Sign in to follow this  
slick

Tour de France (aici se vad si fanii):)

Recommended Posts

pai daca ulle a plecat...eu raman in aceeasi echipa si imi pun berea la bataie pe kloden....!!!!merg pe el!!!.....s-au afisat echipe definitive pe site-ul oficial al turului....nu s-au mai inlocuit ciclisti..si echipa lui vino' a disparut!!..acesta este TDF 2006!!!!...o fi bine...o fi rau...!!!!

Rahoulle si Noname nu va cunosc deloc dar sunteti mediocri prin excelentza dupa cum ganditi...Nu pot decat sa ii dau dreptate lui Ergo mihai...In viata in general este important sa lupti pana la capat sa crezi in valori sa vrei sa devi "ceva" sa iti indeplinesti visul,sa nu intelegeti gresit ii respect pe toti ciclisti din pluton (mai ales ca stiu ce inseamna sa pedalezi la maximum) dar nu e suficient doar sa pedalezi trebuie sa iti doresti sa castigi, nu doar sa participi...da stiu o sa ziceti ca "Important e sa participi nu sa castigi",ok perfect adevarat dar diferenta dintre Ullrich Basso Lance si restul plutonului este ca acestia 3 se antrenau tot anul doar pentru Marea Bucla in timp ce restul venea doar sa "se uite" la ei,nu credeti ca se impune totusi un respect acestor 3 si celorlalti care au avut acest vis de a fi in galben la Paris?!!!!Ca tot se fac comparatii este ca si cum voi doi de exemplu va rezumati la cursele de o zi, importante si ele de altfel, in timp ce eu de exemplu ma concentrez doar pe Turul Frantei..aduceti-va aminte ca Lance a fost criticat pe tema asta ca se antrena tot anul doar pt Tur...i-a pasat lui vreun pic de ce zic ceilalti!??el avea un vis si a luptat pt acest vis si a invins!Sincer imi pare rau pt voi amandoi sunteti prea mediocri dupa cum ganditi dar eu prefer Turul Frantei ...!Apriori pot spune ca nu ati invatat nimik din ciclism si mai ales de la Turul Frantei....De exemplu acum ne vom uita la Tur dar de maine nimik nu va mai fi la fel .... De maine incepe o alta era, era mediocritatii o era in care probabil Rahoulle si Noname se vor simti in largul lor,toate bune prieteni!!

mesaju anterior: eu continui...try again!

Te sfatuiesc sincer sa te uiti tu prin noul DOOM. Habar n-ai.

Cealalta faza, cu enumerarea, poti spune ca e o greseala, eu aveam in vedere ciclismul, d-aia am scris la singular, un bun vorbitor de limba romana ar fi inteles fara sa caute nod in papura.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

fara pluton pantani ar fi un nimeni...la fel si ceilalti...fiecare exista prin celalalt in sport...sportul e o competitie iar competitia presupune cel putin existenta a doi actanti...

Bai, esti criminal de simplist. Hai sa vedem ce rationament interesant folosesti: deci, Pantani ar fi un nimeni fara pluton, n-ar fi existat. Asta e echivalent cu, fara maica-ta, n-ai fi existat. Normal, e corect, dar e o concluzie banala tocmai prin adevarul prea evident pe care-l transmite.

Sportul presupune competita a doi actanti. Se vede ca nu prea le ai cu pedalatu'. Uite ca ciclismul nu presupune in primul rand asta. Ciclismul presupune in primul rand depasirea propriilor limite, e un sport individual in care depinzi exclusiv de propriile capacitati. In ciclism nu te bati decat formal cu ceilalti. Pe munti, ce importanta are unde sunt rivalii atat timp cat se intampla sa pierzi competitia cu propriile limite? Ma rog, asta nu trebuie sa-ti povestesc eu. Sa-ti povesteasca cei care practica intr-adevar ciclismul.

Cam atat, consider discutia incheiata, nu am chef de polemici inutile neincepute de mine.

