Sign in to follow this  
slick

Mica Bucla 2006

Recommended Posts

despre turul romaniei nu se poate spune mai nimica?oare iar vin moldovenii si bulgarii si ne sufla titlul?oare care este pretul ca un roman sa readuca tricoul galben pana la final?

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif Pai ce sa-i faci daca nimeni nu are interes pentru asa ceva.Ce vrei daca suntem intr-o tara unde fotbalul este la nivel de cult.Bicicletele sunt pt "saratoci si fraieri" .Dicolo este altceva , aia nu au filozofi becalieni si role modele columbene.Si garantez ca este cel putin un roman care ar vrea sa castige acest tur dar nu are suport.Poate daca-l suna pe Jiji ....

Guest avmasi

Trist, dar adevarat :)

intradevar in astfel de conditii poti sa ai cata vointa vrei tu ca e degeaba

dar totusi pe cine mizati ca va iesi primul dintre romani in clasamentul general?eu as miza pe Andrei Cosmin Bidilici cu care am fost coleg la dinamo din pacate eu m-am lasat.astept raspunusurile voastre

Cred ca Manu are mai multe sanse decat Bidilici.

Si Petrache a urcat bine la Campulung.

Trebuie sa tinem cont de faptul ca anul acesta avem etapa Sibiu - Balea Lac. Trebuie sa te tina pe munte ca sa fi intre primii la final.

intradevar si manu este bun insa din cate il stiu pe el are zile si zile totusi ar fi bine sa avem in mana macar o etapa de munte nu?

Nu mi-e rusine cu Manu si am convingerea ca Dinamo va avea un om pe podium cel putin. Oricum, e clar ca federatia romana de ciclism nu prea sustine sportivii romani in demersul lor de a castiga Turul Romaniei

Din pacate bidilici este suspect de hernie de disc si nu va mai face ciclism cel putin o perioada si manu nu merge pe munte cum mergea bidilici deci de la ei nu prea sunt sperante, insa daca v-am rascolit orgoliul vreau sa va spun ca un ciclist de la dinamo va castiga turul insa din pacate nu va fi roman ci olandez

Ia ca sa vezi ce zice Bicicleta... am zis ca va fi de la DINAMO, n`am dat referiri de nationalitate. Si stai linistit, Manu merge de bubuie pe munti :X

Care este cel mai bun ciclist roman in momentul de fata ?

Azi Turul Romaniei a trecut si pe la noi prin judet. Din pacate nu prin Iasi, ci doar pe la Tirgul Frumos. Dar nu am descurajat, m-am suit pe bicicleta si m-am dus pana acolo. De fapt am mai mers inca vreo 10 km in intampinarea lor pe drumul spre Roman. Pun aici o poza cu primii ciclisti din cursa inainte de a incepe coborarea de la Strunga. Am sa revin maine cu un link la forumul iesean pentru mai multe poze si povesti pe marginea lor.

Imagine postată

Astazi mi-a sarit mustaru'!!!! ...ar trebui sa li se dea astora de comenteaza Turu' Frantei si fac cu ou si cu otet turu Romaniei la televizor una peste oki... E ca si cum ai avea un copil mai bolnavicios decat copilu vecinului si-l scuipi ca keltui pe el bani pentru aspirina in loc sa faci ceva sa se faca bine. Halal atitudine de comentator care vrea nu vrea e formator de opinie... Ce sa inteleaga un pusti care face ciclism... ca e rusinos sa te duci in turul tarii tale, ca e de kkt?! Una e sa faci presa ca sa arati ce nu merge si cum se pot imbunatati lucrurile iar alta e sa faci pressa ca sa-ti dai cu parerea...

Pai ce credeai Andrei....

Asa este romanul...

Si aia sunt romani de la tara frate.

Vai de capul lor.

Banciu povestea cum a fost el in Turul Romaniei si ca este de cacat.

