adip

Intretinere angrenaj Hollowtech 2

Recommended Posts

Am revenit. Și mea culpa. Și-mi retrag cuvintele.

Am pe-o bicla un BB cu patrat din 1999, pe alta bicla unul HT din 2006, pe alta un HT2 din 2011 (ok, asta a prins numai un sezon). Dar mai pun la socoteala si BB-urile de pe biclele amicilor mei. Nu ne dam continuu, clar, mai mult in weekend, dar ne dam prin jeg, noroaie, frunze uscate, in niciun caz drumuri. [...] N-am desfacut sau uns vreun butuc d-ala, si nici amicii astia (ca ar fi venit la mine sa-i servisez). Si se invart perfect, niciun zgomot, nimic.

Ziceam asta în Ianuarie 2012, n-aveam "experiență" cu HT2 decât niște luni, și-alea de iarnă, pauză. Situația acum e așa:

- Octalink-ul ăla din 2006 încă merge (bicla o aleargă un amic cu care mă dau frecvent);

- alți doi amici care vin cu noi prin același noroaie au butuc pe pătrat, nicio problemă;

- numai HT2-ul meu scoate sunete ciudate când pedalez, numai eu desfac, curăț, ung și montez la loc rulmenții după fiecare a treia tură.

Nu mai suport! De un an numai asta fac, curăț rulmenții din HT2-ul lu' Șimano, găsi-i-ar boala să-i găsească.

Bicla asta nouă a costat de 4.5 ori cât bicla veche și de vreo 7 ori cât aia și mai veche, și, cu toate astea, butucii DTSwiss au căpătat ceva joc după mai puțin de un an de folosire (!?). Roțile, cu totul, sunt mai solide față de cele de la biclele vechi, asta clar, butucii însă nu. Și cred că deja s-au tocit un pic cam tare foile/lanțul/pinioane (XT), încet-încet a apărut un feeling cum că mă dau cu lanțul uscat (ceea ce nu e cazul). Să le ia naiba, seriile alea vechi de la Shimano mă țineau juma' de viață, astea noi mor după un an?

Lantul si pinioanele sunt noi? HT-ul e achizitionat de nou?Ce HT ai de la SHimano? Schimba BB-ul cu ceva XT, in rest nu vad unde ar putea fi problema.

Heavy is good, heavy is reliable :).

Eu am dat gata un butuc pedalier XT intr-o vara. Mi-am resuscitat butucul initial cu care mi-a venit SLX-ul si tinde sa faca 2 ani  de utilizare zi de zi si sa faca fata cu brio.

Cu XT-ul poate am avut ghinion, nu stiu. Dar urmatorul butuc sigur nu va mai fi XT.

Lantul si pinioanele sunt noi? HT-ul e achizitionat de nou?Ce HT ai de la SHimano? Schimba BB-ul cu ceva XT, in rest nu vad unde ar putea fi problema.

Da, bicla e nouă (din Octombrie 2011) și, ca la toată lumea, e cu XT. BB-ul a fost HT2-ul ăla standard de XT, prin August anul trecut l-am schimbat pentru că mă săturasem de curățat, evident că într-o lună deja troncănea ca ăla vechi. O să încerc cu rulmenți făcuți de alții.

Cât despre foi/pinioane/lanț, nu știu, deocamdată e așa, o impresie, nu sunt sigur că s-au tocit fiindcă nu le-am măsurat. Tot ce pot să spun e că, deși nu mi-am schimbat deloc obiceiurile privind mentenanța, deși ung lanțul la fiecare ieșire (cu același ulei), încet-încet a început să-mi lase impresia (așa, ca sunet și ca "feeling" în pedale) că merg cu lanțul uscat. Nimic grav însă... după numai un an de folosire? Mai dă-le draq de XT-uri, s-au dus la vale rău de tot, pe alea de acum 15 ani te dădeai o viață.

Heavy is good, heavy is reliable :).

Fix așa e.

Eu doar am bagat in draci un butuc pedalier de XT in noroi la Emmedue, dar era SH si nu stiu ce grija s-a avut de el. In rest, no problem.

Nici eu nu am probleme cu SLX-ul meu, dar l-am desfacut de nou si l-am umflat de vaselina. Teoretic este etans acum.

Exista butuc SAINT compatibil care pare sa fie mai solid, unde mai pui ca este si bling bling fiind auriu :).

