adip

Intretinere angrenaj Hollowtech 2

Recommended Posts

Am o intrebare despre intretinerea angrenajelor cu rulmenti exteriori, in special Hollowtech 2.

Dupa ce-am parcurs cam 200 km observ ca in zona dintre pedale si rulmenti se aduna mizerie care este greu de curatat. Angrenajul meu e un SLX 2011. Nu am idee cat de bine este izolat fata de mediu, daca rulmentii sunt sau nu suficient de bine etansati, etc. Am dat pe acolo cu apa (asa, ca de ploaie, nu cu jet) dar nu se curata ca lumea, iar cu carpa si periuta de dinti parca nu am incredere ca reusesc sa scot toata mizeria.

Ma gandesc ca se scurteaza viata rulmentilor simtitor daca acolo ajunge mizerie. Inca nu am o cheie pentru demontat angrenajul si ma bate gandul sa iau una pentru a-l putea demonta, curata, gresa, monta la loc.

Ieri am facut o tura lunga prin foarte mult praf fin, nisip, noroi, d-astea si evident ca si prin acele locuri de la angrenaj a intrat ceva. Cam la ce interval de timp / grad de innoroiala ar trebui facuta o curatare mai serioasa a zonei angrenajului? E ok sa tot montezi/demontezi acele piese pentru a le curata?

Nu trebuie nici o scula pentru dat bratele jos de pe monobloc, dar daca le demontezi foarte des ar fi bine sa ai mai multe seturi de suruburi de rezerva pentru bratul stang, cele originale sunt foarte moi si se strica repede.

Floricica de plastic pentru preload se poate desface foarte usor cu diverse obiecte de latimea potrivita ca sa intre intre zimti... de obicei un levier de plastic din kitul de pana, sau daca nu un cutit, o coada de lingura etc.

Bratul pedalei l-am desfacut fara probleme (cam am avut de dat jos de pe el pedala si nu am reusit decat cu mari greutati).

La astea nu m-am uitat, daca scot bratul stang de pe ax, iese singur axul cu foile afara din BB fara a mai demonta si altceva?

Da. Trebuie demontat doar bratul stang de pe ax si poti scoate angrenajul cu tot cu ax.

Pai asta cred ca e o solutie ok odata la cate 200-300 km parcursi, adica sa scot bratul stang, apoi scot foile cu axul si le curat. Eu cu bicleta asta ma dau cam 80-90% off-road deci in 200-300 km se aduna destula mizerie prin toate partile, inclusiv pe la pinioane, foi, schimbatoare. Adica merg pe asfalt doar pana la padure si inapoi ca am alta pt oras. Ma gandesc sa si demontez foile sa le curat mai usor odata cu operatia asta.

Cred ca exagerezi putin. Cred ca la jumatatea sezonului se poate face o curatare din asta, mai des nu are rost. Ce ti-a ramas tie acolo, ca eu am un Deore XT si daca dau cu jet de apa nu ramane nimic necuratat ?

Eu tot SLX am si in 9 luni de zile l-am desfacut o singura data. Mizeria era doar la exterior , nu intrase nimic la rulmenti .... si folosesc bicicleta zilnic. in diverse conditii.

Ok, daca e doar la exterior nu e problema :). De asta intrebam daca stiti cat de bine sunt etansati rulmentii. Probabil ca o sa fac asta o data sau de 2 ori pe sezon, in functie de cat de mult o sa merg, Pana in iarna o las asa, nu umblu la ea.

Eu cam de 2 ori pe sezon schimb rulmentii cu totul, ca nu sunt o avere. Si gata, se rezolva treaba. Mie mi se duc regulat, dupa 2- 3 ture cu ploaie si noroi. Nu se mai invart cum trebuie, curge rugina de pe la ei, jos cu ei si sus cu unii noi, problem solved! Pret: 43 RON setul.

Se gasesc rulmenti de schimb la magazinele de biciclete sau de unde ii cumperi?

Despre rulmenti pentru Hollowtech II (si nu numai) s-a discutat destul de mult aici.

De monoblocul respectiv stiam, eu intrebam de rulmentii separati (ca citisem pe undeva ca unii isi schimba doar rulmentii cu altii mai buni), dar intre timp am citit si celalat topic in care am gasit o multime de informatii utile. Momentan nu ma apuc sa-l desfac, mai merg cat merge fara probleme si cand o face figuri, probabil ca o sa iau niste rulmenti mai buni sa-i inlocuiesc pe cei originali.

Io am tot un angrenaj xt , caruia nu i-am facut nimic de 1 an si ceva , cand pedalez in forta se aude un sunet ciudat(un fel de scartait ca si cum ai apasa pe click-ul de la mouse foarte des).