Vrei sa iti povestesc eu ca dormea ca un magar in timpul cursei si seara era la crasma si se rupea in figuri...

Astia sunt oamenii...cu astia defilam.

Cand se termina turul si am mai mult timp o sa va povestesc cum se comporta "presarii" in timpul cursei si in restul timpului. nu o sa va vina sa credeti...

Hai noroc la la ora 13 este startul si e o zi lunga http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/21.gif

Revin cu link-ul promis cu trecerea Turului pe la Tirgu Frumos pe 18:

http://forum.iasibike.org/viewtopic.php?t=715&start=0

Nu-i cine stie ce, dar daca aveti chef si timp uitati-va pe-acolo.

NO OFFENSE - dar un forum ciclist (forum.iasibike.org) nu are nevoie de un MODERATOR care zice ca TURUL ROMANIEI e "apa de gargara"!

Poze profi din TUR - http://www.prosport.ro/public/video/tr/index.htm

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

eu zic ca daca ar fi dupa sosele nici nu ar trebui organizat turul. dar decat deloc mai bine asa

se pare ca nu mai castiga un moldovean sau bulgar ci un olandez ceea ce e un mic pas inainte.

Pai sti si tu cum este Shony..

Cand nu te tin picioarele dai din gura....

Pai oricare dintre papagalii pe care ii intalnesti pe forumuri si critica competitiile din romania ar vomita dupa 10 km de mers in pluton cu 50 km/ora.

NU MI SE PARE NORMAL CA SE NUMESTE TURUL ROMANIEI si trece doar prin Moldova, Transilvania si ceva din sudul tarii !!!

Daca tot se numeste Turul Romaniei atunci ar trebui sa ajunga si in vestul tarii sau in Dobrogea!!! Din cate am vazut eu, traseul TdF sau Giro este conceput astfel incat oriunde ai sta sa nu ai prea multi km de facut pt a ajunge sa vezi cursa!!! La noi in tara, unde romanul este mai lenes si mai dezinteresat de acest sport se face traseul turului fara putina logica!!

SI IN VESTUL TARII EXISTA MUNTI!! SI SOSELE CARE TRAVERSEAZA MUNTII!! SI MAI EXISTA SI PLAT!!! deci nu exista argumente pentru a nu aduce turul si in partea asta!!

Nu vreau sa deranjez pe nimeni, dar am impresia ca Bucurestiul si partea de vest a tarii sunt cele mai dezvoltate zone! Cica nu exista bani pentru aceasta competitie! Sunt sigur ca doar din trei judete (Timis, Arad si Bihor) s-au putea gasi sponsorizari mai mari decat are tot turul acum! Dar asta ar presupune ca cineva sa fie interesat si sa promoveze acest lucru!

Doar nu-i nimeni dus cu pluta sa sponsorizeze o competitie care trece la mai mult de 200 de km de locul in care se afla!

Doar cum toate se fac cu "cap" de catre conducerea tarii (un exemplu f bun este Coridorul IV Pan-european care ar trebui sa faca legatura dintre ..., Viena, Budapesta cu Bucurestiul si sa aiba o ramificatie spre mare, iar autostrada este imediat la granita Ungariei cu Romania, noi construim prima data ramificatia (pt ca unii trebuie sa ajunga mai repede in concediu) si apoi se construieste autostrada principala! 8O ) asa s-a facut si acest Tur al Romaniei!

IMI PARE RAU CA IN LOC SA EVOLUEZE LUCRURILE, ELE SE DUC IN SPATE!! (sau poate evolueaza, dar in directia opusa binelui! :roll: )

cel care a scris ca e "apa de gargara" de AICI de la Iasi e un tanar... si nu i-o luat in nume de rau e la varsta la care parerile se skimba la 180 de grade... in acelasi timp cineva de la Iasi a fost sa faca poze in tur... deasemenea in acelasi timp in Iasi exista un post de radio local la care se vorbeste zilnic de turul Romaniei... Iasul e un caz special zic eu... fiindca desi e oras de 400 mii de locuitori moldovenii dau pe doua roti mai slab decat in orase mult mai mici... dar totusi lucrurile incep sa se miste. Cu toate astea la varste sub 18 ani intalnesti foarte multi "experti" oriunde... asta e varsta n-ai ce-i face... Cand va trece muntii pe undeva calare pe bicicleta sigur o sa-si skimbe parerea asta...