Aș vrea să încerc și alte modele dar în magazine pe pământ am văzut numai Saint auriu și niște Hope verzi și albastre, urâte cu spume. O să-mi iau de crăciun.

Ultima dată așa am făcut, am avut timp și le-am umplut cu vaselină, deocamdată văd că e stabilă situația, nu se aude nimic deși am fost numai prin noroaie. Sper să rămână jegul lipit în vaselina de la suprafață, să nu mai intre.

da ai inteles ,exact asa este gaura se face in tubul de plastic si se umple cu ulei dupa montarea completa a angrenajului ...astfel partea stanga va fi inchisa(hcampian)..se va umple cu ulei prin teava cadrului unde vine montata saua ,cu o seringa si un furtunas,de preferat ca acul de seringa sa ramana tot timpul infipt in BB Shell

rulmentii din cupe sunt ganditi sa aiba ungere cu vaselina. treaba cu uleiul mi se pare cam murdara. Daca era mai bine asa, probabil ca shimano o gandea asa din start.

Mai bine cu un imbus de 5 desfaci angrenaju, cureti totul si aplici apoi vaselina pe interior si pe axul pedalier. daca faci asta odata la cateva luni si nu te bagi excesiv in noroi sau nu te duci la spalatorie sa dai cu jetu la BB esti ok.

de stiut ca rulmentii BB-51 de la shimano nu prea tolereaza umezeala, cine are trebuie sa le acorde mai multa atentie.

Pe de alta parte, la aprox 50-55 lei setul nu as exagera sa dau jos angrenaju odata pe saptamana..

[...] probabil ca shimano o gandea asa din start [...]

Ah, ce-a mai gândit-o Shimano p-asta cu rulmenții de la HT2... Atât de tare încât cam 80% dintre operațiile de mentenanță la biclă au ajuns să fie la niște căzături de rulmenți. Ieri chiar m-am bucurat când am rupt urechea de la schimbător, mai repar și io altceva la bicla aia.

[...] nu te bagi excesiv in noroi sau nu te duci la spalatorie sa dai cu jetu la BB esti ok.[...]

Ce-i drept mă cam bag prin noroaie, așa am venit penultima dată, http://img706.imageshack.us/img706/3968/dsc0041pt.jpg.

Cât despre spălătorie, n-am spălat niciodată vreo biclă la vreo spălătorie, niciun fel de jet. Da' înțeleg că-s făcuți rulmenții ăia să te dai cu MTB-ul numai prin farmacii, praful și umezeala le dăunează.

Pe de alta parte, la aprox 50-55 lei setul nu as exagera sa dau jos angrenaju odata pe saptamana..

Nu-i problema de 50 de lei (sau 25EUR unii mai cât-de-cât) dar să schimb butucul pedalier mai des decât plăcuțele de frână sau anvelopele? O s-ajung să mă duc la shop să-mi iau la pachet două camere și doi rulmenți.

seriile alea vechi de la Shimano mă țineau juma' de viață, astea noi mor după un an?

Pe scurt... DA!

scotand rulmentii la exterior au dat rigiditate mai buna.

da, sunt expusi la mizerie si din pacate aici s-a facut un compromis: nu sunt atat de bine sigilati la umezeala pt ca garniturile aduc frecare si ingreuneaza pedalatul, cel putin asta e explicatia celor de la shimano.

Le-a scapat faptul ca multi nu vor decat o piesa care sa tina in timp, su nu prea ii pasa lui ca se invarte cu 20% mai usor.

Ei nu sunt chiar idioti, daca vroiau sa faca ceva care sa tina la mizerie o faceau, doar ca din alte considerente au ales solutia asta. 

Nu ai cum sa produci la 50 lei ceva care sa indeplineasca toate necesitatile, asta e.

Eu tind sa vad partea buna, si anume castigul in transmiterea fortei la roata, si de desfacut si curatat, mai facem si asta, ca doar ne place ;)

Asta se cheama evolutie... orice hipstereala vine cu pretul ei :))

Nu va pune nimeni cutitul la gat sa cumparati HT2, cine vrea poate sa ramana la monobloc pe patrat fara moarte si la care se vede flexarea bratului cu ochiul liber.  ;)

• Upvote 2

Ba dimpotriva, eu am renuntat DE NEVOIE la rulmenti interiori, V-brake si furca fata de cursa mica, din simplul motiv ca nu mai gaseam piese.

"Evolutia" te forteaza sa te adaptezi, ca-ti place sau nu.

• Upvote 1