Rahoulle si Noname nu va cunosc deloc dar sunteti mediocri prin excelentza dupa cum ganditi...Nu pot decat sa ii dau dreptate lui Ergo mihai...In viata in general este important sa lupti pana la capat sa crezi in valori sa vrei sa devi "ceva" sa iti indeplinesti visul,sa nu intelegeti gresit ii respect pe toti ciclisti din pluton (mai ales ca stiu ce inseamna sa pedalezi la maximum) dar nu e suficient doar sa pedalezi trebuie sa iti doresti sa castigi, nu doar sa participi...da stiu o sa ziceti ca "Important e sa participi nu sa castigi",ok perfect adevarat dar diferenta dintre Ullrich Basso Lance si restul plutonului este ca acestia 3 se antrenau tot anul doar pentru Marea Bucla in timp ce restul venea doar sa "se uite" la ei,nu credeti ca se impune totusi un respect acestor 3 si celorlalti care au avut acest vis de a fi in galben la Paris?!!!!Ca tot se fac comparatii este ca si cum voi doi de exemplu va rezumati la cursele de o zi, importante si ele de altfel, in timp ce eu de exemplu ma concentrez doar pe Turul Frantei..aduceti-va aminte ca Lance a fost criticat pe tema asta ca se antrena tot anul doar pt Tur...i-a pasat lui vreun pic de ce zic ceilalti!??el avea un vis si a luptat pt acest vis si a invins!Sincer imi pare rau pt voi amandoi sunteti prea mediocri dupa cum ganditi dar eu prefer Turul Frantei ...!Apriori pot spune ca nu ati invatat nimik din ciclism si mai ales de la Turul Frantei....De exemplu acum ne vom uita la Tur dar de maine nimik nu va mai fi la fel .... De maine incepe o alta era, era mediocritatii o era in care probabil Rahoulle si Noname se vor simti in largul lor,toate bune prieteni!!

Bine ca ai tu o gandire superioara ... doar un singur lucru remarc tie nu iti place ciclismul tie iti place Turul Frantei. Crezi ca doar cei 3 vor sa termine in galben la paris? Faptul ca Rasmussen vine sa ia tricoul cu buline il face un nimeni sau ca sprinterii depun un efort (mult mai mare decat cei amintiti de tine) sa poata termina in verde la Paris, dar asta nu inseamna nimic pt tine, deoarce tu vezi doar podiumul galben lucru care mi se pare penibil. Poate asa gandesti tu (superior fata de noi). Ma gandesc ca dupa ce au fost exclusi cei 3 nu te vei uita anul asta la Tour pentru ca nu vrei sa vezi ciclisti mediocri ... tu vrei sa vezi zei.

ErgoMihai : "Pe munti, ce importanta are unde sunt rivalii atat timp cat se intampla sa pierzi competitia cu propriile limite? Ma rog, asta nu trebuie sa-ti povestesc eu. Sa-ti povesteasca cei care practica intr-adevar ciclismul."

Pai daca pariticipi singur poti termina turul si intr-o luna, doua ... te poti lupta linistit cu propriile limite cum zici tu ca doar ai la dispozitie timp berechet.

Noroc.

Dupa toate cele intamplate...stai si te gandesti daca nu cumva americani au procedat bine cu nba-ul!!!...au scos dopingul pt a avea spectacol..(dupa cum se stia in nba nu existau teste anti-doping).E k,in acest sport e clar ca anti-dopingul este vital dar cred ca nu ar trebui avea o asemenea lista ca in alte sporturi...adica totusi....pui un ciclist sa pedaleze 200km pe zi..probe de contratimp...munte....si ai asteptarea sa se hraneasca cu ciorbitza si batoane energiznate....si sa bea ...redbull!!!hai sa fim seriosi...!!!un spectacol a fost distrus (parerea mea)...pt ce??...ca imaginea unui tur sa fie ce..impecabila???....pai propriul lor ziar principal de sport a declarat ca Lance pedala dopat in tur si nimeni nu a facut nimik....adica....imaginea se vrea nepatata decat atunci cand vrei.....parca am fi in romania!!!!...Raman la parerea ca s-au luat masuri prea drastice...si ca un spectacol de f buna calitatea a fost distrus....si am ramas cu un spectacol doar:P!!!