Radgits...teoretic se poate face un tur care sa treaca prin toata tara, care sa dureze 3 saptamani si cara se difuzeaza pe eurosport. Si tot teoretic in fiecare oras se vor da premii ca in Botosani (au fost premii de peste 3500 Euro).

Daca ar fi initiativa si din partea celor de pe la voi cu siguranta cei de la federatie nu ar refuza.

Cei din Botosani au luptat mult ca sa aduca turul si pe la ei.

Sa fiu sincer nu ma asteptam sa fie asa de frumos in Moldova. Cred ca de multi ani nu a mai fost atat de bine primit Turul Romaniei intr-o localitate.

Ovidiu: "Daca ar fi initiativa si din partea celor de pe la voi cu siguranta cei de la federatie nu ar refuza."

Daca ar fi cum spune nea' Ovidiu ar trebui ca si la sportivii care cauta sponsori sa vina sponsorii si nu sa ii caute sportivii! 8O

Fara suparare dar nu cred ca Turul Romanii este la un asa nivel incat sa se roage sponsorii de federatie sa treaca printr-o zona pt a isi face publicitate! Poate ca in Turul Frantei se mai intampla asa dar la noi ........

Dupa cum am mai spus: "asta ar presupune ca cineva sa fie interesat si sa promoveze acest lucru!"

Nu spun ca nu e greu, dar cu cateva plimbari pe la cele mai importante companii din zona (pt ca acestea pot face sponsorizarile si nu chioscul din coltul strazii, iar o lista cu acestea s-ar gasi la camera de comert din fiecare judet din cate stiu eu) s-ar putea linistit gasi fondurile! Vreau sa va spun ca sunt multi patroni sau directori de companii importante in tara asta care habar nu au ca exista Turul Romaniei sau ca acesta are nevoie de sponsori, desi i-ar interesa promovarea companiei lor intr-un astfel de mod!

Dar in primul rand mi se pare cel mai important gasirea unu sponsor principal puternic, care sa fie interesat de promovarea agresiva chiar, a turului pe canalele media. Anul acesta am mai auzit de Turul Romaniei la 2 televiziuni nationale, la un post de radio national si in ziarele nationale si locale chiar! E un inceput, dar prea putin! Am vazut ca pe panoul din spatele podiumului de premiere este trecut mare BRD-ul. Este sponsorul principal nu? Dar BRD-ul cred ca o face pentru ca i se spune de sus, compania mama fiind de fapt sponsorul echipei Credit Agricole , nu pentru promovarea marcii! Pentru ca intr-adevar acest tur sa aiba succes ar trebui sa isi gaseasca un sponsor principal de genul companiei de telefonie mobila care a sustinut 2 mari concerte in anul acesta in Romania, fiind in plina campanie de promovare a noii marci! Am auzit de cele 2 concerte de mi-au iesit pe ochi, pe nas si pe gura!! mai ales Timisoara a fost invadata de panouri care promovau unul dintre concerte! :roll:

Desi cred ca Ovidiu si nu numai el se gandeste: "asta ii un alt tzanc care se baga in seama si pedaleaza doar la tastaura" vreau sa va spun ca nu ii chiar asa si ca nu vorbesc chiar in necunostinta de cauza! :roll:

Daca va deranjeaza acest subiect sau mesajul vi se pare off topic dati un mesaj privat si il sterg/ modific! :))

Sper ca nu v-am plictisit prea tare! 8)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this