Traveller

Rezervaţia de zimbri "Neagra" Bucşani

Recommended Posts

Mulțumesc mult. Pare promițător - trag de somnoroși și anunț pe cei lenți că fie promit că bagă viteză, fie mai bine rămân în Herăstrău. Cu o medie de 8 la oră și întâlnire la 11 n-ajungem niciunde.

Mai exista sageti albastre? Sageata de Targoviste era pe vremuri un singur vagon, facea o ora si citeva minute si nu oprea nici in Titu. 

Automotoarele Desiro Siemens (aka "sagetile albastre") mai exista si circula la rang de IR pe Bucuresti Nord - Targoviste (4 pe zi dus, 4 la intors).

http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/Bucuresti_Nord/Tirgoviste/2013-04-13

Pe langa ele distanta mai este acoperita si de 4 personale ® clasice (locomotiva + vagoane) la dus si 2 la intors. 

http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/Tirgoviste/Bucuresti_Nord/2013-04-13

Am făcut niște calcule cu ora de trezire - tren plecare - timp de pedalat - tren de întoarcere, și Târgoviște cam iese din schemă. Încolo avem trenuri fie extrem de devreme, fie prea târziu; înapoi sunt trenuri doar până după-masă, seara nimic. Opțiunile valabile rămân cu plecare spre Titu și întoarcere prin Ploiești, sau invers. Din Titu, Târgoviște și Ploiești sunt tot cam 25-30km până la o intrare în pădure, și de-acolo drum forestier maxim 10km până la rezervație. În total, maxim 80km de pedalat, ideal în mai puțin de 6 ore fără pauze (ziceam că-s începători).

Problema 2 acum e vremea: prognoza de moment e cam nasoală, maxim 17 grade, nor și avertisment de furtună. Poate mai așteptăm un weekend ca să mergem.

Si eu as zice sa lasi primavara sa-si intre in drepturi 100%, ca sa se bucure si ei complet (plus ca avand amintiri placute, astea o sa-i sustina in a merge mai departe). Orarul CFR necesita adaptarea traseului si vitezei in consecinta. Daca nu merg la minim un 15 km/h, ritm de plimbare insa fara opriri exagerate, atunci e greu.  :)

Salve,

In zona Bucsani - Gura Ocnitei - Moreni, sunt ceva probleme cu "fauna locala"?

Gura Ocnitei e renumita pentru asa ceva. Pe vremea lui Mavrocordat in aceea zona functiona o ocna, cred ca de la Cuza s-a desfiintat iar localitatea Ocnita a luat nastere din stabilirea fostilor ocnasi. Pina in anii copilariei mele, ocnitenii erau recunoscuti ca niste oameni duri, cutitari, cu care nu te iei la harta, ei nefiind deloc tigani. Gura Ocnitei este exact marginea in care s-au stabilit tiganii, asa ca acolo sunt 100% tigani. Ocnita insa nu o strabati decat daca ocolesti drumul principal, venind dinspre Targoviste vei trece prin Gura Ocnitei si e un loc celebru acolo unde isi fac veacul pe strada puradeii. Dar pentru ca au avut intotdeauna, istoriceste vorbind, parte de niste vecini mult mai duri decat ei, acesti tigani au fost intotdeauna mult mai cuminti decat media, cred ca am trecut pe acolo de peste o mie de ori. Daca insa vii dinspre Bucsani iei toata asezarea "in piept", ca sa zic asa, a fost mereu o zona pe care am ocolit-o. Eu nu stiu romanii sa-si fii construit case pe acolo :) dar mai sunt si niste vile ale unor tigani mai emancipati.

Marea problema e ca drumul spre Moreni si in Moreni e praf la propriu, fiindca in ultimii 4 ani au fost portocalii la Tgv si rosii la Moreni in administratie, asa ca pentru orasul Moreni nu s-a gasit nici un banut, iar drumurile in tot Moreni-ul sunt praf la propriu, greu cred ca mai gasesti in Romania asa ceva.

Moreni este oficial acum municipiu, cartierul prin care o sa treci tu ("Schela Mare") e in mare proportie o fosta colonie de muncitori construita pe vremuri de fostele firme de dinainte de razboi, olandeze, germane. Tiganii sunt si in Moreni, dar ii vei gasi in zona de blocuri de dincolo de "raul" Cricov, in partea noua a orasului, care este de fapt autenticul "Moreni", tot ce e pina la Cricov poarta numele de Stavropoleos, unde locuiesc cele mai vechi familii din oras. Fabricile care au fost au adus vreo 20-30% tigani si mai ales moldoveni in zona de blocuri noi. 

