ovidiugm

Mic ghid - "Nu am bani, cum imi aleg o bicicleta ieftina si buna"

Recommended Posts

Bicicleta de 1.000 lei

(pentru ca m-am saturat sa repet obsesiv toate cele de mai jos peste tot pe unde se intreaba "ce bicicleta ieftina sa-mi iau")

* Orice adaugiri pertinente si la subiect sint binevenite. Inclusiv criticile motivate. Voi incerca sa adaptez ceea ce am scris in functie de posturile voastre.

* Nu cereti pe acest thread sfaturi despre bicicleta pe care vreti sa o luati. Imi voi permite sa sterg posturile de acest gen. Deschideti un thread nou si specificati ce va intereseaza.

* Nu o dati in off-topic / flame etc. Daca vreti sa-i ajutati pe cei care sint in situatia de mai sus, ginditi-va ce-ati face daca ati fi voi in locul lor (fara bani si fara experienta) si scrieti ceva util.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Atentie! Ceea ce urmeaza se aplica doar celor care:

• Vor sa-si cumpere o bicicleta noua, nu se pricep si nu au pe cine intreba / stresa / cara prin tirg pe la Vitan, pentru a-si lua o bicicleta SH. O bicicleta SH poate fi o alternativa mai buna in acest segment de pret.
  • Nu au, in nici un caz, de unde sa dea mai multi bani decit se mentioneaza aici. O sa consider ca alegerea este intre a pedala pe o bicicleta de maxim 1.000 lei sau a nu pedala deloc, fara alte alternative. Acesta nu este un elogiu adus bicicletelor ieftine. Daca iti permiti sa dai mai mult de atit pe o bicicleta, fa-o, si nu o sa iti para rau! Diferenta merita banii ;).
  • Nu au dimensiuni corporale extreme, de genul peste 2m sau peste 100kg.
  • Vor sa foloseasca bicicleta pe trasee extreme. Cele mentionate mai jos sint valabile pentru trasee de oras, cel mult drumuri neasfaltate.

Asadar, te-ai decis sa-ti iei o bicicleta, poate chiar prima din viata ta :).

Daca ai mai citit un pic pe aici pe forum, poate ai aflat ca anumite marci si modele de biciclete nu trebuiesc cumparate. Poate nu intelegi de ce in Cora / Carrefour ti se recomanda o bicicleta cu suspensii si fata si spate, la 300-400 lei, iar in magazinele specializate de biciclete vinzatorul strimba din nas si iti recomanda modelul lor de 2.000 de lei. Care, sa fim seriosi...nu-i asa ca te gindesti imediat ca astea costa cit un scuter, ce naiba! :P

Ei bine, daca suma de mai jos este absolut tot ce ai, fara a-ti vinde un rinichi, oferta este urmatoarea:

0 - 400 lei

Cu parere de rau trebuie sa spun ca in zona asta de pret nu exista alternative. Bicicletele care costa atit nu numai ca se vor strica imediat, dar chiar va pot pune viata in pericol. Nu va lasati pacaliti de eventuala garantie, vor sta mai mult prin service si cind le veti lua "reparate" se vor strica iar. Daca iti iei asa ceva este ca si cum ti-ai lua Trabant, sau pantofi de morti cu talpa de carton, sau calculator 486 (si sa vrei sa vezi filme si sa stai pe net cu el).

Aici se incadreaza producatori precum First Bike, DHS, Rich Bike etc. Am remarcat ca DHS a trecut anul asta printr-un proces de "rebranding", asa ca atentie, Kreativ-urile din hipermarket-uri sint tot DHS.

Asa ca...nu da banii pe una din ele, e ca si cum i-ai arunca pe fereastra.

450 - 600 lei

O bicicleta la pretul asta va avea dotari minimale. Iar daca nu, inseamna ca undeva s-a facut un compromis major. Nu are cum sa aiba urmatoarele:

* cadru de aluminiu

* furca cu suspensie

* suspensie spate

* frine pe disc

si probabil si altele care imi scapa mie acum.

Daca are ceva din cele de mai sus, acel ceva este atit de prost calitativ incit nu merita cumparat.

Culmea, o sa observi ca producatorii mentionati mai sus (FB, DHS & co) vind cu nonsalanta biciclete in banii astia care au chiar toate dotarile mentionate :D ;).

Un model care ar merita banii astia ar fi:

* Neuzer (Altrix) Nelson Cadru de otel, furca fixa tot de otel, frine v-brake. Atentie, in caz ca nu am fost destul de clar, ma refer la modelul fara nici o suspensie!

Bicicletele la acest pret au dezavantaje majore: sint grele, nu se prea pot face upgrade-uri la ele, iar din punct de vedere al rezistentei nu le-as recomanda pentru altceva decit o plimbare prin parc.

700-1.000 lei

O suma cu care poti sa cumperi chiar si modelele entry-level ale unor producatori de renume. Dar nu va faceti iluzii: chiar daca pe bicicleta scrie Kona, Cube, Merida, Orbea etc, dotarile sint extrem de modeste. Chiar nu puteti da mai mult de-atit :D? Pentru ca, repet, orice leu in plus, cheltuit cu cap, va face diferenta.

Bicicletele din gama asta de pret au cadru de aluminiu, o furca cu suspensie dintr-o gama tot entry-level gen RST (Omni), SR Suntour. La un moment dat vazusem si un Rock Shox Dart 1, dar bicicleta deja costa 1.100 lei :).

