fastboy

Reglare schimbator de pinioane

Recommended Posts

am rezolvat, schimba ok, nu mai sare intre pinion si spite, dar am observat ca daca sunt pe pinionul mare, daca dau la pedale in sens invers, adica le invart inspre spate sare lantul pe urmatorul pinion, deci nu mai sta pe 1 si sare pe 2, daca incep sa dau la pedale normal, schimba iar pe 1... care o fi buba?

buba e ca dai invers la pedale cu lantul pe pinion mic si foaie mare. Adica e normal in situatia data. Nu mai pedala invers sau nu mai folosi combinatia aia, care oricum nu e chiar recomandata, decat daca stii ce faci. Edited by dr_p

@ mladen, am raspuns... NU, nu facea, iar ptr doctor p ... Nu ai citit corect, dar hai sa mentionez si ca eram pe foaia de 32, cea mijlocie.,.

Înainte de pană făcea la fel?

nu, nu mi-a sarit dupa pinion niciodata, dar nici acum nu mai sare...

Eu ce am întrebat şi tu ce ai răspuns.

În fine, noi să fim sănătoşi... ;)

@mumus:

Nu conteaza, tot de-aia face asa, desi poate ai monobloc prea lung si pozitia foii mijlocii e unde ar fi trebuit sa fie cea mare. Oricum, lantul sta stramb, pleaca din "dreapta" (la foaie) si ajunge in "stanga" (la pinion). La pedalarea normala, rotita de sus a deraiorului spate, respectiv cusca deraiorului fata ghideaza lantul corect pe pinion si foaie. La pedalare inversa nu mai e nici un ghidaj, lantul tinde sa se indrepte si deci deraiaza, adica schimba.

Acelasi lucru se poate intampla si daca esti pe mare-mare, pedalezi invers si iti coboara o foaie, dupa care eventual se blocheaza lantul in cusca deraiorului fata. Nu e cazul aici, stiu.

Eu ce am întrebat şi tu ce ai răspuns.

În fine, noi să fim sănătoşi... ;)

Primul NU, era ptr tine, dupa care am pus virgula... Deci ma repet Nu , inainte NU facea asa...

@mumus: ai umblat si la conuri? Poate ai inversat distantierele de pe ax.

nu, nu am umblat la nimic,

dupa pana am reglat doar sabotii pe janta, apoi la o urcare mi-a sarit lantul intre pinioane si lant, am reglat de la surubul L , sa rezolvat prb, nu mai sarea, dar intr-o zi din plictiseala asteptand pe cineva am pedalat in sens invers, si atunci am constatat "minunea" , o sa mai slabesc un pic cablul, eventual sa dau un ochi mai cu atentie, poate aflu motivul...

Oricum ideea postarii mele era ca poate a mai patit cineva asa, si imi zice la el care era motivul... de fapt, cobor chiar acum in garaj, sa vad ce si cum...

am revenit, ce sa zic...de pe foaia mica nu sare inapoi...deci intradevar cred ca se incadreaza la 'asa face toate' :)

Cu ocazia asta am mai dat jos furca si am gresat bratele, ca am mers deja vreo 700 km de a ultima gresare,

Am mai slabit un pic si firul schimbatorului, dar nu mai voia sa schimbe sus...deci era ok reglat...

Si eu am pierdut ceva vreme in ultimele zile incercand sa reglez schimbatoarele; evident am tot citit pe net, citit forumurile, vizionat articole/videos; parca tot nu merge asa cum trebuie; este cineva dispus sa imi explice ca pentru astia mici incepatori ? Toate articolele/filmele incep direct cu foile/schimbatoarele/suruburile; nimeni nu spune cum trebuie sa fie cablurile; mai stranse, mai slabite, detensionate ?! Ar fi ideal daca s-ar gasi cineva din Bucuresti sa imi arate si explice ordinea si procesul de reglare .. [-O<

Daca ai drum dupa 7 prin Militari iti pot explica ce si cum.

De vazut este si daca cablurile si camasile sunt in buna stare si montate cum trebuie.

In indicatiile producatorului de obicei gasesti toate datele necesare reglarii corecte.

nenea asta explica foarte bine, inclusiv treaba cu tensiunea in cablu. Chiar desface cablul de tot si o ia de la zero.

• Upvote 1

Live nu ii la fel cu youtube. Am spus ca as aprecia un tutorial live. Multumesc.