In afara de sunetu asta angrenaju mi se pare ca merge bine si nu are deloc joc , ar trebui sa schimb rulmentii , monoblocul sau amandoua?

Cristi, sa te uiti intai daca bratul din stanga este bine strins pe axul pedalierului, ar putea aparea zgomote si de acolo.

Probabil ca in timp intrat ceva apa pe la rulment. Poti sa desfaci capacul de plastic de la exterior si apoi inelul de protectie de pe rulment, apoi il speli cu motorina sau cu spray gen "Speed Cleaner" de la Finish Line, apoi il stergi/usuci cu o carpa iar in final injectezi in rulment niste vaselina.

Daca tot nu se invarte multumitor dupa aceste operatiuni, cumperi alt monobloc.

O poza cu rulmentul meu care a ruginit, dar care dupa curatare/gresare mai poate fi folosit o perioada.

Linkul meu

in butucul pedalier se poate face o gaura cu un ac de seringa si se injecteaza ulei prin teava cadrului care tine saua ...eu asa am facut la mine si nu mai am probleme cu curatatul rulmentilor ,pe masura ce uleiul iese pritre garnitura si cupa se curata tot si la fiecare tura completez cu ulei pana la refuz .....pe asta nu o stiati ;)

Suna interesant, dar n-am prea inteles. Butucul pedalier e o teava goala pe dinauntru care in partea stanga e deschisa in afara. Nu inteleg unde completezi uleiul. Sau faci gaura in cupele rulmentilor? Fa o schema sa intelegem si noi, pune un x unde dai gaura. Un fel de sistem de auto-ungere suna mai mult decat interesant.

Imagine postată

Din ce a scris, eu inteleg ca umple BB Shell-ul cu ulei, deci rulmentii functioneaza intr-un fel de baie de ulei. Gaura presupun ca o face in tubul din plastic. Dar sunt curios si eu sa ne spuna daca am inteles bine.

Din ce a scris, eu inteleg ca umple BB Shell-ul cu ulei, deci rulmentii functioneaza intr-un fel de baie de ulei. Gaura presupun ca o face in tubul din plastic. Dar sunt curios si eu sa ne spuna daca am inteles bine.

da ai inteles ,exact asa este gaura se face in tubul de plastic si se umple cu ulei dupa montarea completa a angrenajului ...astfel partea stanga va fi inchisa(hcampian)..se va umple cu ulei prin teava cadrului unde vine montata saua ,cu o seringa si un furtunas,de preferat ca acul de seringa sa ramana tot timpul infipt in BB Shell

Am inteles, e super ideea, merita incercata.

Am avut niste zgomote ciudate in pedalierul Deore XT si am fost la un service unde mi l-au demontat, curatit, uns si montat la loc. Zgomotele au disparut insa acum mi se pare ca ceva "strange", adica merge cam greu. Daca il invart cu mana nu are aprope deloc inertie sa se mai roteasca liber tot angrenajul.

Intrebarea e: poate fi bratul stang bagat prea spre cadru si strans prea aproape de rulmentii exteriori? Asa mi se pare mie. L-as demonta pe loc (am vazut ca nu-i mare filozofie) dar nu am cheile potrivite.

Se poate scoate doar bratul drept al unui angrenaj XT 2010, 3x9 ?

M-am uitat pe o schema Shimano a angrenajului respectiv si bratul drept era aratat impreuna cu acea "cruce" pe care se prind foile. Eu vreau sa scot bratul din aceasta "cruce". Motive personale :D

brat+cruce+axul propriuzis reprezinta un corp comun.ce poti demonta si/sau schimba sunt foile,suruburile de fixare a acestora...

Se poate, daca nu mai vrei sa-l si pui la loc. :)

habik, ai rămas cu întrebarea în aer :) Sper că e vorba de un angrenaj Hollowtech. Nu prea are ce să strângă aici: cei doi rulmenți se strâng normal în filet cu distanțierele potrivite în funcție de lățimea bottom bracket-ului, iar angrenajul trece prin tub. Cel cu foile se bate ușor ca să intre până la capăt, iar brațul pedalier opus doar se apasă peste și se fixează cu șuruburi. Nu are ce să se strângă prea tare. însă dacă zici că a fost demontat și uns, inerția arată exact rezistența vaselinei. Cât timp rotația nu se face cu dificultate/frecare, e normal și bine ca un rulment să opună o mică inerție; dacă se învârte în gol foarte ușor, înseamnă că nu mai e gresat cum trebuie, ci merge pe uscat. (Asta apropo la cei ce se laudă cât de mult se învârt roțile lor în gol ;) E doar semn că li se vor uza butucii prematur.)