Dar nici pe aceste biciclete nu au ce cauta:

* frinele pe disc

* suspensia spate

La fel ca mai sus, acestea ar fi atit de proaste incit nici nu merita luate in discutie. Mergi cu incredere pe un model hardtail cu v-brake-uri, astfel o sa ai siguranta unei configuratii mult mai echilibrate.

Aici oferta este mult mai variata...cam pe principiul "aceeasi Marie, cu alta palarie" :P. O sa ma multumesc sa enumar citeva dintre ele, fara a avea pretentia ca am epuizat subiectul:

* Cube Appear, 1.000 lei

* Kona Lana'i, 1.000 lei

* Magellan Hydra, 850 lei

* Magellan Draco, 1.000 lei

* Neuzer/Altrix Storm, 1.055 lei (evident, nu ma refer la Storm FS)

* Neuzer/Altrix Mistral, 840 lei (modelul cu v-brake )

* Univega HT-5300, 700 lei

Cu mica mentiune ca Neuzer s-a reorganizat si el un pic si pe unele din modelele 2008 nu mai scrie Altrix, ci Neuzer. Dar dotarile si pretul au ramas la fel.

O mentiune merita si modelul de mai jos, echipare buna, dar stricata de faimoasa frina "pe disc" Promax - folosita si de FB pentru a echipa modelele lor "de top":

* Univega HT-5500, 900 lei

Asadar pe acesta il recomand doar cu montarea unui v-brake in locul frinei pe disc, sau si mai bine cumparati direct versiunea v-brake, daca o gasiti.

Pentru magazinele din Bucuresti, inclusiv harta, click aici.

Discutie despre grupurile Shimano dedicate offroad-ului.

Merci Trevizes, am adaugat :P.

Nu adaugasem Univega pentru ca in magazine din pacate nu am vazut nici umbra de ele pe nicaieri (desi pe internet apar modelele).

Chiar weekend-ul asta am fost luat de un prieten care vroia sa-si cumpere bicicleta si am facut un tur de forta pe la Assport, SportBikeCenter, DKBikes, Coltea, Surmont, Hypersport, si nu le aveau. SBC-ul insa urma sa le primeasca.

Desi am o parere buna despre Kellys, din pacate cele pina in 1.000 de lei (pina la Kellys Viper) desi au cadru de aluminiu, nu sint pe oversize. Iar butucul este pe filet.

In timp ce la celelalte enumerate macar cadrul e pe oversize, iar la Univega 5500 (si la Neuzer Storm parca) butucul e pe caseta, HG30.

Nu as recomanda totusi cuiva Viper-ul, daca isi poate lua ceva mai bun.

Pina acum best-buy mi se par:

- Univega HT-5500, versiunea v-brake, daca cineva o poate gasi la 900 lei :D

- Neuzer/Altrix Storm pe care tocmai am vazut-o in Carrefour Orhideea la imbatabilul pret de 760 lei, fata de 1.000+ lei cit e la Coltea (pe cadru scria O-Zone, dar pe eticheta scria Neuzer si era clar ca era acelasi model).

Poti extinde recomandarile si pentru intervalul 1000..1400(1500)lei.

multumesc

As face-o cu mare placere, dar cu cit suma e mai mare, posibilitatile cresc exponential.

As fi vrut ca thread-ul asta sa se limiteze la pragul (psihologic) de 1.000 de lei, si sa ofere citeva raspunsuri celor care se gindesc ca nu conteaza ce bicicleta iei (chiar si la 200-300 de lei :)), atita timp cit are doua roti si se mai si invirt.

Salut... In topicul asta ar mai merge o treaba utila pentru incepatori: la ce anume se recomanda fiecare gama de componente de la Shimano.

Poate ar fi mai bine sa se faca un thread separat pentru asta. Desi sint convins ca s-ar putea stirni foarte usor discutii interminabile pe un astfel de subiect :D.

Daca tot a venit vorba si de biciclete la preturi mai mari, nu pot decit sa recomand cu caldura numarul 6 al revistei MBike.

Prezinta 45 de biciclete (!) cu preturi pina la ~2.500 lei.

Ovidiugm e corect ce scrii mai jos .... te rog sa completezi ghidul pentru GAMA 1000 - 1500 si 1500 - 2000 RON.

Multzam anticipat

Nici macar revista nu se gaseste in BR dar biciclete :)

Nu am de gind sa mentin aici o lista actualizata de biciclete, dotari, preturi etc. Ar fi imposibil, pentru ca oferta se modifica in mod constant. Si preturile bicicletelor sint mai mari in plin sezon (deja cineva a postat pe forum ca la unele din lista pretul a crescut corespunzator), si bineinteles vor scadea iar prin toamna.

O anumita bicicleta nu trebuie cumparata doar pentru ca e mentionata aici. Dar poate ca cele de mai sus va vor ajuta sa va dati seama ce dotari ar trebui sa aiba (si ce nu) bicicleta dorita, intr-o anume gama de preturi.

Ovidiugm e corect ce scrii mai jos .... te rog sa completezi ghidul pentru GAMA 1000 - 1500 si 1500 - 2000 RON.

Daca pina in 1.000 de lei lucrurile sint destul de clare, in sensul ca nu exista prea multe alegeri de facut, situatia se schimba daca vorbim de preturi mai mari. Probabil ca s-ar putea scrie romane intregi despre cum sa-ti alegi furca, rotile etc :D. De aceea ghidul asta se va opri aici, pentru a nu incurca lumea mai mult decit e necesar.

Cu mare placere doresc sa va anunt ca articolul mesterului Ovidiugm a fost publicat pe site-ul ciclism.ro. Link-ul il aveti aici.

Guest
This topic is now closed to further replies.