• Upvote 2

Multumesc foarte mult pentru detalii ;)

Ma gandeam sa plec din Ploiesti Vest catre Strejnicu - Stoenesti - Zalhanaua (si asta suna mai degraba a rroma decat a romana..) - Manesti - Baltita - Gura Crivatului - mers prin Padure pana la Zimbrarie.

Voi reconfigura, eventual si pe bucata asta. Varianta cu iesit prin Moreni si retur in Ploiesti cade :D

13 aprilie 2013 - La Sud-Vest de Ploiesti - Partea I

Am fost in cele din urma prin zona, sambata ce a trecut. Mai jos este o mica poveste a traseului, insotita de cateva poze.

Cum nu doream să ne limitam doar la zimbrărie şi dorind, la fel de mult, să nu mergem cu maşinile, încropim o schită de traseu cu plecare din gara Ploiesti Vest. Planul e sa pedalăm nitel prin zona rurală dinspre judetul Dambovita, urmand ca mai apoi să intrăm in marea pădure ce cuprinde şi zimbrăria.
Apoi, din zimbrărie, către Sud spre Ratoaia iar, de acolo, prin Finta Mare, inapoi catre Ploiesti. Ne gandeam să mai zăbovim într-o altă pădure, undeva spre Piatra, dar rămane de văzut.

Vremea se anuntă superbă. Chef există, asa că luăm bilete pentru IR-ul de la ora 7:00, din Bucuresti Nord pană în Ploiesti Vest.

După o pedalare revigorantă în aerul ceva mai proaspăt al diminetii, combinat cu prezenta luminii la ore - pană nu demult - prea matinale, ajungem în Gara.
Trenul e tras, asa că ne urcam în vagonul de biciclete impreună cu alti cativa pedalatori ce spuneau ca merg tot în Ploiesti.

Ne asezăm, rontaim fiecare un mic dejun frugal şi nici nu apucăm să vorbim multe că ajungem în Ploiesti. Deh, acum faci 41-45 minute.

Coboram bicicletele şi o luăm la pedală, printre linii, către barieră. Facem stanga şi intrăm pe DJ129 ce urma să traverseze E60 şi să continuie către Strejnicu.

DSC_0104.jpg

Din Strejnicu o tinem către Targsoru Nou pe DJ140, trecand printr-o zonă de camp urmata de o mica padure, unde drumul este neasfaltat (asa cum ne place) pană la intrarea în comuna mai sus mentionată. Apoi, drumul face dreapta către Stoenesti.

DSC_0107.jpg

DSC_0112.jpg

In scurt timp, trebuie sa intrăm pe DN72 pentru o bucată scurtă, cat să traversăm raul Prahova. Mai precis, din Stoenesti pană la intersectia cu DJ101A (perimetrul localitatii Brătăsanca), unde cotim stanga şi ne indreptam către Sud prin Zalhanaua - Mănesti.

DSC_0115.jpg

Drumul este bun, liber, iar satele sunt pasnice.

După Mănesti, ieşim de pe drumul judetean (ce face stanga) şi continuăm pe un drum comunal modernizat (asfaltat) către satul Băltita (DC109B). Fix după traversarea paraului Cricovul Dulce, ajungem în centrul micului sat Băltita, într-o intersectie "T". In fată, o clopotnită din şindrilă ne atrage atentia. Pare o bisericută veche.

DSC_0132.jpg

Oprim şi, la o analiza mai atentă, chiar este o bisericută veche. Foarte frumoasă, de altfel, cu scrieri slavone.
Inăuntru este slujbă şi nu indraznesc să intru, mai ales că sunt imbracat în colanti. Plus că nu se cade.
Ne rezumăm la poze din exterior.

DSC_0122.jpg

DSC_0118.jpg

DSC_0120.jpg

DSC_0121.jpg

DSC_0124.jpg

Ulterior, am aflat ca această biserică a fost zidită între anii 1710 şi 1716 de sotii Nicolae Constantin şi Stanca Lipoveanu.
Pe pisania bisericii scrie:

„Această sfântă şi dumnezeiască biserică s-au zidit din temelia ei şi s-au înfrumuseţat precum se vede în zilele Domnului nostru Ion Constandin Neculae Voievod de dumnealui jupân Constandin Lipoveanul dimpreună cu jupâneasa lui Stanca Cioran, ca pentru slava lui Dumnezeu şi întru cinstea şi pomenirea Sfântului Ierarhu Nicolae, spre vecinica pomenire a ctitorilor, săvârşindu-se iarăşi în zilele Măriei Sale Ion Constandin Nicolae Voievod. Leat 7218”

Satul Baltita este asezarea recenta peste asezarea veche a satului Lipoveanu. Acesta din urma era inundat frecvent si ruinele vechii biserici au fost abandonate. Initial, biserica si satul se gaseau mai aproape de padure.