Si eu am pierdut ceva vreme in ultimele zile incercand sa reglez schimbatoarele; evident am tot citit pe net, citit forumurile, vizionat articole/videos; parca tot nu merge asa cum trebuie; este cineva dispus sa imi explice ca pentru astia mici incepatori ? Toate articolele/filmele incep direct cu foile/schimbatoarele/suruburile; nimeni nu spune cum trebuie sa fie cablurile; mai stranse, mai slabite, detensionate ?! Ar fi ideal daca s-ar gasi cineva din Bucuresti sa imi arate si explice ordinea si procesul de reglare .. [-O<

pe freerider e un articol despre asta. In comentariile articolului cineva descrie pasii mai bine decat chiar in articol. Tutorialele/filmuletele de pe youtube explica acelasi lucru, in esenta. Problema e atunci cand desi faci totul "ca la carte" tot nu-ti place cum schimba sau ai zgomote neplacute, sau functioneaza defectuos - nu schimba anumite pinioane. In acest caz ai de verificat: cablu+camasa, ureche cadru, patina schimbator, uzura la schimbator (rotile patinei), starea schimbatorului - poate e lovit, arcuri slabite, axe uzate - jocuri mari. Daca nu esti foarte familiarizat cu mecanica bicicletei si tot ce ai facut in timp a fost sa faci doar mici reglaje si schimbat cauciucuri, e mai bine sa ajungi la un service pentru diagnoza corecta.

Pai eu asta spuneam mai devreme - ca parca nu schimba cum as vrea sau cum ar trebui; si nu stiu daca am facut eu reglajele bine ; iar daca le-am facut, unde e problema; de aceea ceream un ajutor de la cineva sa ma invete si sa imi arate cum si unde sa ma uit ca sa identific problema. Sa pun punctul pe I. Multam.

am vazut tutorialele, am inteles cum se regleaza corect un schimbator de pinioane, dar nicaieri nu scrie pe ce foaie se incepe reglajul, zice doar ca incepi cu lantul pe pinionul mic.

Pe ce foaie se incepe reglajul  ?

Pai dacă ești pe pinionului mic pe ce foaie să stea lanțul? Cea mare firește, să stea drept. Acolo reglezi șurubul H, apoi cu mâna în timp ce pedalezi împingi schimbătorul sa ducă lanțul pe pinionului mare (schimbi din maneta față pe foaia mică), acolo reglezi șurubul L. După ce ai terminat cu ele trebuie sa reglezi tensiunea în cablu sa urce/coboare de pe pinioane ok. That's it.<br />

mersi frumos,

Uite, eu mi-am scris pasii ca sa am o chestie clara, cum reglez schimbatorul spate:

1. Se verifica camasa cablului sa nu fie rupta si se lubrifiaza cablul daca este cazul.
  2. Se pune lanțul pe pinionul mic (si foaia mere).
  3. Desfacem cablul din schimbător.
  4. Schimbătorul in poziția lui normală ar trebui sa fie paralel cu pinioanele, dacă nu este, ori este strâmbă cușca schimbătorului ori este strâmbă urechea cadrului.
  5. Reglam șurubul in așa fel încât schimbătorul să stea în dreptul pinionului cel mai mic.
  6. Apăsăm schimbătorul cu degetul mare (ținând contra cu arătătorul) și vedem până unde ajunge lanțul, el trebuind sa urce pe pinionul mare. Așa reglăm șurubul L.Fireste la acest pas mutam lantul pe foaia mica.
  7. Cand schimbatorul este apasat cu degetul mare, si lantul este pe pinionul mare, trebuie sa verificam pozitia rotitei guide, sa fie la 1-2 milimetrii de pinionul mare, lantul nu trebuie sa frece. Asa se regleaza surubul B.
  8. Desfacem complet (in sensul acelor de ceasornic) barrel adjuster-ul la maneta (si la schimbator daca are) si apoi rotim 2 ture intregi in sens contra-orar.
  9. Atasam cablul la schimbator, in asa fel incat sa nu fie foarte bleg, dar nici foarte strans.
  10. Incercam sa mutam pe al 2-lea pinion cel mai mic, in mod normal lantul nu va urca din cauza tensiunii in cablu prea scazuta.
  11. Invartim de barrel adjuster in sens anti-orar (invartind in acelasi timp de pedalier) pana se muta lantul pe pinionul 8.
  12. Testam sa vedem ca lantul urca si coboara pe toate pinioanele (pe foaia 2).

Dupa cum vezi sa ai un stand de reparatii, sau ceva care sa iti ridice roata spate, este de un real ajutor.

• Upvote 1

Am o mica problema, nu stiu daca e normal, asta astept sa imi spuneti voi. Se da un mtb 24 viteze, deci 8 pinioane 3 foi 22-32-44 daca are vreo importanta

Prb este urmatoarea:   la urcari cand foloseam foaia mijlocie si pinionul cel mai mare cateodata cadea lantul de pe foaia mijlocie pe cea mica... Initial dadeam vina pe deraiorul fata, dar intr-o zi cand reglam bicicleta pe stand am observat ca in configuratia de mai sus lantul sta foarte stramb, cat de cat ok sta doar pe penultumul pinion de sus in jos de unde nici nu a cazut vreodata. Sunt ferm convins ca din cauza asta imi si cadea lantul pe foaia mica, este normal ? sau mi sa vandut un angrenaj incompatibil cu grupul de pinioane sau cu cadrul?   magellan draco este cadrul, angrenajul este sr suntour xcr si pinioanele sunt shimano 8V.

Ori e axul monoblocului prea scurt, ori angrenajul are foile prea in afara.

Una din astea trebuie schimbata.

Inseamna ca din acest motiv mi sa intins lantul suspect de repede... Multumesc.