Noul DOOM te scuteste de unele forme verbale gresite cu gratie.

noul DOOM accepta forma continui drept corecta, dar crede-ma niciun( forma asta am folosit-o doar ca sa vezi ca stiu care-i treaba cu noul DOOM) cunoscator de limba n-o va folosi...

:))

vorbesti de mediocritate taica? pai ullrich prin ce e recunoscut? ca multiplu ocupant al locului 2? a castigat si el o singura data dupa retragerea lui indurain si dupa anul lui riis...atat...lance da a castigat de ne-am saturat cu totii de el...si indiferent ce voi crede eu despre el peste ani atat se va stii: 7 tururi! si toti vor zice : wow ...basso am mai intrebat..prin ce e special? performantele lui basso cred ca le are si joseba beloki...si nu-mi vorbi de turul frantei ca ma uit din 1994 cand indurain inca era in plina glorie...faptul ca nu pot sa tin cu basso sau ullrich si ca prefer un mediocru gen paco( preferam) nu te face pe tine un cunoscator mai bun de tour de france...

"nu credeti ca se impune totusi un respect acestor 3 si celorlalti care au avut acest vis de a fi in galben la Paris?!!!! " esti culmea ...au avut acest vis la fel cum il are si valverde la fel cum poate il are si leipheimer...si stii care e diferenta? valverde sau leipheimer sau cadel evans au sansa sa-si indeplineasca visul...momentan basso ramane cu visul...de ce? poti sa-ti raspunzi si singur . nu-l baga pe lance in discutie ca n-a avut nimeni nimic cu el...chapeau pt el dar nu l-am simpatizat...pantani de ex ar fi fost ok daca nu se dopa...o sa-mi zici ca si valverde se dopeaza...poate...o sa-l injur si pe el...pana ramane singur in pluton amaratu ala de la francaise des jeux de pe vremuri care era clar impotriva dopajului...chiar daca basso ullrich mancebo ar fi oricum mult mai dotati si talentati ca neica nime ala tot trisori sunt! in viata trebuie sa-ti alegi altfel de idoli

plus ca tu nu intelegi ideea de tour de france...turul asta nu se rezuma pur si simplu la tricoul galben...alti se lupta 200 de km in evadare si sunt prinsi cu 4-5 km inainte de final...altii vor tricouri distinctive...alti doar sa castige o etapa...si toti sunt de apreciat pt ca depun acelasi efort...tocmai aceasta dorinta oarba de victorie pe care tu o stimezi atat duce la dopaj...pentru unul ca tine important e sa castigi si nu mai conteaza cum castigi! se transforma totul in razboi nu in concurs sportiv...pentru ca un concurs sportiv e guvernat de alte legi in timp ce razboiul lasa loc de orice...acu ce-ti mai viseaza basso? ce mai viseaza ullrich? presupun ca nici nu au puterea sa deschida televizoarele sa se uite la Tour...iar din moment ce nu participa marii dopati iti recomand sa nu te uiti nici tu pt ca n-o sa vezi decat niste mediocritati ... mediocritati pe care tu sigur le vezi la fel de dopate ca basso si ullrich...dar pana se va dovedi cei doi pierd un Tour...imbatranesc cu un an si etc

