Traveller

Rezervaţia de zimbri "Neagra" Bucşani

Recommended Posts

Multumim, Traveller !

Calatoriile tale (si felul in care ni le impartasesti) sunt remarcabile.

Sanatate si "la mai multe".

• Upvote 1

@Traveller

Te felicit.Zona este superba.Eu am fost la zimbrarie de abia in vara asta(cu toate ca sunt din Targoviste).

Cum ai spus si tu nu am gasit niciun indicator,noroc ca stiam de pe net ca trebuie sa Ajung in Ratoaia. Din Ratoaia m-am ratacit dar cu ajutorul unui consumator dintr-o carciuma,unde m-am oprit pt adapat :),am revenit pe traseu.

Drumul prin padure fenomenal de bun pt un forestier,si ff linistit.Dar bomba!! dupa 38 de km de mers in sa din Targoviste am ajuns in fata unui ocol silvic si al unei cabanute care afisa program de vizitare cat si pret de vizitare dar nimeni,nimeni cu care sa ma bag in seama!!Am batut la usi ,am intrat in curtea ocolului,am strigat... nimic.

Si uite asa am mers 80 km in acea zi fara sa vad niciun zimbru.Considera-te fericit,pt ca puteai s-o patesti ca mine.

Poate o sa repet aventura la iarna,sa vad cum arata forestierul ala si cu zapada.Si poate niste zimbri... :))

• Upvote 1

Uau, m-ai "spart". Rezervatia asta de zimbri e la o ora buna de pedalat de la mine de-acasa :blink: Cred ca maine ma si duc s-o vad...

• Upvote 1

Frumoase turele facute de Traveller si Pashasky. Ochisem si eu mai demult pe Google Earth padurea cu pricina si m-a atras ca relieful urca, doar ca n-am apucat pana acum sa fac nici o incursiune pana la ea desi nici de mine nu-i prea departe.

@Pashasky sau Traveller, puteti sa ne spuneti din ce ati observat daca sunt poteci, drumuri si in partea de sus a padurii sau e ingradita pentru rezervatie? Adica dinspre Ratoiaia se poate merge inspre Adanca-Moreni prin padure?

• Upvote 1

Padurea este brazdata de drumuri de caruta si ceva poteci de animale. Rezervatia este ceva de genul patrat cu latura de cca 1,5 - 2 Km. Pe trackul meu se poate vdea ca am ocolit chiar pe langa gard doua dintre laturi. De asemeni demn de luat in calcul ca langa rezervatie este o unitate militara sau ceva in acest gen si nu stiu daca drumul trece pe langa sau nu.

Multumesc mult pentru raspuns! Daca mai vin zile cu soare poate apuc sa fac o incursiune anul asta daca nu ramane pentru primavara.

Cred ca e buna tura de "deschidere de sezon", la primavara :)

Cu plecare din Bucuresti direct pe bicle? Cred ca se aduna ceva km...

Pedalare placuta!

Cu plecare din Bucuresti direct pe bicle?[...]

Ti-ai gasit... Cu masinile pana acolo. Astia merg sa pupe o zimbreasa si apoi sa se retraga sleiti la carciuma :))

• Upvote 2

Aliluia! :P

Plecam la 9 din Bucuresti cu masinile pana la Frasinu, apoi 40 de km pe bicle prin padure. Nu cred sa gasim vreo carciuma in drum.

Daca tot va plac zimbrii o sa pun si eu cateva poze de la parculetul zoo al rezervatiei Vanatori Neamt... recent au eliberat cateva exemplare si in libertate.

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Cu plăcere constat că lumea biciclistică nu a stat mult pe gânduri şi a luat la picior zona. Adică la pedale. Cât despre cârciumă, există una în răţoaia şi alta mai răsărită în dobra, înainte de podul peste ialomiţa. Noroc!

Ba visule!

Daca eram io admin aici iti deteam ban 3 luni!

Cum ma sa ma trimiti pe un site de masini sa citesc de bicicleala? :-W

STF! Scrii acolo 3 pagini de dictando, si aici pui link? Pai macar din consideratie puneai si aci C&P, desi daca erai biciclar serios, puneai aici alea 3 pagini si acolo link...

Sa nu te vad! [-(

Am zis sa nu poluez topicu' omului mai mult decat am facut-o :P

Ala-i forum de masini, dar formam o gasca destul de unita de biciclisti. Cand am iesit cu cei de pe aici, nu m-am simtit in locul potrivit. Daca e sa iau ban pentru asta, n-am ce comenta. Eu fac doar ce ma taie capul, nu vreau sa deranjez pe nimeni.

Adica ce vrei sa spui? Cand am fost noi doi prin colbu ala de o palma la Ratoaia nu te-ai simtit bine?

E, las ca pun eu gheara pe tine! Si l-ai mai inpins si pe Corrado in roscovi de a venit cu roata fleasca...

Asa, cum te taie capu, dar de un copipast nu te-a taiat, sau economisim bitii forumului.

Suflarea de pe aici poate vrea sa citeasca si povestile lui ciclotrubaduru visator ;))

Ce? Ai iesit cu toti 10000 de pe forum si toti te-au dezamagit? Inteleg de io dar restu? :-??

• Upvote 1

Tu esti o loaza, nu se pune...

Pt mine ciclism nu inseamna competitie, d-aia nu m-am regasit in turele de asfalt pe mtb. Nu m-a dezamagit nimeni, pt ca n-am asteptari, doar ca nu sunt pe aceiasi lungime de unda. Nu ma gandesc niciodata ca ce maraton marfa s-ar putea organiza intr-o anumita zona. E doar placerea de a explora locuri. Ma gandesc ca unele locuri ar trebui sa ramana putin cunoscute. Prea multi ciclisti galagiosi in zona ar speria animalele pe care le-am vazut in drum.

• Upvote 2

Yo tot nu inteleg ce ati cautat la Maus, la Garboavele...

Pentru reuma si guta ne-am garbovit la Garboavele, da nomol-namol, numa ca acolo era glod :-S.

Un moderator priceput sa mute tampeniile ca o sa poluam si topicul asta frumos 8-|

Mai bagam una duminica pana la zimbrarie. Poate gasim alt traseu mai misto pe potecute :D