

Dorim sa va informam ca site-ul oficial al competitiei se gaseste la urmatorul link : http://www.mtb-maraton.ro/

Toate informatiile referitoare la regulament, traseu (trak GPS), conditii de participare, recomandari, categorii, clasificari, cazare, , contact etc... au fost disponibile online incepand cu data de 22 septembrie 2011 .

Pentru detalii suplimentare va stam la dispozitie la urmatoarele adrese de contact :

Tel : 0740 749 417

Tel : 0770 825 335

Fix : 0348 435 445

Fax : 0348 435 446

E-mail : viorel_m@yahoo.com

viorel_m@hotmail.com

ciclism@warpsoft.ro

viorel.micu@warpsoft.ro

Nimeni nu te obliga sa parcurgi o sectiune de traseu pe bicicleta daca nu vrei. Te dai jos si gata discutia. La unul din primele mele concursuri, unul cam tot in genul asta, pe la Cluj, era o coborare super abrupta, nasoala rau de tot. Am mers 4 zile la rand cu gandul sa o cobor inainte de concurs si, dupa ce 3 zile am stat in buza ei si am meditat ore in sir, in a 4-a zi mi-am dat drumul pe ea. Unele chestii sunt prea mult pentru unii, iar ciclistul poate sa le ignore si sa se dea jos sau sa se lupte cu ele pana le biruieste. Uite, eu acum am in colimator ca la anu' vreau sa cobor pe bicicleta macar 80% din coborarea in Valea Sadului de la Geiger. Ei, coborarea aia e un mare business, chiar si Rosioru, poate cel mai bun la coborare dintre XC-istii de la noi, a zis ca a coborat o bucata cu bicla in spate. Si n-am auzit pe nimeni sa comenteze ca e prea periculoasa.

Raspunsul pana la urma este ca da, poti parcurge traseul si cu un beach cruiser daca vrei, il faci tot pe langa. Deci cu siguranta poti si cu bicicleta ta.

• Upvote 1

@ CenturionAG pana la urma tu iti faci griji pentru tine, sau porti de grija altora? feedbackul e binevenit si multumim, dar sa nu exageram

Nu este rubrica de bancuri, dar pt. mine a fost live :)

Personal stau cu chirie, este decizia mea, si nu discutam pe tema asta.

Dupa 1 luna de stat cu chirie, am venit intr-o seara acasa si cand sa fac mancare ioc aprindere la aragaz.

M-am dus si mi-am luat chibrituri si asa am stat 1 saptamana. Nu stiam cum sa le zic la gazde ca s-a stricat aragazul :( si nici timp sa chem un mester nu am avut.

Am gasit rapid si raspunsul. Sotia gazdei imi face menajul, si cand venea si sotul cu ea scotea totul din priza :)) Aragaz, TV, Microunde, PC, alimentatoare de telefoane etc. De fapt tot ce gasea in priza. SA NU IA FOC =))

A durat cam 1 luna de tratative sa-l fac sa inteleaga ca nu-i ia foc casa daca tin TV-ul, P.C.-ul sau aragazul in priza permanent.

Am aflat apoi ca este Inspector la protectia muncii :)

• Upvote 2

@ CenturionAG Despre incadrarea in categoria ciclocross tot maestrul hcampian te lamureste in pagina 2 cu informatii arhisuficiente si chiar o poza edificatoare

nu e treaba mea in mod direct, dar oricine are dreptul la opinie.....ciclistul din filmnuletul cu cazatura a fortat si roata fata a alunecat...nu era deloc pe trasa buna si cu siguranta era constient de asta....a cazut...plus ca nu mi se pare ceva de speriat zona respectiva(ma refer doar la ceea ce se observa in clip)

se intampla si la case mai mari,nu?

Salut!!! ...Viorel are dreptate in privinta a ce inseamna coborare periculoasa. A si enumerat cateva concursuri unde cu adevarat sunt coborari periculoase unde am si fost si-ti spun din experientza, ca daca nu te tzine nu le cobori decat pe picioare si atunci vei vedea ca vei avea dificultati in a parcurge acea distantza chiar si in picioare :rolleyes:. O zi buna !!!!

Salut Viorel!

