erich1934

Cat de complicat este sa construiesti o roata ?

Recommended Posts

Dupa ceva timp de mers pe bicicleta am incercat sa invat si ceva mecanica. Pana acum ma descurc sa fac pene ;)) ca am avut destule , sa ung lantul ,sa reglez franele si sa centrez rotile (mai ales sa strang spitele).

Acum ma gandesc sa incerc sa construiesc o roata (cea pe spate) adica sa imi cumpar janta mai solida si spite si sa folosesc in rest componentele vechi (culmea nu la DHS vreau sa fac asta ci la bicicleta mea "serioasa" care are obiceiul prost sa se descentreze dupa distante mai lungi 50-100 km).

Mi-ar fi mai simplu sa merg la service si nu ar fi foarte scump. Dar de curiozitate voi ce sfat imi dati ? M-am uitat pe net

http://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html

si pe alte site-uri .

Exista chiar si o carte

http://www.amazon.com/Bicycle-Wheel-3rd-Jobst-Brandt/dp/0960723668

Ce parere aveti ?

Am vazut ceva filmulete pe youtube si mi se pare complicat la prima vedere .

Din ce am vazut singurul lucru care imi lipseste este un dispozitiv de centrare .. dar oricum nu am folosit asa ceva si m-am descurcat.

Motivul principal de a incerca asta este dorinta de a invata si nu faptul ca nu am incredere in mecanicii de biciclete de pe la noi.

foarte, foarte bun thread-ul deschis de tine, si eu vreau sa incerc sa construiesc o roata pe spate cu 32 sau 36 spite....

Asteptam raspunsuri....foarte util thread-ul :D

Numai bine

Si eu am avut probleme cu rotile.

Gumele slick nu se asezau bine pe jeanta din cauza talonului. Am tot fost pe la service si nu se rezolvau cocoasele, parca era roata ovala desi nu era.

Am fost in urma unei recomandari la service la "Bebe" in Dorobanti.

Nota 10. Stiu meserie si mananca bicicleta pe paine.

Acolo au un aparat de spitat si centrat roti, si am vazut cat am asteptat la interventia mea cum faceau o roata pe Remerx Rock. Au scos-o perfect. Tarifele nu sunt mari si daca nu reusiti eu ii recomand cu toata seriozitatea.

Apropo, se pare ca pe "Bebe" il cheama Gheorghe si daca treceti azi sau il cunoasteti uratii La multi ani!

Aproximativ jumatate de ora. Nu faceau numai roata, ci si altele.

Sunt grozavi. După ce am citit articolul englezoiului despre cum se face o roată, am un respect nelimitat faţă de asemenea artişti. Cu toate astea, nu mi-aş fi închipuit ca acordorul de piane (aşa îi văd eu pe centratorii/creatorii de roţi) ar putea să-mi repare şi maşina de spălat simultan...

Sunt niste meseriasi cu adevarat. Sesizabila priceperea si maiestria prin faptul ca nu pierd timp cu diagnosticarea, aceasta facandu-se aproape instantaneu. Stiu exact ce betesug este si cum si daca poate fi remediat. Nu iti spun baliverne si nici nu iti baga peise pe gat vazandu-te novice. Isi respecta si meseria si clientii si pentru asta am toata admiratia.

Cum spuneau si ei " dom'ne, noi nu face comert, noi facem mecanica. Cu toate ca avem de pierdut financiar, facem ce stim mai bine."

O singură clarificare pentru cei ce nu ştiu: ”englezoiul” e american get-beget, născut în Boston. Să mă ierte şi să-i dea Dumnezeu sănătate!

Am reglat nişte schimbătoare la bicla mea, de n-o mai cunosc. Şi numai pe baza documentaţiei lui...

Later edit: şi ne-a şi părăsit la 5 februarie. Nu făcuse 64 de ani. RIP!

Suntem cu mult mai săraci...

I can show you... :D simplu... dar tine de tine sa ai maaare rabdare. Eu am invatat singur sa spitez/centrez, mi-am pus in fata o roata ca model si m-am chinuit cateva ore pana am prins logica.