Biserica are formă de corabie, având pridvorul deschis, sprijinit pe coloane din zid. Naosul este despărţit de pronaos, de asemenea, prin stâlpi din zid. Pictura este ştearsă în parte, din cauza vechimii şi a cutremurelor. Nu are obiecte de valoare istorică, artistică sau documentară deosebite. În interiorul bisericii se mai găsesc patru morminte ale ctitorilor şi ale altor membri ai familiei acestora (2 în pronaos şi 2 în naos).

A fost afecatata in repetate randuri de mai multe cutremure, fapt ce a dus la deteriorarea picturilor. In prezent, se strang fonduri pentru raconditionare.
Ultima renovare a fost facuta de arhitect Petre Antonescu, undeva dupa cutremurul din 1940, prin introducerea ranforsarilor din fier iar in prezent se strang fonduri pentru continuarea operatiunilor de restaurare si reconditionare.

Odata terminata sesiunea de fotografiere a acestui fascinant obiectiv, bem niste apă, ne suim pe biciclete şi  în saluturile unor localnici (des întalnite în această zonă, apropo), continuăm către Gura Crivatului pe un drum superb pe marginea campului, acompaniati de copaci pe partea dreapta. Aduce nitel a Eurovelo.

DSC_0134.jpg

DSC_0136.jpg

• Upvote 8

13 aprilie 2013 - La Sud-Vest de Ploiesti - Partea a II-a

Dupa Gura Crivatului drumul continua pe pamant către padure, devenind un drum forestier în toata regula.
Padurea este superba înca de la intrare. Libera, curata, plina de pasari ce iti încanta auzul. Iar verdeata nu mai este atat de timida.

DSC_0138.jpg

Prima parte a drumului este cu ceva urme de tractor, dar pe o bucata scurta.

DSC_0142.jpg

Dupa aproximativ 100 de metri cotim dreapta pe un drum mai mult decat ciclabil. De aici, incepe relaxarea :). Urcam o panta asemanatoare cu cele din padurea Comana şi facem un popas pentru poze si alimentare.
O padure ce ne merge la suflet!

DSC_0144.jpg

DSC_0145.jpg

DSC_0153.jpg

DSC_0154.jpg

DSC_0156.jpg

DSC_0158.jpg

Traseul schitat de acasa prin padure, pana la zimbrarie, este facut ochimetric. M-am luat dupa anumite spatii dintre copaci şi ceea ce imi parea mie a fi drum. Evident, ma asteptam sa nu fie asa în realitate.
La început, mergem destul de bine în directia pe care o stabilisem de acasa, cu mici variatii.

DSC_0162.jpg

DSC_0165.jpg

Ulterior, balaurim pe drumulete mai putin umblate, pe alocuri imbibate cu apa. Ne mai udam, mai mergem pe langa ele. Dupa zona de conifere a padurii, ieşim într-un drum bine batatorit. Continuam pe el şi  spre Valea Roşioara facem stanga la indicatiile unui localnic carutas.

Drumurile sunt superbe iar atmosfera padurii e ideala.

DSC_0166.jpg

DSC_0170.jpg

DSC_0171.jpg

DSC_0188.jpg

Balaurim în continuare pe unde credeam eu ca va fi drum dar, surpriza, la un moment dat se infunda. Drept urmare, ne intoarcem in drumul mai bun şi continuam către ieşirea din padure.
Ne intalnim cu niste localnici care ne spun ca mai bine ieşim prin Marcesti, caci prin padure s-ar putea, doar ca e mult de mers şi sunt ceva vai şi viroage de trecut.

Zis şi facut. Parasim padurea pe o coborare frumoasa, cu trilul pasarilor pe fundal şi ne amuzam de niste indicatoare rutiere amplasate un pic ciudat, langa camp.

DSC_0191.jpg

DSC_0193.jpg

Continuam pe asfalt către Marcesti, luand vantul din fata. Ne oprim pentru a ne alimenta cu apa proaspata dintr-o fantana şi  dupa inca 100 de metri ieşim in DJ720A. Cotim la dreapta şi o tinem tot inainte pana in Ratoaia.

DSC_0195.jpg

Vant din lateral-fata, drum plin de gropi, liber, ideal pentru MTB (probabil şi pentru ciclocross-uri, nu stiu).

• Upvote 6

=D> Excelent! Si pozele, si povestirea, si traseul ales prin N-E, din Ploiesti. 

