zanga

Intretinere manete schimbatoare XT

Recommended Posts

Avand in vedere ca nu am gasit nimic in forum despre intretinerea manetelor pentru schimbatoare, va pun aceasta intrebare: Cum se intretin aceste manete (bineinteles ca ma refer la interiorul lor)

Se pune ulei, vaselina, nu se pune nimic?

Sunt niste rotite de teflon in interior. Dupa cum stii la tigai, teflonul e water proof, nu rugineste, nu se oxideaza. In rest eu spal la ele cu furtunul fara greata. In fond, de ce dau atatia bani pe ele daca nu sa tina, nu? :D

Daca mergi la concursuri sau ture cu noroi , este recomandat ca dupa un anumit numar de km sa schimbi cablurile cat si camasile

, schimbatoarele in afara ca le-am sters nu stiu daca trebuie intretinute in vre-un fel si eu nu am XT :)

Nu am treaba cu cablurile si cu camasile ca am pu pe bicla Gore Ride On. Totul este "sigilat" din punct de vedere al prafului.

Ma gindeam ca in timp mai trebuiesc si manetele de la schimbatoare intretinute la interior. Nu am desfacut pina acum nici o maneta

de schimbator de aceea intreb daca este necesara intretinerea dupa o perioada de: .....

Eu le curat pe exterior cu microfibre si la interior cateodata cu betisoare de urechi , putina veselina speciala si numai daca e nevoie doar un fas mic de pray teflon . Totul se pune in cantitate f mica si se simte dupa cateva apasari . In timp praful ajunge prin interior si se cam inegreste . Daca nu pun nimic , de la apa / ploaie / mizerie incep sa mearga mai greu si chiar sa agate cand schimb vitezele rapid .

Ale mele au peste 4 ani si merg perfect , nu vad de ce sa nu am eu grija de ele decat sa dau la 2-3 ani o gramada de bani , cat timp am deja materialele necesare si de curatat si uns tot sunt multe care necesita atentie .