ovidiu

Recomandat Ciclism.ro - 06.11.2011 - Arges Autumn Race

Recommended Posts

pai te uiti pe rezultatele de anul trecut, banuiesc ca sunt totusi relevante chiar daca s-a mai schimbat (?) traseul. eu asa mi-am facut sange rau :rolleyes:

ha ha si eu care ma gandeam ca fac 3 ture si e bine. Gata, va las, plec la pedalat :P

Pentru cunoscatori, tandemul Toke Botond & Butu Arnold Csaba de la Tusnad va participa la AAR 2011 ! Si nu 100, la la 200 de minute !

Se pare ca lor nu le este asa frica de potentialul foarte grav si periculos al traseului :)

Centurione....sa te mai aud acuma de coborari periculoase, mai ales daca vin baietii cu tandeuml.

... dupa mine o coborare foarte tehnica este ultima coborare de pe traseul AAR.Acea printre copaci.Stiu ca la un moment dat este un viraj la stanga si un copac mic in fata, pe care s-au urcat foarte multi.Daca o sa cobori pe acolo o sa il vezi ca sta intr-o parte.

Pe copacelul ala ... il iubesc. La fiecare tura - Arges Spring Race - ma pupa.

Reamintim faptul ca Duminica, 23.10.11 are loc recunoasterea oficiala a traseului AAR. Va asteptam cu drag la Grota - Trivale, ora 11:00.

Cashcheta e obligatorie si apoi... dupa caz, chiloti de tabla, scut anti-muste, ochelari pentru pasarele sau mai stiu eu ce fobii are fiecare, potential periculoase sa ne strice distractia :)

• Upvote 1

La AAR nu te inscrii uitandu-te la starea vremii.

Don't forget : 'Fiecare om are cate-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e sa nu ai nici una ! (NIKOS KAZANTZAKIS)'

@Ovidiu

Am incercat sa iau legatura cu persoana respectiva, am pus la dispozitie numere de telefon. Tot ce am obtinut este topicul de mai sus.

@Cido

Ai putea sa o vezi si invers, privind din partea organizatorilor.

Poatre cineva (care nu are nici o treaba cu MTB as spune) vrea sa induca ideea ca lumea isi rupe gatul la AAR.

Si scrie acest lucru consecvent, zi de zi, pe diverse topicuri de pe acest forum.

Uite aici :

http://www.ciclism.r...430#entry467430

Si aici :

http://www.ciclism.r...post__p__467222

Si aici :

http://www.ciclism.r...post__p__467226

Si pe unde o mai o fi postat ca, cred ca li s-a luat moderatorilor de sters.

Eu chiar nu inteleg subiectul, sunt o gramada de competitii de MTB in Romania in care traseele sunt extraordinar de periculoase, si deodata Arges Autumn Race organizat in Parcul Trivale din Pitesti a devenit ciuca macai rupator de gaturi cu organizatori inconstienti ?

scuze ca ma bag si eu la discutie, il stiu din vedere pe centurion, are o biciclete ce face parte din alte categorii ale ciclismului, nici decum la categoria mtb si cand i sa propus o tura de 100 km a spus ca e foarte mult pt el. nu am nimic personal cu el dar omul nu stie cu ce se mananca un concurs de mtb, posibil sa stie doar de asfalt sub rotile bicicletei.

A fost o recunoastere frumoasa. Am cunoscut si ciclisti noi. Per total am fost cam 10/tura daca nu ma insel.

Multumim pitestenilor pentru participare. Si lui Sorin pentru demonstratia de pedalat pe traseul AAR cu Pegasul bunicii :)

Ca nu iscam alte discutii, temperatura 10-12 grade, traseu foarte uscat, vreme de toamna.

A fost o recunoastere frumoasa. Am cunoscut si ciclisti noi. Per total am fost cam 10/tura daca nu ma insel.

Multumim pitestenilor pentru participare. Si lui Sorin pentru demonstratia de pedalat pe traseul AAR cu Pegasul bunicii :)

Ca nu iscam alte discutii, temperatura 10-12 grade, traseu foarte uscat, vreme de toamna.

Da foarte tare recunoasterea. Este un traseu pe cinste ,tot sa pedalezi :). Multam de casca Vio.Sa ne vedem cu bine la concurs,voi fi acolo intr-una din cele doua ipostaze ale mele :

-Ciclist sau Fotograf

Da foarte tare recunoasterea. Este un traseu pe cinste ,tot sa pedalezi :). Multam de casca Vio.Sa ne vedem cu bine la concurs,voi fi acolo intr-una din cele doua ipostaze ale mele :

-Ciclist sau Fotograf

Hai sa-ti zic un banc. De fapt nu e chiar banc, cei care au facut armata cunosc asta : "Daca-i ordin cu placere :)". Ai cateva zile de cand ai scos mana din gips.

Fotograf :)) Nu au intrat in pamant competitiile de ciclism.

Am uitat sa precizez, scuze de post dublu, ca lui Grigore Alin & Co le-au placut traseul nostru :D

Daca ar strange si km de banda de prin padure 'pre-marcata' pe traseul AAR am fi recunoscatori.

Hai sa-ti zic un banc. De fapt nu e chiar banc, cei care au facut armata cunosc asta : "Daca-i ordin cu placere :)". Ai cateva zile de cand ai scos mana din gips.

Fotograf :)) Nu au intrat in pamant competitiile de ciclism.

Fotograf vin ""Daca-i ordin cu placere "", desi o sa imi para rau ca anul asta raman fara numar si tocmai de aici de la Pitesti , dar imi iau revansa la concursurile urmatoare .

Copil fiind paduri cutreieram.