As adauga aici ca, pentru a evita intoarcerea pe DN1A, din Finta Mare se putea face dreapta pe podul peste Ialomita, apoi pana la Balciuresti, continuare pe DJ711 pana la Bujoreanca, apoi prin Tatarai si Burias pana la halta CFR Scrovistea, cu urcare in R3006 la 17:39 sau in acelasi R3008 la 20:01.  :)

Eu nu inteleg o chestie legata de trenurile Bucuresti Nord - Targoviste (cu destinatia finala Zimbrarie :D):

daca dau cautare pe infofer.ro, gasesc niste regio si niste IR-uri (1891, 1783,1895, etc.). Problema e ca daca intru la "informatii tren" si caut IR-urile, imi arata statiile ca si cum ar merge pe Bucuresti - Pitesti :|. Pentru regio e ok, arata statia de oprire in Targoviste.

O alta intrebare: vad ca diferenta de durata a calatoriei intre regio si IR e de 20-30 min. Cumva asta e doar pe hartie si in realitate sunt intarzieri la regio? Sau pot aparea alte probleme? 

Ideea e urmatoarea: La Titu se bifurca linia. Din Bucuresti un IR pleaca spre Pitesti cu 3 automotoare cuplate, din care unul se decupleaza in Titu si merge spre Targoviste, iar celelalte 2 (trenul "de baza") continua la Pitesti. Noul tren spre Targoviste calatoreste sub un nou indicativ.

Durata e pe bune.

• Upvote 2

Mâine merg cu niște prieteni. E vreo cârciumă decentă prin zonă unde să prânzim?

Depinde pe unde mergeti. Prin sate nu am vazut cine stie ce...doar birturi locale pentru luat o bere si stat afara, dar cam atat. Cel putin pe unde am mers noi, nu dai de chestii de genul. Doar prin Postarnacu' vazusem ceva, dar deja era la DN1A.

Carciuma ok n-am vazut nici eu.

Dar daca luati mancare la voi, sunt la zimbrarie 2 foisoare, unul cu o banca, altul inclusiv cu masa si puteti sa mancati acolo fara sa va asezati pe jos.

Atentie la capuse! Eu m-am pricopsit cu una, cand am iesit de pe drum, nu stiu exact unde, pe camp sau in padure, dar e mai bine sa fiti prevazatori.

Din fericire am vazut-o la timp, seara, nu apucase sa se prinda foarte tare si am putut sa o scot relativ usor, fara sa i se rupa capul sub piele. Era foarte mica, aproape cat o gamalie de bold.

• Upvote 3

Da, mi-au cerut acordul sa preia ocazional materiale de pe blog, cu citarea sursei.

Ma bucur sa afle cat mai multa lume despre locurile frumoase pe care le avem in tara. Pana la urma si blogul tot de aia l-am facut.

Am mai spus-o, si daca n-am mai spus-o,o repet din nou: Relatarile tale merita sa fie promovate! :D

daca n-am mai spus-o,o repet din nou

Asta e de "bancuri bune" =))

Am mai spus-o, si daca n-am mai spus-o,o repet din nou:  ...  :D

Nu stiu daca stiai ca el (Karl Valentin) n-ar fi putut s-o spuna mai frumos

bilek01.gif

Din condeiul lui:

“S-a spus deja totul dar nu de toti”

“In trecut viitorul era si el mai bun”

P.S. Cind ai timp ii facem o vizita

• Upvote 4

Sa-mi fie cu iertare off-topicul, insa trebuie sa precizez ca zicerea nu-mi apartine... Mi-am chinuit nuronu' si mi-am adus aminte ca am auzit-o la o emisiunea de-a lui George Pruteanu de pe TVR1 - Doar o vorba sa-ti mai spun, si daca imi aduc aminte zicea ca asta era vorba capitanului (sau ce-o fi fis el) lor din armata, practic asa isi incepea el instructia:

"V-am mai spus si daca nu v-am mai spus, v-o repet din nou..." =)) (sincer?! mie mi se pare plauzibila povestea)

Si daca tot mi-am folosit unul din cele cateva OT-uri la care admini mai inchid ochii, ii transmit pe aceasta cale lui Frank ca sunt nevoit sa aman iesirile pt. o vreme din cauza ca iarasi sunt olog; m-a pus puiu de sarpe sa alerg sambata trecuta (14.04) cu Haile Gebrselassie si cu inca vreo 40000 de oameni si iarasi sunt olog... Picioru se vindeca, capul ma tem ca nu... :))

Roger!

Am facut si eu tura pusa de VladG cu o pagina inainte, un traseu frumos. N-am apucat sa vad decat vreo 2 zimbri ca restul erau prin boscheti la temperatura de azi.