Traveller

Rezervaţia de zimbri "Neagra" Bucşani

Recommended Posts

e o plecare sa faci un gratar dupa o asa frumoasa tura , inmuiata`n bere rece :)

@ CataFOF

Gratatul deja era facut cand am ajuns la Cojasca.

Din motivul asta spuneam ca am ajuns la cel mai bin moment posibil.

Bere n-am putut niciodata sa beau, insa ar fi mers un spritz.

Insa mai aveam de condus pana in Bucuresti, asa ca am baut spritz-ul acasa.

Putin off-topic, insa cred ca merita amintit.
S-ar putea spune ca el este stramosul zimbrilor care exista azi in rezervatiile din RO.

11-33.jpg

Podarek a fost primul mascul adus in rezervatia de la Hateg din Polonia, in 1958.
Perechea lui Podarek se numea Polonka, insa fotografia ei nu o am.
Poza lui Podarek am facut-o anul asta, in august, la Muzeul Tarii Hategului (orasul Hateg).

Zimbraria Neagra-Bucsani, aprilie 2013

Anul trecut aflasem ca la doi pasi de Bucuresti exista, nestiuta de multa lume, cea mai mare zimbrarie din tara. Aceasta se gaseste intr-o padure, Neagra-Bucsani, undeva la sud-vest de Ploiesti.

Cum soarele de primavara ma imbia sa scot bicicleta din casa, m-am gandit sa dau o tura prin padurea cu pricina.

Am pus bicicletele pe masina si am plecat impreuna cu sotia, in directia nord, pe DN1A, catre Mogosoaia, Buftea... Drumul nu e de o calitate deosebita, dar nici nu rupi masina pe el.

La Postarnacu iesim din national catre stanga, spre Frasinu. Dupa cativa kilometri, la Gheboaia, parcam langa scoala si ne echipam.

Primii kilometri sunt pe asfalt, prilej sa ma reobisnuiesc cu SPD-urile la care am renuntat pentru un an, dupa o cazatura mai nasoala. Am schimbat marca, de la Crank Brothers la XTR si deocamdata sunt foarte incantat de cum se comporta, in special de decuplarea pedalei, cu care avusesem atatea probleme in trecut.

Spre Ratoia asfaltul e ceva mai deteriorat, cu masina ar fi trebuit mers cu grija, sunt destule cratere, insa pe MTB n-avem grija lor. Termometrul arata 23 de grade la soare, vantul adie usor din stanga fata, iar la orizont se zaresc crestele inca albe ale muntilor.

P1120648.JPG

P1120650.jpg

In Ratoaia cotim dreapta si curand asfaltul se termina cu un forestier de foarte buna calitate, pietruit si fara sleauri.

P1120652.jpg

La marginea padurii un stejar batran ne umbreste pentru cateva minute. Intre timp apar o multime de motociclete. Apucam sa schimbam cateva vorbe cu baietii si aflam ca e noroi berechet in padure. Nu-i bai, venisem deja impacati cu gandul asta, iar daca razbisera cu motoarele lor, nu putea sa fie asa de grav.

P1120655.jpg

P1120660.JPG

Si intr-adevar e nesperat de bine, se cunoaste ca in trecut s-a bagat serios piatra in structura drumului. Balti intinse sunt insa de-o parte si de alta. Iarba, de un verde crud, e presarata din loc in loc cu floricele de primavara. Rar ne intersectam cu cateo masina venita tot in vizita la Rezervatie.

Nici vorba de noroiul ala imposibil de care pomeneau motociclistii. O urcare un pic mai accentuata nu pune probleme nici macar sotiei, care e mai incepatoare in ale MTB-ului.

P1120664.JPG

P1120669.JPG

Dupa aproximativ 16 kilometri de la plecare sosim la poarta zimbrariei. Un anunt in geam ne informeaza ca taxa de vizitare e de 4 lei pentru adulti si de 2 lei pentru copii. Cautam pe cineva sa platim biletul, dar nu e nimeni. Intram pe o poarta deschisa si zarim un zimbru ce se odihnea intr-un tarc, la doar 3-4 metri de gard.

Asta e imbucurator, caci in restul rezervatiilor am zarit zimbri doar de la mare distanta.

Facem poze si intre timp apare si ingrijitorul, care condusese un grup mai mare de vizitatori. Copii au in mana cate un porumb pe care-l intind prin gard catre zimbru. Acesta se ridica agale si vine sa-si revendice premiul. Are un mod ciudat de a manca, bagand in gura un porumb intreg si apoi mestecandu-l indelung.

