Zabriskie

Ciclismul in programele TV la ce ora si unde

Recommended Posts

Multumim BigMig. In sfarsit il vedem din nou in actiune pe Mark Cavendish :D

stie cineva daca se va transmite turul californiei pe eurosport sau pe eurosport 2?

Cine sunt comentatorii care au fost azi la etapa a-2-a din turul qatarului?

Unul din comentatori comenteaza ciclism de mai multa vreme pe Eurosport 1 si 2 dar imi scapa numele. Celalalt comentator a spus ca Andrei Nechita care activeaza in Italia sa fie achizitionat de echipa Liquigas. Ar fi nemaipomenit sa se intample asa ceva.

Cata ipocrizie in lumea asta, sportiv (!) care moare la nici 22 de ani de inima "in somn" si nimeni nu se-ntreaba DE CE ?!?

Saracul de el, daca n-a cunoscut si el un doctor care "sa-l invete de bine"... si-a bagat cum la dus capul.

La anumite substante muschii ceilalti se dezvolta mult mai rapid dacat inima care "ramane in urma si bubuie".

Totul ar trebui mutat la dopping cred.

Eu m-am intrebat (si mi-am si raspuns). :D

Nu putem sti noi ce s-a intamplat, dar...

The 2009 Tour of California starts on Saturday 14 February in Sacramento and ends on February 22 in Escondido, California.

AMGEN Tour of California

Azi de la 18 Eurosport transmite Cupa mondiala pe velodrom.

chapeaux bass pour Chavanel; foarte faina etapa de azi.

Inteleg franceza dar nu suficient de bine cat sa deslusesc ce a fost cu cazatura de ieri, la sprintul final. A fost un accident sau o impingere intentionata?

Off-topic: cursa asta e UCI? Este! Anul trecut, la turul romaniei "oficialul" a reclamat (printre multe altele) sinele de tramvai in apropierea finish-ului in etapa cu final la "....". In etapa de ieri daca n-am vazut la sine de tramvai chiar in ultimii 5km.....

Astept paris-nice acum. Poate isi face cineva un bine si pune un link cu transmisia pe net.

A fost un accident sau o impingere intentionata?

Nu exista impingere intentionata la nivelul asta.

Nu exista? Incorect!

La nivelul nostru (amatori, biciclisti de placere) nu exista, in lumea pro exista: anul trecut parca Bonnen a castigat lejer la un sprint final fiindca de la un umar "impins" 3/4 din adversari s-au busculat si intors cu cracii in sus langa o balustrada. Era TDF.

La fel cum "isi dau la gioale" cei care joaca fotbal dupa servici; fotbalistii pro isi dau muuuult mai tare.

Mai clar un pic: eu sunt "gregar" si am dus trena sprinterul echipei pana la 400-200m de linie; il las sa se duca dar, in acelasi timp, incerc sa-i incurc pe rivali. O atingere umar la umar cu siguranta o sa il incetineasca, o inchidere la "mantinela" e destul sa-l scoata din carti.

Cred ca exista impingeri intentionate mai ales la acest nivel; ieri imi pare mai degraba un accident dar nu am inteles tot ce au spus comentatorii asa ca am intrebat aici.

Edited by popez
uitai ceva

anul trecut parca Bonnen a castigat lejer la un sprint final fiindca de la un umar "impins" 3/4 din adversari s-au busculat si intors cu cracii in sus langa o balustrada. Era TDF.

In conditii de sprint, disputat umar la umar, apar sicanari si cazaturi, sprinterii sunt constienti de risc. Insa in nici un caz nu este impins vreun adversar in balustrada _in mod intentionat_.

Nu confunda cazaturile aparute din greseli sau atingeri neintentionate cu acte intentionate.

Mai clar un pic: eu sunt "gregar" si am dus trena sprinterul echipei pana la 400-200m de linie; il las sa se duca dar, .... o inchidere la "mantinela" e destul sa-l scoata din carti.

Daca faci treaba asta si careva o pateste, nu mai pupi alt contract la alta echipa. Sunt foarte stricti cu imaginea publica.

PS.

Probabil ca ai studiat mai mult fotbal decat ciclism. Nu compara ciclismul cu fotbalul, sunt doua lumi diferite.

Nu am facut parte dintr-o echipa de ciclism, nu am participat la competitii asa ca mi-am dat doar cu parerea. Fotbal? nu prea stiu; eu sunt cu snooker, summo, F1

Multumesc mult ca ai pus link-ul acela aici. M-am bucurat tare ca am putut sa vad live cursa asta. Eu sunt cam neajutorat in privinta canalelor ce transmit live pe net asa ca daca nu puneai tu habar nu aveam. Multumesc inca odata; "in mod special" iti multumeste si sotia mea -nu vrei detaliile, cu siguranta nu le vrei :D

Cu ce ne mai delectezi pe viitor? Ce urmeaza?

P.S. Un topic despre sportivitate/fair-play in sport poate ar aduna la un loc (cu exemple!) si situatii in care determinarea sportivului depaseste bunul simt al spectatorului.

"in mod special" iti multumeste si sotia mea -nu vrei detaliile, cu siguranta nu le vrei :D

Cu ce ne mai delectezi pe viitor? Ce urmeaza?

Atentie, nu supara sotia sau compenseaz-o cu ceva; mai ales ca este 1 martie / 8 martie.:)

Urmareste www.cyclingfans.com au acolo link-uri cu fiecare cursa transmisa pe net.

Multumesc frumos de link. O sa urmaresc.

Cred ca merita sa pui in continuare, sa anunti aici, cursele.

Multi suntem interesati.

Nu exista impingere intentionata la nivelul asta.

Hahaha, asta-i buna! Opinia ta se bazeaza mi se pare pe ceea ce se vede in transmisiile TV din elicopter ! :D:D:D

Asta-i un mix din Turul Frantei de acum cativa ani...

= )) filmul aratat de florin, demonstreaza clasa de pugilisti din ciclism:p

Ideea e ca astea sunt cazuri izolate, violenta si huliganismul inca nu au ajuns in randul rutierilor, dar se poate molipsi inclusv de la spectatori...

Sa fim seriosi, nu este un sport in care adversarii sa intre in contact direct unul cu celalalt, precum la handball sau altele, deci putem rezuma cu zambetul pe buze ca nu violenta duce la castigarea de etape sau competitii si nu stiu daca se va recurge la asemenea practici pentru a obtine cele dorite, de la aceasta disciplina.

Hahaha, asta-i buna! Opinia ta se bazeaza mi se pare pe ceea ce se vede in transmisiile TV din elicopter ! :D:D:D

Asta-i un mix din Turul Frantei de acum cativa ani...

Buna ziua Florin:)

Tocmai vorbeam mai sus de incidentele aparute in timpul sprinturilor si nu de batai sau descarcari nervoase. Reciteste te rog. Da-mi linkuri video de curse ProTour in care se vede cum 1 ciclist il impinge in timpul sprintului pe altul intentionat in gard.