Printre care si parcul Trivale din Pitesti, atunci cand timpul imi permite.

La recunoasterea de astazi am gasit gramenzi de km de banda alb/rosie strict pe traseul AAR. Punct cu punct.

Va multumim pentru intentie (cine o fi facut-o) dar LUATI-O ACASA !

Si va rugam sa curatati padurea. Asa cum procedam si cei din WS permanent.

Traseele noastre au fost marcate cu colori agreate de catre administratorii padurii (Ocolul Silvic) si banda doar cu 1 zi inainte de concurs.

Am profitat de timpul liber si am zis sa dau o fuga la Pitesti la "recunoasterea oficiala a traseului AAR". Cube-ul l-am vandut, iar Trek-ul cu furca FOX si linie XT de la club (Warpsoft) am decis sa-l las acasa si sa incalec bicicleta bunicii, adica un fel de Tohan (nu Pegas, Vio...) de la KTM din 1900...toamna. Asta asa ca tot am vazut forumul plin de carcoteli. Am intarziat putin, asa cat sa ajung ultimul si sa fiu de rasul celor de fata la vederea "calutului" meu prafuit pe 28" cu V-brake-uri. Dar nu m-a lasat dragutul. N-am fost nici primul, dar nici ultimul. Daca la unele urcari l-am tras de haturi, la coborari a fost suuuuper, chiar daca cei din grup asteptau sa-mi iau freza. Traseul este excelent, iar prin grija lui Viorel va asigur ca la 6 noiembrie va veti bucura de un concurs adevarat organizat.

Lant intins,

Sorin cu Tohan-ul

https://picasaweb.google.com/109901181994006678534/Pitesti23Octombrie2011

Daca nu ploua, eu voi fi acolo

Desi am ajuns mai tarziu am facut cunostinta cu Viorel, Sorin si gasca care a strabatut traseul. Din pacate n-am apucat sa pedalam impreuna, dar nu cred ca asta este o problema. Ma bucur ca am putut sa vin si sa va cunosc.

Despre traseu:

Nefiind marcat am incercat sa merg dupa GPS, dar... traseul are prea multe schimbari de ritm (deal-vale) si trebuie sa fi atent chiar si daca il parcurgi lejer, la pas. Asa ca m-am ratacit curand in noiamul de poteci care se intersecteaza si m-am abatut de la linia inscrisa pe harta GPS . Toamna a lasat o amprenta vizuala deosebita, iar mersul prin padure in timp ce frunzele cad agale din copaci la cea mai mica adiere de vant impreuna cu aerul proaspat nu pot da decat imagini de poveste. Trebuie sa recunosc, ca pentru mine (un amator) este un traseu pe care nu pot sa il fac pedaland pe bicicleta cap coada, dar nu este asta o problema. Poate cu timpul ma voi perfectiona.

Am fost placut surprins ca am intalnit in cateva locuri deseuri adunate gramada, luate cred de pe traseu.

Imagine postată

Imagine postată

Data viitoare (pana la startul concursului) cred ca o sa iau si cativa saci de gunoi cu mine pentru a face un pic de curatenie. Se mai ofera cineva voluntar http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif?

Am mai observat si acest copac cazut care nu face parte din traseul oficial, dar care nu cred ca va dispare prea curand din peisaj.

Imagine postată

Imagine postată

In zona Parcului Trivale este foarte frumos de pedalat in orice perioada a anului, dar acum - toamna - este superb.

Daca ar strange si km de banda de prin padure 'pre-marcata' pe traseul AAR am fi recunoscatori.

Asa e "obiceiul" (prost, de altfel) la Pitesti, sa nu strangi banda dupa ce faci concursuri in padure ;)

Sorine, tu vrei sa imi spui mie ca tu ai atacat acele periculoase coborari cu acea minunatie?

MINUNAT

@Centurion

Apreciem inclinatia ta pentru curatenia padurii. Echipa WS organizeaza periodic actiuni de curatire a padurii Trivale.

Nu le facem publice si preferam sa pastram pentru noi ceea ce facem. Nu o facem de fatada.

Poti lasa pe P.M. o posibilitate de contact si te invitam sa ni te alaturi.

P.S. Copacul ala sta bine acolo, uneori as prefera sa fie mai multi de genul in diverse locuri. Ce sa te faci cu motorizatele astea ....

@Centurion

Apreciem inclinatia ta pentru curatenia padurii. Echipa WS organizeaza periodic actiuni de curatire a padurii Trivale.

Nu le facem publice si preferam sa pastram pentru noi ceea ce facem. Nu o facem de fatada.

Poti lasa pe P.M. o posibilitate de contact si te invitam sa ni te alaturi.

P.S. Copacul ala sta bine acolo, uneori as prefera sa fie mai multi de genul in diverse locuri. Ce sa te faci cu motorizatele astea ....

salut viorel, imi pare bine ca am reusit sa te cunosc. nu sunt un ecologist convins dar nu-mi convine ceea ce vad aruncat pe jos de semeni de ai nostrii si de aceea te rog cand se organizeaza astfel de actiuni sa ma anunti si pe mine. voi fi prezent poate chiar cu niste prieteni.

salut viorel, imi pare bine ca am reusit sa te cunosc. nu sunt un ecologist convins dar nu-mi convine ceea ce vad aruncat pe jos de semeni de ai nostrii si de aceea te rog cand se organizeaza astfel de actiuni sa ma anunti si pe mine. voi fi prezent poate chiar cu niste prieteni.

Te anuntam pe privat pe viitor.

Impresii despre traseu ? Sunt ok cele 2 'chicken-run'-uri ? Au fost discutii aprinse ieri :)

Guest
This topic is now closed to further replies.