P1120670.jpg

P1120682.JPG

P1120686.JPG

P1120691.jpg

P1120694.jpg

• Upvote 2

Am si eu pregatit ceva cu care sper sa-l momesc, un mar mare si rosu, d'ala de-s doua la kil. Insa ori nu prea stia zimbrul ce e ala mar, ori ii puteau prea tare E-urile din el, cert e ca nu-l interesa deloc si l-a mancat mai mult in sila, dupa ce a terminat toti porumbii.

P1120702.JPG

P1120720.JPG

P1120723.jpg

Am ajuns apoi la foisorul de observatie, de unde am putut vedea, de data asta de la distanta mai mare, inca vreo 10 zimbri. Ne-am dat seama ca ce-l pe care-l hranisem era un mascul destul de tanar si mult mai mic decat ceilalti. Doi dintre ei s-au luptat energic pe toata perioada cat am stat acolo.

Am savurat un sandwich si o doza de bere si ne-am luat la revedere de la zimbri.

Pentru cine doreste sa ajunga cu auto, drumul prin padure nu pune probleme, doar ca va trebui poposit la spalatorie dupa incheierea excursiei.

Pana aici am avut informatii clare despre drum, stiam ca e accesibil, dar de aici incolo e doar un traseu schitat de mine peste poza de satelit. La cum au aratat forestierele ce s-au desprins pana acum din drumul principal, ne temem sa fie si calea noastra asemeni lor, caci vom fi nevoiti sa ne intoarcem.

Din fericire drumul se mentine bun, in ciuda baltilor tot mai mari ce se intind printre copaci si din cand in cand ne taie calea formand mici paraiase ce curg undeva la vale.

P1120744.JPG

P1120745.JPG

P1120746.JPG

P1120747.JPG

Un catel ni se alatura si tine voios pasul cu noi, pasind tantos prin baltile care uneori ii ajung pana la piept. Ne pare tare rau ca nu mai avem nimic de mancare pentru el.

P1120749.JPG

P1120755.JPG

Drumul continua in aceeasi alternanta de portiuni uscate si portiuni inundate si din fericire e la fel de bun ca la inceput. Fundul baltilor e pietruit, asemeni forestierelor de munte, asa incat atunci cand se iese din ele cauciucurile sunt curate, curate. Deja nu mai franez ci accelerez, ma distrez improscand cu stropi cat mai inalt.

E foarte multa apa in padure, cateodata adevarate laculete se formeaza printre copaci. Mie clar mi s-a parut mai frumos peisajul decat in Padurea Letea si cred ca e singurul traseu facut pana acum de mine care e mai interesant si placut de parcurs acum, cand este atata apa in jur.

P1120756.JPG

P1120753.JPG

Avem parte de urcari si coborari "ca la munte".

P1120758.JPG

Imi place tot mai mult acest traseu, e de departe cel mai frumos din ce se poate gasi in apropierea Bucurestiului. Poate fi parcurs fie cum am mers noi, la pas, cu poze si filmari prin balti, fie ca un traseu de antrenament MTB foarte rapid. Singurul loc unde am coborat de pe biciclete a fost o portiune de aproximativ 40-50 de metri, pe fundul unei vai, unde se taiasera arbori se erau niste sleauri cam noroioase. Dar si acolo cred ca se putea merge in sa, cu o innoroire adevarata.

P1120759.JPG

Iata cum curgea paraul peste poteca. Apa era atat de limpede inainte sa trecem noi incat se vedeau pietrele pirn ea.

P1120762.JPG

Si apoi o lunga bucata de drum uscat.

P1120764.JPG

P1120768.JPG

Aici pare ca s-au adunat toate paraiele din padure. Sunt curios daca au si alta sursa decat topirea zapezilor sau ploi, caci pareau sa aiba albii bine formate.

P1120766.JPG

Spre final dam de "regina baltilor", cu acelasi sol pietros si neted sub apa. Nu ma mai saturam traversand-o dintr-un capat in calalalt. O sa revin si cu un mic filmulet pe youtube.

P1120770.jpg

Dupa o coborare de cateva sute de metri lungime, cea mai faina, iesim din padure la doi kilometri de locul unde am lasat masina.

