Recommended Posts

Pt ture lungi ca asta (100km+) puteti incerca saua Rido R2, pt mine e f. comoda si nu e moale ca alte sei pt touring/enduro.

Si designul de la Rido e necesar as zice pt barbatii care trec de 40 de ani (prostata...)

http://www.rido-cyclesaddles.com

---

[seb: Am facut split din topicul Prin Capatanii, Parang, Sureanu si Lotrului]

Edited by Seb

Arata interesant saua aia. Mai ca-mi vine sa mai fac o incercare :)

Imi poti spune de unde ai luat-o?

Imagine postată

Pt ture lungi ca asta (100km+) puteti incerca saua Rido R2, pt mine e f. comoda si nu e moale ca alte sei pt touring/enduro.

Si designul de la Rido e necesar as zice pt barbatii care trec de 40 de ani (prostata...)

Moale pentru touring? Am avut, am divortat ;).

M-am uitat la calendar; am peste 40 de ani.

M-am uitat prin pantaloni; sint barbat ;).

Rido are nevoie de acomodare minim 100km. Adica in primii 100km poti simti ca e naspa. Eu am acceptat-o dupa 50km, baiatul meu dupa 1 ora...

Din ce-am vazut pe site 1 din 10 o resping iar ceilalti 9 nu se mai gandesc la alta sa...

Nu se compara cu nici o alta sa de pe piata. E complet diferita ca design.

Singurele puncte de contact cu saua sunt oasele fundului si in zonele respective saua are un plastic mai elastic care se muleaza pe forma oaselor oricat de tare ai apasa (spre deosebire de spuma/gelul traditional care odata apasat ajungi sa stai pe tare.)

Faptul ca nu mai apasa in zona perineului e benefic atat pt prostata cat mai ales pentru circulatia sangelui spre picioare (sunt 2 vene sau artere mari care trec exact prin zona pe care noi o presam cu partea anterioara a seii...)

Pt mine functioneaza: am scapat de durerile de spate (nu stiu cum), pot sa merg acum la nesfarsit (200km/zi) fara probleme mari, si stiu/simt ca am atingere zero in zonele sensibile.

Rido R2 nu este pt race (are 400g). Pt maratonisti si pt road exista varianta Rido Lt, mai usoara, mai rigida si cu acelasi principiu cu zero atingere.

Nevasta mea e incepatoare cu bicicleta si se tot plangea ca o doare fundul, si dupa trasee scurte. I-am pus o sa Rido R2 si de atunci nu a mai avut probleme. Ea a acceptat-o imediat pt ca nu era obisnuita cu altceva.

Am luat 3 Rido R2 de la SJS si de fiecare data livrarea a fost in 4-5 zile lucratoare.

Am luat 3 Rido R2 de la SJS si de fiecare data livrarea a fost in 4-5 zile lucratoare.

Puteţi să mai dati câteva amănunte? Cam cât costă şi de unde aţi luat-o? SJS?!... Ce este? @Frank - tu ce sa foloseşti? sau ce sistem mai confortabil recomanzi?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Puteţi să mai dati câteva amănunte? Cam cât costă şi de unde aţi luat-o? SJS?!... Ce este?

Link-ul catre SJS (magazin online):

http://www.sjscycles.co.uk/saddles-rido-dept926_pg1/?src=froogle

A folosit cineva Rido R-LT ?

Sunt extrem de tentat sa o cumpar dar la aproape 300 lei as avea nevoie de un scurt review de la un utilizator.

Multumesc.

de pe site-ul celor de la Rido am inteles ca LT-ul ar fi disponibil incepand cu luna aceasta deci nu prea ai de la cine obtine vreo parere.

dupa mai multe sei schimbate,inclusiv SMP TRK am citit acest topic si am comandat si eu o sa RidoR2.Super sa,in sfarsit pot merge cu pantaloni fara bazon 30-40km,iar saua am si uitat ca exista.Nu pot decat sa recomand calduros saua respectiva care chiar daca e foarte tare nu te deranjeaza deloc.

dupa mai multe sei schimbate,inclusiv SMP TRK am citit acest topic si am comandat si eu o sa RidoR2.Super sa,in sfarsit pot merge cu pantaloni fara bazon 30-40km,iar saua am si uitat ca exista.Nu pot decat sa recomand calduros saua respectiva care chiar daca e foarte tare nu te deranjeaza deloc.

Ma bucur ca ti se potriveste, spune si la altii, multi ciclisti amatori ar merge mai bine si mai mult cu o astfel de sa.

Saua este intr-adevar aparent tare fata de seile cu spuma (de ex. SMP Trk), dar pe langa plasticul care se muleaza pe forma oaselor si insertiile cu gel tare are si un anumit grad de flexare special proiectat pentru preluarea socurilor.

Eu ma dau cu full suspension si dupa ce am pus saua Rido am simtit ca suspensia e mai "moale" si am mai adaugat 20 PSI la amortizorul spate ajungand astfel sa merg super confortabil cu presiunea standard (poate prea confortabil...).

Desi flexeaza la socuri este suficient de tare atunci cand pedalezi si nu "fura" multa energie ca alte sei moi.

Inca o data, pt cei care citesc pe aici, R2 este pt amatori si pt enduro, exclus race.