Imi pare sincer rau ca nu am avut ocazia sa facem cunostinta pana acum, ca sa sti cu ce "copil" ai de a face. Nu ma supar pentru ca mi-ai zis asa, in fond sunt incepator in ale pedalatului si din punctul asta de vedere as admite acest apelativ.

Deci:

Numele meu este Stoian Alexandru, voi implini curand 34 ani, deci nu sunt prea departe de varsta voastra a organizatorilor, oricand putand sa stam de la egal le egal, sa discutam despre una... despre alta, despre siguranta traseului ales pentru acest concurs, pentru ca din intamplare lucrez in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca, mai exact sunt evaluator al factorilor de risc de accidentare si imbolnavire profesionala in cadrul unui serviciu extern SSM (Protectia Muncii).

Eu personal nu am nimic impotriva "Arges Autum Race", ba dimpotriva - am incercat sa il promovez de cate ori am avut ocazia. Tot ce am vrut sa fac a fost sa atrag atentia organizatorilor (implicit @Viorel) asupra potentialului mare de periculozitate pe care il au unele coborari din parcul Trivale, astfel incat sa puteti lua (daca este cazul) masuri suplimentare de siguranta si astfel de accidente cu potential foarte grav sa poata fi prevenite, inconstienta unora dintre participanti existand fara doar si poate intr-o mai mica sau mai mare masura si mai ales ca se asteapta un numar destul de mare de participanti...

Daca se poate as vrea sa vizionez acel filmuletz. Unde il pot gasi???!!! Merci

Uite aici :

http://www.ciclism.r...430#entry467430

Si aici :

http://www.ciclism.r...post__p__467222

Si aici :

http://www.ciclism.r...post__p__467226

il postasem si in acest topic :P, dar moderatorii si-au facut datoria si... bine au facut pentru ca este bine sa promovam acest concurs prin toate mijloacele posibile si nu sa speriem lumea.

Pentru noi a fost o traditie, la primele 2 editii am reusit, la a 3-a nu.

Ne-am straduit si vom avea din nou tombola la cuncurs. Premiul cel mare o sa-l anuntam dupa terminarea inscrierilor.

Am vazut filmuletzl respectiv dar nici vorba de coborare periculoasa, mai de graba a fost o greseala de pilotaj sa zic asa. Daca te uiti atent in acel loc este plin de radacini si putin in panta, ceea ce a facut sa-i alunece roata fata si asta a fost. Nu a anticipat corect virajul. Incearca sa mergi la mai multe concursuri MTB si vei vedea pe pielea ta ceea ce spun. O seara excelenta sa ai!!!!

il postasem si in acest topic :P, dar moderatorii si-au facut datoria si... bine au facut pentru ca este bine sa promovam acest concurs prin toate mijloacele posibile si nu sa speriem lumea.

Pe data de 23.10 reluam invitatia de a parcurge impreuna cu organizatorii trasel oficial AAR.

Vom parcurge de asemenea si varianta 2 de traseu, care a fost definitivata astazi, in caz de vreme nefavorabila.

Coborire periculoasa in Trivale, asta da veste buna inseamna ca e de bine si pt. mine. Poate o fi pe undeva prin alta parte ca eu de cite ori m-am dat pe acolo nici una dintre coboriri nu mi s-a parut sa treaca de un grad de dificultate mai mare de 3 pe o scara de la 1-10. Cind ai timp maestre Centurioane te invit pe la noi la C-lung aici aproape ca sa nu consumi resurse multe cu deplasare ca sa-ti prezint niste coboriri (extraterestre) :) si daca nu poti sa te dai pe ele poti sa ne filmezi ca vad ca tot o faci bine si-ti promit ca ma fac asa de forma ca am sa cad,ca sa ai inca un material. Propunerea vizeaza portiuni din traseul de la Maratonul Muscelului

• Upvote 5

Pe data de 23.10 reluam invitatia de a parcurge impreuna cu organizatorii trasel oficial AAR.

Vom parcurge de asemenea si varianta 2 de traseu, care a fost definitivata astazi, in caz de vreme nefavorabila.

venim numai daca ne duceti la coborarea aia periculoasa!

Deja coborarea aia a devenit un "must see":)

Guest
This topic is now closed to further replies.