P1120773.JPG

Catelul e inca langa noi, dupa vreo 14 kilometri. Trebuie sa-l rasplatim cumva pentru companie si ii cumpar vreo 500g de salam din primul magazin satesc. Desi pare mult, nu cred ca a durat mai mult de 10 secunde sa dispara. Reusim sa ne despartim usor de prietenul de drum atunci cand acesta intalneste un alt catel si raman impreuna.

Bicicleta arata execelent dupa kilometri parcursi prin padurea inundata.

P1120775.jpg

Recomand parcurgerea traseului in aceasta perioada, sigur e mai interesant si amuzant de mers decat daca ar fi fost totul uscat. Si spun asta in conditiile in care in mod obisnuit eu prefer sa ocolesc baltile, chiar sa le traversez pe langa bicicleta daca e noroiul prea mare, insa acum chiar m-a bucurat experienta.

• Upvote 5

Ce zici ca ai desenat pe google, am parcurs noi in prima tura, avem o bucata identica: 

http://www.bikemap.net/route/1346420

Partea de pana in dreptul Gheboaiei e pe potecute si drumuri de padure care uneori se pierd. Probabil ca noroiul e pana la gat. Pe unde ai mers tu e pavat cu pietroaie si apoi cu pietre. Drumul e destul de circulat de vanatori. 

Exista si traseul de concurs pe care am reusit sa-l fac cam jumatate cu motoreta. Apoi era un sant prin care n-am putut trece.

http://www.bikemap.net/route/1682523

Aici ma oprisem cu mobra si cautam un loc prin care sa trec, cand am vazut doua mici aratari pe drum. Nu se vad prea bine dar sunt doi pui de caprioara:

Prin mijloc trece drumul care duce spre I.L. Caragiale. Sat de tigani, dar nu au fost agresivi in cele 3-4 dati cand am trecut pe acolo. Chiar am si stat la o carciuma.

Zona e de vis si foarte aproape de capitala. Merita sa va indepartati de drumurile principale, dar cand o sa fie mai uscat. Atentie insa ca e plin de porci mistreti. Caprioare am vazut cu zecile...

• Upvote 2

Pai de la tura voastra stiam ca la un moment dat ati cam balaurit pe coclauri. :)

Din fericire n-a fost vorba de portiunea comuna a traseelor. In afara drumului pietruit era imposibil de mers. Restul forestierelor aveau sleauri de 50cm, pline cu noroi si apa.

Si eu am auzit ceva zgomote in padure, nu foarte departe si m-am gandit ca mistreti trebuiau sa fie.

misto tura, ar merge de facut duminica viitoare :) Sa vedem daca gasesc si traseul oficial. 

Later Edit: Am uitat ca nu mai am bicla :)) deci mai mult ca sigur aman tura. :))

Vlad, misto bicla soatei :) 

Caragiale e ditamai comuna (10km de sosea interioara), nu e sat de "tigani". Pe ei ii gasesti mai spre la perferie, pe langa puscarie pe drumul spre Targoviste, in intersectie la "monument" sau in cealalt capat in satul Ghirdoveni. Nu are rost sa alarmati lumea degeaba.

Mergi inspre zimbrarie si o sa-ti schimbi parerea. Case fara geamuri, puradei prin curte si pisatul siroind pe drum in zoaie de sapun de casa... ;)

Si filmuletul:

Da, Shine, ai reconoscut-o ;)

"Inspre zimbrarie" e tocmai directia opusa, Bucsani, Vladeni ... iar zimbraria tine de primaria Bucsani, in partea spre Caragiale ar fi trebuit sa dai de o gara, un teren de sport, si intersectia de la monument de unde se vede puscaria (fosta manastire), cu drumurile spre Ploiesti, Moreni si Targoviste. Daca nu ai ajuns pina in aceasta extremitate nu prea poti sa spui ca ai intrat in Caragiale.  

Sate de tigani in zona aceea sunt Ditesti, Gura Ocnitei, si acestea fiind impropriu numite "sate" avand la origine niste periferii, pentru ca tiganii nu au intemeiat localitati (sate) in Romania. Culmea, unii se scandalizeaza cand altii ne numesc tigani, dar si unii dintre noi arunca foarte usor cu astfel de etichete altor romani. 

Iar daca vrei "zona de vis" asta incepe de la Moreni spre Visinesti, cu posibilitatea de a o lua fie spre Campina, fie spre Pucioasa, relief si padure tipica "SubCarpatilor".

