Sign in to follow this  

Recommended Posts

A avut cineva experiente cu pedalele Xpedo?

Au modele de 160g:

http://www.xpedo.com...5/traverse-3-ti

De 175g:

http://www.xpedo.com...7/traverse-8-ti

Si unele foarte interesante de 210g:

http://www.xpedo.com.../109/traverse-5

Si ca o a doua intrebare, exista platforme pentru a fi puse pe Eggbeater in cazul in care nu folosesti pantofii de ciclism? Sau se pot folosi Eggbeater-ele si fara pantofi pe distante scurte?

Sunt forumişti care merg pe Xpedo. Eu le-am văzut şi mi se par foarte bine lucrate. Mai multe pot să-ţi spună cei ce folosesc.

Apropos de platforme pentru Crank Brothers, da, sunt, dar sunt greu de găsit. Vin la pachet cu unele modele de pedale de la ei. Dă-mi un PM dacă te interesează să-ţi cumperi.

La a doua intrebare pot sa-ti raspund, exista adaptoare pentru pantof sport normal.

Iar la link-urile pe care le-ai pus cele de 210g sunt la pereche. Primele 2 cred ca sunt pe pedala, nu sunt sigur, am sa verific.

Cele din linkul 2 ma tenteaza si pe mine.Sunt cu ax de titan si contrar parerii lui sole,eu sunt convins ca perechea are 175g.Am gasit o pereche la fel,corp din magneziu dar ax CroMo,la un tip in Hong Kong(eu am mai luat de la el)si mi-a zis ca au 240g.Pe cele cu ax de titan,la 175g nu le are si deocamdata sunt in expectativa.La a doua intrebare,nu stiu sa-ti raspund.

M-as baga si eu la o pereche de 160-170 g, dar vad ca la vanzare lipsa. M-am uitat pe Ebay si nu gasesc modelele astea.

Am gasit insa axul, in state. Deci varianta de rezerva ar fi cumpararea unei perechi cu ax de cro-mo si a axului de titan separat.

Mai sapam,poate le gasim pe acelea din link,la175g cu ax de titan,iau si eu o pereche,poate ia si Cristi,mergem la o comanda toti doritorii.Dar numai sa le gasim la vanzare pe undeva.

Axul e 42$ cu tot cu transport, nu chiar un capat de tara. Iar varianta de 175g de la Wellgo, varianta mai nefinisata a modelului de 160g de la xpedo e 100$ cu tot cu transport.

Voi gasiti-le de cumparat si dupa aia stam de vorba.

Misto rau de tot xpedo astea ... la noi vad ca doar ceva de la nukeproof se gasesc cu ax din titan si carcasa din magneziu insa pretul e piperat si greutatea lasa de dorit fata de xpedo.

Si eu as fi interesat de ele.

Salut justin.Te anuntam daca gasim pe undeva,ceea ce te rog sa faci si tu daca gasesti.Varianta cu ax CroMo au 240g si o are tipul ala din Hong Kong la 25 lire,plus 7 lire transportul.Dar poate le gasim pe astea cu ax de titan.

Interesante pedale, dar nu par a fi foarte funcţionale.

Cele din primul link au suprafaţa foarte mică (cam 50% din suprafaţa unor platforme "normale" )

Iar celelalte două pe lângă că sunt mici mai au şi forma dubioasă. Adică probabil creează aceleaşi probleme ca şi restul de pedale în formă de "X".

Adica,ce probleme creeaza cele in forma de x?Cele din linkul 2 nu prea au forma de x si sunt

cele mai mari(83x80) dintre cele 3 modele prezentate in linkuri de bedstefan.Poti recomanda ceva mai bun,dar la fel de usor?Daca da,raman indatorat.

Dacă calci pe jumate din pedală, pe lângă că-i incomod să pedalezi aşa, ai şanse mari să ţi se agaţe talpa pantofului în pedală. Plus ai nevoie de pantofi cu talpă destul de rigidă.

La recomandare depinde ce îţi contează mai mult:

Dacă în primul rând îi funcţionalitatea şi pe locul 2 îi greutatea atunci nişte pedale "normale" cu ax de Ti (cam 100x100mm) se învărt în jur la 300g. Caută ceva modele pe la Welgo sau HTI. (restul mărcilor sunt cam astea două rebranduite)

Dacă în schimb vrei cele mai uşoare pedale, atunci dacă nu mă înşel cei de la HTI au un model asemânător cu cele din primul link şi au în jur de 150g.

Dacă în schimb vrei cele mai uşoare pedale, atunci dacă nu mă înşel cei de la HTI au un model asemânător cu cele din primul link şi au în jur de 150g.

Cel mai usor model de la ei are 155g ( http://www.hti-pedals.com/ht_portal/product/list?cname=pedal&cname2=road&productCname=air-r ).

Si specificatiile sunt: MR01T Weight (per pair) 155 grams Dimensions 75 X 67 X 17 mm Body.

Le am eu pe cele din al treilea link si am facut cateva ture cu ele, inclusiv una de vreo 200km, cu urcari suparate. Sunt excelente si pe urcare si pe coborare, se fixeaza foarte bine in talpa bocancului datorita formei si pinilor. E musai sa ai un bocanc / pantof cu talpa rigida, altfel cred ca te rup.

Sunt cu 3 rulmenti, nu au bucsi, ceea ce e un avantaj pentru durabilitate.

Le-am luat cu 42$ de pe ebay, din Hong Kong, transport gratuit. Cadou trecute, deci fara alte costuri in vama.

@MLADEN:multam pt.informatii,momentan am wellgo MG1,dimensiuni cam ca cele pe care le-ai specificat tu,corp magneziu,ax CroMo,greutate 376g.Am gasit tot la tipul din HG cu ax de titan la 300g.

@VladG:te salut prietene.Imi plac si mie cele pe care le ai tu,sunt si usoare si bine ca pret,dar nu stiam cat sunt de practice.Sunt in dubii,nu stiu ce sa aleg,le-as dori pe cele din linkul 2,cu ax de titan la 175g chiar daca sunt mai scumpe,daca nu pe cele cu ax CroMo la 240g.Mai vedem.

Si pe mine m-ar tenta cele din linkul 2 insa toate din primul post sunt din categoria city/urban chiar daca au pini nu stiu cam ce grip ofera in conditii de noroi. M-am uitat si la sectiunea de platforme si sunt 2 modele ce au o greutatate pana in 350g ceea ce mi se pare mai mult de cat ok ptr niste pedale din categoria lor.