Dupa toate cele intamplate...stai si te gandesti daca nu cumva americani au procedat bine cu nba-ul!!!...au scos dopingul pt a avea spectacol..(dupa cum se stia in nba nu existau teste anti-doping).E k,in acest sport e clar ca anti-dopingul este vital dar cred ca nu ar trebui avea o asemenea lista ca in alte sporturi...adica totusi....pui un ciclist sa pedaleze 200km pe zi..probe de contratimp...munte....si ai asteptarea sa se hraneasca cu ciorbitza si batoane energiznate....si sa bea ...redbull!!!hai sa fim seriosi...!!!un spectacol a fost distrus (parerea mea)...pt ce??...ca imaginea unui tur sa fie ce..impecabila???....pai propriul lor ziar principal de sport a declarat ca Lance pedala dopat in tur si nimeni nu a facut nimik....adica....imaginea se vrea nepatata decat atunci cand vrei.....parca am fi in romania!!!!...Raman la parerea ca s-au luat masuri prea drastice...si ca un spectacol de f buna calitatea a fost distrus....si am ramas cu un spectacol doar:P!!!

si daca sa zicem pe 12 iulie se descoperea ca basso ullrich mancebo etc se dopau cu adevarat? si daca astia 3 erau distantati in fruntea clasamentului? ce ne faceam? nu era mai mare socu eliminarii lor din cursa decat inainte de ea?

Cum spuneam Rahulle mediocru... lamentabil pentru cineva care se uita la ciclism din 1994 (cam de pe atunci il urmaresc si eu!)...cred ca am sa te ignor de acum pentru ca observ ca aduci ghinion si nu e bine prin preajma ta :)) ...cat despre detaliile ciclismului cu tricourile distinctive si altele nu te mai munci sa le scrii ca asta banuiesc ca le stim cu totii pe aici,eu am punctat doar ce este cu adevarat important, galbenul!,,,sau poate ti-ai pierdut inspiratia si vrei sa iesi in evidenta cu lucruri puerile!!...Ma voi uita la Tur normal ,dar nu ca atunci cand participa unul din cei trei...o sa fie un Tur in care o sa ai mai mult timp sa te uiti la peisaje pt ca ciclismul vad ca il tratezi superficial,cu cineva care gandeste ca tine ciclismul nu va cunoste mari campioni ,,,si normal ca la sfarsit tragi linie si observi ca ai imbatranit si practic a trecut timpul pe langa tine iar tu nimik!!iti lipseste curajul esti o veriga slabutza... si cred ca nici pe bicicleta nu te descurci prea bine...conteaza sa stii! :D bafta prietene!

Pt alien_24:ai facut niste remarci destul de pertinente,bravo..se stie ca organizatorii Turului Frantei cu LeBlanc in frunte au avut interese meschine si nationaliste mai mereu ei dacar ar putea l-ar pune pe Moreau direct in galben ca e francez nah! :)) !!dar nu pot asa pe fatza!!!Tot ce zice Prudhomme acum ca toate masurile antidoping s-au luat in interesul unui sport mai curat si a unui ciclism autentic e un bluf...Ar fi extraordinar sa fie asa dar ce s-a intamplat cu Lance care a castigat de 7 ori Turul si abia dupa ce s-a retras a fost acuzat si este si acum tarat prin toate tribunalele...7 ani ce au pazit strajerii astia antidoping?!!!...si acum la fel ,de ce a trebuit ca in ultima zi sa se intample totul!??sunt de tot rahatul francezii astia care conduc Turul Frantei...chiar am auzit la un moment dat ca ar vrea sa se inceapa turul frantei in viitor de undeva din Canada..pai ce tur mai e ala?!!!foarte urat e rusinos...Oricum Turul ramane Tur ne vom uita la el dar spectacolul nu e acelasi!!!

Pt alien_24:ai facut niste remarci destul de pertinente,bravo..se stie ca organizatorii Turului Frantei cu LeBlanc in frunte au avut interese meschine si nationaliste mai mereu ei dacar ar putea l-ar pune pe Moreau direct in galben ca e francez nah! :)) !!dar nu pot asa pe fatza!!!Tot ce zice Prudhomme acum ca toate masurile antidoping s-au luat in interesul unui sport mai curat si a unui ciclism autentic e un bluf...Ar fi extraordinar sa fie asa dar ce s-a intamplat cu Lance care a castigat de 7 ori Turul si abia dupa ce s-a retras a fost acuzat si este si acum tarat prin toate tribunalele...7 ani ce au pazit strajerii astia antidoping?!!!...si acum la fel ,de ce a trebuit ca in ultima zi sa se intample totul!??sunt de tot rahatul francezii astia care conduc Turul Frantei...chiar am auzit la un moment dat ca ar vrea sa se inceapa turul frantei in viitor de undeva din Canada..pai ce tur mai e ala?!!!foarte urat e rusinos...Oricum Turul ramane Tur ne vom uita la el dar spectacolul nu e acelasi!!!