P.S. De ce nu ai incredere in mecanicii de bike? :D Tii mult la rotile tale si ti-e frica sa nu iasa cum vrei tu? Nu inteleg... Si chiar daca inveti tu sa faci o roata, abia dupa vreo vreun an incepi sa faci o roata in adevaratul sens al cuvantului (sau hai sa zicem la vreo 30-40 roti facute). Dar chiar si atunci vei avea de invatat! Adica... tot timpul ai ceva de invatat pentru ca tehnica evolueaza si ea, apar moduri noi de a spita o roata, sau te confrunti cu roti din ce in ce mai dificile... Ehhh... Mult de spus pe tema asta, dar cel mai mult conteaza sa fii perfectionist, sa nu te multumesti niciodata cu mai putin, sa nu poti rosti "merge si asa" din principiu. E si o chestie pe care o ai sau nu o ai, dar daca ai initiat threadul asta inseamna ca ai un oarecare interes, nu? :)

Bafta!

La inceput pare f complicat sa faci o roata. Eu am stat aproape o zi intreaga sa fac prima mea roata. Acum dupa ani de antrenament pot sa fac o roata stand in pat si uitandu-ma la un film. Ce azi iti pare greu maine va fi f usor. Si nu iti trebuie scule speciale ca in service, doar o cheie de spite (spitiera) si eventual o surubelnita. Mult succes!

• Upvote 1

... Si nu iti trebuie scule speciale ca in service, doar o cheie de spite (spitiera) si eventual o surubelnita...

Da' eu pot şi dacă am numa' un pantent cleştişor, merge şi aşa, nu?

Si nu iti trebuie scule speciale ca in service, doar o cheie de spite (spitiera) si eventual o surubelnita. Mult succes!

Mai LuluMob, la mine merge si ma usor, pun patentul linga roata si ma uit "intensiv" la ceasul comparator si "gata-i" roata.

P.S: Te rog nu mai zapacii tineretul studiat

Sunt impresionat :). Chiar faceti asta. Eu abia am timp sa merg cu bicicleta (am reluat mersul prin Bucuresti la serviciu) si am dus rotile defecte tot la service(Am zis mai sus ca am incredere in mecanicii de service doar ca era interesant sa fac eu rotile cu mana mea).

Dupa 10-11 ore la serviciu .. sunt fericit sa mai merg 1 h pe bicicleta :))

Nu stiam unde sa intreb, si ca sa nu deschid un topic nou, intreb aici:

Ce reprezinta dimensiunile la roti, in special la cele de cursiera ?

Am 2 roti pe care scrie 622x16. Cati inci au? Merg si de 26 si de 28 inch pe acelasi cadru ?

Care este grosimea maxima de anvelopa pe care o suporta ?

ca sa nu deschid alt topic. am o intrebare: am o janta dubla de 26" si un butuc pe filet :oops: . Cum aflu ce lungime trebuie sa aiba spitele ca sa mi se intepe camera?:confused:

Sunt multe feluri de impletituri si fiecare necesita alta dimensiune de spita.

Impletita in trei, inseamna ca fiecare spita intersecteaza alte trei spite.

Poti sa o impletesti in 4, 3, 2, 1, si chiar fara incrucisari. Odata am facut o roata impletita in 5!

frank, a dat, ceva mai sus, vreo 6 linkuri cu un tip care face o roata. e bine daca o fac asa?

Ai grija ca pe langa numarul de "cruci" cu care impletesti spitele si dimensiunea flansei butucului conteaza. Daca vrei sa iti faci roata singur, macar pt alegerea dimensiunii spitelor du-te pana la un atelier. Eu am incercat telefonic cu un prieten care are un bike shop in Cluj sa aflu ce dimensiune de spite imi trebuia pt o roata, si pana nu i-am zis exact ce butuc si ce janta am, si fiindca le avea la indemana in magazin a stiut ce spite imi trebuie si mi le-a expediat. Ce vreau sa zic - e greu sa afli ce spite ai nevoie din explicatii verbale, oricat de precise ar fi si oricat de "calificat" ar fi interlocutorul.