1) Chiar il intrebam pe vizaviu sambata, cum de se reediteaza tura de la Campina si Vlad nu e cu noi. Io-te de ce, iese cu nevasta (noutate) la vizitat de vaci si agatat de cotetari :D

2) Si pe mine si pe Uana ne-a urmarit un cotetar dintr-asta peste 10km la o tura pe langa Pitesti, de ne-am trezit cu el in curte acasa. A mancat de toate, 1l de lapte, o galeata de apa, mormane de carne. Vroiam sa-l pastram, da' maltrata matza colocatarului, iar pe cainele vecinului l-a iubit cu patos. Si era mascul si ala :(

• Upvote 2

Adica eu nu stiu ce-am vazut? 

Ce-ai vazut nu are legatura cu ce ai afirmat. Pot fi mai multe explicatii: nu ai identificat corect unde te aflai sau ai generalizat la nivelul unei localitati ce ai vazut tu pe citeva strazi marginase. 

Adica eu nu stiu ce-am vazut? 

Uite ca tocmai ai aflat ca nu...

Ce ai vazut tu, erau niste tarani mai negriciosi...bronzati de la munca campului...

Revenind de la dezbaterile braziliene, aș vrea să fac cu niște prieteni o vizită la zimbrărie în weekendul ce vine. Deocamdată nu mi-i foarte clar:

- care traseu se potrivește mai bine unei veniri și întoarceri cu trenul din București;

- cât e de practicabil acel traseu.

Are cineva niște informații mai proaspete privind starea drumurilor de după ploile din săptămânile astea?

Mergi cu trenul pana la Titu.

Apoi pe sosea pana la Gheboaia.

De acolo poti face traseul asta fara pb: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/11331-rezervatia-de-zimbri-neagra-bucsani/page-2#entry592282

E perfect practicabil, cu ceva udare la picioare in baltile adanci (trece apa peste pantof). Nu e noroi aproape deloc, doar cat sa te stropesti, dar nu se lipeste, nu aluneca.

• Upvote 1

Putere, cred ca aceeasti distanta este si prin Ploiesti - Stoenesti - Darmanesti - Caragiale, fiind mai mult drum de PH si nu DB s-ar putea sa fie mai bune. Daca insa cauti tiganii cu lumanarea, da, in Titu sunt la ei acasa :)

• Upvote 2

Ar mai fi o varianta daca vrei sa pleci cu trenul. Iei un personal (3001 in mod normal) pana in halta Scrovistea si apoi pe bicle :

http://www.bikemap.net/route/2049539

Intoarcere cu personalul 3006 (Scrovistea 17.39).

Nu mi-i atâta de țigani, cât de distanța de parcurs. Dintre începătorii cu care merg, unii sunt cam gingași - weekendul trecut am făcut cu ei 57km în 7 ore jumate! Puteam să pun ceasu' pe 24km/h, în ritm de plimbare pe asfalt, că doar vreo 3 dintre ei se țineau de mine și restul rămâneau de căruță. Dacă adaug la viteza asta și dificultatea de a se scula devreme și durata mersului cu trenul, tare mi-e că un traseu de aproape 90km dus-întors între două trenuri nu e deloc fezabil. De-asta în primul rând sunt interesat de trasee alternative și opțiuni multiple de tren.

@ptf

Pe vremuri functiona linia de tren Ploiesti Sud - Targoviste, acum cred ca e oale si ulcele, asta te-ar fi ajutat. Inainte erau trenuri din Ploiesti din 2 in 2 ore, linia era importanta pentru navestisti si mai era uzina militara Mija in drum. Si inainte de asta s-a desfiintat linia Caragiale - Moreni, care pe 10 km facea in jur de doua ore si jumatate (!), nu mergea direct se ducea in Filipesti de Padure, schimba locomotiva si o lua inapoi.

Cea mai scurta optiune ramane atunci sa mergi cu trenul pina la Targoviste si de acolo nu mai ai decat vreo 20km pina la Bucsani. Daca insa le scapi pe cele foarte devreme dimineata ai ratat ziua, pentru ca vei lua trenuri care pierd doua ore pe drum.

• Upvote 1

Nu e chiar oale si ulcele, doar ca a renuntat CFR Calatori la ea in vederea inchirierii catre un privat. Deocamdata liniste in directia traficului de calatori. Merg baietii de la Marfa, in schimb. Inca. 

Alta versiune pentru puterfixer si prietenii sai incepatori este o "sageata" pana la Targoviste, de acolo pe bicle pana in rezervatie (25 km). Sunt destul de multe trenuri Buc-Tgv si retur de-a lungul zile, incat sa aveti timp.

• Upvote 1