quebec-ul e fosta regiune franceza, canada e populata de multi vorbitori de franceza...deci e mai indicat un tour al frantei in montreal decat in dublin

Cum spuneam Rahulle mediocru... lamentabil pentru cineva care se uita la ciclism din 1994 (cam de pe atunci il urmaresc si eu!)...cred ca am sa te ignor de acum pentru ca observ ca aduci ghinion si nu e bine prin preajma ta :)) ...cat despre detaliile ciclismului cu tricourile distinctive si altele nu te mai munci sa le scrii ca asta banuiesc ca le stim cu totii pe aici,eu am punctat doar ce este cu adevarat important, galbenul!,,,sau poate ti-ai pierdut inspiratia si vrei sa iesi in evidenta cu lucruri puerile!!...Ma voi uita la Tur normal ,dar nu ca atunci cand participa unul din cei trei...o sa fie un Tur in care o sa ai mai mult timp sa te uiti la peisaje pt ca ciclismul vad ca il tratezi superficial,cu cineva care gandeste ca tine ciclismul nu va cunoste mari campioni ,,,si normal ca la sfarsit tragi linie si observi ca ai imbatranit si practic a trecut timpul pe langa tine iar tu nimik!!iti lipseste curajul esti o veriga slabutza... si cred ca nici pe bicicleta nu te descurci prea bine...conteaza sa stii! :D bafta prietene!

daca vreau sa ma uit la peisaje comut pe viasat explorer sau pe discovery explorer...a te uita la ciclism nu inseamna a fi ciclist...nu e problema ta daca stiu pedala si cat de bine ma descurc eu pe bicicleta...timpul trece pe langa tine dupa cum spuneam nu pe langa mine...daca nu esti capabil in a produce fraza independente si purtatoare de sens te rog abtine-te in a-mi reformula spusele...din moment de am scris ceva n-am nevoie sa-mi explici cuvintele-mi, clar?iar atitudinea asta de gheorghe nu prinde cu mine, ok? daca tu vezi viata ca pe un lant in loc sa cauti veriga slaba leaga-te cu el la maini ca pierzi timpul tastand.

pana la urma ajung sa cred ca shi pana jean marie le blanc era dopat de aia a plecat din tdf :!:

cat despre sefi shi locotenenti se pare ca era o alta era a ciclismului

rahoulle vad ca nu poti intelege lucrurile cum sunt ele ce sa iti mai explic eu,daca vrei sa te afunzi nu ai decat...nu mai am chef sa vb cu de astia ca tine...metafizic vorbind vei ramane un mediocru asta esti pana te vei trezi cine stie cand....in fond viata nu se reduce la Turul Frantei...te las pe tine sa intelegi fraza asta nu ti-o mai explic!!iti zic decat atat ca e fraza mea nu a ta!!! :)) bafta oricum la team manager

Citesc cu admiratie posturile voastre.

Este atat de usor sa jignesti si atat de usor sa dai in cap.

O discutie constructiva sunteti in stare sa purtati? Sa mai lasati fiecare din "fumuri" , sa acceptati opinia celuilalt si sa ii intelegeti punctul de vedere(subiectiv)?

Desi sunt putin dezamagit (eu chiar eram fan de reclama aceea cu " cititorii nostrii sunt mai destepti decat ai lor" si credeam ca se aplica si la ciclism.ro) imi dau cu parerea la randul meu.

Cu siguranta TDF nu va mai fi la fel.

ca este rau...ca este bine..eu spun ca putem discuta despre asta la final.

Ca este bine sa existe niste lideri.. . si asta este adevarat. Dar ce ar face acei lideri fara pluton. Este cam greu sa fi o legenda daca participi de unul singur la o competitie.

Cei care se uita mai des la ciclism( nu doar la TDF) si cei care mai citesc comentariile castigatorilor , cunosc faptul ca dupa fiecare cursa castigata cel care a ajuns pe prima treapta a podiumului multumeste in primul rand echipei.

Cine ii cunoaste oare pe coechipierii lui Boonen, cei care il poarta pe brate pana la 100 de metrii de linia de sosire?

Pentru mine orice ciclist care ia startul unui mare tur este un campion.

Doar cei care au dat o pedala serioasa in viata lor inteleg ce inseamna sa faci 3.000 de km in 3 saptamani. Si tot acesti oameni inteleg de ce merita respectul nostru chiar si ultimul om din pluton.

Si totusi a inceput turul...prologul terminat..primul tricou galben...cu sau fara ciclisti de prima clasa cu sau fara sange infectat el a inceput si se vrea a fi iarasi un spectacol de zile mari!!!...asta vom vedea si vom discuta pe parcursul lui...Parerea mea ca principali oameni ,"favoriti"s-au vazut inca de aici...adica un Kloden..un Valverde...care au pedalat exact cum trebuiau..nici primii dar nici pierdere de secunde....sunt curioas oricum sa vad iarasi marile dueluri din prima sapt dintre sprinteri ,mai ales un bonen-mc ewen...asteptam si vom vedea!!!

Citesc cu admiratie posturile voastre.

Este atat de usor sa jignesti si atat de usor sa dai in cap.

O discutie constructiva sunteti in stare sa purtati? Sa mai lasati fiecare din "fumuri" , sa acceptati opinia celuilalt si sa ii intelegeti punctul de vedere(subiectiv)?

Desi sunt putin dezamagit (eu chiar eram fan de reclama aceea cu " cititorii nostrii sunt mai destepti decat ai lor" si credeam ca se aplica si la ciclism.ro) imi dau cu parerea la randul meu.

Cu siguranta TDF nu va mai fi la fel.

ca este rau...ca este bine..eu spun ca putem discuta despre asta la final.

Ca este bine sa existe niste lideri.. . si asta este adevarat. Dar ce ar face acei lideri fara pluton. Este cam greu sa fi o legenda daca participi de unul singur la o competitie.

Cei care se uita mai des la ciclism( nu doar la TDF) si cei care mai citesc comentariile castigatorilor , cunosc faptul ca dupa fiecare cursa castigata cel care a ajuns pe prima treapta a podiumului multumeste in primul rand echipei.

Cine ii cunoaste oare pe coechipierii lui Boonen, cei care il poarta pe brate pana la 100 de metrii de linia de sosire?

Pentru mine orice ciclist care ia startul unui mare tur este un campion.

Doar cei care au dat o pedala serioasa in viata lor inteleg ce inseamna sa faci 3.000 de km in 3 saptamani. Si tot acesti oameni inteleg de ce merita respectul nostru chiar si ultimul om din pluton.

ai dreptate 100%

STATSHOT: There are 34 riders contesting their first Tour at this year's race, the smallest margin in five years. The newbies constitute 19% of the field. The teams with the most freshmen are Lampre (Ballan, Bennati, Cunego, Tiralongo, Valjavec, Vila) and Agritubel (Calvente, Coutouly, Dueñas, Gonzalo, Martinez Trinidad, Plouhinec).

Ady...

Daca vrei sa prezinti niste informatii te rog sa le si traduci. Eu stiu engleza si cred ca majoritatea celor care intra pe forum stiu la randul lor aceasta limba.

Totusi...ciclism.ro este un site in limba romana. Daca se apuca toata lumea sa dea copy/paste de pe cyclingnews se umple forumul in 5 minute.

Multumesc